Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nízke Tatry – Chopok – gurmánsko-turistický trip (reportáž Hotel Grand, Jasná)

Nízke Tatry – Chopok – gurmánsko-turistický trip (reportáž Hotel Grand, Jasná)

Áno, v tomto poradí… Pretože ruku na srdce, hoci väčšinou chodím do Tatier podávať „vrcholové výkony“, a leziem tu často „(ne)dobrovoľne“ cez hory a doly, tentokrát som si dala s mojou +1 (mamou), 3-dňovú túru cez toľko hotelov, kaviarní a reštaurácií, ako nám nohy a apetít stačili. Recenzia, na základe ktorej budete mať JASNO (alebo aspoň, dúfam, polojasno) V JASNEJ.

Reklama

Welcome to Jasná – návrat po 20-tich rokoch

V Jasnej som nebola od strednej školy, čo je už viac ako 20 rokov, keďže väčšinou v zime snowboardujem na Južnej strane Chopku, a pohľadom na severnú stranu a nádhernú panorámu Vysokých Tatier sa kochám len z reštaurácie Rotunda na vrchole, kde si dávam tatranské „čajíky“ na zahriatie sa pred ďalšou jazdou alebo najnovšie ten módny oranžový nápoj Aperol špritz. (Lebo ten kto dnes nepije prosecco, nie je IN). Ako sme stúpali autom do nízkotatranského kopca, s úžasom som pozorovala, ako sa Jasná za 20-rokov zmenila, a je tu vystavaných toľko nových hotelov, že som mala miestami pocit, že som omylom zablúdila do rakúskych alebo švajčiarskych Álp. Nuž čo dodať, „Slovensko je svetové“, aj keď dúfam, že si zachováme tradície, a developeri si uvedomia, že práve typická slovenská architektúra a naše folklórne prvky sú pre mnohých lákadlom, a skutočnou hodnotou z ktorej môžeme vyťažiť, a hlavne, odlíšiť sa v konkurencii iných krajín.

Dilema KDE SA UBYTUJEM a S KÝM pôjdem…

Výber ubytovania a výber partnera, sú podľa mňa dva najdôležitejšie dovolenkové body, ešte dôležitejšie ako samotná destinácia. Môže to byť HOP alebo TROPbuď urobia vašu dovolenku nezabudnuteľnou, alebo vám ju totálne otrávia… (To je však téma sama o sebe, o ktorej sa mi rokmi cestovania nazbieralo toľko tipov, že jej čoskoro venujem samostatný článok)

Výber hotela

Mojím vysnívaným favoritom v Jasnej bol z počutia a z recenzií hotel ADULT FRIENDLY – Tri Studničky“, no pobyt v ňom si podľa mňa vyžaduje romantického partnera, ktorý „v tomto termíne dostupný nebol“ – myslím dostupnosť „romantického partnera“, nie hotela. A tak padol výber na Hotel Grand, Jasná. Mala som pocit, že názov Hotel Grand hovorí za všetko, a že ho poznám z Tatranskej Lomnice aj zo Starého Smokovca, tak som si ubytko po prvýkrát nevygooglila… (Omyl!!! Vysvetlím nižšie…)

Výber partnera

Ako partnera som zbalila MAMINU, čo omyl nebol, pretože nikto si nezaslúži ročne aspoň jednu dovolenku s nami viac ako naše mamy. Česť „neposlušným“ výnimkám! Moja mama je môj najobľúbenejší cestovný parťák, navštívila ma v každej krajine, kde som žila, od Ameriky, cez Senegal až po Kubu, a postupne objavujeme aj „vďaka“ Covidu a trendu Domoleniek aj naše krásne Slovensko. Okrem toho, veľkým pozitívom bolo, že chrápala oveľa menej ako „niektorí romantickí partneri“. Avšak za tie roky cestovania, a spania s rôznymi ľuďmi (to vyznieva dvojzmyselne, takže si to pokojne vysvetlite ako sa vám páči), mám pocit, že občas chrápe úplne každý, a aj ja. Sa to možno zdá ako taká malá banálna vec, ale keď sa človek dobre nevyspí na dovolenke, dokáže to veľmi otráviť náladu. Odolávala som dlho, ale postupne som prišla na to, že povinnou výbavou každého cestovateľa by mali byť okrem cestovného pasu aj štuple do uší. Avšak Hotel Grand, Jasná má tú obrovskú výhodu, že pod oknami preteká horský potok Demänovka, takže ak máte vedľa seba „chrapúňa“, stačí otvoriť dvere balkónu dokorán, a „vyrovnať vonkajšie a vnútorné zvuky“.

Prekvapenie po príchodeNie je GRAND ako GRAND

Hotel Grand, Jasná som si predstavovala v štýle Grandhotel Praha, ktorý som navštívila v Tatranskej Lomnici, alebo Grandhotel, Starý Smokovec. „Logicky“ som usúdila, že je to ich nízkotatranská sestra, s ktorou majú tie isté „gény“, a tým pádom sa veľmi podobajú. Omyl. Akonáhle som ho zbadala na príjazdovej ceste som pochopila, že nejde je historický hotel so secesnou architektúrou, ako opísal Grandhotel Praha môj kolega Roly vo svojej recenzii. Okrem „rodičov“ (TMR Hotels – skratka pre Tatry Mountain Resort) a „priezviska“ (Hotel Grand), nemajú štýlovo nič spoločné. To však nič nemení na fakte, že pobyt v ňom bol rovnako skvelý, a jedinečný, len to meno vo mne prvotne vyvolalo mylné očakávania. Som zvyknutá, že keď idem hocikde na svete do hotela určitej značky, čaká ma viac menej ten istý štýl a dekór. Bolo mi však vysvetlené, že „Hotel Grand, Jasná dostal svoje meno, pretože GRAND znamená starodávny/ honosný/veľký a vo svojej dobe taký naozaj bol. A stále v tejto lokalite patrí medzi najstaršie a najväčšie hotely. Nemal by sa porovnávať s Grandhotelmi vo Vysokých Tatrách, pretože GRAND nie je značka.“ No dobre, s touto odpoveďou sa moja „novinárska investigatívna duša“ uspokojila.

A je KIDS FRIENDLY!!

To som pochopila „AŽ“ alebo skôr „UŽ“ v momente, keď som stála na check-ine, a predo mnou sa ešte nedočkavejšie ako ja, krútilo pár malých detí, že kedy už dostanú svoju izbu, a kedy sa môžu ísť najesť. Rodiny s deťmi určite ocenia, že Hotel Grand, Jasná má dokonca Kids Friendly certifikát, čo znamená, že má pripravené vybavenie pre vaše „ŇU-ŇU-ŇU“ (prosím, nezamieňať si pod tým partnera) detská postieľka, župan, papučky, kozmetiku, ohrievač na detskú stravu, vaničky na umývanie, nočník, či stupienky do kúpeľne, vďaka ktorému nebudete musieť stresovať, že ste doma niečo zabudli – takže základom je zbaliť hlavne dieťa.

A keď si už nebudete dať vedieť rady s animačným programom, a budete si chcieť vychutnať v tichu a v romantickej atmosfére vo dvojici pohár vína na izbe, tak Grand Jasná za poplatok ponúka služby, kde si deti elegantne „odložíte“ – ako opatrovateľku, či lyžiarsku školu.

Okrem toho počas zimnej a letnej sezóny, tu prebiehajú od 8.00 do 21.00 detské animačné programy – kreatívne dielne, súťaže, maľovanie na tvár, mini disco, seriálový kvíz, či bingo…

Zjazdovky a lanovky na skok

Nielen rodičov detí poteší aj fakt, že ste ubytovaný prakticky na zjazdovke. Na lanovky dohodíte kameňom z okna (nerobte to), takže žiadne ufňukané ranné či unavené polyžiarske šlapanie zo svahu, či odvoz autom, nehrozí. Nie som expert na rodičovstvo, ale z pozorovania usudzujem, že čím menej úkonov, tým lepšie. Čo napokon ocení väčšina z nás, aj „veľkých detí“.

Do 30.9 sú dokonca lanovky v cene ubytovania v našich vybraných balíčkoch.

A v tomto balíčku dostanete do 31.10 dokonca Hotel Grand, Jasná aj s lanovkami a aquaparkom v cene!

Áno, keď budem matka, a budem mať rodinu, tak Hotel Grand, Jasná je favoritom, kam sa v Jasnej vyberiem. A celkovo, všetko čo bude mať certifikát KIDS FRIENDLY, bude mať istotne osobité čaro…

Avšak ešte matkou nie som…

A tak väčšia koncentrácia detí na meter štvorcový ako som zvyknutá, a ktoré boli ako naschvál naakumulované v hotelovom lobby počas nášho príchodu, ma v mojom „bezdetnom svete“ mierne vyviedla z miery. Preto mi prvý pohľad v izbe nepadol na krásne dekorované útulné izby…

…či kúpeľňu s meter širokým sprchovým kútom…

…ale rovno na červené víno a oriešky postavené na minibare…Vzala som ho von, sadla s mamou na balkón, a už po pár minútach vychutnávania si krásneho výhľadu pred nami, a žblnkotu potoka, som zabudla na deti, a dostala chuť vyraziť túru – tam na ten kopec pred nami!

Cestou sme sa najedli v hotelovej reštaurácii, a vynikajúce jedlo, a veľký výber jedál formou švédskych stolov (kopec čerstvej zeleniny a šalátov), ale aj sladkosti, nám nielenže dodali energiu, ale ešte viac zlepšili náladu.

Áno, láska, a aj LÁSKA K JASNEJ, ČI KU HOTELU GRAND, JASNÁ, prechádza cez žalúdok. Takže odporúčam aspoň polpenziu. Milo ma takisto prekvapili čašníčky a čašníci, ktorí boli milí, nevtieraví, ale zároveň, čo sa nestáva vo väčších hoteloch často, mali osobný prístup, a prehodili s nami pár „teplých“ slov.

Pri rodičoch väčšinou platí zásada – „Spokojné dieťa, spokojná mama. Môj víkend v Hotel Grand, Jasná sa niesol v hesle – „Spokojná mama, spokojné dieťa“.

Na túre verzus TOUR DE kaviarne a hoteli

Zatiaľčo mnohí moji kolegovia majú Tatry pochodené krížom krážom, a v ich recenziách na pobyty nájdete aj skvelé tipy na tatranské túry…

ja sa však musím priznať, že som tentokrát tieto tri dni s maminou zobrala viac rekreačno-gurmánsky ako športovo, a zatiaľ čo ostatní podávali vrcholové výkony, a spaľovali kalórie, my sme si spravili zastávky vo všetkých hoteloch a kaviarňach v okolí.

Ako zdolať Chopok bez zapotenia sa

A vlastne, my sme tiež podali vrcholový výkon – len sme sa sem doviezli elegantne lanovkou (bola v cene nášho hotela) a naspäť sme si to zošľapali peši.

Takto vyzerá cesta Chopok, kde idete tromi rôznymi lanovkami. A hore vás čakajú takéto nádherné „insta“ výhľady.

Počas celej GURMÁNSKEJ TÚRY treba dbať na to, aby nám neklesla v krvi hladina cukrov, kofeínu, poprípade alkoholu – jednoducho, nech si doplní každý to, na čo má chuť.

Prvá povinná gurmán zastávka – CRYSTAL BAR dole pod lanovkou, hneď vedľa Hotel Grand, Jasná hoci sme práve vyšli po bohatých raňajkách z hotela, no neodolali sme mu, a dali sme si tu ďalšiu kávu. Decor je tak nádherný, a výhľad na jazero také upokojujúce, že som mala chuť zobrať knihu a presedieť tam celý deň.

Druhá povinná gurmán zastávkaROTUNDA reštaurácia – hore na Chopku – je to neuveriteľné ako človek počas výstupu hore lanovkou vyhladne. Alebo to bolo tým čerstvým vzduchom? Alebo tým, že hore na Chopku výrazne klesne teplota? A tak sme sa po povinnej fotke s výhľadom na Tatry utekali otepliť dňu do Rotundy.

Tretia povinná gurmán zastávka – Hotel Liptov – Nachádza sa krátku prechádzku nad Hotel Grand, Jasná, a ideálne sa sem vyberte na frťana, alebo pohár vína, na vytrávenie po bohatej večeri, keď všetko v Hotel Grand, Jasná reštike vyzerá tak lahodne, že to chcete ochutnať. Liptov je zvonka mierne ošarpaný socialistický hotel, avšak všetci tí, čo ste prežili lyžiarske zájazdy na Chopku, si tu pri drinku zaspomínate na staré krásne študentské časy, a okrem toho sem radi chodia aj miestny.

Štvrtá povinná zastávka – Na ceste späť domov sme sa „aspoň zastavili“ v mojom vysnívanom ADULT FRIENDLY Hoteli Tri Studničky, dali sme si tu vynikajúci obed (kuchyňa tu je gurmánskym zážitkom) a zasnívala som si, že „keď budem veľká“, respektíve „keď budem mať vhodného romantického partnera“, tak sa sem vrátim na celý wellness pobyt, lebo tento hotel je pre páry lahôdkou po všetkých stránkach – architektonickej, gastronomickej, aj wellnesovej.

Kedy do Tatier? Ideálne cez týždeň

Ako už spomínala kolegyňa Mirka vo svojej recenzii na vysokotatranský hotel Fis, ak si viete zariadiť čas, termíny počas týždňa sú perfektné, pretože sa dá v Tatrách „dýchať“ (aspoň ja nerada dýcham iným turistom na krk počas túry, čo je skvelé hlavne v čase korony, kedy treba dodržiavať odstupy.)

Zimná rozprávka v Hoteli Grand, JASNÁ – kto sa už teší na zimnú sezónu? JA!!!

Neviem ako vy, ale moja nová GO PASS lyžiarska sezónka na mňa už nedočkavo čaká od júna, a na zimnú dovolenku sa teším o to viac, že hoci som rok 2020 veľmi sľubne odštartovala bordovačkou na Chopku, no potom som kvôli robote toľko odkladala ďalší termín, až zaúradovala KORONA.

Patrím k ľuďom, ktorí majú zimnú dovolenku radšej ako letnú, a pri pohľade na fotky zimnej wellness idylky pod svahom z Hotela Grand, Jasná, mi naskakuje husia koža, a už sa predstavujem ako tam ležím… Takže, ak vás táto recenzia inšpirovala, je celkom možné, že sa v zime, v tej horúcej kadi stretneme. 🙂

Wellness v čase korony – Títo mladí fešáci ma pobavili, a zarmútili zároveň. Spa vyzeralo veľmi lákavo, ale nechám si ho nabudúce. Ideálne, keď bude opäť doba bezrúšková – A či vôbec ešte BUDE????

Izby – každý si nájde tú svoju favoritku

V našej štandartnej Peli-ponuke máme izby Deluxe, ale môžete si vyžiadať aj Apartmán MEZONET LUX, ktorý je zariadený v štýle horskej chaty – ak máte špeciálne požiadavky stačí nám napísať na [email protected] a my vám pomôžeme s výberom a rezerváciou.

P.S: DOVIDENIA, JASNÁ a povinné zastávky

Do Jasnej je ideálne vyraziť autom (aby ste sa mohli zastavovať na každom kroku ako my), no dostanete sa sem aj vlakom do Liptovského Mikuláša, a potom autobusom. Po ceste sa nachádza pár skvelých kúrií, kde viete načerpať energiu. My sme sa chceli zastaviť na obed v Tekovskej Kúrii, no zrejme si tak povedal každý druhý vodič na diaľnici R1, tak tam bola hlava na hlave. Ale možno budete mať šťastie, a ujde sa vám stôl.

Viac mojich cestovných reportáží a podkastov nájdete tu: Diana Mráziková

Viva Mexiko! reportáž o tom ako si užiť Mexiko na plné pecky.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Mexiko-Diana-Mrazikova-reportaz-1024x560.jpg

PELICAST – Podcasty s rôznymi skvelými hosťami na zaujímavé témy – Irán s Katkou Liškovou, Pacifická Hrebeňovka s Lucou – Holkou s Bucket Listem, Aké je to byť letuškou pre Emirates s Mirkou Bublie Kuzmovou, Senegal, Kazma a jeho cesta okolo sveta

Užite si Los Angeles ako praví “Angelinos” – Los Angeles je veľké, rozťahané a nič tam nie je. Hovoria mnohí cestovatelia, ktorí odtiaľ prišli, a nevedeli kam skôr. No my, čo sme tam žili, Los Angeles milujeme, a tu sú moje tipy.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Los-Angeles-Foto-Diana-Mrazikova-Venice-canals-Farmers-Market-1024x683.jpg

Florida roadtrip sólo: Nechajte všetkých doma a vyberte sa na cestu sami!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Florida-Miami-roadtrip-Diana-Mrazikova-1024x583.jpg

A všetko o Kube, ktorá je spolu so Senegalom mojou srdcovkou, a druhým domovom, v ktorom som prežila 4 roky, nájdete tu:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky12 hodín dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky12 hodín dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky13 hodín dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky13 hodín dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky13 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky14 hodín dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy1 deň dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky1 deň dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore