Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako sa dostať do letiskových salónikov (Bratislava, Viedeň, Budapešť, Praha, Košice)

Letisko je miesto, kde každý cestujúci trávi svoj čas po svojom. Niekto sa ponáhľa – lebo mu to o päť minút letí, niekto si tu pospí hoci aj na zemi – lebo mu to letí až o 11 hodín a niekto stihne nakúpiť suveníry, dať si pivo či prečítať knižku. Jedno je však isté, ak chcete na letisku zrelaxovať, nie je lepšie miesto, ako v letiskovom salóniku. A už to dávno nie je výsada len cestujúcich vo vyšších triedach. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako sa aj bežný smrteľník môže dostať do prémiových a exkluzívnych biznis salónikov na letisku. Niekedy k tomu skutočne netreba veľa. Všeobecne najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do salónika, je vlastniť správnu kreditnú kartu.

Reklama

Prečo sa oplatí navštíviť biznis salónik na letisku

Občerstvenie – non-stop studené aj teplé občerstvenie, často je na výber pestrý výber alkoholických a nealkoholických nápojov, rôzne snacky a ovocie.

Wi-Fi – bezplatné pripojenie na vysokorýchlostný internet poteší, najmä

Napájanie – počas ciest nás často trápi to, či budeme mať dostatočne nabitý smartfón, tablet, laptop či drona, v biznis salónikoch je zásuviek na dobíjanie dostatok

Denná tlač – čo sa deje vo svete? v biznis salóniku budete vždy v obraze, dostupná je miestna a svetová tlač

Relax – mnohé letiskové salóniky majú relax zóny, masážne kreslá, odpočivárne a v mnohých prípadoch nájdete dokonca aj sprchy.

Ako sa dostať do biznis salóniku v Bratislave

Bratislava má úplne nový VIP salónik od spoločnosti Mastercard. Naše hlavné mesto sa tak dostalo na zoznam adries prestížnych letiskových salónikov. Mastercard Caproni Lounge je určený pre všetkých držiteľov prémiových kariet Mastercard, prípadne si zaplatíte poplatok 30 eur (jeden vstup). Vziať so sebou môžete aj spolucestujúceho, ten však musí taktiež zaplatiť jednorázový poplatok. Nájdete ho na druhom poschodí odletového terminálu bratislavského letiska s výhľadom na historickú repliku lietadla Caproni Ca.33, po ktorom je aj pomenovaný.

Zdroj foto: bts.aero

Otvorený je denne od 5. h do 21.30 hod. pre všetkých držiteľov kariet Mastercard World Elite, World, Business, Platinum, Mastercard Commercial Cards a kariet Gold, vydaných slovenskou bankou. Vstup do salónika je viazaný na meno na karte.

Zdroj foto: bts.aero

Bezplatný vstup doň zároveň majú všetci cestujúci v biznis triede využívajúci lety spoločností flydubai, Georgian Airways a iné. 

Tip: Pokiaľ máte viacero prémiových kariet na vaše meno, môžete využiť ľubovoľnú z nich.

Ako sa dostať do biznis salónikov vo Viedni

Čaká na vás pestrý bufet firmy Do & Co, alkoholické a nealkoholické nápoje, zadarmo WLAN, široký sortiment medzinárodných novín a časopisov, relaxačné a masážne kreslá, sprchy a fajčiarske kabíny.

Ak cestujete prvou triedou alebo biznis triedou, vstup do salónikov máte samozrejme grátis. Inak je vstupný poplatok 29,90 eur. Napríklad kreditná karta MasterCard World vám umožní voľný vstup do letiskových salónikov aj vo Viedni, prípadne Priority Pass tiež. Na letisku Viedeň nájdete 5 VIP salónikov, dva pre cestujúcich v rámci zóny Schengen a dva pre Non-Schengen.

Zdroj foto: Viennaairport.com

JET Lounge (Schengen) využijete, ak cestujete z brán B,C,D. Salónik je otvorený od 5:00 do 22:00.

SKY Lounge (Schengen) využijete, ak cestujete z brán F alebo G. Nájdete ho v termináli 3. Salónik je otvorený denne od 5:00 do 22:00.

Air Lounge (Non-Schengen) využijete, ak cestujete z brány D. Je umiestnený ihneď za pasovou kontrolou. Salónik je otvorený denne od 5:00 do 24:00.

Sky Lounge (Non-Schengen) využijete, ak cestujete z brány G. Nachádza sa v termináli 3. Salónik je otvorený denne od 5:00 do 22:30.
Austrian/Star Alliance Lounges môžete využiť hneď po bezpečnostnej kontrole v termináli 3. Dva biznis salóniky sú k dispozícii od 5:00 do 22:30.

Netušíte, kde by ste biznis salóniky našli? Tu je prehľadná Map letiskových salónikov vo Viedni 

Ako sa dostať do biznis salóniku v Budapešti

Letisko v Budapešti ponúka až 5 letiskových salónikov. BUD:VIP Lounge, Platinum Lounge, Skycourt Lounge, Mastercard Lounge a Menzies Lounge. Platinum Lounge je otvorený od 4:30 do 20:30 sa nachádza v tranzitných priestoroch terminálov 2A a 2B a ponúkajú samoobslužný bar s alkoholickými nápojmi, nealko, slané a sladké jedlá. Samozrejmosťou sú plne vybavené priestory pre biznismenov a digitálnych nomádov.

Zdroj fotografie: bud.hu

Zhruba ten istý komfort nájdete aj v SkyCourt Lounge v Termináli 2, ktorý je otvorený od 5:00 do 21:00.

Hneď vedľa SkyCourt Lounge má svoje miesto aj budapeštiansky letiskový salónik Mastercard. Majitelia kariet Mastercard Platinum a Mastercard World Class majú vstup voľný, ich doprovod si však musí zaplatiť 5000 HUF (cca 15 eur). Otvorené majú od 5:00 do 19:30.

Salónik Menzies Lounge ponúka rovnaký komfort, ako ostatné salóniky na letisku, tiež sa nachádza pri Termináli 2. Otvorený je od 5:00 do 21:00.

Ako sa dostať do biznis salóniku v Prahe

Letisko Praha ponúka tiež široký výber, až 4 letiskové salóniky.

VIP Service Club Continental ponúka okamžité odbavenie, bez čakania na prepážkach v pohodlí salóniku pred odletom nebo príletom vášho lietadla. Špeciálny servis obsahuje samostatnú príjazdovú cestu k VIP terminálu, parkovanie na 4 dni zdarma, Škoda Limousine Service so šoférom zdarma, all-inclusive občerstvenie s obsluhou. Všetko však je za príplatok a táto služba sa objednáva vopred.

Reiffeisenbank Lounge je určený cestujúcim v rámci schengenského priestoru z terminálu 2, je však možné ho využiť aj pri cestách z terminálu 1. Salónik ponúka pohodlie a komfort, all-inclusive občerstvenie, sprchy. Samozrejmosťou sú TV, Wi-Fi, tablety na zapožičanie a dennú tlač. Otvorený je 05:00 – 22:00 a nájdete ho vo verejnej časti odletovej haly terminálu 2 – pravá časť 2. poschodia haly. Jednorazový vstup je možný za cenu 850 CZK (33 eur)/ 1 osoba na 2 hodiny pobytu a deti do 3 rokov v sprievode dospelej osoby sú zadarmo. Platba je možná až na mieste.

MasterCard Lounge je určený predovšetkým cestujúcim do krajín mimo schengenského priestoru. Očakávať môžete pohodlie a komfort salóniku, all-inclusive občerstvenie, sprchy, TV, wi-fi, tablety na zapožičanie aj dennú tlač. Nachádza sa tu aj pracovný kútik s PC a tlačiarňou. Otvorené je 05:30 – 23:30 a jednorazový vstup stojí 720 CZK (28 eur) / 1 osoba na 2 hodiny pobytu (deti do 3 rokov v sprievode dospelého zdarma), platba možná až na mieste. Salónik sa nachádza za pasovou kontrolou cca 100 metrov po ľavej strane. Zaujímavosťou je, že MasterCard Lounge ponúka aj možnosť prenájmu oddeleného VIP salóniku pre úplné súkromie a pohodlie s privátnym barom all-inclusive a panoramatickým výhľadom na letiskovú plochu. Poplatok za vstup je 1499 CZK (57 eur) / 1 osoba na 2 hodiny pobytu (deti do 3 rokov v sprievode dospelého zdarma). Tu je nutná rezervácia vopred.

ERSTE Premieer Lounge poskytuje rovnaké služby ako MasterCard Lounge, avšak je určený pre cestujúcich do krajín schengenského priestoru. Otváracia doba je 05:00 – 22:00 a cena jednorazového vstupu 720, – CZK (28 eur) / 1 osoba na 2 hodiny pobytu (deti do 3 rokov v sprievode dospelého zdarma). Platba je možná až na mieste a salónik sa nachádza cca 100 m za pasovou kontrolou v 1. poschodí po pravej strane. Aj v ERSTE Premier Lounge je možnosť prenájmu oddeleného VIP salóniku pre úplné súkromie a pohodlie s barom all-inclusive. Poplatok za vstup je 1499 CZK (57 eur) / 1 osoba na 2 hodiny pobytu (deti do 3 rokov v sprievode dospelého zdarma). Tu je nutná rezervácia vopred.

Ako sa dostať do biznis salóniku v Košiciach

Vstup do Biznis salónika je sprístupnený pre všetkých cestujúcich odlietajúcich z Košíc za jednorazový poplatok 19 eur. Ponúka komfortné kožené sedačky, občerstvenie, slovenskú i medzinárodnú tlač i bezplatné Wi-Fi pripojenie. Vstup sa dá zakúpiť priamo na recepcii Biznis salónika pred každým odletom v hotovosti alebo prostredníctvom platobných kariet. Okrem toho je v cene zahrnutý aj poukaz na nákup v Travel Value & Duty Free Shop-e na letisku v Košiciach v hodnote 14 eur, pričom minimálna hodnota nákupu je 20 eur.

Zdroj foto: Airportkosice.sk

Kto sa môže dostať do biznis salóniku v Košiciach? Cestujúci, ktorí sa na recepcii salónika preukážu palubnou vstupenku Biznis triedy. Cestujúci letiaci do Prahy – držitelia kariet Sky Team, Elite Plus, Platinová a Zlatá karta môžu využiť salónik, aj keď majú letenku triedy Economy a môžu si pozvať jedného hosťa (hosť musí tiež letieť spoločnosťou ČSA). Cestujúci letiaci do Viedne alebo Varšavy – držitelia kariet  Star Alliance Gold môžu taktiež využiť salónik a pozvať si jedného hosťa (hosť musí tiež letieť spoločnosťou Austrian Airlines/LOT Polish Airlines). Držitelia prestížnych kariet Priority Pass, Diners Club, Airport Angel môžu využiť letiskový salónik pri ktoromkoľvek lete a môžu si pozvať ľubovoľný počet hostí.

Ako sa dostať do biznis salónikov po svete – Priority Pass

S celosvetovo rešpektovanou kartou Priority Pass sa dostanete do letiskových salónikov po celom svete. Potrebujete sa registrovať a po registrácii si vybrať jedno z troch typov členstiev. Základné členstvo vás bude stáť 99 eur – tu však budete pri každom vstupe platiť za seba aj doprovod zľavnenú cenu 24 eur. Prémiové členstvo s desiatimi vstupmi vás vyjde na 249 eur, po ich vyčerpaní platia pre vás rovnaké pravidlá, ako pri základnom členstve. Najluxusnejšie je plné ročné členstvo za 399 eur – oplatí sa skutočne frequent flyerom, ktorí lietajú neustále. Majú neobmedzený počet vstupov do salónikov po celom svete. Doprovod však aj v tomto prípade platí 24 eur.

Ako inak sa dostať do letiskových salónik kdekoľvek na svete

Zbierate míľe? S bonusovou resp. klubovou kartou leteckej spoločnosti máte rôzne výhody a za nalietané míle sa môžete pohodlne dostať aj do biznis salónikov po celom svete.

Máte biznis letenku? Letíte prvou triedou? Potom vás asi neprekvapí, že máte automaticky vstup do biznis salónikov po celom svete.

Máte správnu kreditnú kartu? Diners klub, prípadne Mastercard Premium, prípadne na Mastercard World bývajú vstupy zdarma.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (8 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore