Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

12 faktov, ktoré ste nevedeli o Špicbergoch

12 faktov, ktoré ste nevedeli o Špicbergoch

Drsné, nehostinné a predsa krásne a fascinujúce. Také je nórske súostrovie Svalbard, teda po slovensky Špicbergy. Ak ste o ňom ešte nepočuli, tak vedzte, že sem sa chodí kvôli fascinujúcemu prírodnému divadlu, ktoré sa tu odohráva 365 dní v roku. Príroda, zložená z fjordov a strmých štítov tvorí scenériu zrejme najkrajších severských ostrovov vôbec. A ak chcete spoznať  12 najzaujímavejších faktov z tohto nádherného miesta, nech sa páči:

Reklama

1. Mesto Longyearbyen na Špicbergoch založil Američan

Písal sa rok 1906, keď istý John Longyear inicoval na banícke práce na súostroví Špicbergy. Osadu z vyše 500 pracovníkmi pôvodne nazvali Longyear city a svoj názov si zachovala v podstate aj doteraz. Longyear city totiž po preložení do nórštiny znamená Longyearbyen.

pohlad-na-longyearbyen

2. Longyearbyen je postavené na stĺpoch

Celé mesto Longyearbyen je postavené na stĺpoch. Prečo? Povrch tvorí permafrost, ktorý dosahuje 10 až 40 metrov. Pri teplotných výkyvoch v rôznych ročných obdobiach sa tak stáva, že povrch sa niekedy topí, inokedy ohromne zamŕza, a stĺpy majú zabezpečovať stabilitu.

zasnezene-spicbergy

3. Ak ste vo vnútri, vyzujte sa prosím

Na Špicbergoch je bežné, že vás vo vnútri hotela, múzea, kostola či turistického centra požiadajú, aby ste sa vyzuli. Prečo? Lebo sa to tak patrí. A nebojte sa, zima vám nebude, všade obdržíte teplé papuče.

4. Na Špicbergoch je viac ľadových medvedov ako ľudí

Niekedy nejedia niekoľko mesiacov, sú nebezpečné a je ich viac ako 3 tisíc. Špicbergy sú jediné „obývané“ miesto na zemeguli, kde sa nachádza viac ľadových medvedov, ako ľudí. Aj preto je veľmi bežné, že vonku stretnete množstvo ľudí so zbraňou. V interiéroch sú však zakázané.

ladove-medvede-spicbergy

5. Najpoužívanejší dopravný prostriedok: snežný skúter

Mimo miest nenájdete cesty. Preto najjednoduchší a najosvedčenejší spôsob presúvania sa po tomto nehostinnom mieste predstavujú snežné skútre.

6. Slnko zajde v októbri a nevyjde do marca

Domáci majú v kalendári zakrúžkované dva dátumy. 25. október a 8. marec. To je dátum, ktorý ohraničuje obdobie, kedy nevychádza slnko. Áno, sú to neuveriteľné 4 mesiace!

polarna-ziara-spicbergy

7. Najsevernejšia gurmánska reštaurácia

Nie je reštaurácia ako reštaurácia, však? No ak budete na Špicbergoch, určite si zájdite na miesto prezývané Huset. Je to najsevernejšie položená zážitková reštaurácia na svete. Môže sa napríklad pochváliť aj najväčšou európskou vínnou pivnicou s viac ako 20-tisíc fľašami vína!

8. Vlastne všetko ostatné je tiež najsevernejšie

Aby sa nezabudlo, tak hneď niekoľko inštitúcií v Longyearbyen má prívlastok najsevernejší. Nájdete tu najsevernejší bankomat, poštu, múzeum, komerčné letisko a univerzitu.

9. Ulice bez mien

Ulice Longyearbyen nemajú názvy. Majú len čísla.

10. Mačka je na Špicbergoch zakázané domáce zviera

Na Špicbergoch nekúpite krmivo pre mačky. Dôvod je jednoduchý. Toto miesto je domovom obrovského množstva špeciálnych druhov vtákov, ktoré sú tak vzácne, že si ľudstvo nemôže dovoliť o ne prísť a preto je ich prirodzený nepriateľ – mačka – na Špicbergoch zakázané domáce zvieratko.

11. Sobi nemajú strach z ľudí, práve naopak

Sob je úžasné zviera. Na Špicbergoch nemá svojich prirodzených nepriateľov a preto sa mu darí. S ľuďmi vychádza veľmi dobre a na ich neustálu prítomnosť je zvyknutý.

sob

12. Smrť je na Špicbergoch zakázaná

Áno, čítate správne. Na Špicbergoch je zakázané zomrieť. Miestny cintorín už totiž naplnil svoju kapacitu pred vyše 70 rokmi. Prečo už nemôžu pochovávať ďalších ľudí? Pretože telá sa kvôli extrémne mrazivým podmienkam a permafrostu skrátka nikdy nerozložia.

nehostinne-spicbergy

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (1 vote)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.