Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Toto všetko dostanete, ak letíte v ekonomickej triede Turkish Airlines (reportáž)

Veľmi výnimočný zážitok, určite jedna z najlepších ekonomických tried v rámci Európy a vysoko postavená latka aj pri cestách do Ameriky, Afriky a Ázie. Len prednedávnom sme mali možnosť vyskúšať ekonomickú triedu Turkish Airlines – leteli sme z Košíc do Istanbulu, využili bezplatný hotel pri dlhom prestupe a naša konečná destinácia bola Kalifornia. Veľa sme o tureckej pohostinnosti čítali, no to, ako bolo o nás napokon postarané sme sa rozhodli spracovať do detailného článku. Len málokto v Európe totiž môže konkurovať službám Turkish Airlines.

Reklama

1. Miesto na sedenie

Skúsili sme a pravidelne skúšame mnohé európske linky z našich končín. Predtým, než sme sadli do toho krásneho lietadla s logom Turkish Airlines sme vedeli, že sedenie bude na výbornej úrovni. Naša skúsenosť nám to potvrdila, plus všimli sme si niekoľko zásadných vecí.

Napríklad to, že priestoru na nohy máte skutočne veľa, lakťové opierky sú komfortné a aj s výškou 190 cm sedíte s rovnakým komfortom, ako ľudia nižšieho vzrastu.

Samozrejmosťou je polohovanie sedadla, viete ho sklopiť dozadu o 15 centimetrov a pracovať viete aj s opierkou hlavy, ktorá je zľava i sprava polohovateľná. A ešte ten priestor pre nohy – 78 centimetrov dostanete v rámci európskych letov len málokde – ak sa bavíme o bežnej ekonomickej triede. Tento komfort sedenia si v Turkish Airlines užívate na krátke i dlhé vzdialenosti.

2. Jedlo a pitie

Ďalšia vec, na ktorú nás mnohí upozorňovali je, že jedlo bude výnimočné. Po našej skúsenosti s radosťou dodávame, že bolo a pokojne si zaslúži desať bodov z desiatich. Prečo?

V ekonomickej triede dostanete klasický príbor, a namiesto malého snacku (tak ako to býva zvykom pri krátkych letoch v rámci Európy) dostanete plnohodnotné menu – obsahujúce dve menšie jedlá, dezert, vodu a akýkoľvek alkoholický (pivo, víno) alebo nealkoholický nápoj z ponuky.

Cestovali sme dvaja, jeden z nás skúsil aj vegetariánske menu – a musíme povedať, že ponuka bola rovnako bohatá. Pri dlhom lete (ako bol ten náš z Istanbulu do Los Angeles) si môžete vyberať z viacerých jedál a vzhľadom k dĺžke letu dostanete aj viackrát jedlo. My sme cestovali vyše 13 hodín, preto sme dostali dve hlavné jedlá, niekoľko snackov a neobmedzené množstvo nápojov (alkoholické a nealkoholické). Výber alkoholických nápojov je skutočne pestrý – v menu nájdete likéry, koňak, whiskey, rum, vodku a samozrejme pivo, víno či šampanské. Tu však opäť najviac povedia fotografie:

Ekonomická trieda cestou z Košíc do Istanbulu:

Ekonomická trieda cestou z Istanbulu do Los Angeles:

3. Zábavný systém

Cestou z Košíc do Istanbulu sme leteli na krídlach Airbusu A320. V tomto lietadle nemáte na zadnej strane sedadla obrazovku, ale to neznamená, že budete ukrátení o nejakú multimediálnu zábavu. Safety video (je cool, hrajú v ňom lego postavičky) si pozriete na veľkých obrazovkách umiestnených nad hlavami cestujúcich. To samozrejme nie je všetko.

Dôležitý tip: pred odletom si stiahnite aplikáciu Turkish Airlines Wifi Entertainment. Ak so sebou máte smartfón alebo tablet – môžete sa po vzlietnutí pripojiť prostredníctvom špeciálnej Wi-Fi siete do multimediálneho systému, ktorý je rovnako bohatý, ako ten, ktorý nájdete na dlhších letoch – zabudovaný priamo do displeja na sedadle pred vami. Prostredníctvom svojho mobilného zariadenia tak pozeráte najnovšie filmy, hráte hry, bavíte sa podľa chuti. Veľmi príjemným bonusom – ak si zabudnete slúchadlá – každý cestujúci ich dostane po príchode na svoje miesto.

Samozrejme, skúsili sme si multimediálnu zábavu v ekonomickej triede aj na dlhom lete z Istanbulu do Los Angeles. Po vzhliadnutí lego safety videa sa vám otvorí multimediálny svet, s ktorým by ste pokojne mohli letieť aj týždeň v jednom kuse a neomrzel by vás. Ak ste milovníkom filmov, vyberáte z desiatok najnovších, najobľúbenejších a samozrejme aj podľa žánrov. Nechýbajú slávne TV seriály, zábava a hry pre deti, audioobsah či možnosť sledovať aktuálnu polohu lietadla v trojrozmernom prostredí. Všetko navyše ovládate nielen dotykom obrazovky, ale máte k dispozícii aj diaľkové ovládanie, ktoré sa javí ako veľmi užitočné a zvyšuje celkový komfort a zážitok z cesty. Pri dlhých letoch dostanete k dispozícii aj lepšie slúchadlá, pohodlný vankúš a deku na zohriatie.

4. USB port

USB port pri dlhých letoch je už samozrejmosťou pri väčšine leteckých spoločností. Turkish Airlines nie je výnimkou, no musíme spomenúť aj to, že pri krátkom lete z Košíc do Istanbulu nás príjemne prekvapila možnosť, ktorú má každý cestujúci ekonomickej triedy – svoje mobilné zariadenia si môžete dobíjať prostredníctvom USB zásuvky umiestnenej na opierke. V prípade dlhých letov je USB port umiestnený priamo na dotykovej obrazovke pred vami.

5. Balíček pre váš komfort

Amenity kit alebo zjednodušene povedané balíček pre váš komfortný let nie je samozrejmosťou každého letu. Turkish Airlines vám tento balíček venuje pri dlhých letoch. Z Košíc do Istanbulu sme ho samozrejme nedostali, pretože let trvá len niečo vyše hodiny, avšak cestou z Istanbulu do Los Angeles bol amenity kit viac než užitočný.

Balíček obsahuje zubnú kefku, zubnú pastu, štuplíky do uší a klapky na oči pre komfortnejši spánok, balzam na pery, cool ponožky a papučky s logom Turkish Airlines. Všetko krásne zabalené v štýlovom púzdre INSTITUT KARITÉ PARIS – to všetko si môžete vziať so sebou a napríklad púzdro ostane krásnou spomienkou na výnimočný let 🙂

6. Odlet z Košíc

To, že Košice sú svetové, už nejaký čas vieme. Preto sme sa rozhodli vyskúšať, ako sa do sveta lieta z našej metropoly východu. Pre obyvateľov Východného Slovenska je to ideálna možnosť, ako spoznávať svet – mnohí cestujú z Budapešti, z poľských letísk, prípadne sú ochotní ísť do Bratislavy či Viedne za vytúženou destináciou.

My sme cestovali smerom naopak, z Bratislavy do Košíc, aby sme mohli cez Istanbul letieť do Ameriky. Nedáva to logiku? Naopak. Je mnoho výhod, prečo letieť práve z Košíc. Ak cestujete napríklad z väčšej diaľky, ako 250 kilometrov od košického letiska, viete si rezervovať výhodnejšie parkovanie na letisku. Kto nechce alebo nevie ísť autom – mnohé slovenské mestá sú z Košicami výborné prepojené či už vlakom alebo autobusom – spoje premávajú niekoľkokrát denne. V rámci Košíc a Prešova dokonca premávajú aj šoféri Taxify a niektorí sú ochotní premávať z východu pokojne aj do hlavného mesta.

Košické letisko získava stále nových partnerov, ľudí teší príchod Eurowings a samozrejme punc svetového letiska získali Košice najmä po štarte Turkish Airlines. Sú to práve oni, ktorí lietajú do najviac destinácií na svete a ponúkajú úžasné destinácie.

Ak chcete letieť do Istanbulu, alebo hľadáte letenky do exotiky, alebo túžite ísť napríklad do Kalifornie, ako my – VŽDY si skontrolujte aj ceny z Košíc. Často sú veľmi, veľmi výhodné.

Bombaj, Dillí, New York, Boston, Dar Es Salaam, Peking, Taipei, Tokio, Bangkok, Havana, Phuket, Bogota, Kuala Lumpur, Hočiminovo mesto, Kanton, Seoul, Chicago, Nairobi, Los Angeles, San Francisco, Miami, Hongkong, Zanzibar, Hanoj, Sao Paulo, Singapur, Jakarta, Buenos Aires, Maurícius – to všetko viete navštíviť z Košíc s jedným komfortným prestupom v Istanbule.

Košické letisko má jeden terminál, dve reštaurácie, ktoré fungovali aj neskoro večer a parádny biznis salónik, ktorý sme si nemohli nechať ujsť.

Kto tam môže vstúpiť? Cestujúci, ktorí sa na recepcii salónika preukážu palubnou vstupenku biznis triedy. Ďalej cestujúci letiaci do Prahy – držitelia kariet Sky Team, Elite Plus, Platinová a Zlatá karta môžu využiť salónik, aj keď majú letenku triedy Economy a môžu si pozvať jedného hosťa (hosť musí tiež letieť spoločnosťou ČSA). Cestujúci letiaci do Viedne alebo Varšavy – držitelia kariet Star Alliance Gold môžu taktiež využiť salónik a pozvať si jedného hosťa (hosť musí tiež letieť spoločnosťou Austrian Airlines/LOT Polish Airlines).

Držitelia prestížnych kariet Priority Pass, Diners Club, Airport Angel môžu využiť letiskový salónik pri ktoromkoľvek lete a môžu si pozvať ľubovoľný počet hostí.

7. Hotel zdarma

Mnohí o tom nevedia, že ak majú dlhý prestup v Istanbule a hrozí, že by mali tráviť noc na letisku – majú nárok na hotel zdarma. Treba splniť určité podmienky, ale až také ťažké to nie je – na získanie nároku na hotel, transfer a jedlo zdarma je potrebné v prípade tejto leteckej spoločnosti mať náväzné lety v jednej letenke, medzi letmi nesmie byť skorší odlet do konečnej destinácie a musí byť dodržaná minimálna dĺžka prestupu (v ekonomickej triede viac ako 10 hodín, v biznis triede 7 hodín).

V cene máte transfer, ubytovanie, raňajky a môžete využiť aj možnosť výletu do Istanbulu. My sme do Istanbulu prileteli o 00:30 miestneho času a do USA sme odlietali až o 13:50. Preto sme privítali hotel a raňajky k tomu. Všetko však nabralo ešte väčší rozmer, keď sme zistili, že nám dali 5-hviezdičkový hotel a to sa pokojne môže stať aj vám – majú v ponuke len štvor- a päť-hviezdičkové hotely.

Ako na to? Po príchode do haly pre medzinárodné prílety vyhľadajte tzv. „Hotel Desk“, ktorý sa nachádza hneď vedľa kaviarne Starbucks. Tam sa môžete zaregistrovať.

8. Prehliadka Istanbulu zdarma

Ďalšia skvelá vec, o ktorej mnohí nevedia je, že istanbulské letisko ponúka pri dlhšom prestupe aj bezplatnú prehliadku mesta. Hippodrome Square, Blue Mosque či Topkapi Palace. To všetko máte možnosť vidieť v Istanbule, ak máte na letisku Ataturk Airport medzi letmi minimálne šesť hodín čas.

„Počas prehliadky máte možnosť vidieť tie najdôležitejšie historické pamiatky mesta, ktoré je domovom najväčšie civilizácie sveta,“ pozýva vás zúčastniť sa svojho programu „touristanbul“. Do roku 324 Byzantion, od roku 324 – 1930 Konštantínopol či križovatka Európy a Ázie má svojim návštevníkom toho ponúknuť určite veľa.

Po príchode do haly pre medzinárodné prílety takisto vyhľadajte tzv. „Hotel Desk“, ktorý sa nachádza hneď vedľa kaviarne Starbucks. Tam sa môžete zaregistrovať na jednu z piatich denných prehliadok.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.9/5 - (30 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore