Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo sa do Jasnej vraciame každý rok

10 dôvodov, prečo sa do Jasnej vraciame každý rok

Raj pre všetkých lyžiarov, snowboardistov, začiatočníkov či pokročilých, freeriderov aj rodiny s deťmi. Tak možno charakterizovať podľa nás najlepšie lyžiarske stredisko na Slovensku – Jasnú v Nízkych Tatrách. Dostupnosť z oboch strán modernými lanovkami, špičkové služby, široká ponuka aktivít aj pre nelyžiarov – skrátka do Jasnej sa radi vraciame každý rok. Preto vznikol tento článok, ktorý okrem iného hovorí aj o novinkách pre sezónu 2020.

Reklama

1. Najväčšie lyžiarske stredisko

50 kilometrov perfektne upravených zjazdoviek, 23 vlekov a lanoviek 12 freeride zón. Prepravná kapacita viac ako 28 000 osôb za hodinu, moderný lyžiarsky výťah Twinliner, 24 miestna kabína Funitel odolná voči vetru a 15 miestne gondoly prepájajúce severnú a južnú stranu Chopku. 35,5 km technicky zasnežovaných zjazdoviek až na vrchol Chopka s garanciou kvalitnej lyžovačky minimálne 5 mesiacov v roku. Toľko k číslam o Jasnej.

Ale lyžovačka v Jasnej nie je samozrejme o číslach. Dôležité je mať z toho všetkého dobrý pocit a ten máme v Jasnej vždy.

2. Ubytovanie priamo pri zjazdovke

Radosť nám určite robí aj fakt, že kopa výborných hotelov stojí priamo pri zjazdovke. Za všetky spomeňme najmä Hotel Grand Jasná****, Hotel Pošta****, luxusné apartmány Chalets**** alebo bývanie priamo na vrchole Chopka v Hoteli Rotunda (2 004 m.n.m).

Priamo na svahoch lyžiarov a snowboardistov čakajú horské reštaurácie s panoramatickými výhľadmi, Après ski bary s dobrou hudbou, či kultová horská diskotéka. Ikonickú Rotundu na Chopku vo výške 2004 m n.m. dopĺňa  panoramatická A la Carte reštaurácia, Hotel Rotunda s  tromi De luxe izbami, slnečná terasa na streche stanice lanoviek a samoobslužný bar na prízemí. Je to unikátne miesto, ktoré spája oba lyžiarske svahy z južnej a zo severnej strany Chopku do jedinečnej architektonickej stavby. Návštevníci Hotela Rotunda sa do zimného rána prebúdzajú s najkrajším slovenským výhľadom. 

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) vlastní a prevádzkuje aj sieť lukratívnych tatranských hotelov. Náročnejšiu klientelu zaujmú štvorhviezdičkové hotely Hotel Grand Jasná, Hotel Tri Studničky- Adult Friendly, Hotel Pošta alebo štýlové Chalets Jasná Collection****.

Pohodlie priamo v srdci strediska, moderný horský štýl, vkusné elegantné izby, čisté línie, wellness priamo pod holým nebom a kvalitné služby ponúka vyhľadávaný štvorhviezdičkový „kids friendly“ Hotel Grand Jasná, ktorý leží priamo v srdci doliny a je top ski-in a ski-out hotel. Hotel s certifikátom „Zariadenie priateľské k deťom a rodinám“ s 5. stupňom priateľskosti od Únie materských centier poskytuje okrem príjemnej rodinnej atmosféry, nadštandardne vybaveného detského kútika aj relax vo wellness centre pre rodičov a ich detičky. Výhľady na Chopok či okolité lesy, všetky služby a aktivity v stredisku doslova na dosah ruky, poloha hotela priamo pri kabínkovej lanovke Grand Jet, ktorá dopraví rodinu na modrú nenáročnú trasu Vrbická, sú na nezaplatenie.

Pri vstupe do Demänovskej doliny je  Hotel Tri studničky- Adult Friendly. Tento hotel je práve naopak určený pre ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť bez detí. Zaujme tiež skvelou kuchyňou, wellness centrom s originálnou horskou plážou, atraktívnymi konferenčnými priestormi s výhľadom priamo na horský potok. 

Priamo na Chopku vo výške 2 004 m n.m. je Hotel Rotunda – najvyššie položený hotel s tromi De luxe izbami v strednej Európe.

Pozornosť púta aj 4-hviezdičkový exkluzívny Hotel Pošta v blízkosti Centra Jasná. Hotel s 24 izbami a 14 apartmánmi vedľa nástupnej stanice lanovky Grand – Brhliská zaujme avantgardným, nápaditým a moderným dizajnom.  Vysokú úroveň služieb, silne personalizovaný servis orientovaný na individuálne potreby a priania poskytuje aj tým najnáročnejším klientom. Ubytovaní hostia si užijú reštauráciu ANGUS so slnečnou terasou inšpirovanú modernou kuchyňou a steakovou kultúrou. Wellness vybavenie tvorí relaxačný masážny bazén, ochladzovací bazén, infra, fínska, parná sauna, turecký kúpeľ, vital bar a masérske izby. Punc exkluzivity ponúkajú concierge služby.

3. Ranný prašan, fun zóna, freeride

V stredisku, ktoré je zastávkou svetovej Freeride World Tour si prídu na svoje všetci milovníci divokej jazdy v dvanástich rozľahlých freeridových zónach. Ako v jednom z mála stredísk sú zóny pohodlne dostupné kabínkovými lanovkami, čo pridáva na ich výnimočnosti. Vylepšený trendový snowpark dizajnovaný pre začiatočníkov aj skúsených jazdcov, zábavná lyžiarska trať Fun Zone s nenáročnými snehovými prekážkami, vhodnými pre malých aj veľkých šantiacich lyžiarov, či ranný Fresh Track s nedotknutými zjazdovkami ešte pred oficiálnym spustením prevádzky.  

4. First class lyžovanie a iné novinky

V stredisku Jasná pribudlo aj v sezóne 2019/2020 niekoľko, najmä infraštruktúrnych noviniek.

Viac ako 100 lôžok pribudne v luxusných apartmánoch Chalets Jasná Collection**** v lokalite Centrum, neďaleko zjazdovky Vrbická a kabínovej lanovky Grand Jet. Súčasťou apartmánových domov sú lyžiareň a parkovacie miesta priamo pred chaletom.

V hoteli Srdiečko boli počas leta 2019 zrekonštruované izby a reštaurácia. Návštevníci sa môžu tešiť aj na viacero noviniek, ktoré zvýšia komfort ich lyžovačky. Počas top sezóny stredisko skúsi aj strojovú údržbu zjazdovky Turistická – v priebehu dňa v čase od 12:30-13:30 bude zjazdovka krátkodobo uzavretá a s nasadením 4 snežných pásových vozidiel upravená pre komfortnejšiu lyžovačku návštevníkov. 

Najmä pre ubytovaných hostí je určený produkt FIRST CLASS SKIING, ktorý umožní lyžovanie v Jasnej bez čakania. Zimnú premiéru bude mať SKY PICNIC – zážitok z piknikovania v špeciálne upravenej kabíne na lanovke Kosodrevina- Chopok Juh.

Ďalšou novinkou je Večera pri splne mesiaca. Milovníci dobrého jedla a lyžovania si budú môcť vychutnať zážitkovú večeru v reštaurácii Habarka a zároveň v netradičnom večernom čase zlyžovať k údolnej stanici Lúčky po zjazdovke osvetlenej splnom mesiaca.

Svoj dizajn zmení aj doposiaľ samoobslužná reštaurácia Rotunda, ktorá vstúpi do zimnej sezóny 2019/2020 ako A la Carte reštaurácia. V servise Tatry Motion pri lanovke Grand Jet pribudne nový servisný stroj ( Tunning centre TFT aU), ktorý zvládne servis až 45 párov lyží alebo 20 snowboardov.

Užitočnou novinkou je určite aj mobilná aplikácia na skibusy, ktorú TMR pripravilo v spolupráci s OOCR Liptov.

5. Zážitkové večere s ratrakom

Bonbónikom je à la carte reštaurácia VON ROLL vo výške 1 670 m n.m. ponúkajúca gurmánsku extázu aj počas neopakovateľnej Tatranskej večere zážitkov, spojenej s trochou adrenalínu pri nočnej jazde na snežnom pásovom vozidle – Tatraku. 

6. Cez deň lyžovačka, večer wellness

Celodenný vstup do Aquaparku Tatralandia, či do vodného parku Bešeňová je zahrnutý vo všetkých 2 a viacdňových skipasoch. Výhodou pri rodinnej dovolenke je, že nevylyžovaný deň pri dvoj a viacdňových skipasoch je možné v prípade nepriaznivého počasia využiť ako celodenný vstup do liptovských aquaparkov Tatralandia alebo Bešeňová. V Tatralandii vzdialenej len 15 minút autom je skutočné leto aj počas treskúcich mrazov.

6 celoročných toboganov, 10 bazénov s morskou, termálnou alebo čírou vodou, šnorchlovací bazén so živými rybičkami a množstvo atrakcií pre deti – to všetko v tropickej teplote +30 stupňov bez ohľadu na vonkajšie počasie. Pre deti od 4 rokov je k dispozícii detská BIO sauna.

V Bešeňovej môžu návštevníci zrelaxovať v termálnych bazénoch, v pravých morských vlnách alebo na najrýchlejších a najdlhších toboganoch na Slovensku. Bližšie informácie aj na www.tatralandia.skwww.besenova.com.

7. Párty ako sa patrí

Oficiálny štart lyžovačky v stredisku Jasná spojený s hudobnou party Winter Jasná Opening prebehol v sobotu 30. novembra 2019. Uvítacia párty je vždy veľkolepá, ale rovnako je aj ďalší program na celú sezónu.

Atraktívny hudobný klub Happy END – funguje počas dňa ako reštaurácia s terasou priamo na svahu, s ideálnou polohou pri vstupe do strediska Biela Púť. Vo večerných hodinách sa mení na miesto aprés ski zábavy s diskotékou, čím stredisko výrazne získalo aj na atraktívnosti pre mladých ľudí. 

8. Myslia vo veľkom aj na deti a začiatočníkov

Detského návštevníka v troch lokalitách v stredisku poteší Maxiland (Biela Púť, Lúčky a Krupová). Najväčší detský zimný areál na Slovensku na ploche viac ako 7 000 m2 s 5 pohodlnými pásovými prepravníkmi je ideálnym miestom pre prvé skúsenosti s lyžami, či snowboardom. Ohradené arény ponúkajú bezpečnú lyžovačku bez kolízií s lyžiarmi na zjazdovke. Zatiaľ, čo si rodičia užívajú pohodovú lyžovačku na širokých a dokonale upravených zjazdovkách, o ich malé ratolesti je profesionálne postarané.

Aj počas novej lyžiarskej sezóny sa deti, ale aj dospelí môžu naučiť lyžovať v skupinových kurzoch Winter Passion. Okrem toho v Jasnej máte profesionálnu lyžiarska školu a škôlku, požičovňu lyžiarskej výstroje spolu s depotom, úschovňu batožiny, požičovne priamo pri staniciach lanoviek kompletne vybavené pre lyžiarov a snowboardistov, či freeride a freestyle lyžami, širokú sieť predajní športového oblečenia a potrieb po celom stredisku, či profesionálny servis lyží a snowboardov. 

9. Skipasy kúpite ako letenky

Zimná sezóna 2018/2019 priniesla do tatranských stredísk zásadnú a revolučnú novinku v podobe modernej cenotvorby skipasov, a to prostredníctvom novej funkcionality webu GOPASS. Ceny skipasov už nie sú fixné, ale zobrazujú sa dynamicky online, podľa riadeného manažovania počtu predaných lístkov a vyťaženosti strediska v danom termíne. Túto sezónu tomu nebude inak.

Na www.gopass.sk tak ide o živý proces, kde ceny prepočítava program, ktorého cieľom je rovnomerne rozptýliť lyžiarov do stredísk počas celej sezóny. Preto budú ceny skipasov počas exponovaných termínov vyššie a počas neobsadeného strediska naopak nižšie. Aktuálna cena skipasu sa bude odvíjať nielen od obsadenosti strediska, ale aj od počasia a iných externých faktorov, vplyv týchto faktorov sa premietne do rôznych cenových hladín, ktoré môžu mať vyššiu zľavu z maximálnej ceny v daný moment a to od 0-30%. Nakoľko sa záujem zo strany lyžiarov počas celej sezóny mení vzhľadom k termínu lyžovania, je nevyhnutné plánovať si lyžovanie vopred, pre dosiahnutie čo najlepšej ceny tzn. „Čím skôr kúpiš, tým výhodnejšie lyžuješ“.

Týmto sa dáva šanca klientom, ktorí vedia skôr naplánovať svoje časové možnosti aj byť za to odmenení formou výhodnejších cien ako sú bežne ceny pre daný 1 dňový skipas dostupný na kamennej pokladni.

Tí lyžiari, ktorí sa neboja nakupovať skipasy online si môžu „uloviť“ ceny skipasov už pri napadnutí prvého snehu alebo počas jarnej lyžovačky aj od 19 eur, počas Vianoc od 25 eur a počas Silvestra od 34 eur. V najsilnejších termínoch sa skipasy budú dať kúpiť online oveľa lacnejšie ako tomu bolo minulý rok. Veľkou novinkou v stredisku sú aj dynamické ceny na kamenných pokladniach.  Viac informácií na www.gopass.sk.

10. Päť mesiacov lyžovania!

V Jasnej sa od leta 2019 pracuje na rozšírení zasnežovania, ktoré by malo pomôcť výraznejšie skrátiť čas celkového zasneženia zjazdoviek. V tejto lyžiarskej sezóne garantuje sneh na Chopku systém technického zasnežovania. Spolu je na Chopku už 617 snežných bodov.

Aj tento rok je pre všetkých milovníkov lyžovania pripravená profesionálna pretekárska trať Skiline aréna ktorá je situovaná na zjazdovke č. 10 Vrbická (Grand – Brhliská). Vstup do Skiline arény je bezplatný.

Ďalej využíva inováciu pri úpravách zjazdoviek v podobe profesionálneho softvéru SNOWsat so systémom riadenia s meraním hĺbky snehu a satelitného navádzania polohy ratraku. Pre rýchlu distribúciu dôležitých strediskových informácií je na vybraných lanových dráhach v Jasnej zavedený centrálny strediskový rozhlas.

GOPASS – ako ho získaš?

Pre dovolenkárov, ktorí lyžujú v Tatrách je vstupenkou na svah GOPASS – osobný personifikovaný skipas, ktorý je zároveň multifunkčnou vernostnou kartou. Lyžiari sa z pohodlia domova bezplatne zaregistrujú v e-shope na www.gopass.sk zakúpia si svoj e-skipas a po príchode do lyžiarskeho strediska priamo z auta idú cez turniket na lyžiarsky svah.

GOPASS šetrí lyžiarom čas, pretože nemusia čakať na svoj skipas na pokladnici v dlhej rade, namiesto toho si ako prví užívajú ranný menčester. Za každý jeden nákup sa klientovi pripisujú vernostné body, ktoré môže následne využiť na ďalšie služby v prevádzkach TMR. Pri viacdňových skipasoch alebo pri viacdňových pobytoch so skipasmi môžu lyžiari vymeniť svoj nevylyžovaný deň z viacdňového skipasu za návštevu Aquaparku Tatralandia či vodného parku Bešeňová.

Viac informácií aj na www.gopass.sk. S GOPASS kartou si môžu lyžiari aj túto zimu užiť aj lyžiarske stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike alebo poľské stredisko Szczyrk.   


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore