Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Dovolenka na Slovensku pri vode

Dovolenka na Slovensku pri vode

Letné pobyty na Slovensku už nezadržateľne klopú na dvere a s koronavírusovými obmedzeniami je prípadná letná dovolenka pri mori minimálne ohrozená. Čím viac stupňov ukazuje ručička teplomeru, tým viac nás to všetkých ťahá von.

Reklama

Našťastie to vyzerá tak, že opatrenia mali svoj zmysel a Slovensko má nádej na pekné a cestovateľské leto. Keďže situáciu v zahraničí neovplyvníme, rád by som vypichol pár miest, ako by mohla vyzerať rodinná dovolenka pri vode na Slovensku.

Liptovská Mara, podtatranské more

Liptovská Mara, v kuloároch známa ako Liptovské more. Priehrada vznikla začiatkom 70. rokov minulého storočia ako protipovodňová ochrana zaplavením trinástich obcí. Ako čas plynul, menilo sa okolie z Mary sa, minimálne v letných mesiacoch, stala jedna z najnavštevovanejších lokalít na Slovensku.

Jej okolie očarí skutočne každého, športovci môžu využiť neďaleký horský prechod na cyklistiku, zaľúbené dvojice môžu využiť ubytovanie pri vode a rodiny s deťmi môžu využiť wellness pobyt a vyblázniť sa v neďalekom aquaparku. Pre podrobnejšie info máme aj inšpiratívny článok o rodinných wellness pobytoch na Slovensku.

Dovolenka pri vode na Zemplínskej Šírave

Ako by to bolo, keby si aj táto lokalitka nevybudovala svoju prezývku – Východoslovenské more. Svojou rozlohou vyše 30 kilometrov štvorcových si ju zaslúži oprávnene. Možno prekvapí svojou priemernou hĺbkou – Zemplínska Šírava má síce len niečo cez tri metre, no fanúšikov vodných športov počas dovolenky určite nesklame.

Nájdete tu množstvo turisticko-rekreačných zariadení, nachádzajúcich sa prevažne v severnej časti Zemplínskej Šíravy. Deti určite ocenia požičovne člnov, bicyklov, skútrov či lyží – všetkých s prívlastkom vodný a sklamaní nebudú ani priaznivci windsurfovania. Skrátka, ideálne miesto na letnú dovolenku pri vode.

Domaša, zelená perla východného Slovenska

Skvelým tipom na dovolenku na Slovensku pri vode je Domaša. Srdce Ondavskej vrchoviny vzniklo, podobne ako ostatné väčšie vodné nádrže na Slovensku, zatopením obcí, konkrétne šiestich. V dnešnej dobe slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny a je zdrojom pitnej a úžitkovej vody. Okrem hospodárskeho účelu má nemalé využitie aj v cestovnom ruchu. Turisti ju obľubujú vďaka teplote vody, ktorá v letných mesiacoch dosahuje v priemere príjemných 23 stupňov Celzia.

V bezprostrednom okolí Domaše sa nachádza päť rekreačných stredísk – Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Keľča a Vaľkov. Ktorékoľvek si zvolíte, dovolenku neoľutujete. Ponúkajú ubytovanie v hoteloch, penziónoch a pre tvorenie spomienok s najmenšími aj ubytovanie v kempoch. Upravené pláže a široká ponuka stravovacích zariadení je už len čerešničkou na torte.

Slnečné Jazerá, dovolenka pri vode na skok z mesta

Z východu Slovenska sa skokom presunieme na opačný koniec – na mnohým známe Slnečné jazerá pri Senci. Vznik jazier sa datuje do roku 1845 ako výsledok bagrovania štrku pri výstavbe železnice. Pôvodne ich tvorilo päť samostatných jazier, ktoré sa časom premenili do dnešnej podoby.

V súčasnosti ide o najnavštevovanejšie rekreačné stredisko na Slovensku a slúži ako na kúpanie a vodné športy, tak aj na rôzne hudobné festivaly a podujatia. Vstupné je primerané, pre štamgastov sú v ponuke aj sezónne permanentky. Je ideálne na rýchly únik z rozhorúčenej metropoly Slovenska.

Objavte Oravu z lodnej paluby

K téme „dovolenka na Slovensku pri vode“ neodmysliteľne patrí aj Oravská priehrada, ktorá je významným centrom turistického ruchu na Slovensku. Dovolenku pri vode tu turisti trávia najmä v letných mesiacoch, dá sa tu skvelo kúpať, člnkovať či bicyklovať na vodných bicykloch. Dlhé chvíle počas dovolenky si však môžete spestriť aj jachtingom, či relaxačnými plavbami na lodiach Orava a Slanica.

Ubytovanie je možné riešiť priamo v Námestove či mnohých rekreačných zariadeniach v okolí priehrady priamo pri vode. Ak vám možnosti nedoprajú dovolenku pri Oravskej priehrade v lete, určite zvážte zimnú návštevu priehrady, kedy môžete do repertoára zaradiť napínavú prechádzku po zamrznutej hladine.

Bešeňová ako termálne srdce Liptova

Dovolenka pri vode nemusí znamenať len jazerá, či priehrady. Užitočným tipom na rodinnú dovolenku na Slovensku pri vode môže byť aj wellness pobyt – napríklad v Bešeňovej. Čarovné miesto plné relaxu, ktoré ponúka oddych v osemnástich bazénoch s termálnou vodou až do 40 stupňov Celzia. Pre deti s nevyčerpateľným zdrojom energie je k dispozícií až 15 tobogánov, bazén s vlnobitím či raftovanie na divokej rieke.

Samozrejmosťou je saunový svet spojený so starostlivosťou o ducha aj telo. Bešeňová však nie je len aquapark, aj jej okolie má čo ponúknuť. Za zmienku určite stojí prírodný termálny prameň a jazierko v Kalameňanoch, ktoré je prístupné celoročne a ponúka stabilnú teplotu 33 stupňov Celzia.

Nedotknutý Ružín

Prvýkrát som začul tento názov od bývalého kolegu, ktorý tam svojho času chodieval na dvojmesačnú dovolenku pri vode aj s rodinou. Vravím si, čo tam asi tak môže robiť tak dlho? No už len z fotiek cítiť, aké je to miesto čarovné. Rozprávková príroda a široké možnosti vyžitia sa – to je vodná nádrž Ružín. Priehrada vznikla prehradením rieky Hornád v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov a dokončená bola v roku 1967.

Najznámejšie dovolenkové strediská sú osada Opátka, Jaklovce a autokemping Košická Belá. Na svoje si tu prídu najmä rybári, no voda je tu v lete príjemne ochladzujúca a aj seniori z nej vychádzajú sťaby násťroční. Ak máte možnosť, prelúskajte hladinu na člnku a objavte človekom nedotknuté zákutia. Takto si predstavujem dokonalú rodinnú dovolenku pri vode!

Vinianske jazero

Dovolenka na východnom Slovensku pri vode – to môže byť aj Vinianske jazero. Jazero sa nachádza 11 kilometrov od Michaloviec v nádhernom lesnom prostredí. Vďaka svojej menšej rozlohe sa voda v ňom rýchlo prehreje, tým pádom je silným lákadlom mnohých turistov, nielen zo Slovenska. Vďaka blízkosti k susedným krajinám je atraktívnou lokalitou aj pre dovolenkárov z Poľska, Maďarska či Ukrajiny. Ideálna príležitosť vycibriť si cudzie jazyky.

Jazero vzniklo v sedle na úpätí dvoch vrchov, Marečkovej a Šutovej, vytvorením umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka. Stredisko samozrejme poskytuje dovolenkárom množstvo ubytovacích zariadení aj s bazénom a reštauračnými službami.

Záruka najteplejšej vody na Teplom vrchu

Pri teplej vode ešte ostaneme a práve z tohto dôvodu uvádzam Teplý vrch, ktorý sa pravidelne objavuje na prvých priečkach teplôt vodných nádrží. Ako rodák z Rimavskej Soboty je mi toto miesto srdcu blízke, zavše som sa sem odviezol na bicykli, ovlažil sa a zasýtil sa typickým kúpaliskovým langošom. Alebo aj dvomi.

Cesta späť už nebola taká dynamická, no našťastie je dole kopcom. V areáli sa nachádza kemp, no ubytovanie je možné aj v ubytovacích zariadeniach rozosiatych navôkol. Nudu ukráti jazda na vodnom bicykli či paddle boarde, ktorý je čím ďalej tým populárnejší.

Dovolenka pri Nitrianskom Rudne

Nitrianske Rudno je vodná nádrž v prievidzskom okrese na hornom toku rieky Nitrica, vo výbežku Hornonitrianskej kotliny pri úpätí Strážovských vrchov. Časom si vybudovala svoje meno ako u turistov, tak aj u rybárov. Z lovu v historických análoch mám dojem, že Slovensko a nádrže zažívali v 60. a 70. rokoch boom a inak to nebolo ani v prípade Nitrianskeho Rudna. Dovolenku pri vode môžete na Rudne stráviť člnkovaním, či na vodnom bicykli. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza náučný chodník a na svoje si prídu aj turisti, ktorí sa môžu kochať krásami Strážovských vrchov.

Objavte Pohronie priamo z hladiny Hrona

Letná dovolenka na Slovensku pri vode môže mať aj dobrodružnejší nádych. Trochu nevšednejším spôsobom, ako stráviť čas pri vode alebo priamo na nej, je aj splav. V bývalej práci som mal možnosť zúčastniť sa teambuildingu, na ktorý doteraz spomínam. Nepovažujem sa za vodáka a úprimne musím povedať, že bratia Česi majú vodáctvo lepšie zvládnuté. To však neznamená, že u nás nemáme čo ponúknuť.

Splav tradične začína v obci Nemecká, severne od Banskej Bystrice. Prespíte v kempe a ráno sa dobrodružstvo môže začať. Existuje aj jednodňová varianta, no odporúčam dvoj či trojdňovú. Povinnou zastávkou je Lodenica na Mlynčoku, ktorá zároveň ponúka aj možnosť ubytovania. Pivo do kelímku, špekáčik na ražni a stan v záhrade, to je definícia perfektného zakončenia dňa. Splav nie je náročný a hravo ho zvládnu aj deti. Pohľad na Banskú Bystricu z člnu tak bude nezabudnuteľným zážitkom z vašej dovolenky pri vode.

Vždy, keď začnem bádať po Slovensku prstom na mape, zostanem zaskočený. Zaskočený tým, koľko nám toho táto krajina ponúka vzhľadom na to, aká je malá. Od jazier cez lesy a doliny až po masívne hory, akými sú naše Tatry. Či už vás to ťahá na vodu, alebo do hôr, vždy je z čoho vyberať. A preto kedy inokedy, ak nie v týchto časoch, sa oplatí stráviť nezabudnuteľnú dovolenku na Slovensku pri vode.

Zdroj ilustračných foto: Unsplash.com / Pixabay.com / Instagram

Zdroj informácií: slovakia.travel, visitliptov.sk, severovychod.sk, kamnavylet.sk, slovenskyraj.sk, sirava.sk, trencinregion.sk


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (6 votes)
Komentáre
Hore