Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Havaj uprostred Atlantiku. Poď na čarovné Azorské ostrovy práve teraz

Havaj uprostred Atlantiku. Poď na čarovné Azorské ostrovy práve teraz

Nazývajú ich Havajom stredného Atlantiku, plného tajomstiev a dobrodružstiev. Pozorovanie veľrýb, plachtenie, potápanie sa, turistika či kanoe sú tu na dennom programe domácich i turistov. Miesto ponúka skvelé podmienky na surfovanie a iné vodné športy. Zelenú krajinu si môžete vychutnať z úrovne konského chrbta, na bicykli a pre odvážlivcov i z vtáčej úrovne – paragliding. Samotná krajina je ríšou vyvierajúcich bahien, jaskýň a osviežujúcich kráterov, ktoré rozprávajú príbeh o sopečnom pôvode ostrovov.

Reklama

Trvalo udržateľný cestovný ruch

Na Azoroch nájdete dve z pätnástich portugalských pamiatok UNESCO – vinice Pico a staré mestečko Angra do Heroismo na ostrove Terceira – ale i tri biosféry (Graciosa, Flores a Corvo). Sieť prírodných parkov a morských rezerv podporuje ochranu tunajšieho životného prostredia. Vďaka liberalizácii leteckého priemyslu sú ostrovy prístupnejšie, ako kedykoľvek predtým. V zmysle trvalo udržateľného cestovného ruchu môžu ísť príkladom i ďalším destináciám (ak v tomto prípade opomenieme fakt, že sa k nim cestuje prevažne letecky).

Malebné výhľady, príjemné pláže

Za jedným z najdramatickejších a najikonickejších výhľadov zamierte na ostrov São Miguel, pokochajte sa jeho kráterom a jazerami v časti Sete Cidades. Rezervujte si prehliadku so sprievodcom a zistite, ako najlepšie túto oblasť preskúmať. V destinácii ako sú Azory je samozrejmosťou zamieriť si to na miestnu pláž. Vychutnajte si deň vo vlnách, napití slnečnými lúčmi. Medzi tie najlepšie patrí Praia Grande, v blízkosti Ponta Delgada, Praia Formosa na Santa Maria, a Ribeira Quente na São Miguel.

Vyskúšajte pádlovanie v stoji

Ak neobsedíte, ale chcete si naplno užiť výhľad na more, rezervujte si deň na standup paddleboard (SUP), pádlovanie v stoji. Pokojné a príjemné prostredie na túto vodnú aktivitu vám poskytnú azorské jazerá, alebo ju vyskúšajte počas organizovaného výletu pri oceáne. Ak vás viac láka kultúra, vedzte, že festivalov je tu na výber viac ako dosť. Od religióznych, cez hudobné, po námornické. Ostrovy ožívajú festivalmi predovšetkým počas najteplejších mesiacov. Každý z ostrovov má k dispozícii svoj vlastný kalendár udalostí, ktorý nájdete online.

Ochutnajte lapas/limpety

Na Azorských ostrovoch sú morské plody nutnosťou, ktorú by ste mali mať na tanieri aspoň raz. Pre väčšinu reštaurácií je oceán priamym zdrojom surovín. Objednajte si niečo nevšedné – portugalské lapas grelhadas (škeble). Zberajú sa zo skál, jesť ich môžete surové alebo grilované, podávané s maslom, cesnakom a kvapkou citrónovej šťavy. Nachádzajú sa po celých Azorských ostrovoch a patria medzi tie najobľúbenejšie oceánske pochúťky a kulinárske zážitky príchodzích turistov. Tie najväčšie z nich nájdete na najzápadnejších ostrovoch – Flores a Corvo.

Vyberte sa na najvyšší vrchol Portugalska

Druhý najväčší azorský ostrov Pico je domovom najvyššej hory Portugalska. Tá sa tiahne sa do výšky 2 351 metrov a nie je žiadnym trekom pre začínajúcich turistov. Najväčšia časť výstupu sa nachádza nad skalnatým terénom, pohľady z jeho vrcholu však stoja za to, sú veľkolepé.

Čas pozorovania veľrýb

Jeden z najfascinujúcejších zážitkov v okolí zahŕňa plavbu cez Atlantik, popri hľadaní týchto majestátnych morských cicavcov. Väčšina ostrovov má k dispozícii prehliadky so sprievodcom, na São Miguel (najväčší z deviatich ostrovov), v oblasti Ponta Delgada a Vila Franca do Campo je takýto poznávací výlet zrejme najjednoduchší. Pri pozorovaní veľrýb neprehliadnite i skákajúce delfíny.

Objednajte si obed priamo zo sopečnej pôdy

V dedinke Furnas na São Miguel premenili miestni obyvatelia „pomalé varenie“ na celkom iný level. Hrniec plný cozido (mäsovo-zeleninový guláš) spúšťajú do sopečného terénu, kde ho varia celý deň. Mnohé miestne reštaurácie prijímajú objednávky vopred (odporúčame zavolať deň dopredu), takže radšej dlho neváhajte.

Namočte sa do geotermálnych vôd

Predtým, než sa vyberiete do Furnas za jedlom, zamierte do parku Terra Nostra alebo Poça da Dona Beija a ponorte sa do horúcich geotermálnych vôd. Tieto dve miesta sú len jedny z mnohých ďalších s horúcimi prameňmi, ktoré pozitívne pôsobia na vaše zdravie. Zlepšujú krvný obeh, znížujú úroveň stresu a hoja kožu. Pred vstupom do geotermálnych vôd Terra Nostra sa uistite, že ste si obliekli plavky tmavších farieb, keďže prirodzene žltohnedá voda by ich mohla zafarbiť.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore