Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Grandhotel Starý Smokovec je luxus pre každého (reportáž)

Grandhotel Starý Smokovec je luxus pre každého (reportáž)

Prvý tatranský grandhotel s viac ako 100-ročnou tradíciou navštívili už mnohé významné osobnosti, a tak sme sa ho svojou návštevou rozhodli poctiť aj my. Samozrejme, prvou vetou trošku preháňame, ale atmosféra tohto hotela vám skutočne dodá pocit výnimočnosti. Už počas cesty od Popradu sa budete cítiť ako na červenom koberci, keďže vás celý čas bude sprevádzať výhľad na Slavkovský štít pýšiaci sa rovno nad Smokovcami.

Reklama

Stvorený pre akýkoľvek druh oddychu

Či už ste aktívnym turistom, alebo milujete nádherné výhľady, ktoré si však nie vždy radi vybojujete namáhavou túrou, Grandhotel Starý Smokovec je pre vás. Každý pobyt totižto obsahuje aj spiatočné lístky na lanovku, takže cestu za turistickými bodmi si môžete uľahčiť. Toto platí každý jeden deň pobytu a môžete si vyberať, či sa vyveziete na Hrebienok, Solisko, alebo pod Lomnický štít. V oboch prípadoch vás na konci dňa čaká oddych vo wellness, ktoré je naozaj výnimočné a ponúka presne to, čo po prechádzke v horách potrebujete.

Položený priamo v srdci Vysokých Tatier

Relax necháme na neskôr, po našom príchode do hotela nasledovalo preskúmanie okolia. Starý Smokovec nie je len bránou do Tatier, nepreháňame, ak ho nazveme priam námestím Tatier, z ktorého vedie kopec zaujímavých túr. Naša prvá smerovala na blízky Hrebienok, kde síce jazdí zubačka, ale určite odporúčame si to radšej vyšľapať, keďže sa jedná o pekný, cca pol hodinku trvajúci, výstup. Ak by ste si potrebovali oddýchnuť, asi v troch štvrtinách nájdete príjemné drevené ležadlá, na ktorých by ste vedeli pokojne i zaspať.

Hrebienok – nabitý atrakciami – je ako stvorený pre rodinky s deťmi. Zároveň je tradičným východiskom výletov do Veľkej a Malej Studenej doliny, k Skalnatému plesu, Sliezskemu domu a na Slavkovský štít. Priamo z Hrebienka púta pozornosť krásny pohľad na Lomnický štít a vedie pohodlný náučný chodník k Vodopádom Studeného potoka z ktorých možno pokračovať smerom na Zbojnícku a Téryho chatu, prípadne po magistrále až k Skalnatému plesu.

Pozor! Večere tu vyrážajú dych

Po zostupe z krátkej túry na Hrebienok a Vodopády Studeného Potoka sme sa už nevedeli dočkať večere. Vstup do luxusnej hotelovej jedálne s príjemným privítaním od personálu, usadením a radou pri výbere vína nám vyrazil dych prvýkrát. Výhľad na hory vás tu bude sprevádzať počas celej doby stolovania a dotvárať už aj tak nádherné prostredie. Jedlo je tu fakt úžasné a výber je tak bohatý, že po večeri sme sa nadýchnuť nevedeli už vôbec.

Dokonalá harmónia tela a duše

Wellness je šitý na mieru horám a načerpaniu energie na všedné dni. Po turistike určite každý hosť ocení procedúru pre nohy, ktorá sa nachádza uprostred tohto raja pohody. Šesť kadí, ktoré striedajú ľadovú a teplú vodu podporí krvný obeh v nohách a relaxuje ich. Ďalej si vo wellness môžete dať terapiu morskou parou, rôzne druhy sauny a schladzovania v ľadovom bazéne či rovno vedrom studenej vody. Nechýba samozrejme vírivka a oddychová miestnosť, kde sa po náročnom dni dokonale uvoľníte a doprajete pokoj telu aj mysli.

Lanovka a výstup na Solisko

Druhý deň sme sa hneď po výborných raňajkách presunuli iba kúsok vedľa, ku Štrbskému Plesu, ktoré je autom cca 20 minút od Starého Smokovca. Plán bol jasný, vyviesť sa lanovkou na Chatu pod Soliskom a odtiaľ si to necelú hodinku odmakať až na jednu z Tatranských „dvojtisícok“.

Najlepšie na tom, že máte v cene ubytovania lístky na lanovku je, že vás nečaká čakanie v žiadnom rade. Dostanete ich totižto priamo na hoteli! Pohodlne sme sa – sprevádzaní výhľadom na Štrbské Pleso za chrbtom a majestátnymi štítmi pred nami – usadili a už o chvíľku sme kráčali po červenej značke až na vrchol Soliska. Počas výstupu sme míňali pár ľudí, boli to turisti, seniori, ale aj rodiny s maličkými deťmi. Podľa ich vekovej pestrosti sme napokon usúdili, že toto dobrodružstvo by si mohol skúsiť naozaj ktokoľvek.

Obrovský pozdrav na koniec

Podobne ako Solisko či Hrebienok, ani náš tretí výlet nepatril medzi tie namáhavejšie, prišli sme sem predsa oddychovať. Po zaparkovaní v Lomnici, ktorá je taktiež iba na skok od Grandhotela sme opäť bez čakania v akejkoľvek rade – a ušetrenia až 66 € vďaka lístkom grátis – sadli na lanovku. Tá nás odviezla najprv ku Skalnatému plesu, nad ktorým sa malo rozprestierať Lomnické sedlo, náš cieľový bod a nad ním Lomnický štít.

Tie však teraz zakrývala hustá kopa oblakov, takže sme na chvíľu zaváhali či sa nám vôbec oplatí ísť až hore. Choďte aj tak! Lístky napokon platia až do sedla a vy skrátka nemáte čo stratiť. Naopak, oblaky majú hore neskutočné čaro a my sme tak od našich veľhôr dostali ten najkrajší pozdrav, aký sme si na záver výletu mohli predstaviť.

Jeden náš kamarát sa po dobrej večeri, výlete, zážitku zvykne pýtať na kvalitu vetou: “vrátil by si sa sem ešte kvoli tomuto?” Ak by sa nás spýtal, či by sme sa do Starého Smokovca vrátili kvoli Grandhotelu, naša odpoveď by bola jednoznačné áno! Čo by sme ale tentokrát spravili inak? Určite by sme si pobyt predĺžili, keďže Tatry majú stále čo ponúknuť a predĺžený víkend tu na relax a kochanie sa atmosférou horských prechádzok nestačí. Nikto, kto tohtoročnú dovolenku vymení za pobyt v Tatrách nebude ľutovať.

Autorom článku je Rasťo Kiavčin z Pelikána.

Prečítajte si naše ďalšie tatranské recenzie:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (6 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore