Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

IATA navrhuje zrušiť pravidlá sociálneho dištancu a zaviesť povinné rúška

IATA navrhuje zrušiť pravidlá sociálneho dištancu a zaviesť povinné rúška

Medzinárodná asociácia leteckej dopravy (IATA) včera vydala oficiálne stanovisko o tom, že sociálny dištanc v leteckej doprave treba zrušiť. Organizácia so sídlom v Ženeve namiesto sociálneho dištancu odporúča, aby cestujúci a posádka nosili po celú dobu letu rúška alebo si zakrývali tvár.

Reklama

Téma číslo jeden

Ešte pred pol rokom aerolinky riešili, akú novú linku otvoria, aké lietadlá si objednajú a ktoré inovácie sprístupnia cestujúcim. Dnes sú horúcimi témami v kruhoch leteckých dopravcov bezpečnosť a pravidlá, najmä nosenie rúšok a sociálny dištanc.

V bezprostrednej reakcii na súčasnú situáciu už začalo viacero leteckých spoločností blokovať stredné sedadlá medzi pasažiermi v ekonomickej triede. Lufthansa však nedávno prelomila tento trend zrušením sociálneho dištancovania a zavedením povinných rúšok.

Taký postup je podľa organizácie IATA správny. K prenose vírusov na palube lietadla vydala kompletnú správu a uvádza v nej, že blokovanie sedadiel nie je vôbec potrebné. IATA ďalej píše, že aj bez akýchkoľvek špeciálnych opatrení je riziko šírenia koronavírusu v lietadlo veľmi nízke. Prečo?

  • Vzduch prúdi od stropu k podlahe na palube lietadla a necirkuluje teda zozadu dopredu alebo naopak
  • Väčšina cestujúcich sedí v lietadle tvárami dopredu, nie do strán
  • Sedenie poskytuje dostatočnú fyzickú prekážku medzi jednotlivými cestujúcimi.

Ďalšie odporúčania

IATA odporúča aerolinkám zamerať sa na niekoľko alternatívnych opatrení. Primárne ide o to, aby celá posádka lietadla vrátane letušiek, stewardov, pilotov a cestujúcich nosila rúška. Koniec koncov, niektoré letecké spoločnosti už zaviedli aj nové uniformy zamerané na ochranu svojich zamestnancov a samozrejme aj pasažierov.

Združenie tiež vyzvalo na ďalšie opatrenia. Navrhuje okrem zjednodušenia pohybu v kabíne aj zjednodušenie stravovacích postupov a prepracovanie postupov nastupovania a vystupovania z lietadla. IATA taktiež hovorí o povinnosti merať teplotu všetkým cestujúcim aj posádke.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO2 dni dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky2 dni dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky2 dni dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky2 dni dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky2 dni dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore