Nájdeš nás aj na:

Amerika

Florida roadtrip sólo: nechajte všetkých doma a vyberte sa na cestu sami!

Florida roadtrip sólo: nechajte všetkých doma a vyberte sa na cestu sami!

Keď sa povie slovo ROAD TRIP, predstavíte si auto plné (viac či menej otravných) rodinných príslušníkov, kamošov (s ktorými si rozdelíte náklady), cestovanie s NAJ kamoškou ako Susan Sarandon a Geena Davis vo filme Thelma & Louise (Neopakovať!! Neskončilo sa to dobre), alebo romantickú cestu vo dvojici so svojou ❤ (mnohí sa vrátia ???? ako „Solo“ či tzv. Singles ). Neriskujte to! Vydajte sa na SÓLO ROAD-TRIP ako ja! Miami a Florida je na to dokonalá destinácia!! Áno, sólo dovolenka vyjde drahšie, ale teraz máme akciové letenky do Miami!

Reklama

Jedinou zásadou, ktorej by ste sa mali držať počas vášho Florida solo road-tripu, je šoférovať tak blízko oceánu, aby ste mali auto permanentne „zasvinené“ od piesku. Na pláži pozor, nekúpte sa sami, všade varujú, že je tu nebezpečenstvo vodných vírov.

Prečo sa vybrať na ROAD TRIP „bez batožiny“ (v preklade bez spolucestujúcich)…

Na úvod krátke video z môjho tripu, ktoré vás snáď presvedčí, prečo nesynchronizovať ťažko skombinovateľné kalendáre s parťákom na cestu, ale si hneď teraz sebavedome vybrať kreditku, a ako veľký „chlapec“ či „dievča“ si kúpiť SÓLO LETENKU na Miami.

Akciová ponuka na Miami

Feeling WANDERFUL! Cítim sa vandrovne!

Inšpiráciou mojej cesty bola kniha „WANDERFUL“ (od Andi Eaton), čo v preklade znamená „Vandrovne“ – s podtitulom „Moderný bohémsky sprievodca na cestovanie v štýle.“ (Vôbec nevadí, ak nespadáte do kategórie bohémov, či „fashionistov“ (ani ja nie), ale kniha má fakt peknú grafiku, a „predá vám ten pocit“, že chcete sadnúť do auta a spraviť si ROADTRIP, aj keď v konečnom dôsledku sa ňou vôbec nebudete riadiť 🙂

Nechoďte na Floridu v hurikánovom období. Alebo choďťe – ako ja. Aj hurikánu sa dá vyhnúť!

Plán podľa knihy bol stráviť tri dni v Miami (s mojou adoptívnou kubánskou rodinou, keďže som prežila posledné 4 roky na Kube Havana Diaries by Diana Mrazi, a mám tu veľa známych, ale o tejto časti cesty v samostatnom článku už o pár dní). Potom som si chcela požičať auto, a užiť si typickú slnečnú Floridu pozdĺž scénickej plážovej cesty zvanej 30A… Pár dní pred odletom sa však podľa Murphyho zákona schválnosti zmenila predpoveď počasia na „Dážď“ a v deň odletu som si už iba googlovala správy o ničivom Hurikáne na Floride. V celom Karibiku je hurikánové obdobie hlavne September a Október, tak plánujte cestu podľa toho, či chcete byť vo „víre udalostí“ alebo nie. V každom prípade hurikán zasiahne vždy len jedno územie, takže najlepšie je nebookovať si ubytovanie dopredu, ale sa zariadite podľa situácie. Napokon, STE NA VANDROVKE – ROADTRIPE 🙂 A hoci bola pôvodná predpoveď počasia na celý týždeň dážď a hurikán, ja som si nakoniec skutočne užila tú stereotypne krásnu slnečnú Floridu. Takže, na zoznam ľudí, ktorým v USA neverím, a ktorých slovami sa neriadim, som si okrem Káčera Trumpa, pripísala aj amerických meteorológov. 🙂

Z Miami do St. Augustine – Cesta je cieľ – vyberte si tú najpomalšiu scénickú cestu popri oceáne A1A

Hurikán udrel na juhozápadnom pobreží Floridy, a tak som sa spontánne vybrala na severovýchod. Do vyhľadávača Google som si zadala najkrajšie miesta v tejto časti, a hoci mi odvšadiaľ vyskakoval Disneyland v Orlande (no práve tam by som šla len s rodinou, kamošmi, či s láskou), a tak mi do očí spontánne padlo pobrežné študentské historické koloniálne mesto „St. Augustine“. Z Miami sem ide veľa ciest, ale keďže som Floridu vôbec nepoznala, spoľahla som sa na navigáciu… Robotovo znejúca navigačná teta odporučila diaľnicu, tak som ju poslúchla, ale po 2 hodinách strašnej nudy, kedy som nevidela nič iné iba okolo frčiace autá, som z nej zišla na hlavnú cestu s kopou semaforov, vedúcu cez rôzne mestečká. Ešte stále to však nebolo ono, a tak som sa pýtala ľudí dovtedy, až mi jeden pán poradil SCÉNICKÚ cestu obkolesenú kanálom na jednej strane a oceánom na druhej strane nazvanú A1A (pozrite na foto na mapke hore). A práve tu som si vychutnala tú pravú FLORIDU, so všetkým čo k tomu patrí.

Pláže a plážové mestečká pozdĺž A1A sú také nádherné, že vďaka početným zastávkam mi cesta do St.Augustine trvala 11 hodín namiesto piatich po diaľnici. V celej tejto časti je soľ v oceánskom vzduchu taká koncentrovaná, že keď som vystúpila prvýkrát z auta, po tom čo som zišla z diaľnice, ma zachvátil asi 15 minútový kašeľ (a to som na život pri oceáne zvyknutá, keďže pri ňom v rôznych krajinách žijem posledných 15 rokov.)
Ako predchádzať mikro-spánku, keď vám nemá kto spievať, nasilu sa s vami rozprávať, aby ste nezaspali, prípadne vám masírovať niektorú časť tela? Pravidelné zastávky! Na cestovaní SÓLO je skvelé aj to, že môžete zastať hocikde, kedykoľvek, na ako dlho chcete, a nemusíte synchronizovať svoj program, ani biologické hodiny s nikým iným. Ak náhodou máte partnera, s ktorým ste dokonale zľadený, gratuľujem Vám, to je viac ako výhra v lotérii, ale…. ALE!!!!! Aj tak sa vyberte aspoň na jeden roadtrip ročne SÓLO!!!
Choďťe sa najesť sami Nebudete dlho sami – Skvelá večera v lokálnom pube plnom miestnych obyvateľov v Melbourne Beach. Keď sa ma čašníčka spýtala, čo mi má priniesť, pozrela som vedľa sediacemu pánovi do taniera, spýtala sa ho, či je to dobré, a objednala si to isté (francúzsku cibuľovú polievku a červené víno). Dali sme sa do reči, a o dva dni (na ceste späť zo St.Augustine) som už s ním jazdila na jetsky po floridských kanáloch a ukázal mi celé okolie. Keď cestujete sami, a robíte si spontánny plán za jazdy ako ja, čaká vás veľa nečakaných dobrodružstiev, a skvelých zážitkov.
Vitajte v St. Augustine, kde vás očarí takáto nádherná južanská architektúra. Netrápte sa selfie-čkami, a ak ide niekto okolo, poproste ho nech vás odfotí. Aspoň máte zámienku nadviazať komunikáciu… To platí aj pre akékoľvek otázky – menej googlujte, viac sa pýtajte.
Do St. Augustine som prišla tesne pred Halloweenom, takže všade boli na predaj tekvice a domáci začínali dekorovať svoje domy v „strašidelnom štýle.“ Foto vpravo – Nádherný areál univerzity.
Rozmaznajte sa v St. Augustine – Nákupmi (je tu kopec skvelých butikov, tak som sa trošku nechala uniesť) a jedlom!!!! Nie nadarmo sa tunajším špecialitám (to čudne „kydnuté“ jedlo na tanieri na foto vpravo vo fakt dobrej reštaurácii – servírovali mi ho mladí fešní študenti, tak im je odpustené) hovorí „Southern comfort food“ – „Južanské jedlo na rozmaznanie“. Keď som si ho objednávala, vôbec som nevedela, čo očakávať, a tak som bola prekvapená, keď mi na stole pristála táto kalorická bomba – vyprážané kura so smotanovou omáčkou na pagáči (fakt pagáčové cesto). Síce som z toho nezjedla ani polovicu, ale stojí to za to vyskúšať. A určite vyskúšajte aj kubánsky sendvič – foto vľavo. Môžem vám potvrdiť, že s Kubou nemá nič spoločné, ale je vynikajúci… (Keď prídete na Kubu, nič podobné tam prosím nehľadajte.)
Ubytovanie – Kde spať? Osobne som všetko riešila cez webstránku / aplikáciu Air BnB a zásadne len jeden – dva dni dopredu, alebo úplne na poslednú chvíľu, aby som mohla spontánne meniť plán… Mám rada autentickú atmosféru Air BnB, a na základe recenzií sa dá ľahko vybrať skvelé ubytovanie. V St. Augustine ma čakalo ubytovanie v takomto nádhernom dome v južanskom štýle…

+ Plusy SÓLO ROAD-TRIPU

 • Žiadne kompromisy – Dokonalého spolujazdca, ktorý bude chcieť robiť to čo vy, a ani raz vám nepokazí náladu, vám žiadne cestovné poistenie nezabezpečí.
 • Sám so sebou – Aj keď máte skvelého partnera, kamošov, či rodinu, niekoľkodňový roadtrip osamote je šanca dať priestor vlastným myšlienkam, spojiť sa s vlastným ja. Ak patríte k tým, čo sa stále prispôsobujú ostatným, a nebojujete dostatočne o vlastnú autonómiu, potrebujete ho o to viac. Táto cesta myšlienkovo prečistí každého, vypnete ako ste doteraz nevypli, a neuveriteľne vás to nabije energiou.
 • Môžete spievať v aute na plné pecky – hoci aj pesničku z „Dirty Dancing“ – I HAD TIME OF MY LIFE – tak falošne ako ja vo videu hore.

Mínusy SÓLO ROAD-TRIPU

 • Drahší, ale bohatší na zážitky – V prvom momente sa môže zdať, že si nebudete mať s kým rozdeliť náklady na cestu (požičanie auta, benzín, ubytovanie), a bude to o čosi drahšie. Čo môže a nemusí byť pravda, v závislosti od toho, akú máte povahu, koho počas cesty stretnete, a ako sa vám to vykonpenzuje inde. V konečnom dôledku, nejde ani tak o peniaze (keď pracujete, tak boli aj budú) – ale za ten neskutočný pocit SLOBODY, a neopakovateľných zážitkov to skutočne stojí!

!!!! Varovanie!!!

FLORIDA SÓLO roadtrip vám tak usporiada myšlienky, a ten slaný oceánsky vzduch vám tak prečistí hlavu, že keď sa z nej vrátite, možno urobíte nejaké radikálne životné rozhodnutia v profesijnej alebo v osobnej oblasti. Ale kto sa bojí „ŽIVOTA“, nech nejde na „FLORIDU!!!!“ a vlastne ani nikde inde.

Viac o mne a mojich cestách-necestách nájdete postupne nielen na Pelipeckách, kde mám pre vás pripravené zaujímavé destinácie a témy, ale aj na mojich instagramoch @dianamrazi @havana.diaries (život, na Kube) a @africa.diaries (pre milovníkov Afriky)


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.8/5 - (10 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore