Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Wizz Air na jeseň otvára základňu Londýn Gatwick. Začne s jedným lietadlom

Wizz Air na jeseň otvára základňu Londýn Gatwick. Začne s jedným lietadlom

Kým ostatné aerolínie opatrne obnovujú spojenia, Wizz Air expanduje po celej Európe. Maďarské lowcostové aerolinky v júni zvažovali otvorenie ďalšej leteckej základne vo Veľkej Británii, dnes už je známe, že sa tak udeje.

Reklama

Spoločnosť Wizz Air otvorí svoju novú základňu v Gatwicku v októbri, zo začiatku iba s jedným modelom Airbus A321. Po Lutone a nedávno ohlásenom doncasterskom Sheffielde sa Gatwick stane treťou britskou základňou leteckej spoločnosti. Wizz plánuje prevádzkovať množstvo trás z Gatwicku a ide do priameho konkurenčného boja s britským Easyjetom.

Wizz Air zatiaľ spustí 4 trasy z londýnskeho Gatwicku:

  • Lanzarote: trikrát týždenne od 23. októbra
  • Atény: štyrikrát týždenne od 22. októbra
  • Malta: trikrát týždenne od 23. októbra
  • Neapol: trikrát týždenne od 22. októbra

Pripravený na ďalšie sloty

Zníženie kapacity letov od veľkých aeroliniek ako Virgin Atlantic alebo British Airways umožnilo expanziu menším a presne to teraz Wizz Air na londýnskom letisku Gatwick využíva.

Aj keď Európska komisia pozastavila pravidlo, podľa ktorého letecké spoločnosti musia využívať pridelené prevádzkové intervaly 80% času, aby si ich mohli udržať, Wizz Air dúfa, že sa uvoľnia ďalšie letecké intervaly (sloty).

Táto výnimka zostáva v platnosti až do 24. októbra a mohla by sa ešte predĺžiť do zimnej sezóny. Výkonný riaditeľ Wizz Air Jozsef Varadi uviedol, že ide o „podvod proti daňovníkom, ako aj proti cestujúcej verejnosti“, a vyzýva úrady, aby uvoľnili prevádzkové intervaly pre letecké spoločnosti, ktoré chcú okamžite lietať.

Je viac než isté, že ak letecké spoločnosti so sídlom v Gatwicku začnú uvoľňovať prevádzkové intervaly, bude Wizz Air pripravený na túto príležitosť skočiť.

Wizz Air totiž plánuje na londýnske letisko Gatwick lietať z 28 destinácií vrátane Bratislavy, Košíc a Popradu. Na pôvodnej mapke nových liniek sa objavila aj Viedeň a viacero poľských letísk. S informáciou v júni prišiel rumunský portál boardingpass.ro. a poľské weby fly4free.pl a pasazer.com.

Gatwick je jedno z najväčších letísk v Británii. Je tiež jeden z najväčších dopravných uzlov v Európe a zároveň základňou tradičných aeroliniek ako Virgin Atlantic alebo British Airways.

Prečo si vybrali Gatwick?

Londýnske letisko Gatwick bolo vždy žiadaným letiskom pre veľké aerolinky. Zatiaľ čo významnejší vlajkoví dopravcovia, ako sú British Airways, sa väčšinou zameriavali na drahší a väčší Heathrow, Gatwick poskytuje status prestížneho medzinárodného letiska, ale so zníženými nákladmi. To tiež umožnilo aerolinkám ako Norwegian, Virgin Atlantic a Easyjet, aby tam vytvorili svoje letecké základne.

Spoločnosť Wizz Air v súčasnosti prevádzkuje desať liniek z letiska Londýn – Luton a plánuje otvoriť päť ďalších budúci mesiac. Letisko je však menšie a nemá ideálnu geografickú polohu pre cestujúcich. V porovnaní so svojimi dvoma hlavnými európskymi súpermi (Ryanair a Easyjet) bolo pre Wizz Air vždy dôležité získať vedúce postavenie na lukratívnom londýnskom trhu. Koronakríza a uzemnenie ostatných aeroliniek mu môže pomôcť v jeho plánoch. Má šancu získať nových zákazníkov a rásť na úkor ostatných.

Zastaví ich niekto?

Wizz Air pred nedávnom plány zo svojej novej základne v Abu Dhabi na Blízkom Východe a v máji spustil prevádzku z Lutonu v Londýne. Pokračuje aj vo Viedni, odkiaľ začal lietať medzi prvými a toto leto spustil viacero zaujímavých dovolenkových spojení.

Zdroj: SimpleFlying.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky4 hodiny dozadu
Nový cestovateľský semafor od 1. októbra: medzi zelené krajiny pribudol Vatikán, San Marino a Taiwan https://t.co/yxisZjSHU5 #novinky4 hodiny dozadu
Sicília sprísňuje opatrenia. Pri príchode treba test i registráciu. Povinné je aj rúško na verejnosti https://t.co/Q4wkKxUYZb #novinky9 hodín dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené aj po 1. októbri. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky10 hodín dozadu
Vzniknú nové národné aerolinky krajín V4? Črtá sa riešenie v spolupráci s aerolinkami LOT https://t.co/8qlO8xX97S #novinky10 hodín dozadu
Boutique Hotel Pošta je najlepšie ubytovanie v Jasnej. Ak sem prídeš raz, budeš sa vracať vždy! https://t.co/fRYL4idVMC #cestopisy12 hodín dozadu
Stopnutý Boeing 737 MAX sa do prevádzky vráti možno ešte tento rok https://t.co/S9dlVEwNd9 #novinky14 hodín dozadu
Kúpi niekto ostrov? Realitka v Čile jeden predáva za 20 miliónov dolárov https://t.co/XWlRLovaeo #novinky14 hodín dozadu
Aerolinky Qatar Airways ponúkajú 100 dní bezplatného wifi pripojenia https://t.co/LvNMU8GS7X #novinky14 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky15 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore