Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Dovolenka na Slovensku s deťmi? Máme tipy na rodinnú dovolenku v roku 2021

Dovolenka na Slovensku s deťmi? Máme tipy na rodinnú dovolenku v roku 2021

Pred pár rokmi by nám ani vo sne nenapadlo, že sa ocitneme v dobe, ktorú by ani ten lepší bájkar nevymyslel. Utrpeli sme mnohí a cestovanie ako také našim srdciam blízke, nevynímajúc. Všetko zlé je na niečo dobré a aj v týchto časoch sa môžeme pokúsiť vyťažiť čo najviac z toho, čo máme.

Reklama

Ako sa hovorí, pod lampou je najväčšia tma a mnohí z nás svetobežníkov majú kúty domova zmapované veľmi stroho. Dovolenka na Slovensku bude mať aj tento rok silné zastúpenie u mnohých z nás. Či už plánujete dovolenku s deťmi alebo len pre dvoch, inšpirácie nikdy nie je dosť.

Poďme preto spoločne prebádať krásy nášho Slovenska aspoň takto na virtuálnom papieri. Môžu byť pre vás inšpiráciou pri plánovaní dovolenky na rok 2021.

Spišský Hrad – najväčší hrad v Strednej Európe

Spišský Hrad určite netreba nikomu predstavovať. Táto dominanta Spišu ako regiónu, rozprestierajúca sa na ploche 4 hektárov v nadmorskej výške 634m je zároveň najväčším hradným komplexom v strednej Európe. Hrad ako taký je veľmi dobre pritupný a výstup zvládnete bezpochyby aj s deťmi. Istou odmenou mu bude oku lahodiaci výhľad na Spišskú dolinu.

Oravský hrad navštívte v noci

Skokom sa presunieme na severné Slovensko, ktorému okrem iného dominuje aj Oravský hrad. Dokončený komplex z roku 1611 týčiaci sa nad riekou Orava je známy aj pod prezývkou orlie hniezdo. Na hrade sa nachádza 155 miestností a sedacie svaly preverí 754 schodov ročne viac ako 180 tisíc návštevníkom. Na mieste sa nachádzajú rôzne expozície a ako pekné spestrenie najmä pre detského diváka môžu byť nočné prehliadky okorenené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi.

Bojnice s deťmi – ideálny tip na výlet

Ak sa však vaše ratolesti či krajšie polovičky nevyžívajú v strašidelizme, krásnou alternatívou môže byť Bojnický zámok. Prvá písomná zmienka o jeho existencii pochádza z roku 1113 a ja sám považujem tento komplex za jeden z najkrajších vôbec. Škoda že Nemci postavili Neuschwanstein, inak mohol byť práve tento zámok inšpiráciou pre Disneyho dielňu. Zámok je ideálny pre dovolenku na Slovensku s deťmi, nakoľko v jeho tesnej blízkosti sa nachádza zoologická záhrada, ktorá bude príjemnou zmenou zámockých múrov. A ak vám zvýši čas, ideálnym miestom na schladenie nôh po toľkom chodení môže byť neďaleké kúpalisko.

Levoča a najvyšší drevený oltár na svete

Levoča by si určite zaslúžila viac pozornosti domáceho publika. Svojimi hradbami a urbanistikou razí charakter stredovekého mesta. Je mestkou pamiatkovou rezerváciou a patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Bazilika Svätého Jakuba je povinná jazda mnohých návštevníkov a jej dominantou je najvyšší drevený gotický oltár na svete. V jej okolí je pohodové námestie prepletené lokálnymi kaviarňami, kde môžete uhasiť svoj smäd a zhodnotiť estetiku rúšok ako lokálcov, tak aj cezpoľných.

Banská Štiavnica je srdcom Slovenska

Banské mesto, ktorého osud a história sú späté najmä ťažbou striebornej rudy. Podobne ako Levoča, je zaradené do mestskej pamiatkovej rezervácie. Pre mňa osobne je to jedno z najkrajších miest aké máme a určite nie je náhoda, že sa v ňom sústredia aj mnohí umelci. Od remeselných obchodíkov, cez antikvariáty až po galérie, každý z nás si v ňom nájde niečo srdcu blízke. Určite sem nejazdite iba na návštevu, ale zajednajte si ubytovanie v niektom z lokálnych ubytovaní a prebádajte okolie, ktoré vás určite nesklame. Pre bádateľov máme aj podrobnejší článok o krásach v okolí Banskej Štiavnice.

Poprad ako brána do Tatier

Poprad, najväčšie mesto Spiša sa vďaka svojej polohe označuje aj ako vstupná brána do Vysokých Tatier. Priznám sa, že ja osobne toto mesto až tak prebádané nemám, ale ako sa hovorí, najlepšie sa učí z chýb druhých a preto neurobte tu istú ako ja a určite sem zavítajte. V meste sa nachádzajú mnohé divadlá, galérie, múzeá či lokálne pamiatky. Nakoniec, v závislosti od ročného obdobia či počasia, sa môžete buď schladiť alebo ohriať v známom “vodnom meste“. Poprad a Tatry ponúkajú rodinné wellness pobyty v hojnom počte, takže aj rodinná dovolenka na Slovensku s deťmi môže vyzerať ako luxusná dovolenka pri mori.

Zdroj foto: ArtMediaFactory / Shutterstock.com

Vysoké Tatry sú to najkrajšie, čo máme

Z Popradu je to na skok do Vysokých Tatier a rodinná dovolenka na Slovensku v týchto končinách je záruka kvality. Vždy ma poteší keď ich zbadám a srdce mi pookreje ako pri pohľade na milovanú osobu. Svojou majestátnosťou sa týčia nad krajinou sťa z inej planéty. Niečo podobné som na vlastné oči videl iba v Patagónii či na fotkách z Nového Zélandu. A ocitnúť sa v takejto konkrencii je vskutku lichotivé. Nech už sa rozhodnete pre Východné či Západné, určite nespravíte krok vedľa. Ohľadom ubytovania sa pokojne nechajte inšpirovať našim článkom o dvanástich najlepších hoteloch v Tatrách od Barbory. A ak hľadáte ubytovanie pre rodiny s deťmi s bazénom, odporúčame kliknúť na odkazy nižšie:

Štrbské Pleso ako centrum aktivít

Štrbské Pleso ako súčasť Vysokých Tatier je určite najnavštevovanejším bodom. Uzol mnohých turistických chodníkov, z ktorého pramení mnoho dych berúcich túr. Sezóna neutícha či je leto a či zima, v každom ročnom období si tu človek nájde outdoorovú činnosť. Ja sem paradoxne najradšej jazdím v decembri, kedy je sezóna asi najpomalšia, no prechádzať sa vo dvojici okolo ľudoprázdneho, častokrát aj zamrznutého Plesa, má svoju neoceniteľnú auru.

Slovenský Raj a jeho najkrajšie miesta

Kam na dovolenku na Slovensku s deťmi, ak nie priamo do raja? Toho slovenského. Dostupný je z mnohých dediniek a osád, ktoré ho obklopujú a určite stojí za každoročnú návštevu. Slovensko je krajinou zvykov a tradícií a ak ešte žiadnu vo svojej rodine nemáte, určite zvážte zaradenie týchto končím do svojho repertoára. Medzi moje srdcovky patrí Suchá Belá a Hrdlo Hornádu, ktoré vám rád ponúknem ako inšpiráciu.

Je Zuberec najkrajšia dedinka?

Na Orave sme už boli, no rád by som sa sem ešte vrátil a to konkrétne do Zuberca. Táto dedinka mi nesmierne učarovala, keď som do nej prvý krát zavítal ako účastník Oravamana. Odvtedy sa sem každý rok pravidelne vraciam a bádam neprebádané. Okolie poslúži ako na cyklistiku, tak na plávanie či turistiku. Nie nadarmo je aj srdcom tohto krásneho podujatia. Ľudia sú tu milí a pohostinní, atmosféra krásne dedinská.

V samotnej dedine je široká ponuka reštaurácií a domáci vám určite radi ponúknu aj ubytovanie last moment. V jej blízkom okolí sa nachádza múzeum oravskej dediny, ktoré určite nevynechajte. Najmä koncom augusta, kedy dozrievajú čučoriedky a ich prítomnosť prezradia fialové prsty a ústa. S tým ale nebude problém, hravo ich schováte pod rúško a rukavice.

Keď sú Tatry plné, skúste Roháče

So Zubercom je úzko spätá aj pre mňa turisticky najatraktívnejšia časť Slovenska – Roháče. Najkrajšie sú najmä v septembri, kedy im počasie skutočne praje. Výhodou je, že nie sú navštevované ako Vysoké Tatry, no ponuka je určite konkurencie schopná. Priamo v Tatranskom národnom parku sa nachádza lyžiarske stredisko (Roháče – Spálená) so sedačkovou lanovkou, ktoré patrí medzi najvyššie položené lyžiarske strediská na Slovensku. V okolí sú upravované bežkárske trate. Dolinou vedie asfaltová cesta a červeno-značkovaný chodník (vhodný pre ľudí so zníženou mobilitou a imobilných) zo Zuberca až ku Ťatliakovmu jazeru a Ťatliakovej chate, odkiaľ vedie turistický chodník k piatim Roháčskym plesám.

Čičmany a ich tradičné symboly

Rázovitá obec Čičmany obkolesená Strážovskými vrchmi a Malou Fatrou v južnej časti Rajeckej doliny sa preslávila originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky. Vo svete nie je veľa obcí ako táto, no na Slovensku ich zopár máme, Čičmany sú však najznámejšie a ideálne poslúžia ako cesta v čase do čias našich prastarých materí.

Mimochodom, ak budete v Malej Fatre, určite si nenechajte ujsť Jánošíkove diery, ubytovanie odporúčame zabezpečiť čo najbližšie k nástupnej ceste na turistický chodník.

Muránska Planina je dovolenkový raj

Národný park Muránska planina je menej známy, no svojou divokou horskou krasovou krajinou a minimálnymi zásahmi človeka, nachádzajúci sa na rozhraní stredného a východného Slovenska určite má čo ponúknuť. Svoje si tu nájdu ako turisti, tak aj cykloturisti. Určite neprehliadnite na vysokom brale legendami opradené zrúcaniny hradu Muráň, prípadne využite služby neďalekého wellness zariadenia Predná Hora. Dajte však pozor na značenie, aby ste neskončili v zariadení iného charakteru. A keď už budete prechádzať Muráňom, nevynechajte ochutnávku legendárnych muráňskych buchiet, ktoré odporúča aj ČoJe Bratislava.

Kvačianska dolina stvorená pre turistiku

V Kvačianskej Doline vás čaká príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa určite vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť. Presne tak vyzerá idylická dolovenka na Slovensku. Navyše turistika je vhodná pre všetky typy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. Verím, že ak raz toto miesto navštívite, určite neoľutujete.

Súľovské Skaly vás naučia veľa

Súľovské Skaly sú charakteristické výrazným členitým reliéfom. Nachádzajú sa v západnej časti Súľovských vrchov a sú zoradené v oblúku, ktorého vrchol je na severe a ramená smerujú na juhozápad a juhovýchod. Najpopulárnejšou trasou je náučný chodník súľovskými skalami. Po celej dĺžke tohto okruhu sa nachádzajú tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Hlavne cez víkend v letnej sezóne a počas sviatkov tu stretnete pomerne veľké množstvo návštevníkov. A teda ak máte možnosť, doporučujem túto trasu absolvovať radšej vo všedný deň.

Vlkolínec a dedičstvo UNESCO pamiatok

Ak už náhodou či cielene budete v okolí Ružomberku, určite si dajte čas a námahu a zájdite na návštevu do Vlkolínca. Táto podhorská osada je to najcennejšie, čo k Ružomberku patrí. Podobne ako v Čičmanoch, aj tu sa zachovala pôvodná architektúra, ktorú tu vybudovali vtedajší pastieri a drevorubači.

Zrubové domčeky, týčiace sa na svahovitom teréne Veľkej Fatry nenechajú oko suché nejednému tvrďákovi. Vlkolínec bol v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čím získal svetovú prestíž. A ja pevne verím, že po jeho návšteve si získa aj tu vašu.

Skalka s krásnymi ferratami

Kto precestoval stredné Slovensko, určite pozná aj areál Skalka. Nachádza sa v Kremnických Vrchoch na západnom úpätí rovnomenného vrchu a návštevníkom ponúkne množstvo aktivít tak v zime, ako aj v lete. Ja som od minulého roku podľahol krásam ferrát a zámerne som vypichol toto stredisko najmä kvôli svojej naznámejšej ferrate – Komín. Pre milovníkov adrenalínu je preto návšteva povinnosťou.

Pieniny a ich nezabudnuteľné výhľady

Jedno z najsevernejších miest na Slovensku, ktoré netreva nikomu predstavovať. Turisticky najnavštevovanejšími sú Tri korunky a Sokolica na poľskej strane a prekrásny Prielom Dunajca na strane slovenskej. Prielom Dunajca sa nachádza medzi obcami Červený Kláštor a Lesnica, obe určite stoja za nahliadnutie. Je to najhodnotnejšie územie Pienin, s hlbokými kaňonmi a meandrami zakliesnenými hlboko do skál, skalnými výtvormi a neprístupnými bralami. Samozrejmosťou a povinnou jazdou je i splav Dunajca na pltiach s originálnou goralskou muzikou.

Poloniny na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou

Národný park Poloniny s pôvodnými rozľahlými bukovými a jedľovo-bukovými lesmi a pralesmi Stužica, Rožok a Havešová je od roku 2007 zapísaný v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Pokojne by som toto územie nazval aj pralesom Slovenska, nakoľko sa tu vyskytuje najväčší komplex bukovo-jedľových lesov v Európe a zároveň je domovom zvierat, aké nikde na Slovensku vo voľnej prírode nenájdete. Za zmienku stojí medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid, mačka divá a žije tu aj zubor horný, ktorý sa sa vo voľnej prírode na Slovensku vyskytuje iba v NP Poloniny. Báť sa určite nemusíte, museli by ste mať veľké šťastie na kolíziu s niektorým z nich. Ale ak máte obavu, pre istotu hoďte do batohu krúžok salámy či špekáčik.

Špania Dolina ako prehliadka histórie s turistikou

Špania Dolina sa nachádza asi 14 km severne od centra Banskej Bystrice v západnej časti Starohorských vrchov a je príjemným únikom z ruchu veľkomesta. V minulosti bola známa takmer po celej Európe najmä pre svoje náleziská medenej rudy, častokrát obsahujúcej aj striebro. Dnes je už ťažba minulosťou, no ostali tu bohaté banícke pamiatky, tradičná architektúra, zvyky a tradície banskej obce, aké ste v minulosti mohli nájsť po celom Slovensku.

Toto je mojich 20 obľúbených miest na Slovensku. Ak som vám predstavil niečo, čo vás doteraz možno obchádzalo, som nesmierne rád. Ak nie, viac inšpirácie môžete nájsť našom článku o najkrajších miestach na Slovesku. Na návštevu týchto krásnych miest viete napríklad využiť aj rekreačné poukazy. Na záver by som rád apeloval na každého z nás, aby sme sa správali zodpovedne a rozumne a boli zhovievaví nielen k sebe, ale aj k prírode. Lebo toľko lásky, koľko vie dať človek človeku, vie dať aj príroda človeku. A mnohokrát aj viac.

Zdroj ilustračných foto: Unsplash.com / Pixabay.com / Shutterstock

Zdroj informácií: spoznaj.eu, slovakia.travel, kvacany.sk, sulovskevrchy.sk, vlkolinec.sk, skalkaarena.sk, spaniadolina.sk/


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.3/5 - (7 votes)
Komentáre
Hore