Nájdeš nás aj na:

Amerika

Užite si Los Angeles ako praví „Angelinos“

Užite si Los Angeles ako praví „Angelinos“

7 dní, počas ktorých sa vám Los Angeles zaručene dostane pod kožu!

„Los Angeles je veľké, rozťahané a nič tam nie je,“ počula som nejedenkrát od ľudí, ktorí mesto síce navštívili, no videli vlastne iba Chodník slávy v Hollywoode a množstvo iných turistických atráp, ktorým sa lokálni ľudia, “Angelinos”, vyhýbajú veľkým oblúkom. Ak sa však budete riadiť mojimi lokálnymi tipmi, ktoré som nazbierala počas 7 rokov života v Los Angeles, za pár dní sa vám vryje pod kožu tak, že naň budete spomínať ako na jedno z najlepších miest na svete. Všetky foto v článku: Diana Mráziková

Reklama

Deň 1 – Roztočte to naplno

Požičajte si bicykel alebo iný dopravný prostriedok na vlastný pohon, a spravte si celodenný výlet popri pláži od slávneho móla Santa Monica pier, ktoré sa objavuje v záberoch mnohých filmov, cez plážovú promenádu Venice beach až po jachtársky raj Marina del Rey. Je to len pár kilometrov, no je tu toľko zaujímavostí, že vám to zaberie celý deň.

Hlavne Venice beach, to je mix všetkého možného. Môžete tu sledovať vystúpenia rôznych pouličných showmanov – „cirkusantov“…

…poobzeráte si prkotiny v stánkoch, môžete si dať vyveštiť z karát, alebo len tak sledovať „postavičky“ Venice beach, alebo lepšie povedané čudesných, bláznivých ľudí, ktorí tu žijú.

Pohybovej aktivite sa tu medze nekladú a tak tu uvidíte mnohých športových nadšencov na korčuliach, bicykloch, skejtbordoch, kulturistov, ktorí si posiľnujú svaly pod holým nebom na Muscle beach, či surferov. Ak máte chuť na zmenu imidžu, na Venice Beach vám na každom rohu spravia piercing, či tetovanie.

Môžete si tu požičať aj retro korčule, ako jedna z našich najznámejších fitnesiek Timea Majorová. S Timi som sa zoznámila práve v Los Angeles, keďže tu žije už viac ako 20 rokov. Stali sa z nás kamarátky, a zároveň bola jednou z mojich prvých modeliek pri fotení ešte v čase, keď som tu študovala fotografiu na Santa Monica College a budovala si portfolio.

Keď vyhladnete choďte na najlepšiu PIZZU na svete na ulici Abbot Kinney vo Venice, ktorá sa volá „Abbot’s Pizza Company a potom sa vyberte pozdraviť kačky do „rozprávkovej časti“ Los Angeles zvanej „Venice Canals“, ktoré prezývajú Americké benátky. Kanále Venice a ich história je taká zaujímavá, že o nich už čoskoro samostatný článok.

Deň 2 – S vetrom vo vlasoch

Požičajte si kabriolet, vsuňte do prehrávača svoje obľúbené CD a vydajte sa cestou popri oceáne Pacific Coast Highway do Malibu, ktoré je preslávené tým, že tu býva mnoho celebrít. (A ak kabriolet v USA, tak najlepšie značku „Mustang“ – na tomto aute som si v USA testovala svoje čerstvé znalosti z vodičáka. Našťastie v USA sú všetky autá „automat“, takže šoférovanie tu zvládne každý…)

Cestou si spravte povinné zastávky v:

  • Adamson‘s house – Dom Rodiny Adamsových – nie, nejde o sídlo strašidelnej Adams Family, ale o historický “kachličkový dom” hneď vedľa Malibu pláže so záhradami z roku 1930, ktorý prezývajú aj Taj Mahal kachličiek. Každá izba v dome je vykachličkovaná v inom štýle a kachličky sú úplne všade – na keramických hodinách, na kuchynskom stole, dokonca aj na strope v kúpeľni. Jedna z najzaujímavejších dekorácií v dome je 18 metrov dlhá imitácia perzského koberca – samozrejme urobená z kachličiek. Zrejme vás po tomto všetkom neprekvapí fakt, že majitelia domu vlastnili jedno z najväčších hrnčiarstiev v Malibu.

Do Adamsovho domu som vzala aj moju mamu a babku, keď ma prišli navštíviť, a je to zážitok pre všetky vekové kategórie.

  • Getty villa v Malibu – Pán Paul Getty (1882 – 1976) bol olejový magnát, ktorý peniaze najradšej investoval do umenia. Tak ako mnohých záletných chlapov, najviac ho fascinoval lov a zháňanie vzácnych kúskov. Vďaka tomu vznikla rokmi unikátna zbierka umenia, ktorú si dnes môžete vychutnať v jeho dvoch Getty múzeách – Getty Center v Brentwoode a v jeho originálnom dome Getty villa v Malibu. Po svojej smrti zanechal celú zbierku verejnosti a nariadil, aby bolo múzeum sprístupnené zadarmo. Na vstup si musíte dopredu urobiť internetovú rezerváciu. (www.getty.edu)
  • Malibu Lagoon state beach pri Cross Creek – nádherná pláž s lagúnou, kde si môžete sadnuť a celý deň pozorovať surfistov na vode. Keď vás to omrzí, môžete sa prejsť do nákupného centra, kde je kopec butikov, kaviarničiek, reštaurácií a ak budete mať šťastie stretnete tu aj nejakú celebritu.

Brendu Strong zo seriálu Zúfalé manželky som tu však nestretla náhodou, ale som s ňou mala dohodnuté fotenie, keďže som o nej robila reportáž.

Herec Ryan O’Neal z ikonického filmu zo 70-tych rokov „Love story“ mi pózuje pred svojím domom. Ryan je dobrým kamarátom našej fitnesky Timei Majorovej, ktorá ma s ním zoznámila.

  • Malibu je rozťahané 27 míľ, tak sa nikam neponáhľajte. Apetít si šetrite na skvelú seafood reštauráciu Neptune’s net, ktorú spoznáte podľa toho, že je pred ňou odparkovaných kopec motoriek Harleyov. Na ceste spať si urobte odbočku v Topanga Canyon. Toto “údolie” je len pár kilometrov od centra LA, no budete mať pocit, že ste sa ocitli v „ére hippies“ a stretnete tu veľa zaujímavých “alternatívnych” ľudí. Romantickú večeru si môžete vychutnať v reštaurácii s názvom Inn of the seventh ray, ktorá pripomína posedenie v rajskej záhrade.

Deň 3 – Obujte si tenisky, dnes vystúpite až ku hviezdam

Na živote v Los Angeles som okrem pláží najviac milovala túry po okolitých parkoch s krásnymi výhľadmi na mesto, alebo oceán. Jeden deň určite strávte túrou spojenou s piknikom v Griffith parku a večer navštívte planetárium Griffith observatory.

Sú odtiaľto nádherné výhľady na celé mesto aj na slávny znak HOLLYWOOD, jednu z najznámejších amerických ikon. Tento znak je dnes synonymom filmového priemyslu, avšak málokto vie, že pôvodne to bola reklamná tabuľa na výstavbu domov v tejto oblasti z roku 1923. Pôvodný nápis bol „HOLLYWOODLAND“, ale keďže má tabula už 90 rokov, počas svojej existencie prešla viacerými „úpravami“.

Napr. v roku 1940 sa pán zodpovedný za udržovanie znaku opil, zišiel z cesty a narazil so svojim Fordom do písmena H, čím ho vylomil. Takže na mnohých historických fotkách je napísané OLLYWOODLAND. V roku 1949 tabulu zreparovali a odstránili z nej LAND a ostalo iba Hollywood. Keď sa polámali ďalšie písmená, mesto sa rozhodlo znak zreparovať a vyrobiť ho z trvácnejšej ocele. Výmena každého jedného písmena stála 27,700 dolárov a tieto peniaze pochádzajú od deviatich súkromných darcov. Medzi nimi bol aj zakladateľ Playboy magazínu Hugh Hefner (zaplatil písmeno Y) či spevák Alice Cooper (ktorý zaplatil písmeno O) a ďalší.

Ak chodíte radi na túry a máte viac času, určite absolvujte aj Temescal Canyon v Pacific Palisades, Franklin Canyon v Beverly Hills či Laurel Canyon v Studio City – zo všetkých sú úžasné výhľady na rôzne časti mesta Los Angeles.

Deň 4 – Umelecký štvrtok

Deň začnite v galérii Bergamot station v Santa Monice (www.bergamotstation.com) a popoludní sa presuňte do nového Getty Centra v Brentwoode – múzeum umenia s nádherným výhľadom na celé mesto. Majú tu rôzne druhy skvelých výstav od archeologických vykopávok, staré obrazy až po moderné umenie, takže na svoje si tu príde každý. (www.getty.edu).

Najkrajšie výhľady na nočné vysvietené Los Angeles uvidíte z kľukatej Mulholland drive – je to jedna z najslávnejších los angeleských ciest. Má takmer 80 km a tiahne sa z Hollywoodu až do Malibu.

Deň 5 – Športový piatok na pláži

Spravte si výlet na Manhattan beach, Hermosa beach a Redondo beach. Žije to tu športom, kľudne sa pridajte k nejakému tímu zahrať si volejbal alebo vyskúšajte bodyboarding vo vlnách (je to omnoho ľahšie ako surfing). Ak budete mať šťastie, budete tu práve v čase, keď sa organizuje surfový alebo volejbalový zápas. Nebojte sa, pláže LA rozhodne nie sú takto natrieskané pravidelne. Skôr sú poloprázdne. V tento víkend sa tu konali športové hry. Vtedy je pláž natrieskaná tisíckami ľudí, kalifornskými “beach boys and beach girls” – kráskami oblečenými v sexy kostýmoch a vyšportovanými fešákmi.

Večer zábava pokračuje v jednom z plážových barov, no nečakajte, že sa tu vytancujete do rána ako v Európe. O 2 ráno sa všetky bary a diskotéky v USA zatvárajú. A napokon, ráno treba vstávať a športovať.

Deň 6 a 7 – Víkend podľa Angelenos ako prezývajú obyvateľov LA

Ráno začnite behom na pláži alebo na slávnych schodoch Santa Monica stairs na 4th street a San Vicente. Tu trénujú tí, ktorí to myslia s fitnesom vážne alebo si práve vážne vstúpili do svedomia. Ak máte malé dieťa, o to lepšie, máte to aj so záťažou.

Populárny brunch (raňajko-obed) si dajte na Farmer’s market na Main street (každú nedeľu do 1 popoludní). Najlepšie je prísť EKOLOGICKÝM dopravným prostriedkom – na bicykli, a zatiaľ, čo si vy nakúpite ORGANICKÉ ovocie a zeleninu, zaparkujú vám ho VALET PARKING. Znamená to, že tak ako auto, nemusíte si ho parkovať sami, ale vám ho niekto „za malé sprepitné“ zaparkuje. Veľmi vtipné. Aj toto je Los Angeles…

Ak máte chuť vrátiť sa do éry hippies, popoludní sa utekajte vyšantiť na Venice Beach do “Drum circle.“

Čakajú vás tu stovky rúk udierajúcich v rytme do perkusií, tanec ako v tranze, teplý piesok pod nohami, vôňa kadidla a zakázanej marihuany, nádherné západy slnka, úsmevy a vo vzduchu večne živá myšlienka z éry hippies – „love, peace and rasta“. Mimochodom, tieto fotografie, kde tancujeme s Timi Majorovou v Drum circle sme nafotili v roku 2006. Odvtedy stihla porodiť dve deti, no vyzerá presne tak isto.

Ľudia sa začínajú zbierať na pláži okolo tretej popoludní – je ich stále viac, a viac, až pri pohľade z diaľky, vytvoria kruh či kotol. Keď začne slnko klesať nad oceánom, všetci sú už ako v tranze. Zvuky silnejú a rytmus stúpa. Keď sa dotkne vodnej hladiny, ozve sa obrovský potlesk a všetci pokračujú v zábave až do deviatej hodiny, keď neúprosní muži zákona kruh rozpustia. Chciac-nechtiac všetci vyšťavení odtiahnú už po vychladnutom piesku domov.

