Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Los Angeles – Krimi v priamom prenose

Los Angeles – Krimi v priamom prenose

Hoci do South Central Los Angeles dobrovoľne nikto nevkročí, zato ľudia milujú sledovať adrenalínové prenosy z tejto štvrti plnej gangov v televízii. Dvojičky z anglického vidieku Howard a Austin Raishbrook si na tom založili kariéru. Ich akčný príbeh zaujal natoľko, že o nich Netflix natočil reality show Shot in the Dark, a zároveň bol predlohou pre film Nightcrawler s Jake Gyllenhaalom.

Reklama

Text a všetky foto v reportáži: Diana Mrazikova, Los Angeles

Reportáž a priateľ „jednou ranou

S Howardom som sa zoznámila úplne náhodou, v čase keď som žila v Los Angeles, v časti Marina Del Rey pri oceáne. Raz v noci sa nám pred apartmánovým komplexom Mariner’s Villages rozhúkali policajné sirény, a keď som vybehla von, videla som potápajúce sa auto nezvládlo ostrú zákrutu a vletelo do oceánu. Howard tam bol samozrejme so svojou kamerou, a tentokrát nemusel utekať odďaleka. Zistili sme, že sme susedia. Býval doslova vo vedľajšom vchode.

Po rozhovore o jeho nezvyčajnom „koníčku“, o ktorom hovoril Howard s neskutočným zanietením, som sa s ním rozhodla stráviť pracovný víkend v teréne, a na vlastnej koži sa presvedčiť, či chlapci nemajú len bujnú fantáziu a nepozerali v detstve veľa krimináliek. Pripútajte sa, vyzerá to na divokú jazdu… Mimochodom, ja som ju s ním dennodenne prežívala nasledujúcich 5 rokov, keďže sme sa dali počas tejto reportáže dokopy…

Horúčka sobotňajšej noci

Je sobota popoludní, v televízii sledujeme priamy prenos policajnej naháňačky a Austin s Howardom ju doslova prežívajú. Naháňačky patria k programom, ktoré majú najväčšiu sledovanosť v televízii: „Pre diváka je to adrenalín – všetko sa odohráva v priamom prenose, je skutočná reality show,“ vysvetľuje Howard. Scenár je väčšinou nasledovný – Niekto ukradne auto alebo niečo vyvedie, sadne do auta a jazdí ako šialenec. V pätách má policajné autá a krúžia nad ním helikoptéry. Dĺžka naháňačky závisí od toho, či si kriminálnik pred divokou jazdou natankoval plnú nádrž, či počas jazdy strieľa po policajtoch a samozrejme od toho, či nehavaruje. Niekedy trvá aj niekoľko hodín.  

         Dvojičky sú v natáčaní krimi záberov skutoční profíci. Už ako malí chlapci jazdili na anglickej dedine na bicykloch a keď počuli policajné sirény, snažili sa zistiť čo sa deje. Keď sa presťahovali do Los Angeles, dlho sa tomu venovali ako koníčku popri robote a postupne vybudovali video archív RMG NEWS, špecializujúci sa na krimi materiály. Dnes ich predávajú do celého sveta.

„Narodil som sa, aby som filmoval policajné naháňačky,“ hovorí Howard a oči mu žiaria zanietením. „Každá akcia ma tak nabudí adrenalínom, že mi nezáleží na ničom inom, len dostať, čo najlepšie zábery,“ Často sa im podarí predbehnúť kriminálnikov a nakamerovať detailné zábery ich tvárí, keď prechádzajú okolo. „Je to hra, musíme byť chytrejší ako policajti aj ako samotní kriminálnici. Musíme predvídať, kam asi pôjdu. Jazdia po určitej dráhe a je na nás, aby sme ju rozpoznali. Dostať sa na správnu pozíciu je časť hry,“ vysvetľuje.

Krimi zábery dvojičiek Howarda a Austina Raishbrooka, ktorí pracujú pod hlavičkou RMG news sa pravidelne objavujú v krimi správach najväčších televíznych staníc. Postupne sa k nim pridal aj ich najmladší brat Mark.

Je niečo po desiatej večer a zatiaľčo väčšina mladých odchádza vyobliekaných za zábavou, my sadáme do auta oblečení v nepriestrelných vestách a v pohodlných topánkach (ak bude treba utekať) a ideme do South Central. Zatiaľ sa nič mimoriadne nedeje, ale to sa môže v sekunde zmeniť. „Toto mám na našej práci najradšej. Všetko sa mení v sekunde,“ hovorí Austin. Počúvame tri rôzne skenery a čakáme na „akciu“. Mesto a jeho ulice poznajú lepšie ako taxikári. Je to nevyhnutnosť, pretože tak ako v každej profesii aj tu je konkurencia. Čas sú peniaze a aj minúta vás môže deliť od toho, či máte záznam alebo nie.

Najrušnejšie sú víkendy a schéma noci je nasledovná:

  • Medzi 1,30 a 3 hodinou ráno sú autohavárie. Bary sa zatvárajú o 2, ľudia sa vracajú domov, mnohí majú vypité, nezvládnu riadenie.
  • Medzi 3 a 5 hodinou ráno je domáce násilie. Muž príde opitý domov, zbije manželku. Tá volá o pomoc políciu alebo si pomôže sama – zapichne ho nožom.
  • Keď je zima alebo prší, je veľa požiarov. Ľudia používajú krby, prikurujú si a podpália si dom.

Oheň predáva najlepšie

Ráno som si šla zacvičiť do posilky a medzitým nám „trošku“ zhorel apartmánový komplex – sused dal príliš blízko sedačku ku kúreniu a drevená konštrukcia bola v priebehu pár minút celá v plameňoch…

Keď vám toľko sexi hasičov pobehuje okolo, človek nevie, či sa má tešiť, alebo plakať.“ Howarda a jeho brata Austina tento adrenalín tiež vlastne vzrušuje… A tak zatiaľ, čo Howard filmoval, ja som (sa) fotila s našimi „záchranármi“.

V podstate sa každý večer niečo deje…

„…ale nie všetko je pre televízne stanice zaujímavé. Streľanie počujeme na skenery minimálne každú pol hodinu, no ak zastrelia jedného človeka, ani sa neoplatí vyťahovať kameru. Musí to byť hromadné strieľanie, zabité dieťa, teenager, starý človek alebo strieľanie z auta do auta tzv.car-to-car shooting,“ hovorí Howard.

Vybavovanie účtov v South Central – Foto: Diana Mrazikova

Keď strávime v noci v teréne minimálne 6 hodín, máme garantované, že budeme mať aspoň jednu dobrú story,“ hovorí Howard. „Keď sme začínali, kúpili sme si skenery a začali sme sa učiť policajné kódy. Trvalo nám asi tri-štyri roky, kým sme v tom začali byť úplne dobrí. Bola to naša vášeň. Nevedeli sme, že sa to stane jedného dňa našou prácou, a že sa tým dajú zarobiť peniaze.

Všetko, čo počuješ na skenery, je kód. Policajti, záchranári, šerifovia, všetci majú odlišné kódy. Povedia to tak rýchlo, že ak to nepostrehneš na prvý krát, máš smolu, neopakujú sa.

„Podľa čoho sa rozhodujete kam ísť?“ pýtam sa. „Naučili sme sa čo sa predáva. Musí to vyzerať dobre vizuálne. O veľký oheň je vždy záujem – vidíte bežiacich ľudí, oranžovo-červené plamene…“

S policajtmi sme zadobre

„Nedostávate veľa pokút za prekročenie rýchlosti?“ pýtam sa, keď vidím na tachometri 140tku a to nie sme na ani diaľnici. „Stane sa, že nás zastavia, ale už nás poznajú a väčšinou nás nechajú ísť ďalej,“ hovorí Austin.

„Máme dobré vzťahy s policajtmi, pomáhame im, často používajú naše videá ako dôkazový materiál. Sme k nim slušní a keď treba zaplatíme pokutu – je to risk, ktorí berieme na seba. V podstate nás rešpektujú a často si pýtajú naše videá na tréningové účely. Neraz nám zavolajú a chcú našu svedeckú výpoveď.“

„Tu na mňa raz strieľali členovia gangu,“ hovorí Howard ukazujúc na nočný klub popri ktorom prechádzame. „Našťastie sa mi nič nestalo, no odvtedy nosíme nepriestrelné vesty.“ Vtom náš rozhovor preruší skener a zakódovaná správa, ktorej síce nerozumiem, ale evidentne sa niečo deje. Zrýchľujeme a valíme sa na miesto činu. Sedím scvrknutá na zadnom sedadle a dúfam, že Austin má jazdu pod kontrolou. Nejaká žena nahlásila, že jej telefonoval priateľ, že vyletel s autom z diaľnice a nevie sa dostať von. Keď sme sa dostali na spomínaný úsek, boli tu už policajné autá, ktoré prehladávali okolie a my spolu s nimi…

Planý poplach

Domov sa vraciame okolo 5 nadránom a dvojičky konštatujú, že dnešná noc bola typickým príkladom toho, že síce sa toho v meste deje veľa, ale nie vždy je to „senzácia“ hodná odvysielania. Kauza priateľa, ktorý „vyletel“ z diaľnice sa rozuzlila tým, že si to vymyslel, aby nastrašil priateľku. Polícia mu šla domov vyčistiť žalúdok, že nech si nabudúce nerobí blbé žarty. Okrem toho sme videli tri malé havárie a mali sme ísť na jedno údajné strieľanie, ale keď sme došli na danú ulicu, nič sa tam nedialo. Dvojičkám to však vôbec nevadí, sú neustále v strehu.

Ich nosné a ušné detektory sú minimálne tak dobré ako psie. „Počujem sirény aj keď sú míle ďaleko a oheň vyčuchám tiež na diaľku,“ hovorí Howard. So skenermi aj spia. „Môžem byť v najhlbšom spánku, no keď počujem na skenery, že sa niečo deje, do 5 minút sedím v aute. Adrenalín ma prebudí.“ Sú dokonale zorganizovaní – Austin pristaví auto a Howard zhrabne kamery. Všetko majú na jednom mieste, nielen kamery ale aj osobné veci – trenky, ponožky, oblečenie, kľúče, doklady, aby im nič nechýbalo a aby nestratili ani jednu sekundu navyše.

Prestrelka

Nestihli sme ešte ani poriadne zaspať a už počujeme vonku krúžiť helikoptéry. Niečo sa deje. Dvojičky s radosťou vyskočili z postele. Ja nemám toľko entuziazmu, ale vzhľadom na to, že sa v noci nič „poriadne“ nedialo, chcem vidieť ozajstnú akciu. Keď sme prišli na miesto činu, chlapík, ktorý ukradol auto, bol už mŕtvy.

Počas naháňačky vystúpil z auta a zo samopalu strieľal na policajtov. Tí ho postrelili, no podarilo sa mu sadnúť do auta a ísť ďalej. Nakoniec to nezvládol a nabúral. Keď chcel vystúpiť z auta, odstrelili ho definitívne. Howard a Austin, vybehli s kamerami z auta, no keďže policajti uzatvorili celú ulicu, vyliezli na strechu jednej budovy a odtiaľ získali snímky mŕtveho tela v aute. (Zábery mŕtvych tiel televízne stanice v USA neodvysielajú, ale mexické stanice ich kúpia bez problémov.)

Cez deň natáčajú celebrity, v noci krimi, a ak treba aj zachraňujú.

Howard s Austinom pracujú cez deň v známej paparazzi agentúre a v noci brázdia ulice v South Central. Väčšinu dní v týždni spia iba 3-4 hodiny denne. Človek by si myslel, že sú na nejakých povzbudzujúcich drogách, ale nie sú. „Pijem veľa kávy, energetických nápojov, každý deň cvičím v posilňovni a behám, takže som fit. A adrenalín v krvi nás vždy prebudí,“ hovorí Howard.

Často sa im stáva, že prídu na miesto nešťastia skôr ako polícia, požiarnici, či záchranná služba, preto si spravili kurz špeciálnej prvej pomoci a ich prioritou je pomôcť ľudom. „Ak sme spolu s Austinom, jeden pomáha, druhý volá záchranku a kameruje. Naposledy sme takto kamerovali horiaci dom. Austin, búchal na dvere a ťahal ľudí von a ja som kameroval. Bolo to uprostred noci, všetci sa dostali von bez zranenia, no dom zhorel do tla.“ Nie každá snaha sa však končí šťastným koncom. „Raz sme prišli prví na miesto havárie, kde uviazla v aute mladá žena. Auto zbĺklo a bolo tak domliaždené, že sme ju nevedeli z neho včas vyslobodiť. Zhorela nám zaživa pred očami…“ hovorí Howard.

Los Angeles bezpečne

Tak čo, už opadli všetky vaše ilúzie o dovolenke v Los Angeles? Dúfam, že nie. South Central je protikladom ostatných krásnych mestských častí ako Santa Monica, Marina del Rey, Manhattan beach, Malibu, Beverly Hills, či iných. Ak sa sem budete chystať na dovolenku, prečítajte si moju foto-reportáž „UŽITE SI LOS ANGELES AKO PRAVÍ ANGELINOS“ a South Central sa radšej vyhnite, teda pokiaľ si nechcete koledovať o problém.

„UŽITE SI LOS ANGELES AKO PRAVÍ ANGELINOS“

Biely človek, ktorý nepatrí k nejakému gangu, je vo väčšom bezpečí ako černoch, avšak mnoho ľudí zomiera v South Central nevinne v prestrelke, len ako náhodný okoloidúci. Takže ak si požičiate auto a vydáte sa na prieskum mesta na vlastnú päsť, dôkladne si preštudujte mapu. Pokiaľ im nepoleziete rovno do kapusty, nič sa vám nestane. Príjemnú zábavu v Meste Anjelov!

Hviezdy reality show

Ak si chcete pozrieť dvojičky v akcii, začnite sledovať Netflix show „Shot in the Dark“. Tu je jeho trailer..

A určite si pozrite aj film Nightcrawler (v češtine bol preložený ako Slídič). Príbeh Howarda a Austina bol jeho dramatickou predlohou (pracovali na ňom aj ako „technickí poradcovia“), ale nevypovedá presne o realite – je „správne“ filmovo zdramatizovaný…

Viac mojich pelipeckových foto-reportáží o živote v Los Angeles, na Kube, a o rôznych cestách-necestách (Aljaška, Florida road-trip solo + čoskoro pribudnú destinácie ako Madagaskar, Senegal, Hawai, Kostarika) nájdete tu:

Diana Mrazikova cestopisy

Alebo ma sledujte na mojich insta profiloch @dianamrazi a @havana.diaries


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore