Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Pre športovcov, milovníkov hôr aj rekreantov. Takto vyzerá pobyt v hoteli FIS + SÚŤAŽ o pobyt

Pre športovcov, milovníkov hôr aj rekreantov. Takto vyzerá pobyt v hoteli FIS + SÚŤAŽ o pobyt

Keď sa na kongrese Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) v roku 1967 rozhodlo, že Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní 1970 sa uskutočnia na Štrbskom Plese, okamžite sa začalo s výstavbou hotelov, ubytovní a športovísk. Práve vďaka tejto udalosti sa začal stavať aj legendárny Hotel FIS, kde sa sústredili športovci a novinári z celého sveta.

Reklama

Teraz ho možeš navštíviť aj ty a to úplne jednoducho. Stačí odpovedať na jednoduchú otázku a môžeš sa aspoň na pár dní pridať k obyvateľom Tatier.

Keď sa o 50 rokov neskôr, v roku 2020 na domácom minikongrese v Dúbravke rozhodovalo, kde sa bude pri najbližšom výlete v Tatrách bývať, aj v tomto prípade vyhralo Štrbské Pleso, voľba padla na Hotel FIS

A aj napriek tomu, že organizácia majstrovstiev sveta na Štrbskom Plese je už len nostalgickou spomienkou, Hotel FIS dodnes otvára svoje dvere profesionálnym aj rekreačným športovcom snáď každého druhu, ale aj ľuďom, ktorí hľadajú oddych na nenáročných túrach po okolí, ktorých je tu nespočetné množstvo.  

Za roky aktívnej turistiky v Tatrách som na Štrbskom Plese nikdy nespala. Ubytovala som sa, a hneď potom som sa išla pozrieť na západ slnka nad Štrbským Plesom. V nedeľu večer tam stretnete len pár ľudí, a jazero máte takmer celé pre seba.  

Ďalšie dva dni nás čakal aktívny oddych, ak sa tak dá nazvať výstup miernym poklusom na Rysy. Výbornou správou pre tých, ktorí po 7-hodinovom pochode netúžia je, že v letných mesiacoch k ubytovaniu dostávajú hostia obojsmerné lístky na lanovky. Platí to na každý jeden deň pobytu, takže si môžete vyberať, či sa vyveziete na Hrebienok, Solisko, alebo pod Lomnický štít. 

Najlepšia destinácia v Európe aj podľa Lonely Planet

Lonely planet v roku 2019 vyhlásil Vysoké Tatry za najlepšiu destináciu v Európe. A aj keď sa to mnohým môže zdať neuveriteľné, Tatry sú naozaj výnimočným fenoménom z mnohých hľadísk. Ich majestátnosť aj mne vyráža dych vždy, keď tam prídem. Horské plesá, svieži horský vzduch, nedobytné štíty, pískajúce svište a plaché kamzíky, ktoré na vás podozrivo pozerajú z bezpečnej vzdialenosti. 

Tatry sú cez týždeň o čosi viac cool 

To, že sme si na náš pobyt nevybrali víkendový termín, bolo dobré rozhodnutie.  Nielen kvôli obsadenosti hotela, ale aj kvôli počtu turistov na najvychytenejších trasách. Do Tatier sa väčšinou dostanem len cez víkend, takže obľúbeným turistickým trasám sa vyhýbam.

Ale v pondelok som sa po dlhých rokoch odvážila vykročiť na trasu, ktorú milujú všetci návštevníci, od Slovákov, Poliakov, Čechov až po Maďarov, na najvyšší štít Poľska – Rysy. Z posledných fotografií hromady turistov, ktoré kolovali internetom, som sa obávala, že už moja príležitosť nepríde. V pondelok som ale prekonala svoj strach. A stála to za to. Ľudí sme stretávali len málo, a to aj  kvôli tomu, že sme na túru vyrazili tesne po 7 ráno. Gro turistov sme stretli až pri našom schádzaní. 

Zo Štrbského Plesa máte na výber niekoľko náročnejších aj menej náročných túr. My vám odporúčame nasledovné: 

1. Výstup na Rysy 

Výstup na Rysy patrí k najpopulárnejším výstupovým trasám v Tatrách. Ich tri vrcholy sú presne na slovensko-poľskej hranici. Ak začínate túru na Štrbskom Plese, čakajú vás približne štyri hodiny stúpania, najskôr k Popradskému plesu, odtiaľ po modrej k rázcestiu nad Žabím potokom, následne po červenej do nenáročného úseku do Kotliny Žabích plies. Následne strmo hore po reťaziach ku slávnej Chate pod Rysmi, a potom už len krátky, približne 45-minútový úsek na vrchol. 

2. Výstup na Kriváň 

Zo Štrbského Plesa sa na Kriváň dostanete po Tatranskej magistrále až k Jamskému plesu, kde sa napojíte na červenú značku. Miernym stúpaním kosodrevinou s nádhernými výhľadmi, sa dostanete do Važeckej doliny a na hrebeň Západných Tatier. Ďalej trasa smeruje pod vrchol Malého Kriváňa, kde nasleduje záverečné 45-minútové stúpanie cez Daxnerovo sedlo až na samotný vrchol nášho slávneho Kriváňa. 

3. Bystrá Lávka 

Krásny okruh sa dá urobiť cez Bystrú Lávku. Zo Štrbského Plesa vchádza turistický chodník do Mlynickej doliny popri potoku Mlynica smerom k vodopádu Skok. Potom nasleduje strmšie stúpanie okolo vodopádu k Plesu nad Skokom. Následne chodník smeruje k Capiemu plesu a výstup do Bystrého sedla pod Furkotským štítom, ktorý v minulosti tiež patril medzi voľne prístupné a značkované štíty.

Po prekročení lávky trasa smeruje do Furkotskej doliny na rázcestie s Tatranskou magistrálou, odkiaľ sa dostanete späť na Štrbské pleso. Pre tých, ktorí majú menej času alebo preferujú len nenáročnú prechádzku, je výbornou voľbou samotný výlet k vodopádu Skok. 

4. Výstup na Predné Solisko 

Predné Solisko, ktoré patrí k 8 voľne sprístupneným vysokotatranským štítom, si môžete skrátiť a využiť lístok na lanovku, ktorý počas letných mesiacov dostávate k ubytovaniu v Hoteli FIS celkom zadarmo. Vyveziete sa na Chatu pod Soliskom a z chaty sa červenou značkou dostanete až na vrchol. 

5. Hincove Plesá a výlet na Kôprovský štít

Zo Štrbského plesa na Popradské, následne k rázcestiu nad Žabím potokom sa po červenej značke nádhernou Mengusovskou dolinou dostanete k rázcestiu neďaleko chaty pri Popradskom plese. Potom po modrej až k Malému a Veľkému Hincovmu plesu, ktoré je najhlbším plesom vo Vysokých Tatrách s hĺbkou až 53,7 m. Ak máte dostatok síl a času, trasa pokračuje až na Kôprovský štít, ktorý vás odmení tými najkrajšími výhľadmi. 

Útulné wellness „se vším všudy“ 

Čo padne po celodennej túre lepšie ako oddych v saune a vírivke? Ďalšou veľkou výhodou pobytu cez týždeň je, že sme vo wellnesse boli úplne sami. Čaká na vás suchá, parná a infrasauna, vírivka, ale aj oddychová miestnosť. Masáže odporúčam rezervovať vopred,. 

S nádychom nostalgie 

Hotel FIS sa odjakživa spájal so športom, športovcami, ich sústredeniami a tréningami, bez ohľadu na to, či išlo o letné, alebo zimné disciplíny. Zo starých aj novších fotografií na stenách na vás dýcha omamný pocit víťazstva a súdržnosti športových tímov, známych aj menej známych športovcov zo Slovenska aj zo sveta.

V hlave si predstavujem, aký veľkolepý musel byť rok 1970, keď sa z okna hotela ponúkol vznešený pohľad  na neuveriteľné výkony skokov na lyžiach priamo oproti hotelu. Dnes pred hotelom vyrástla kontroverzná vyhliadková veža. Slúži aj ako jedno z múzeí, ktoré po celom otvára horolezecká legenda Reinhold Messner, a zameriavať sa bude na históriu lokálneho horolezectva. 

Miluje psíkov

Miesta,  kde vítajú štvornohých chlpáčov, sú mi automaticky sympatické. Preto Hotel FIS u mňa dostal bodíky navyše ešte predtým, než som sa tam dostala aj osobne.

Toho nášho sme predsa len pre istotou nechali doma. Bohužiaľ si nevie vážiť hotelové vankúše tak, ako iné slušne vychované psy, a nejakým zázrakom vždy, keď s nimi ostane sám, vybuchnú. Ak sa vám toho vášho podarilo vychovať lepšie, zoberte ho kľudne so sebou, v Hoteli FIS sú psíky vítané. 

Vegetariáni a bezlepkáči no stress, vo FIS-e sa myslí na všetkých

Považujem sa za celkom náročného stravníka. Hotel FIS však splnil moje očakávania. Na raňajkách myslia na všetkých, nájdete tu všetko, od bezlepkového pečiva, cez rastlinné mlieka a maslo, ovocie, zeleninu  po klasiku v podobe vajíčok, klobások, studených nárezov a cereálií.

Na večernom bufete, ktorý je súčasťou polpenzie, taktiež nájdete niečo pre každého, a ešte aj úžasne chutné. To isté platí na jedlá z  A la carte. Šéfkuchár pri zostavovaní menu myslel aj na najmenších, a pripravil jedlá špeciálne pre malé náročné jazýčky. 

Závisláci na športe aj oduševnení rekreanti

Aj vy ráno vstávate s potrebnou podvíhať nejaké to železo alebo si zabúšiť do vreca, či náhle urobiť niekoľko mŕtvych ťahov? V Hoteli FIS je jednoznačne najväčšia posilňovňa, akú som v hoteli na Slovensku videla. A nie je určená len pre športové tímy, ale aj pre všetkých hostí hotela, ktorí si chcú zacvičiť. Navyše, je v cene vášho ubytovania.

Nečakajte žiadne novučičké nablískané stroje. Posilňovňa má svoju old school patinu, a tú ja môžem. Kúsok vedľa nájdete veľkú telocvičňu, klasiku, ktorú poznáte zo základky. Ak si chcete zaspomínať a zahrať s rodinou, či partiou futbal, volejbal, hádzanú, alebo si len tak voľne zašportovať, je vám tiež plne k dispozícií. Nájdete tu aj biliardový a pingpongový stôl. Verím, že jedného dňa príde rad aj na rekonštrukciu a opätovné spustenie prevádzky plaveckého bazéna, ktorý je nostalgickou súčasťou Hotela FIS. 

Stále obyvateľky hotela

Najlepšie výhľady zo svojej terasky majú stále obyvateľky Hotela FIS – včely, ktoré sa nachádzajú na jeho streche. Päť rodín tu žije vedľa seba a vôbec sa nehádajú, pracovito produkujú medík pre spotrebu hotela a na kozmetické výrobky, ktoré v ňom nájdete. 

Dovolenka na Slovensku bude tento rok hit:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Hore