Večer by som vám ako kultúrnu lahôdku doporučila koncert vo vonkajšom amfiteátri Hollywood Bowl či Greek Treatre, kde si môžete vychutnať koncerty svojich obľúbených spevákov priamo pod holým nehom alebo koncert vo Walt Disney Concert hall (los angelská filharmónia. Rezervujte si lístky pred cestou (www.hollywoodbowl.com, www.greektheatrela.com – hrajú iba do septembra, či októbra, www.laphil.com).

Počas letných prázdnin sa robia koncerty na pláži tzv. „Twilight series“ pod holým nebom pri Santa Monica Pier.

 Nezabudnuteľným zážitkom je kino na cintoríne v Hollywood Forever Cemetary (www.cinespia.org), kde si urobíte neďaleko hrobov piknik v tráve a popritom pozeráte staré kultové filmy.  

Praktické informácie

Kedy navštíviť LA?

Prakticky hocikedy – počasie je tá posledná vec, na ktorú sa môžu obyvatelia LA sťažovať. Každé ročné obdobie má svoje pre a proti. V lete žije mesto kultúrne a je tu veľa akcií zadarmo, no ak chcete vylihovať na pláži, možno budete sklamaní – doobeda je často zahalená oparom z oceánu, ktorý Angelenos nazývajú june bloom. V zime a na jar sú dni keď prší, no na druhej strane, to vyčistí oblohu a odmenou sú nádherné západy slnka. Najlepší na dovolenku je z hľadiska počasia aj akcií v meste, posledný augustový týždeň až október.

Miesto, ktorému sa v Los Angeles vyhnúť?

South Central Los Angeles – Nezúfajte, že ho nespoznáte, pripravila som vám z neho exkluzívnu foto-reportáž s názvom „Krimi v priamom prenose“ spolu s anglickými dvojičkami Howardom a Austinom Raishbrookom (hlavné postavy Netflix krimi-dokumentu s názvom „Shot in the dark“), ktorým to dvíha adrenalín a založili si na tom celú svoju kariéru.

Ubytovanie v LA

Na Venice Canals (ako ja) alebo pri oceáne – podľa toho, aký máte rozpočet  – v Malibu, Santa Monice, na Venice beach, Manhattan beach, Hermosa beach či Redondo beach nájdete kopec skvelých hotelov a hostelov. Môj tip: Hotel California dekorovaný v tradičnom kalifornskom surfovom štýle v Santa Monice. Nachádza len pár krokov od pláže, slávneho zábavného parku, Venice beach, či obchodnej promenády – 3rd Street Promenade. A hoci je LA rozťahané na všetky strany, odvšadiaľ je odtiaľto blízko.

Ja som bývala v časti Marina del Rey, alebo doslova rozprávkové bývanie som mala u mojej kamarátky Rity vo Venice Canals. Na Air BnB tu nájdete kopec skvelých ubytovaní.

P.S. Nezabudnite si vodičák! A pozor na pokuty!!!!

Bez auta sa v Los Angeles nezaobídete. Doporučujem vám prenajať si kabriolet – tu si ho skutočne vychutnáte. LA je rozťahané na všetky strany a je obrovským gulášom rôznych národov, jazykov a ľudí z celého sveta. Sú tu celé mexické, kórejské, ruské, africké či čínske štvrte, v ktorých nájdeme mnoho zaujímavostí.Ak niečo neviete nájsť, pýtajte sa. Ľudia sú tu veľmi milí a zhovorčiví. A pozor na pokuty!!!!! Ako sa pošťastilo mnohokrát mne, hoci som ich za tie roky v LA dostala toľko, že by som mala byť vážne poučená.

„Los Angeles je mesto so silným magnetickým pôsobením“, napísala som o ňom prvýkrát pred 17 rokmi. Prišla som sem na Work & Travel USA, ako 19-ročná žaba (keď mi nechceli ešte ani alkohol predať), rozhodla som sa tu pokračovať v štúdiu fotografie a žurnalistiky, a nakoniec sa stalo mojím druhým domovom…

Viac mojich pelipeckových foto-reportáží o živote v Los Angeles, na Kube, a o rôznych cestách-necestách (Aljaška, Florida roadtrip solo + čoskoro pribudnú destinácie ako Madagaskar, Senegal, Hawai, Kostarika) nájdete tu:

Diana Mrazikova cestopisy

Alebo na Instagrame a Facebooku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (14 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore