Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Biznis trieda Turkish Airlines: skúsili sme najlepšie jedlo a pohodlie v oblakoch

Ak sme povedali, že turecká pohostinnosť v ekonomickej triede je niečo výnimočné a veľkolepé, v biznis triede to platí dvojnásobne. Celý čas ťa rozmaznávajú, pochutnávaš si na skvostných pokrmoch, užívaš pohodlie megakomfortnej sedačky (alebo skôr postele?) a jednoducho povedané – vychutnávaš si život plnými dúškami niekde tam vysoko v oblakoch.

Reklama

Náš let zo San Francisca do Istanbulu trval niečo okolo trinásť hodín a z pohľadu palubného servisu predbehol všetky naše očakávania. Poď sa spoločne s nami pozrieť, čo všetko dostaneš, ak letíš v business class s Turkish Airlines. Vysoko-komfortné lietanie sme vyskúšali aj na trase Istanbul – Košice, to čo sme dostali na tejto krátkej trase nás veľmi prekvapilo.

Rýchly check-in a prednostný nástup

Keď cestuješ biznis triedou, život je jednoduchší. Na letisku nečakáš v bežnej rade ako ostatní, môžeš využiť výhody letiskového salóniku (o tom až nižšie v článku) a do lietadla nastupuješ špeciálnym vchodom a v predstihu. Skrátka, žiadne dlhé prestoje na letisku, ale namiesto toho najvyšší komfort, aký si môžeš priať. Rýchlym check-inom a prednostným nástupom do lietadla to však len začína.

Toľko batožiny, koľko potrebuješ

S výberom oblečenia si starosti robiť nemusíš, pokojne môžeš vziať všetky outfity. Turkish Airlines povoľuje v biznis triede 30kg batožinu, dokonca – do väčšiny destinácií umožňuje letieť s dvomi kusmi 30kg podpalubnej batožiny.

Takže ak napríklad letíš do Ameriky, vezmeš si do podpalubia až 60 kg batožiny (2 veľké kufre). To je napríklad skvelá možnosť pre všetkých milovníkov nákupov – z Ameriky si prinesieš jeden plný kufor oblečenia, darčekov, čohokoľvek. Dôležitá info na záver, aj pri preberaní batožiny po prílete máš prednosť – batožinu získaš skôr, než ostatní – letíš predsa v business class 😉

Sedenie? Rozprávkový komfort

Masážne kreslo, lampa na čítanie, možnosť premeniť sedadlo na plnohodnotnú posteľ. Už po príchode na miesto sedenia ti bude jasné, že tento let si môžeš užiť mnohými spôsobmi. Môžeš ho pokojne celý prespať a personál ťa prebudí len pri servírovaní jedla, alebo si pozrieš pár filmov, vypočuješ najnovšie skladby, postneš super video kamošom na Instagram – skrátka budeš vnímať všetko to, čo ti tento výnimočný zážitok ponúka – všetkými zmyslami.

A teraz ešte pár praktických informácií. Polohovateľné sedadlá sa dajú rozložiť do 188-centimetrového lôžka. Všetko ovládaš komfortne cez diaľkové ovládanie.

Chceš si prečítať knižku? Píšeš si denník? Osobná lampa na čítanie je milý detail, ktorý určite využiješ. Máš za sebou náročný pracovný deň? Cestuješ z dovolenky a chceš priletieť domov oddýchnutý? Funkcie masáže a polohovanie sedadla ti určite padnú vhod. Pri nočnom lete ti personál pripraví aj posteľ – vankúše a prikrívky ti ho spríjemnia.

Ak si chceš užiť dokonalý hudobný alebo filmový zážitok – nepotrebuješ vlastné príslušenstvo – dostaneš špičkové slúchadlá s vlastnosťou noise-cancellation – takže budeš počuť len film, skladbu alebo čokoľvek z multimediálneho systému a nič naokolo ťa nebude rušiť. Zvuk vo vnútri slúchadiel neprehluší ani extrémne silné burácanie motorov Boeingu-777 😉

Všetko, čo budeš počas letu potrebovať nájdeš aj v komfortnom balíčku od Turkish Airlines, ktorý je samozrejmosťou pre každého cestujúceho v biznis triede. Balíček obsahuje zubnú kefku, zubnú pastu, štuplíky do uší a klapky na oči pre komfortnejši spánok, balzam na pery, cool ponožky a papučky s logom Turkish Airlines. Všetko krásne zabalené v štýlovom púzdre CHRISTIAN LACROIX voyage – to všetko si môžeš vziať so sebou a napríklad púzdro ostane krásnou spomienkou na výnimočný let ????

Samozrejmosťou je potom sieťová zásuvka pre napájanie tvojho notebooku, tabletu či mobilného zariadenia.

Pokrmy, ktoré ocenili tisíce cestovateľov

V Turkish Airlines dbajú na to, aby si sa počas letu cítil komfortne a nič ti nechýbalo. Pri palubnom servise si to všimneš najviac. Ihneď po príchode na miesto sa ti príde predstaviť posádka aj so šéfkuchárom, a v skratke ti porozprávajú o tom, čo všetko ťa z pohľadu gastronómie bude čakať.

Po celý čas si pochutnávaš na výnimočnom jedle. Čakaj, že dostaneš niekoľko bohatých chodov – my sme ich po prvých dvoch jedlách prestali rátať. Jedlo v biznis triede Turkish Airlines navyše získalo aj prestížne ocenenie od SKYTRAX za absolútne najlepší gastronomický zážitok celosvetovo, a to už je, dámy a páni, čo povedať. Všetky pokrmy tureckej a svetovej kuchyne (v závislosti od destinácie) sú podávané v štýlovom porcelánovom servise.

Takto vyzerá let biznis triedy na dlhé vzdialenosti (USA, Ázia, atď.)

Takto vyzerá biznis trieda na krátkom lete (Košice – Istanbul)

V salóniku budeš chcieť tráviť hodiny

Ak letíš biznis triedou a prídeš na letisko v Istanbule v prestihu – vrelo odporúčame navštíviť letiskový salónik Turkish Airlines. To, čo tam máš možnosť zažiť nie je úplnym štandardom pre letiskové salóniky. Čakajú ťa nádherne priestory s vycibreným dizajnom, výnimočné jedlá, môžeš si dať kedykoľvek sprchu, masáž, deti môžeš na chvíľu odložiť v detskom kútiku a ty sa môžeš nerušene baviť multimediálnym systémom Lounge Istanbul alebo si len tak pochutnávať na drinkoch a skutočne výborných pokrmoch. Internetové pripojenie je samozrejmosťou.

My sme cestou z Ameriky mali super krátky prestup, takže sme letiskový salónik nestihli. Takto nejak to však vyzeralo v biznis salóniku v San Franciscu, ktorý je na obdobnej a veľmi vysokej úrovni.

Hotel zdarma alebo výlet do Istanbulu

Mnohí o tom nevedia, že ak majú dlhý prestup v Istanbule a hrozí, že by mali tráviť noc na letisku – majú nárok na hotel zdarma. Treba splniť určité podmienky, ale až také ťažké to nie je – na získanie nároku na hotel, transfer a jedlo zdarma je potrebné v prípade tejto leteckej spoločnosti mať náväzné lety v jednej letenke, medzi letmi nesmie byť skorší odlet do konečnej destinácie a musí byť dodržaná minimálna dĺžka prestupu (v ekonomickej triede viac ako 10 hodín, v biznis triede 7 hodín).

V cene máte transfer, ubytovanie, raňajky a môžete využiť aj možnosť výletu do Istanbulu. My sme do Istanbulu prileteli o 00:30 miestneho času a do USA sme odlietali až o 13:50. Preto sme privítali hotel a raňajky k tomu. Všetko však nabralo ešte väčší rozmer, keď sme zistili, že nám dali 5-hviezdičkový hotel a to sa pokojne môže stať aj vám – majú v ponuke len štvor- a päť-hviezdičkové hotely.

Ako na to? Po príchode do haly pre medzinárodné prílety vyhľadajte tzv. „Hotel Desk“, ktorý sa nachádza hneď vedľa kaviarne Starbucks. Tam sa môžete zaregistrovať.

Ďalšia skvelá vec, o ktorej mnohí nevedia je, že istanbulské letisko ponúka pri dlhšom prestupe aj bezplatnú prehliadku mesta. Hippodrome Square, Blue Mosque či Topkapi Palace. To všetko máte možnosť vidieť v Istanbule, ak máte na letisku Ataturk Airport medzi letmi minimálne šesť hodín čas.

„Počas prehliadky máte možnosť vidieť tie najdôležitejšie historické pamiatky mesta, ktoré je domovom najväčšie civilizácie sveta,“ pozýva vás zúčastniť sa svojho programu „touristanbul“. Do roku 324 Byzantion, od roku 324 – 1930 Konštantínopol či križovatka Európy a Ázie má svojim návštevníkom toho ponúknuť určite veľa.

Po príchode do haly pre medzinárodné prílety takisto vyhľadajte tzv. „Hotel Desk“, ktorý sa nachádza hneď vedľa kaviarne Starbucks. Tam sa môžete zaregistrovať na jednu z piatich denných prehliadok.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.8/5 - (18 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore