Nájdeš nás aj na:

Novinky

Na dobré sa čaká? Nové letisko v Istanbule otvoria v marci 2019

Ako sme o tom informovali v lete minulého roku, nové letisko v Istanbule, Istanbul Airport, sa malo otvoriť v októbri 2018. Neskôr sa začalo šuškať o začiatku roku 2019. Momentálne sa stále čaká, a zatiaľ sem boli presunuté iba niektoré regionálne lety. Podľa najnovších správ tureckých médií však od marca začne nové letisko v Istanbule operovať na plné obrátky.

Čísla, rozmery, rozpočty

Tento projekt má hodnotu 12 miliárd dolárov. Pôjde o jedno z najfrekventovanejších letísk na svete, odlety sa plánujú do 350 destinácií. Malo by zvládnuť 90 miliónov cestujúcich, neskôr sa toto číslo môže zvýšiť, odhaduje sa celková kapacita pre 200 miliónov ľudí za rok. Sú to informácie vyhlásené tureckým prezidentom, Erdoganom, na slávnostnom otvorení v októbri 2018. Istanbulské letiská Atatürk a Sabiha Gokcen zvládli v roku 2017 prepraviť 64 a 31 miliónov cestujúcich.

Po dokončení by sa malo stať rozlohou najväčším letiskom na svete a čo sa týka počtu pasažierov, jedným z troch najvyťaženejších letísk na svete.

 

Letiskový palivový systém disponuje najväčším úložným a hydrantovým systémom na celom svete. Skladovacia nádrž má kapacitu 300 000 m³ s približne 105 km dlhým potrubím. Zásobovacích vozidiel je dokopy 73. Pred otvorením letiska IATA (medzinárodná organizácia leteckých dopravcov) uskutočnila dvojdňový audit s tímom 5 odborníkov vrátane zástupcov leteckých spoločností Turkish Airlines, Lufthansa, Onur Air a SunExpress. Odborníci boli nadmieru spokojní.

 

Čo na to cestujúci?

Ako sme spomínali na začiatku článku, letisko síce nie je kompletne otvorené, pre niektoré regionálne lety je už odletovým miestom. Prví cestujúci dokonca mali šancu sa vyjadriť k fungovaniu a službám nového letiska v Istanbule. V rámci prieskumu spokojnosti v spolupráci so spoločnosťou ERA Research & Consultancy letisko dostalo od cestujúcich najlepšie možné známky. Najviac boli spokojní s terminálom, vysoko hodnotili dizajn, ale aj čistotu a pohodlie počas čakania.

Na nové istanbulské letisko sa tešíme aj preto, lebo od marca sem z našich končín môžete letieť s Turkish Airlines. Národný prepravca tam totiž presťahuje svoju základňu z Atatürkovho letiska. Turkish Airlines na sťahovanie použije 15 000 áut a 5 000 nákladiakov. Piloti Turkish Airlines musia pred sťahovaním absolvovať na novom letisku stovky vzlietnutí a pristátí. Poctivá príprava pred dňom D čaká aj ostatných približne 33 000 zamestnancov spoločnosti.

Artzzz | Dreamstime.com

Priestor, ktorý Turkish Airlines na novom letisku dostane, je skutočne veľkorysý. Letecká spoločnosť môže počítať so 664 000 metrami štvorcovými a tiež so špeciálnym salónikom s výmerou 10 tisíc metrov štvorcových. My sme s Turkish Airlines leteli z Košíc cez Istanbul do Kalifornie. Pozrite si našu reportáž ekonomickej triedy, a cestou naspäť sme vyskúšali aj aké je to letieť vyše desať hodín v super luxusnej biznis triede.

4.7 (93.33%) 3 votes
Pokračovať v čítaní
1 komentár

1 komentár

  1. Pingback: Ďalšie správy na rok 2019: nové medzinárodné letiská

Radi si prečítame tvoj názor, nechaj nám odkaz!

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Horúce #PELIPECKY

Najnovšie ponuky a správy zo sveta cestovania

Pondelok, 25. marec 2019
15:05 | Víkend v Prahe od 39 eur. Vyber si niečo z našich akciových pobytov.
11:35 | Emirates má akciu na lety z Prahy. Pozri si celý zoznam, je tam ukrytá aj letenka do FIRST CLASS.
Piatok, 22. marec 2019
14:35 | Ak ešte nemáš foktu z Pisy, pozri si tieto letenky za 33 eur (apríl, máj).
12:20 | Ázia z Mníchova s Air China. Letenky od 417 eur.
Štvrtok, 21. marec 2019
12:21 | Lacné Maldivy z Milána. Letenky za 399 eur s batožinou do 23 kg.
11:20 | Víkendové upratovanie je fajn. Ale víkendové výlety od 39 eur ti dajú viac zážitkov.
9:45 | United Airlines lieta od júna do New Yorku z Prahy bez prestupu. Letenky sú od 480 eur.
1 2 3 15

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore