Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Hotel Rotunda Chopok: Najkrajší východ slnka priamo u vás v spálni

Hotel Rotunda Chopok: Najkrajší východ slnka priamo u vás v spálni

Keď som sa dozvedela o pracovnej ceste do najvyššie položeného hotela v Strednej Európe, oči mi zasvietili ako malému dieťaťu na Vianoce. Áno, reč je o Hoteli Rotunda, ktorý sa na vás usmieva takmer na samom vrchole Chopku – v srdci Národného parku Nízke Tatry.

Reklama

Ja osobne som o ňom snívala už dlho. Každý o ňom počul, každý ho videl pri výstupe na vrchol, ale len málokto sa v ňom ubytoval. A určite to nie je spôsobené cenou, ale skôr tým, že v hoteli sa nachádzajú iba tri izby, ktorých dostupnosť mizne jedna radosť. Presne vďaka obmedzenej kapacite, som mala toto ubytovanie zafixované ako veľmi výnimočné. A to som ešte netušila, ako blízko budem pravde.

Nemusíte sa báť, že budete musieť ísť pešo na Chopok so všetkými svojimi taškami resp. batožinou. Teda – samozrejme môžete (každému podľa chuti však?) ale v cene ubytovania máte lístky na lanovku a to vrátane parkovania na parkovisku Biela Púť. Odtiaľ sa lanovkou dostanete na Priehybu a následne do cieľovej destinácie. Je to jednoduchšie, než to na prvý pohľad vyzerá. Navyše si na Priehybe môžete dopriať trochu aklimatizácie, dať si jedno orosené pivko alebo miešaný drink, a uvelebiť sa na ležadlách s krásnym výhľadom do údolia.

My jsme dorazili do stanice Chopok zhruba o pol štvrtej popoludní. Ubytovať sa dá už od 14:00 hod., takže sme si to namierili rovno na recepciu. Tá mala okrem útulného posedenia aj knihovňu a spoločenské hry, nielen na dlhé zimné večery. Pri check-ine sme si vybrali večeru z menu a s tým aj konkrétny čas, na ktorý nám miestny šéfkuchár našu večeru pripraví.

Rozhodli sme sa, že si pred večerou ešte nadelíme hrebeňovku na Ďumbier, aby nám viac chutilo. Najväčšou výhodou ubytovania v hoteli Rotunda pre nás bolo to, že v čase, keď my sme sa vydali na túru, všetci ostatní turisti už smerovali naspäť dole. Posledná lanovka smer Priehyba v ten deň totiž išla o 16:30 hod., a tak každý, komu sa nechcelo šliapať z Chopku po svojich, už dávno stál v rade na lanovku. Vedeli sme, že to znamená jediné – je vysoká pravdepodobnosť, že budeme mať Ďumbier sami pre seba.

Neboli sme ďaleko od pravdy. Okrem nás, stáda kamzíkov a jedného svišťa, sme stretli už len asi tri páry turistov. Žiadne davy, nikto vás nezdržiava a nikoho nezdržujete vy. Voľným tempom ste na najvyššom bode Nízkych Tatier za zhruba hodinu a pol. Dokonalý výlet aj pre menej zdatných turistov.

Žiadne veľké stúpanie, len príjemná hrebeňovka, ktorá vám ponúkne výhľady, z ktorých vám určite sem-tam padne sánka.

O to krajšie to je, keď sa tam môžete vydať v čase, keď už slnko zapadá a svojimi zlatými lúčmi dodáva celému prostrediu ešte magickejší podtón.

Po návrate z výletu nás ešte na chvíľu zlákal odpočinok, a tak sme sa, príjemne unavení vybrali relaxovať na izbu. Izba bola presne ako na propagačných fotografiách, a možno ešte aj trochu krajšia. Ježiškovi by som najradšej napísala o dizajnovej hotelovej kúpeľni, z ktorej som nechcela vytiahnuť päty.

Viete, čo je najlepšie na celej izbe? Výhľad. Priamo zo spálne sa dostanete na priestranný balkón, z ktorého vidíte na východnú stranu Nízkych Tatier, a samozrejme, priamo na vrchol Chopku. Naším plánom bolo privstať si na východ slnka a zistiť, či to za to naozaj stojí. Verdikt si necháme, s dovolením, až na záver článku.

Každý kto ma poznáv vie, že najpríjemnejšie momenty takýchto pobytov sú pre mňa tie, kedy môžem vyskúšať gastronomické zručnosti miestnych kuchárov. Hotel Rotunda je preslávený chutnými jedlami, a tak sa môj náročný jazýček už nemohol dočkať. Vo veľkej modernej reštaurácii nás usadili priamo k oknu, k vopred pripravenému stolu. Najkúzelnejšie na tom celom je, že o 17:00 hod. sa hotelová reštaurácia pre verejnosť uzatvára, a to znamená jediné – najkrajší západ slnka máte len pre seba. Maximálne sa oň musíte podeliť s ďalšími dvoma pármi, ktoré majú obsadené zvyšné dve izby. Pre nás, ktorí si vyhýbame veľkým davom ľudí, to bolo ideálne.

Pripravená pre nás bola večera so štyrmi chodmi, ktoré sme si vyberali z rozmanitého menu. Predjedlo sme ochutnali obaja – jemne údeného pstruha na kôprovej omáčke i domácu kačaciu paštétu s cibuľovou marmeládou. Chuťové bunky mi spievali radosťou. Problém bol len v tom, že už po prvom chode som bola príjemne sýta.

Na veľkosti porcií sa tu rozhodne nešetrí. Nasledoval kohútí vývar, pri ktorom už sme si boli stopercentne istí, že dojesť ešte ďalšie dve porcie jedla bude tentokrát výzva. Človek by sa ale nemal vzdávať bez boja, a tak sme sa plní odhodlania pustili aj do hráškového rizota s parmezánom a kuracích pŕs na grilovanej zelenine.

Jedlo bolo lahodné, a preto sme prehovorili naše žalúdky, aby s nami ešte chvíľu držali partiu. Mascarpone s bielou čokoládou a lesným ovocím už sme do seba dokázali dostať len preto, že sme snáď nikdy lepší a ľahší dezert nejedli. A sľubujem, že toto je z môjho gastronomického denníčka všetko. Proste tam varia super!

Samotná noc bola ako maľovaná. Nízka oblačnosť, hviezdy nad hlavou a absolútne ticho a kľud. Najviac som sa ale ja osobne tešila na ráno, na východ slnka. Ak patríte medzi akčnejšie osoby, nastavte si budík na čas pred oficiálnym svitaním a odbehnite si priamo na Chopok, je to len pár minút.

Ak v túto nekresťanskú hodinu nenávidíte vstávanie a prechádzky, je tu ešte spomínaný balkón. Z neho sa môžete kochať tým najkrajším divadlom, ktoré vám ranné slniečko dokáže pripraviť. A to je presne tá pridaná hodnota, na ktorú si ja potrpím. Toto nikde inde na Slovensku nezažijete.

Sľúbila som, že o jedle už veľa básniť nebudem, tak len v skratke. Na raňajkách nás čakala luxusná drevená doštička s fantastickým výberom údenín, syrov, zeleniny a ovocia. K tomu vám v kuchyni pripravia aj vajcia na spôsob, ktorý si vyberiete. Nestarnúca klasika, ham & eggs, nás nesklamala!

O tom, ako chutne to celé nielen chutilo, ale aj vyzeralo, svedčili aj tváre okoloidúcich turistov. Žiadny z nich si totiž nedokázal odpustiť závistlivý pohľad na náš stôl, plný dobrôt. Nečudujem sa, pravdepodobne by som na ich mieste neúmyselne robila to isté.

Summa summarum – nechceli by ste si ma tam nechať na dlhšie?  ❤

Autorkou článku je produktová špecialistka Pelikána Lenka Šárková. Recenzia pôvodne vyšla v českom jazyku.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore