Nájdeš nás aj na:

Novinky

Istanbul čaká veľké sťahovanie. Dotkne sa i stoviek Slovákov

Istanbul čaká veľké sťahovanie. Dotkne sa i stoviek Slovákov

Atatürk Airport, najväčšie istanbulské letisko a domovský hub leteckej spoločnosti Turkish Airlines, v sobotu 06. apríla končí. Nahradí ho nové letisko Istanbul Airport, ktoré má ambíciu stať sa najväčším svetovým letiskom vôbec. Veľké sťahovanie sa vo forme desiatok zrušených či meškajúcich letov dotkne tisícov cestujúcich vrátane stoviek Slovákov.

Dvanásť hodín. Za tento krátky čas plánuje letecká spoločnosť Turkish Airlines premiestniť všetky svoje kľúčové kapacity z jedného z najväčších svetových letísk Atatürk Airport do priestorov úplne nového, modernejšieho letiska Istanbul Airport. Jej domovský stánok sa tak behom pol dňa v rámci európskej časti Istanbulu presunie o približne 35 kilometrov severnejšie. Obrovská logistická operácia však reálne potrvá niekoľko dní a už teraz je isté, že skomplikuje život tisíckam ľudí vrátane Slovákov.

Väčšina cestujúcich si veľké sťahovanie, ako túto logisticky extrémne náročnú operáciu nazvali naši priatelia z Turkish Airlines, vôbec nevšimne. Množstvu problémov sa predišlo najmä komplexnou a zodpovednou prípravou, ktorá trvala niekoľko rokov a postupným presmerovaním letového poriadku na nové letisko.

Našich zákazníkov, ktorí cez víkend poletia cez najväčšie istanbulské letisko, sme však preventívne upozornili, aby sa pripravili aj na možné komplikácie, čiže meškajúce či zrušené lety. O drvivej väčšine zmien spojených so sťahovaním letiska by už mali byť cestujúci informovaní.

Zrušené lety bez kompenzácie

Hoci je Atatürk Airport hubom, čiže domovským stánkom a najväčším prestupným letiskom aerolinky Turkish Airlines, jeho pristávacie dráhy a služby využívajú aj ďalšie veľké letecké spoločnosti. Viaceré z nich museli kvôli veľkému sťahovaniu svoje lety rovnako zrušiť, alebo presunúť.

Napríklad nemecká Lufthansa musela počas 05. a 06. apríla kvôli veľkému sťahovaniu zrušiť minimálne 12 letov s približne 1600 cestujúcimi a svoju prevádzku v Istanbule bude môcť obnoviť až v nedeľu 07. apríla, kedy by sa malo naplno otvoriť nové letisko Istanbul Airport.

Letecké spoločnosti na výber príliš nemali. Pelikána viaceré z nich informovali, že vzhľadom na piatkové a sobotné uzavretie starého letiska Atatürk pre medzinárodnú dopravu museli všetky plánované odlety a prílety v týchto dňoch zrušiť. V priemere pritom letiskom Atatürk prejde za deň cez 180-tisíc pasažierov.

„Naši partneri všetkým cestujúcim ponúkli buď bezplatnú zmenu trasy mimo Istanbulu, alebo vrátenie peňazí v plnej výške,“ vysvetlila Zuzana Jambrichová, Team Leader zákazníckeho servisu cestovnej kancelárie Pelikán. Prístup dotknutých leteckých spoločností označila za veľmi zodpovedný a citlivý.

Zuzana Sekotová špecialistka spoločnosti APRA, ktorá sa venuje sprostredkovaniu kompenzácií za zrušené či meškajúce lety dodala, že dotknutí cestujúci sa tentokrát odškodnenia podľa európskej legislatívy s najväčšou pravdepodobnosťou nedočkajú. „V tomto prípade nárok na odškodné nevzniká, pretože sťahovanie letiska je mimoriadna udalosť, ktorú letecké spoločnosti nedokážu ovplyvniť.“

Skratka zostáva, trasa sa zmení

Okrem Turkish Airlines a Lufthansy sa môže veľké sťahovanie dotknúť aj Slovákov, ktorí si kúpili letenky cez Istanbul najmä u leteckých spoločností LOT Polish Airlines, Ukraine Airlines či Aegean Airlines. Aj tí by však mali zostať pokojní. Stačí, ak si zapamätajú, že skratka najväčšieho istanbulského letiska zostane rovnaká (IST) a trasy letov s prestupmi sa zmenia automaticky.

„V Pelikánovi momentálne evidujeme 392 zákazníkov, ktorí mali cez Atatürk Airport cestovať práve počas soboty 06. apríla alebo neskôr. Minimálne na ceste späť tak poletia už cez nové letisko, na čo sme ich tiež upozornili,“ povedala Jambrichová. Každému z cestujúcich i tak odporúča, aby si aktuálny stav svojho letu overil v intervale minimálne 6 až 24 hodín pred plánovaným odletom.

„Naše zákaznícke centrá sú im k dispozícii počas pracovných dní od 08:30 do 18:00 a v sobotu od 10:00 do 13:00. Naši zákazníci si stav svojich letov vedia overiť aj kedykoľvek online, konkrétne v správe svojej objednávky, ktorú nájdu na našom webe www.pelikan.sk,“ vysvetlila Jambrichová s tým, že mimo pracovnej doby sa môžu ľudia obrátiť priamo na ich partnerov, čiže na letecké spoločnosti.

Najväčšie letisko na svete

O niečo väčšie budú následky veľkého sťahovania pri cestujúcich, pre ktorých Istanbul nie je tranzitnou destináciou, čiže pre tých, ktorí v najväčšom tureckom meste začínajú alebo končia svoju cestu. V sobotu po 14:00 miestneho času začne Turkish Airlines a následne v nedeľu 07. apríla aj iné aerolinky prevádzkovať všetky svoje lety namiesto letiska Atatürk už z nového Istanbul Airport.

Títo cestujúci by teda nemali zabudnúť, že nové, modernejšie letisko je od súčasného Atatürk Airport vzdialené asi 35 kilometrov severne. Zákazníci s letenkami zakúpenými na staré letisko s príletom po 06. apríli by mali počítať napríklad s pozmeneným transferom na hotel. A ak z neho majú po tomto dátume odlietať, informáciu o presťahovanom letisku by si mali zapamätať o to viac.

Aby sa im napríklad nestalo, že z istanbulského taxíka či hromadnej dopravy vystúpia na zlej adrese a svoj let zmeškajú.

Výstavba nového, moderného Istanbul Airport doteraz stála približne 11 miliárd eur. Ambíciou tureckej vlády je vybudovanie najväčšieho letiska na svete, ktoré ročne prepraví cez 150 miliónov pasažierov. Letisko Atatürk v roku 2018 prepravilo približne 68 miliónov cestujúcich a vzhľadom na jeho umiestnenie v blízkosti centra mesta by bolo jeho rozširovanie drahé a nežiadúce.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

10 Leteniek a pobytov na jeseň za super ceny! Barcelona, Londýn a iné https://t.co/K3MW9zAxAb2 dni dozadu
ALL INCLUSIVE EGYPT ZA 399€! https://t.co/nXk1Tfva3J2 dni dozadu
Veľmi lacné letenky do Porta na jeseň: https://t.co/qPxfokmK2E2 dni dozadu
Tieto letenky do Austrálie od 479€ sú hit mesiaca august: https://t.co/xqrz40WgSE2 dni dozadu
PONUKA DŇA! Víkend v Lisabone s letenkami, hotelom a raňajkami len za 189€! https://t.co/v2DrKJjqL82 dni dozadu
Lacné Miláno v októbri! Leť z Bratislavy od 32€ https://t.co/ZIBkyFYGWH3 dni dozadu
Parádna letenka na Havaj aj s batožinou: https://t.co/1dc3b3X7Rx3 dni dozadu
Zakynthos na 7 nocí all inclusive https://t.co/nUkKdAKDcq3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore