Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kam ísť na bicykel? Tipy na zážitkovú dovolenku od Bratislavy až po Tatry

Kam ísť na bicykel? Tipy na zážitkovú dovolenku od Bratislavy až po Tatry

Keď Peter Sagan vyhral svoju prvú etapu na Tour de France v roku 2012, definitívne spečatil osud slovenskej cykloturistiky. V tom najlepšom zmysle slova. Odvtedy sa lineárny rast zmenil na exponenciálny a vytvaroval sa do dnešnej podoby. Aj vďaka tomu sa cykloturizmus mohol rozrastať a zároveň dobudovávať, či vznikať nové cyklochodníky.

Reklama

Ja som sa rozhodol, že nevytýčim trasy konkrétne, no radšej spomeniem oblasti či zaujímavé mestá, kam na bicykli určite treba zájsť. Pokojne tu môžete stráviť viac dní a každý deň objavíte niečo nové.

Bratislava teší majiteľov cestných i horských bicyklov

Bratislava je mesto stvorené na cyklistiku. Ako prvé za zmienku stojí, že práve našim hlavným mestom prechádza cyklotrasa pod názvom Eurovelo 13. Cyklotrasa má dĺžku viac ako 6000 km a tiahne sa naprieč celou Európou. Ak máte chuť, môžete na bicykli nasávať slnečné lúče od Rakúskych hraníc až po Vodné Dielo Gabčíkovo.

Ak ste fanúšikom horského bicykla, vyžijete sa určite trasy v pohorí Karpát. Dostupné do 15 minút takmer z každej mestskej časti, Karpaty sú poprepletané desiatkami kilometrov trás – od ľahkých asfaltových cyklotrás pre menej skúsených, tak aj lesnými trailami pre ostrieľaných borcov.

Ak ste mestský typ, pokojne naskočte na sedlo bicykla a len tak sa poflakujte po meste. Skočte na zmrzlinu, oddýchnite si v centre na lavičke, alebo si vychutnajte cigaretku na nábreží. Mesto ponúka množstvo cyklochodníkov a presun po centre je bezpečný. Vyberie si naozaj každý.

Vysoké Tatry sú cyklistika s výhľadom

Vysoké Tatry sú tradičná destinácia pre rodinnú dovolenku na Slovensku. Predstavovať ich netreba, určite už odtiaľ máte nejeden zárez na svojej turistickej pažbe. Mnoho z nás berie na výlet väčšinou topánky a župan, ako neohroziteľné spojenie príjemného s príjemným.

Ak máte možnosť, určite si pribaľte aj bicykel. Prebrázdite magistrálu po asfaltových cyklotrasách, alebo objavte horské chodníky na odpruženom bicykli. Odmenou vám budú nezameniteľné výhľady a nezabudnuteľné chvíľky s vašimi najbližšími. malou prekážkou môže byť náročnosť, pretože stúpania sú na určitých miestach dosť náročné. To však hravo vyrieši napríklad elektrobicykel.

Banská Štiavnica – bajkom k tajchom

Banské mesto zaradené do mestskej pamiatkovej rezervácie, ktorého osud a história sú späté najmä s ťažbou striebornej rudy. Cieľová destinácia mnohých turistov ponúka širokú možnosť cyklovyžitia.

Štiavnické cyklotrasy ponúkajú pôžitok z jazdy v krásnej prírode, výhľady do malebných dolín, kúpanie v tajchoch, aj možnosť na malom území spoznať množstvo pozoruhodných historických a kultúrnych pamiatok.

Na svoje si tu prídu všetky vekové aj výkonnostné kategórie. Pre úplných začiatočníkov a rodiny s deťmi sú najvhodnejšie Kopanická osmička a Hellov okruh.  Každá oblasť ponúka okruhy navzájom prepojené spojkami, ktoré umožňujú trasy kombinovať. Iné spojky majú za cieľ priviesť k pekným výhľadom. Pre zvedavcov máme pripravený samostatný článok o Banskej Štiavnici a jej okolí.

Slovenský raj a desiatky kilometrov trás

Rodinná dovolenka v Slovenskom raji je skvelý nápad. Ideálne zarezervovať si ubytovanie v jednej z mnohých chát, ktoré sa tu nachádzajú a do kufra si pribaliť aj bicykle.

Priamo zo Spišskej Novej Vsi vedie jedna z najkratších, no zrejme aj najkrajších trás. Meria 20 kilometrov a prejdete po nej okruh, ktorý vedie cez Čingov a Smižiansku Mašu. Trasa vedie mimo premávku, je teda vhodná a bezpečná pre rodiny s deťmi.

Pre náročnejších cyklistov je ideálny vyše 80 kilometrový okruh okolo Raja. Trasa opäť začína v Spišskej Novej Vsi, pokračuje do Hrabušíc, Dobšinskej Maše, cez Mlynky do Ferčekoviec a do Vyšného Hámra. Na budovanie kondičky a zážitkov ako stvorené!

Na bicykle s rodinou? Liptovská Mara

Liptovská Mara sa od svojho vzniku začiatkom 70. rokov minulého storočia nepochybne vypracovala na jednu z top dovolenkových destinácií na Slovensku. Okrem krásnej prírody a množstva vodných aktivít ktoré ponúka, môžete svoj repertoár rozšíriť práve o možnosti využitia dvojkolesového pomocníka.

Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary je známa každému lokálcovi a nejednému návštevníkovi. Celková dĺžka je 39 kilometrov a jej asfaltový povrch vás povedie mimo cestnej premávky. Z tohto dôvodu je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Veľká výhoda spočíva v tom, že je to uzavretý okruh a je možné vyraziť a skončiť z akéhokoľvek miesta. No a pre možnosti následnej regenerácie, ktoré neodmysliteľne patria do sveta športu, môžete nazrieť do nášho inšpiratívneho článku o rodinných wellness pobytoch na Slovensku.

Kúpele + Bike Park = Piešťany

V okolí Piešťan je veľa zaujímavých miest, ktoré sa oplatí vidieť. Mesto samotné ponúka veľa sociálneho a kultúrneho vyžitia, no jeho okolie je to, prečo sme tu.

Považský Inovec, ktorý obklopuje mesto Piešťany, je úžasnym miestom plným turistických chodníkov a cyklotrás a je synonymum bezpečnej turistiky. Pohybuje sa tu dosť ľudí a nanajvýš tak stretnete srnky a jeleňov. Určite nevynechajte výlet na Tematín, ktorý ponúkne krásne výhľady.

Nedaleko Piešťan sa nachádza Bike Park Kálnica, nebo na Zemi pre zarytých milovníkov adrenalínu a zjazdovej cyklistiky, tzv. downhill . Toto miesto dokáže osloviť všetky vekové kategórie ľudí, ktorí majú blízko k cyklistike. Určite odporúčame navštíviť, no pri výbere vhodnej cyklotrasy si riadne zvážte svoje technické možnosti a schopnosti.

Malá Fatra – cykloturistika pre náročných

Nie je náhoda, že mnoho vrcholových cyklistov pochádza práve z tohto prostredia. Tento kraj stojí za spoznávanie z cyklistického sedla. Keďže ide o sever Slovenska, dominovať budú kopce, no nie tak vysoké ako napríklad v oblasti Tatier.

Už len v okolí Žiliny je toho skutočne veľa a keďže korením cyklistiky sú už spomínané kopce, jednou takou môže byť napríklad nádherná cyklistická trasa s náročnejším stúpaním na Chatu pod Chlebom okorenená výhľadmi a následným technickým zjazdom. Trasu je potrebné vopred naplánovať, nakoľko nie je úplne mainstreamová.

Pre rekreačných cyklistov za pozornosť určite stojí Kysucká magistrála či trasa okolo Vodného diela Žilina. Vyberie si určite každý.

Cyklotrasy rastú na Slovensku našťastie ako huby po daždi. Nájdete ich aj vo väčších mestách a v ich okolí. Prečítajte si aj naše články o cyklotrase Bratislava – Senec, či o cyklotrasách v Nitre.

Slovensko je krásna krajina a keď plánujete dovolenku na Slovensku s deťmi alebo dovolenku vo dvojici či solo, dajte našej krajine šancu. A skúste si cestovanie okoreniť práve dvomi kolesami. Ak vám to financie neumožňujú, alebo si nie ste istí, či je to pre vás, využite službu požičovní. Napríklad na Kráľovu Hoľu sa odveziete na požičanom elektro bicykli za pár peňazí priamo zo Šumiacu. A verte mi, neoľutujete.

Na záver, ako sám cyklista, by som vás požiadal, aby ste boli zodpovední voči sebe a ostatným. Nepodceňujte prípravu a vždy si skontrolujte bicykel a výbavu. Nikdy nevyrazte na cestu bez prilby a reflexných prvkov, vody, sady na opravu defektu a nejakého snacku. Užitočné sú aj okuliare. Radšej dvakrát meraj a raz rež. S týmto mottom si cyklistiku určite zamilujete.

Zdroj ilustračných foto: Instagram.com

Zdroj informácií: cykloportal.sk, banskastiavnica.travel, lexikon.sk, mikulas.sk, slovakia.travel, zilina.dnes24.sk


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (6 votes)
Komentáre
Hore