Nájdeš nás aj na:

Amerika

Užite si Los Angeles ako praví “Angelinos”

Užite si Los Angeles ako praví “Angelinos”

7 dní, počas ktorých sa vám Los Angeles zaručene dostane pod kožu!

„Los Angeles je veľké, rozťahané a nič tam nie je,“ počula som nejedenkrát od ľudí, ktorí mesto síce navštívili, no videli vlastne iba Chodník slávy v Hollywoode a množstvo iných turistických atráp, ktorým sa lokálni ľudia, “Angelinos”, vyhýbajú veľkým oblúkom. Ak sa však budete riadiť mojimi lokálnymi tipmi, ktoré som nazbierala počas 7 rokov života v Los Angeles, za pár dní sa vám vryje pod kožu tak, že naň budete spomínať ako na jedno z najlepších miest na svete.

Reklama
Zo všetkých amerických filmov preslávený – Santa Monica Pier – Foto: Diana Mráziková

Deň 1 – Roztočte to naplno

Požičajte si bicykel alebo iný dopravný prostriedok na vlastný pohon, a spravte si celodenný výlet popri pláži od slávneho móla Santa Monica pier, ktoré sa objavuje v záberoch mnohých filmov, cez plážovú promenádu Venice beach až po jachtársky raj Marina del Rey. Je to len pár kilometrov, no je tu toľko zaujímavostí, že vám to zaberie celý deň.

S Timeou Majorovou, jednou z našich najznámejších fitnesiek, som sa zoznámila práve v Los Angeles, keďže tu Timi žije už viac ako 20 rokov. Stali sa z nás kamarátky, a zároveň bola jednou z mojich prvých modeliek pri fotení ešte v čase, keď som tu študovala fotografiu na Santa Monica College a budovala si portfolio. Foto: Diana Mrazikova
Venice beach. Foto: Diana Mrazikova

Hlavne Venice beach, to je mix všetkého možného. Môžete tu sledovať vystúpenia rôznych pouličných showmanov – „cirkusantov“, poobzeráte si prkotiny v stánkoch, môžete si dať vyveštiť z karát, alebo len tak sledovať „postavičky“ Venice beach, alebo lepšie povedané čudesných, bláznivých ľudí, ktorí tu žijú. Pohybovej aktivite sa tu medze nekladú a tak tu uvidíte mnohých športových nadšencov na korčuliach, bicykloch, skejtbordoch, kulturistov, ktorí si posiľnujú svaly pod holým nebom na Muscle beach, či surferov. Ak máte chuť na zmenu imidžu, na Venice Beach vám na každom rohu spravia piercing, či tetovanie.

Venice beach. Foto: Diana Mrazikova
Na Venice beach stretnete veľa “exotov” – a teraz tým nemyslím len tých s exotickými zvieratami ako na fotke. Foto: Diana Mrazikova

Keď vyhladnete choďte na najlepšiu PIZZU na svete na ulici Abbot Kinney vo Venice, ktorá sa volá “Abbot’s Pizza Company a potom sa vyberte pozdraviť kačky do “rozprávkovej časti” Los Angeles zvanej “Venice Canals”, ktoré prezývajú Americké benátky. Kanále Venice a ich história je taká zaujímavá, že som o nich napísala samostatný článok. Môžete si ho prečítať tu…

Deň 2 – S vetrom vo vlasoch

Požičajte si kabriolet, vsuňte do prehrávača svoje obľúbené CD a vydajte sa cestou popri oceáne Pacific Coast Highway do Malibu, ktoré je preslávené tým, že tu býva mnoho celebrít.

Ak Kabriolet v USA, tak najlepšie značku “Mustang” – na tomto aute som si v USA testovala svoje čerstvé znalosti z vodičáka. Našťastie v USA sú všetky autá “automat”, takže šoférovanie tu zvládne každý…

Cestou si spravte povinné zastávky v:

  • Adamson‘s house – Dom Rodiny Adamsových – nie, nejde o sídlo strašidelnej Adams Family, ale o historický “kachličkový dom” so záhradami z roku 1930, ktorý prezývajú aj Taj Mahal kachličiek. Každá izba v dome je vykachličkovaná v inom štýle a kachličky sú úplne všade – na keramických hodinách, na kuchynskom stole, dokonca aj na strope v kúpeľni. Jedna z najzaujímavejších dekorácií v dome je 18 metrov dlhá imitácia perzského koberca – samozrejme urobená z kachličiek. Zrejme vás po tomto všetkom neprekvapí fakt, že majitelia domu vlastnili jedno z najväčších hrnčiarstiev v Malibu.
Do Adamsovho domu som vzala aj moju mamu a babku, keď ma prišli navštíviť, a je to zážitok pre všetky vekové kategórie.
Adamsonov dom zvnútra – hneď vedľa je krásna Malibu pláž
  • Getty villa v Malibu – Pán Paul Getty (1882 – 1976) bol olejový magnát, ktorý peniaze najradšej investoval do umenia. Tak ako mnohých záletných chlapov, najviac ho fascinoval lov a zháňanie vzácnych kúskov. Vďaka tomu vznikla rokmi unikátna zbierka umenia, ktorú si dnes môžete vychutnať v jeho dvoch Getty múzeách – Getty Center v Brentwoode a v jeho originálnom dome Getty villa v Malibu. Po svojej smrti zanechal celú zbierku verejnosti a nariadil, aby bolo múzeum sprístupnené zadarmo. Na vstup si musíte dopredu urobiť internetovú rezerváciu. (www.getty.edu)
  • Malibu Lagoon state beach pri Cross Creek – nádherná pláž s lagúnou, kde si môžete sadnuť a celý deň pozorovať surfistov na vode. Keď vás to omrzí, môžete sa prejsť do nákupného centra, kde je kopec butikov, kaviarničiek, reštaurácií a ak budete mať šťastie stretnete tu aj nejakú celebritu.
V Malibu veľmi ľahko stretnete nejakú celebritu, keďže tu mnohé bývajú. Brendu Strong zo seriálu Zúfalé manželky som tu však nestretla náhodou, ale som s ňou mala dohodnuté fotenie, keďže som o nej robila reportáž. Foto: Diana Mrazikova
Herec Ryan O’Neal z filmu “Love story” mi pózuje pred svojím domom. Ryan je dobrým kamarátom našej fitnesky Timei Majorovej, ktorá ma s ním zoznámila. Foto: Diana Mrazikova
  • Malibu je rozťahané 27 míľ, tak sa nikam neponáhľajte. Apetít si šetrite na skvelú seafood reštauráciu Neptune’s net, ktorú spoznáte podľa toho, že je pred ňou odparkovaných kopec motoriek Harleyov. Na ceste spať si urobte odbočku v Topanga Canyon. Toto “údolie” je len pár kilometrov od centra LA, no budete mať pocit, že ste sa ocitli v „ére hippies“ a stretnete tu veľa zaujímavých “alternatívnych” ľudí. Romantickú večeru si môžete vychutnať v reštaurácii s názvom Inn of the seventh ray, ktorá pripomína posedenie v rajskej záhrade.
Foto: Diana Mrazikova

Deň 3 – Obujte si tenisky, dnes vystúpite až ku hviezdam

Na živote v Los Angeles som okrem pláží najviac milovala túry po okolitých parkoch s krásnymi výhľadmi na mesto, alebo oceán.

Deň strávte túrou spojenou s piknikom v Griffith parku a večer návštívte planetárium Griffith observatory. Sú odťiaľto nádherné výhľady na celé mesto aj na slávny znak HOLLYWOOD, jednu z najznámejších amerických ikon. Tento znak je dnes synonymom filmového priemyslu, avšak málokto vie, že pôvodne to bola reklamná tabuľa na výstavbu domov v tejto oblasti z roku 1923. Pôvodný nápis bol “HOLLYWOODLAND”, ale keďže má tabula už 90 rokov, počas svojej existencie prešla viacerými „úpravami“. Napr. v roku 1940 sa pán zodpovedný za udržovanie znaku opil, zišiel z cesty a narazil so svojim Fordom do písmena H, čím ho vylomil. Takže na mnohých historických fotkách je napísané OLLYWOODLAND. V roku 1949 tabulu zreparovali a odstránili z nej LAND a ostalo iba Hollywood. Keď sa polámali ďalšie písmená, mesto sa rozhodlo znak zreparovať a vyrobiť ho z trvácnejšej ocele. Výmena každého jedného písmena stála 27,700 dolárov a tieto peniaze pochádzajú od deviatich súkromných darcov. Medzi nimi bol aj zakladateľ Playboy magazínu Hugh Hefner (zaplatil písmeno Y) či spevák Alice Cooper (ktorý zaplatil písmeno O) a ďalší.

Ak chodíte radi na túry a máte viac času, určite absolvujte aj Temescal Canyon v Pacific Palisades, Franklin Canyon v Beverly Hills či Laurel Canyon v Studio City – zo všetkých sú úžasné výhlady na rôzne časti mesta Los Angeles.

Deň 4 – Umelecký štvrtok

Galéria Bergamot station – Santa Monica – Foto: Diana Mrazikova

Deň začnite v galérii Bergamot station v Santa Monice (www.bergamotstation.com) a popoludní sa presuňte do nového Getty Centra v Brentwoode – múzeum umenia s nádherným výhladom na celé mesto. Majú tu rôzne druhy skvelých výstav od archeologických vykopávok, staré obrazy až po moderné umenie, takže na svoje si tu príde každý. (www.getty.edu). Najkrajšie výhľady na nočné vysvietené Los Angeles uvidíte z kľukatej Mulholland drive – je to jedna z najslávnejších los angeleských ciest. Má takmer 80 km a tiahne sa z Hollywoodu až do Malibu.

Deň 5 – Športový piatok na pláži

Športové hry v Manhattan Beach – Foto: Diana Mrazikova
Nebojte sa, pláže LA rozhodne nie sú takto natrieskané pravidelne. Skôr sú poloprázdne. V tento víkend sa tu konali športové hry. Foto: Diana Mrazikova

Spravte si výlet na Manhattan beach, Hermosa beach a Redondo beach. Žije to tu športom, kľudne sa pridajte k nejakému tímu zahrať si volejbal alebo vyskúšajte bodyboarding vo vlnách (je to omnoho ľahšie ako surfing). Ak budete mať šťastie, budete tu práve v čase, keď sa organizuje surfový alebo volejbalový turnament. Vtedy je pláž natrieskaná tisíckami ľudí, kalifornskými “beach boys and beach girls” – kráskami oblečenými v sexy kostýmoch a vyšportovanými fešákmi. Večer zábava pokračuje v jednom z plážových barov, no nečakajte, že sa tu vytancujete do rána ako v Európe. O 2 ráno sa všetky bary a diskotéky v USA zatvárajú. A napokon, ráno treba vstávať a športovať.

Športové hry v Manhattan Beach – Foto: Diana Mrazikova

Deň 6 a 7 – Víkend podľa Angelenos ako prezývajú obyvateľov LA

Ráno začnite behom na pláži alebo na slávnych schodoch Santa Monica stairs na 4th street a San Vicente. Tu trénujú tí, ktorí to myslia s fitnesom vážne alebo si práve vážne vstúpili do svedomia. Populárny brunch (raňajko-obed) si dajte na Farmer’s market na Main street (každú nedeľu do 1 popoludní). Najlepšie je prísť EKOLOGICKÝM dopravným prostriedkom – na bicykli, a zatiaľ, čo si vy nakúpite ORGANICKÉ ovocie a zeleninu, zaparkujú vám ho VALET PARKING. Veľmi vtipné.

Ak chcete mať pekné lýtka, tak hybaj behať po schodoch. Ak máte malé dieťa, o to lepšie, máte to aj so záťažou. Foto vľavo je “Valet parking” na bicykel… Znamená to, že tak ako auto, nemusíte si ho parkovať sami, ale vám ho niekto “za malé sprepitné” zaparkuje. Foto: Diana Mrazikova

Ak máte chuť vrátiť sa do éry hippies, popoludní sa utekajte vyšantiť na Venice Beach do “Drum circle.“ Čakajú vás tu stovky rúk udierajúcich v rytme do perkusií, tanec ako v tranze, teplý piesok pod nohami, vôňa kadidla a zakázanej marihuany, nádherné západy slnka, úsmevy a vo vzduchu večne živá myšlienka z éry hippies – „love, peace and rasta“. Ľudia sa začínajú zbierať na pláži okolo tretej popoludní – je ich stále viac, a viac, až pri pohľade z diaľky, vytvoria kruh či kotol. Keď začne slnko klesať nad oceánom, všetci sú už ako v tranze. Zvuky silnejú a rytmus stúpa. Keď sa dotkne vodnej hladiny, ozve sa obrovský potlesk a všetci pokračujú v zábave až do deviatej hodiny, keď neúprosní muži zákona kruh rozpustia. Chciac-nechtiac všetci vyšťavení odtiahnú už po vychladnutom piesku domov.

Rok 2006 – Tancujeme s Timi Majorovou v Drum circle. Timi odvtedy stihla porodiť dve deti, no vyzerá presne tak isto. Foto: Diana Mrazikova

Večer by som vám ako kultúrnu lahôdku doporučila koncert vo vonkajšom amfiteátri Hollywood Bowl či Greek Treatre, kde si môžete vychutnať koncerty svojich obľúbených spevákov priamo pod holým nehom alebo koncert vo Walt Disney Concert hall (los angelská filharmónia. Rezervujte si lístky pred cestou (www.hollywoodbowl.com, www.greektheatrela.com – hrajú iba do septembra, či októbra, www.laphil.com).

Počas letných prázdnin sa robia koncerty na pláži tzv. “Twilight series” pod holým nebom pri Santa Monica Pier. Foto: Diana Mrazikova

 Nezabudnuteľným zážitkom je kino na cintoríne v Hollywood Forever Cemetary (www.cinespia.org), kde si urobíte neďaleko hrobov piknik v tráve a popritom pozeráte staré kultové filmy.  

Praktické informácie

Kedy navštíviť LA?

Prakticky hocikedy – počasie je tá posledná vec, na ktorú sa môžu obyvatelia LA sťažovať. Každé ročné obdobie má svoje pre a proti. V lete žije mesto kultúrne a je tu veľa akcií zadarmo, no ak chcete vylihovať na pláži, možno budete sklamaní – doobeda je často zahalená oparom z oceánu, ktorý Angelenos nazývajú june bloom. V zime a na jar sú dni keď prší, no na druhej strane, to vyčistí oblohu a odmenou sú nádherné západy slnka. Najlepší na dovolenku je z hľadiska počasia aj akcií v meste, posledný augustový týždeň až október.

Miesto, ktorému sa v Los Angeles vyhnúť?

South Central Los Angeles – Nezúfajte, že ho nespoznáte, pripravila som vám z neho exkluzívnu foto-reportáž s názvom “Krimi v priamom prenose” spolu s anglickými dvojičkami Howardom a Austinom Raishbrookom (hlavné postavy Netflix krimi-dokumentu s názvom “Shot in the dark”), ktorým to dvíha adrenalín a založili si na tom celú svoju kariéru.

Ubytovanie v LA

Na Venice Canals (ako ja) alebo pri oceáne – podľa toho, aký máte rozpočet  – v Malibu, Santa Monice, na Venice beach, Manhattan beach, Hermosa beach či Redondo beach nájdete kopec skvelých hotelov a hostelov. Môj tip: Hotel California dekorovaný v tradičnom kalifornskom surfovom štýle v Santa Monice. Nachádza len pár krokov od pláže, slávneho zábavného parku, Venice beach, či obchodnej promenády – 3rd Street Promenade. A hoci je LA rozťahané na všetky strany, odvšadiaľ je odtiaľto blízko.

Rozprávkové bývanie u mojej kamarátky Rity vo Venice Canals. Na Air BnB tu nájdete kopec skvelých ubytovaní.

P.S. Nezabudnite si vodičák! A pozor na pokuty!!!!

Bez auta sa v Los Angeles nezaobídete. Doporučujem vám prenajať si kabriolet – tu si ho skutočne vychutnáte. LA je rozťahané na všetky strany a je obrovským gulášom rôznych národov, jazykov a ľudí z celého sveta. Sú tu celé mexické, kórejské, ruské, afriké či čínske štvrte, v ktorých nájdeme mnoho zaujímavostí.Ak niečo neviete nájsť, pýtajte sa. Ľudia sú tu veľmi milí a zhovorčiví. A pozor na pokuty!!!!! Ako sa pošťastilo mnohokrát mne, hoci som ich za tie roky v LA dostala toľko, že by som mala byť vážne poučená.

“Los Angeles je mesto so silným magnetickým pôsobením”, napísala som o ňom prvýkrát pred 17 rokmi. Prišla som sem na Work & Travel USA, ako 19-ročná žaba (keď mi nechceli ešte ani alkohol predať), rozhodla som sa tu pokračovať v štúdiu fotografie a žurnalistiky, a stalo sa mojím druhým domovom… Diana Mrazikova

Viac mojich pelipeckových foto-reportáží o živote v Los Angeles, na Kube, a o rôznych cestách-necestách (Aljaška, Florida roadtrip solo + čoskoro pribudnú destinácie ako Madagaskar, Senegal, Hawai, Kostarika) nájdete tu:

Diana Mrazikova cestopisy

Alebo na Instagrame a Facebooku


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LEN DNES: Špeciálna cena leteniek z Košíc do Bangkoku a na Phuket od 469€ https://t.co/N7BJDDbQJd #2v1 cestovanie #ázia #lacné letenky z košíc #letenky #multicity2 hodiny dozadu
Norwegian ide v šľapajách Ryanair a Wizz Air. Spoplatnil príručnú batožinu https://t.co/KH0tqboY07 #novinky2 hodiny dozadu
Navštív lotyšskú Rigu s letenkami pod 20€ https://t.co/0hx4tTm0yI #európa #lacné letenky z viedne #letenky #víkend3 hodiny dozadu
Citybreak v Madride? S 10€ zľavou na letenku letíš od 26€! https://t.co/ecKhL6twjQ #letenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Letenka a 3* all inclusive hotel na Malorke za 289€ https://t.co/y01alrCWMT #ponukadna23 hodín dozadu
Leto na Floride a v New Yorku? Leť super luxusnou bizniskou s 50% zľavou https://t.co/QGXakR3YD0 #amerika #letenky24 hodín dozadu
Maldivy s Emirates v hlavnej sezóne za 489€ https://t.co/co2koyhG8I #letenky1 deň dozadu
Poď na najväčší ostrov Grécka! Kréta na jar s letenkami pod 50€ https://t.co/FbkMG8ggrD #letenky1 deň dozadu
Zaži jar v Kolumbii s letenkami z Viedne od 469€! https://t.co/mrZFJGmEBD #letenky1 deň dozadu
Letenky na Mykonos máme v máji so zľavou od 52€! https://t.co/OkiTyXRm6V #letenky1 deň dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore