Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najkrajšie túry na Slovensku. 7 tipov našej redakcie, od Rozsutca až po Gerlach

Najkrajšie túry na Slovensku. 7 tipov našej redakcie, od Rozsutca až po Gerlach

Kam ísť tento rok na dovolenku? Ak si v poslednej dobe kladiete rovnakú otázku aj vy, máme pre vás inšpiráciu. Dovolenka na Slovensku totiž môže byť aj pri vode, aj na horách, aj sólo, aj vo dvojici, aj s celou rodinkou. A čo je najkrajšie a najviac charakterizuje našu krajinu? Sú to predsa naše hory. A teraz sa nezameriame len na Tatry – pozrite si naše tipy na najkrajšie slovenské túry.

Reklama

Veľký Rozsutec cez Jánošikove diery 

Začíname v prekrásnom prostredí Malej Fatry, ktorá ponúka nespočetné možnosti pre pešie túry. Posilnený najlepšími bryndzovými haluškami v kraji sa vydávame na jednou z najkrajších túr, ktoré tu môžete absolvovať. Je to prechod cez Jánošikové diery a výstup na Veľký Rozsutec. Pripravte sa približne na 6 hodinovú túru, ktorá vedie cez Dolné a Horné diery s vodopádmi a rebríkmi a nádhernými scenériami.

Odporúčame ubytovať sa v rezorte Drevenice Terchová, kde sa po celodennej turistike a výletoch zrelaxujte pri posedení na terase a užijete si neopakovateľný výhľad na Terchovskú dolinu.

Tomášovský výhľad a Slovenský Raj

Presúvame sa do Slovenského Raja, kde je našim cieľom obľúbený Tomášovský výhľad, ktorý sa vďaka svojej fotogenickosti stáva miláčikom priaznivcov instagramovských záberov. Výstup z Čingova trvá približne hodinu a ide o veľmi nenáročnú turistiku, ktorú hravo zvládnu aj vaše deti. Tomášovský výhľad ponúka krásny výhľad do doliny Bieleho potoka a na časť Prielomu Hornádu.

Ubytujte sa neďalekej Spišskej Novej Vsi a objavte aj ďalšie atrakcie v okolí alebo priamo v meste ako Spišský hrad, Levoču, alebo navštívte zoologickú záhradu priamo v meste. 

Výstup na Sitno z pohodlia Salamandry

Ďalej mierime do malebného okolia Banskej Štiavnice a už si sami nevieme vybrať, ktorý kút Slovenska je krajší. A či už ste sem prišli za oddychom, kúpaním, wellnessom, alebo kávičkovaním, prídete si na svoje. Ideálnym východzím bodom na túru je jazero Počúvadlo , odkiaľ sa dostanete na vrchol Sitna za približne hodinu. Pri dobrej viditeľnosti sa vám z vrchu naskytnú nádherné výhľady od Tatier až po Dunaj. 

Ubytovanie odporúčame v Hoteli Salamandra, ktorý je zasadený hlboko v Štiavnických vrchoch, vzdialený od civilizácie a zároveň na skok do mesta. 

Roháče patria medzi to najkrajšie

Dostávame sa už do vyšších nadmorských výšok a mierime do Západných Tatier. Nachádzame nevyčerpateľné možnosti pre pešiu turistiku s nádhernými a nezabudnuteľnými výhľadmi. Z ktorejkoľvek strany sa na Ostrý Roháč vyberiete, pripravte sa na celodennú túru a radšej vyrazte skoro ráno, keďže počasie v horách sa môže práve poobede rýchlo zmeniť. Ide o náročnejšiu turistiku a nájdete tu aj exponovanejšie miesta, ktoré sú zabezpečené reťazami a umelými pomôckami. 

Túra prechádzajúca cez Ostrý Roháč a Plačlivé patrí k vrcholným turistickým podujatiam na Slovensku. Zahŕňa v sebe to najkrajšie a najatraktívnejšie z bohatej turistickej ponuky Roháčov.

Ak sa na základe nášho odporúčania ubytujete v rovnomennom Hoteli Roháč, zastavte sa aj v Múzeu oravskej Dediny, kde sa v open air múzeu nachádza viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, či hrnčiarska pec. 

Výhodné ubytovanie na Slovensku na najbližšie týždne

Kriváň od Štrbského Plesa

Nie je Kriváň ako Kriváň, však? Mnohí sa už o tom presvedčili 😀 My tu píšeme o tom našom národnom, aj keď určite za túru stojí aj Malý Kriváň v Malej Fatre. Na ten veľký už ale potrebujete poriadnu turistickú obuv a nejakú tu kondičku. Pôjde sa viac ako 20 km trasa zo Štrbského Plesa v náročnejšom teréne s výrazným prevýšením.

Kriváň je svojou charakteristickou siluetou nezameniteľný a keď sa vám podarí vystúpiť až na vrchol, spraviť si povinnú vrcholovku a zapísať sa do knihy, určite si zaslúžite odmenu vo forme luxusného wellness pobytu napríklad v Hoteli Kempinski, priamo na Štrbskom plese. 

Prosiecka a Kvačianska dolina 

Okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou, ktoré patria medzi najkrajšie doliny Slovenska je vhodný pre všetky vekové kategórie takže môžete oäť nabaliť aj svoje deti. V krásnom horskom prostredí budete mínať rokliny, výhliadky alebo aj Mlyny Oblazy. Jedna alternatíva trasy začína v Prosieku neďaleko Liptovskej Mary a tu vám odporúčame ubytovať pri aquaparku Bešeňová a spojiť turistiku s oddychom. 

Gerlachovský štít a špičkové ubytovanie

Ak si trúfate vyliezť na najvyšší štít Slovenska, nezabudnite si svojho horského vodcu, pretože jedine tak je výstup na tento vrch povolený. Táto náročná vysokohorská túra začína na Sliezskom dome, odkiaľ sa vyráža vo veľmi skorých ranných hodinách, takže deň predtým treba ísť do postele veľmi skoro, aby ste boli ráno plný síl. Je pravdepodobné, že za pekného počasia nebudete na vrchole sami, Gerlach je jeden z najnavštevovanejších štítov Tatier. 

Ak vás ale odvaha až do konca neopustí, najvyšší vrchol Slovenska vás odmení nádhernými výhľadmi, spomienkami na celý život, parádnymi  zábermi na Instagram a príbehmi k večerným posedeniam s kamošmi.   


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.4/5 - (10 votes)
Komentáre

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Hore