Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najlepšie adrenalínové zážitky na Slovensku. Skús ferraty a zip line!

Najlepšie adrenalínové zážitky na Slovensku. Skús ferraty a zip line!

Milujete hory? Adrenalín? Slovenskú prírodu? Potom budete určite milovať aj ferraty a zip line. Pozbierali sme to najlepšie zo Slovenska a prinášame okrem miest, ktoré určite treba navštíviť aj užitočné tipy na ubytovanie. Predtým ako si povieme – kam za týmito zážitkami vybrať po Slovensku – upresnime si, čo to vlastne je zip line a čo ferrata? 

Reklama

Jedným, pre niekoho cudzím, pojmom v texte môže byť tzv. zip line. Ziplinová dráha je lano zavesené nad svahom, riekou, jazerom, roklinou, ku ktorému je pripojená kladka a postroj pre jazdca. Jazdca poháňa gravitácia a rýchlosť samozrejme závisí na sklone lana.

Dnes sa ziplinové dráhy používajú hlavne ako adrenalínová atrakcia, ale ich počiatky sú veľmi praktické a využívali sa najmä na prepravu tovaru, alebo ako rýchly spôsob dopravy ponad rieky, tam kde ešte neboli vybudované mosty.

Čo je to via ferrata a akú výbavu k nej treba?

Via ferrata pochádza z latinského slova a označuje zaistenú cestu v náročnom horskom teréne, ktorá je zabezpečená reťazami, lanami, stúpačkami, rebríkmi a inými pomôckami umožňujúcimi jej výstup. Táto forma zabezpečenia trasy poskytuje možnosť zdolávať exponované a horolezecké terény aj menej skúseným lezcom a to bez horolezeckých lán.

Na zdolanie ferraty musíte mať samozrejme potrebnú výbavu – prilbu, sedací úväz, tlmič pádov a lezecké rukavice. Za najkrajšími ferratovými výstupmi sme zvyknutí cestovať do rakúskych Álp, alebo talianskych Dolomitov, našťastie ale už máme nejaké ochutnávky kratších ferratových trás aj u nás na Slovensku, tak sa poďme pozrieť, kam za nimi vyraziť. 

Skalka pri Kremnici a najťažšia ferrata na Slovensku

V samom srdci Európy leží jedno z našich najkrajších banských miest. Mesto v obklopení nádhernej prírody ukrýva krásne námestie, kde sa sústredí život v obklopení staromeštiackych domov. Mesto je tesno späté s históriu baníctva a mincovníctva. Nájdete tu technické pamiatky aj banské dielne a osobne môžete navštíviť aj mincovňu, ktorá nepretržite funguje už skoro sedemsto rokov.

Ak ste ale prišli za dobrodružstvom v prírode, presuňte sa na Skalku, ktorá sa nachádza len 10 km od centra Kremnice. Nachádza sa tu niekoľko ferratových ciest, visutý via ferratový most a sieť. Via ferrata na Skalke má 3 cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku.

Nástup na ferratu je bezplatný a ak nie ste vlastníkom potrebného vybavenia, je možné si ho zapožičať v stredisku. 

Ubytujte sa v 3* Hoteli Golfer, ktorý ponúka relax v krytom bazéne, saune, v záhradnej jacuzzi. 

Liptovská ferrata Dve veže s nádherným výhľadom

Za najnovšími slovenskými ferratami sa vydávame na Liptov, presnejšie neďaleko dedinky Liptovské Revúce, kde len minulý rok sprístupnili niekoľko zaujímavých ferratových ciest rôznych obtiažností. Z najvyššieho bodu ferraty sa vám ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier a Veľkej Fatry.

Trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C a C/D a súčasťou ferraty je aj náučný chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve aj o pohybe na ferrate. 

Pri hľadaní ubytovania v tejto oblasti určite odporúčame Gothal Liptovskú osadu kde sa môžete ubytovať v samostatných rozprávkových chalúpkach, alebo v penziónovej časti.  Nájdete tu bohato vybavený vodný svet, outdoorové cvičisko, aktivity pre deti a vynikajúcu kuchyňu. 

Malinô Brdo a zip line ponad priehradu

Pár kilometrov od Ružomberka sa nachádza Lanový park Tarzánia, postavený z rôznych lanových prekážok, ktoré sú zavesené vo výške na stromoch a dokonale ho dopĺňa ziplinová dráha, ktorá vedie ponad priehradu. Dráha má 300 metrov a rýchlou jazdou ponad vodnú hladinu Hrabovskej priehrady sa dostanete priamo do lanového parku.

Pre členov partie, ktorí nevyhľadávajú tieto športové aktivity sa približne 5 km od priehrady nachádza jedna z najnavštevovanejších slovenských obcí – Vlkolínec, ktorý je od roku 1993 na zozname UNESCO, kvôli dokonale zachovalým ľudovým domčekom. 

Ubytovanie odporúčame v Apartmánoch Hrabovo.

Martinské hole v lete a prvá slovenská ferrata

Martinky nie sú len zimným strediskom, tak ako ho mnohí z nás poznajú, sú tu bohaté možnosti vyžitia aj počas letnej sezóny. Okrem turistiky a nevyčerpateľných možností cykloturistiky sa tu od leta 2013 nachádza prvá slovenská ferrata.

Čakajú na vás rebríky, drevené mosty a ľahšie lezenie po skale. Trasa nie je náročná a je vhodná aj pre turistov, ktorí idú na ferratu prvýkrát, chcú si natrénovať techniku a zoznámiť sa s výstrojom.

Pre tých, ktorí si predsa len na ferratu netrúfnu, na hrebeňoch Martinských holí nájdu mnoho ďalších nenáročných túr pre všetky vekové kategórie. Výhľady za priaznivého počasia sú úžasné.

Ferrata Kyseľ vhodná aj pre rodiny

Ferrata Kyseľ asi naozajstným vyhľadávačom adrenalínových atrakcií neposkytne dokonalé uspokojenie, ale na druhej strane sem môžete pokojne vyraziť s celou rodinou.

Ak máte chuť na celodennú turistiku, určite si na itinerár dňa naplánujte aj ďalšie túry, napríklad, nádhernú Kláštorskú roklinu, Kláštorisko, Tomášovský výhľad a mnohé ďalšie nádherné miesta, ktoré Slovenský raj ponúka. 

Ubytujte sa v 3*Hoteli Čingov, ktorý sa nachádza priami pri vstupe do národného parku. V hoteli vás čaká bazén, 5 sáun, vírivka a dopriať si môžete masáže výberu. 

Najmodernejší zip line vo Východnej Európe? Kubínska hoľa 

1200 metrov dlhé oceľové lano, nádherný výhľad na Choč a až 80 kilometrová rýchlosť vás čaká na Kubínskej holi. Najnovší a najmodernejší zip line vo východnej Európe si tu môžete vyskúšať v lete aj v zime.

Okolie Kubínskej hole poskytuje mnoho ďalších turistických atrakcií.  Splavovanie na pltiach z Hornej Lehoty, Oravská priehrada s plavbou na Slanický ostrov, skanzen Zuberec a Brestovská jaskyňa, termálne kúpele Lúčky, Šútovský vodopád.

Odporúčame samozrejme návštevu Oravského hradu, prejdite sa po Kolonádovom moste v Dolnom Kubíne, navštívte drevený artikulárny kostol v Leštinách, alebo si doprajte ďalší adrenalínový zážitok splavom posledného úseku rieky Orava do Párnice po sútok s Váhom, počas ktorého môžete obdivovať krásy tunajšej prírody, rozmanitú flóru a faunu i prekrásne výhľady na okolité pohoria. 

Na ubytovanie v okolí odporúčame menší rodinný 3* Hotel Palatín v Oravskom Podzámku s krásnou záhradou a terasou. 

Odporúčame ti tiež naše ďalšie tipy:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Hore