Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Malé veľké Slovinsko. Európske outdoorové ihrisko

Malé veľké Slovinsko. Európske outdoorové ihrisko

Lonely Planet nazval Slovinsko európskym outdoorovým ihriskom, pretože na to, aké je v porovnaní so svojimi susedmi malé, v ňom nájdete príliš veľa krásnych prírodných zákutí vhodných na špotové a turistické aktivity. Len pre porovnanie, do susedného Chorvátska by sa Slovinsko zmestilo dvakrát, do Rakúska štyrikrát, do Maďarska takmer päťkrát a do Talianska by vošlo najmenej dvanásťkrát.

Reklama

Od severu na juh, od západu na východ v skratke

A predsa sa na tých jeho 20-tich tisícoch kilometroch štvorcových (s nejakými desiatkami kilometrov navyše) nájdú alpské pohoria, výzva pre lyžiarov, snowboardistov, skialpinistov a vysokohorských turistov, ktorí často miera na najvyšší vrch Julských álp, Triglav. S centrálnou časťou je sever spojený lesmi. Západom a juhom sa tiahnu krasové územia, jaskyne a alpské potoky, ktoré cestou z hôr do dolín naberajú na sile, aby potešili milovníkov splavov a kaňonov.

Na úplnom cípe juhozápadného Slovinska natrafíte na otvorené pobrežie Jadranského mora. Môcť sa tam tak teraz vykúpať a prejsť sa po pláži! Milovníci koní by mali zájsť na pastviny v Lipici, chovajú tam snehobiele lipicanské kone, veľmi inteligentné a oceňované zvierará. Východ Slovinska je zas popretkávaný rovinatými cestičkami popri jazerách, vodných tokoch a vinohradoch typických pre cyklotúry a pre peších zvedavcov.

Akciová ponuka na Slovinsko

Triglavský národný park, jazero Bled aj prímorská dovolenka v Portoroži. Akciová ponuka pre všetkých, ktorí sa do Slovinska plánujú vybrať autom a spoznať to najkrajšie:

Jeseň na jazere Bled.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Feel good studio
Jeseň na jazere Bohinj, Triglavský národný park.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Fesus Robert

Za krásami severozápadného Slovinska

 • Julské Alpy, Triglavský národný park, Bled a okolie

Výstup na Triglav

Vystúpiť na vrchol hory Triglav, najvyšší vrch slovinských Julských Álp s výškou 2 864 metrov nad morom, je možné snáď 20 rôznymi spôsobmi. Ku krásnym výhľadom vedie viac ako desaťtisíc kilometrov turistických trás a desiatky chát a chatiek pre odpočinok a tiché horské noci. Je len na vás, ktorú cestu si zvolíte. Jedným z najobľúbenejších je výstup z plošiny Pokljuka juhozápadne od mesta Bled. Náročnejší výstup vás čaká z Aljaževovho domu v doline Vrata cez Tominškov pot.

Dlhá, niekoľkodňová cesta k vrchu vedie napríklad zo sedla Vršič cez vrchol Prisojnik. Nezabudnite sa zastaviť v takzvanom Prednom okne, vraj sa oprávnene píši najkrajšími slovinskými ferratami. Pokračovať môžete do ďalších sediel, ktoré vám pri ceste za Triglavom ponúknu turistické značky, dávajte však pozor na prevýšenia. Porovnajte ich s tým, ako veľmi ešte vládzete stúpať a klesať.

Ťažko odhadnúť, za aký čas zdoláte Triglav vy. Všetko závísí od cesty, ktorú si vyberiete ako cieľovú. Niektorí, najmä tí zdatnejší horolezci a turisti, vyšli na Triglav a vrátili sa späť do doliny za 12 hodín (to, ak sa nemýlim, už dnes ani nie je povolené), no tí menej skúsení, neskúsení alebo hoci aj tí, ktorí si chcú cestu hore a dolu poriadne vychutnať, prespia v jednej či dvoch z horských chát. Cesta im tak trvá aj dva alebo tri dni. Z najbližšej chaty k vrcholu sa potom mnohí vydávajú na Triglav veľmi skoro ráno, aby si užili východ slnka nad horou. Posledná pol hodinka až hodinka výstupu môže byť pomerne náročná, miestami ako po ostrí noža.

*Lyžuje sa napríklad na týchto miestach: Mariborsko Pohorje – Maribor (325 m – 1327 m), Krvavec (1450 m – 1971 m), Cerkno (935 m – 1287 m), Stari Vrh (580 m – 1217 m), Kanin – Sella Nevea/​Bovec (1103 m – 2292 m), Kranjska Gora (800 m – 1215 m), Javornik (800 m – 1220 m)

Cesta údolím v Julských Alpách s výhľadom na hory.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Svetlana Kurapova
Najvyšší vrch Julských Álp, Triglav pri východe slnka.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Roxana Bashyrova

Naprieč Triglavským národným parkom

Pri každom jednom výstupe na Triglav alebo hoci aj na horu Mangart s výškou 2 677 metrov nad morom, ktorá je prirodzenou hranicou s Talianskom, budete súčasne kráčať po jednom z najstarších národných parkov v Európe, Triglavskom národnom parku. Hovoria mu tiež Dolina siedmych jazier. Ak budete mať veľké šťastie, okrem dokonalých výhladov do dolín a jazier tohto 880 štvorcových kilometrov chráneného územia, zazriete aj kamzíky, jelene a srny, či medvede a vlkov, ktoré tento raj obývajú.

Výstupy na kopce, sedlá a vrcholky hôr môžete v Triglavskom národnom parku vymeniť za iné športové a turistické aktivity, napríklad splavovanie riek, rafting, kaňoning, jazdu na zipline či návštevu vodopádov. O splavovaní rieky Soča, tyrkysovej priezračnej mase vody, ktorá pramení v údolí Trenta, ste už možno počuli. Čím západnejšie a južnejšie tečie zo svojho zdroja, tým je, miestami, divokejšia. Nasaďte si helmy a vesty, nastúpte do nafukovacieho člna a šup dolu prúdom rieky. Vo Velikej Korite sa môžete v rieke Soča aj vykúpať. Nasledujte ju a dovedie vás až k skrytému vodopádu Kozjak. A ešte ďalej!

Ak chcete vyskúšať rafting, odvezte sa do horskej dedinky Bovec. Za dedinou Plužna neďaleko Bovca sa nachádza vodopád Virje. V malom prírodnom jazierku, do ktorého vodopád steká, sa môžete aj okúpať. Dávajte pozor na hady. Adrenalínový kaňoning si zase môžete vyskúšať v kaňone Sušec. Neďaleko lyžiarskeho strediska Kanin, pod rovnomennou horou, kam vás vyvezie lanovka, sa v nadmorskej výške 1 200 metrov nad morom nachádza zipline. Ak sa odvážite zavesiť sa na jej oceľové lano, preletíte ním nad údolím takmer tritisíc metrov.

Výhľad na jazero Bohinj, Triglavský národný park a jeho mohutné hory.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / mpaniti
Dvojno jezero v Triglavskom národnom parku.
Zdroj informácií: shutterstock.com / Juergen_Wallstabe

Bled, pomyselné centrum národného parku

V doline Triglavského národného parku sa nachádza mesto Bled, obklopené zelenými lúkami, lesmi a farmami. Na 130-metrovom skalnom brale dodnes stojí stredoveký hrad, najstarší v Slovinsku, s prenikavou červenou strechou. Centrum miestneho života a pomyselné centrum parku tvorí práve toto mesto, no život v ňom pulzuje práve vďaka jazeru s rovnomenným názvom – Bled. Je to jedno z najnavštevovanejších, najfotografovanejších a najobľúbenejších miest Slovinska.

Na romantickosti mu dodáva ostrovček uprostred jazera, svojím tvarom vraj pripomína slzu. Stojí na ňom malý barokový kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 17. storočia, je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jediný spôsob, ako sa na tento malý, snáď rozprávkový ostrov dostať, je loďkou naprieč jazerom.

Pri potulkách okolo malebného jazera vás cestičky lesom a lúkami zavedú do iných miest a dedín. Bicykel je výborným dopravným prostriedkom na cestu po okolí Bledu. Úpätím náhornej plošiny Jelovica sa môžete vydať k prameňu rieky Lipnica v krasových svahoch. Tradičné železiarstvo a kované diela nájdete v dedine Kamna Gorica, v tejto oblasti narazíte aj na takzvané slovinské miniatúrne Benátky, sieť vodných kanálov. Od malebného stredovekého mesta Radovljica je to už len na skok k jazeru Sobec, kde sa môžete do sýtosti vykúpať.

Zima v meste Bled.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / canadastock
Výhľad na jazero Bled a jeho najznámejšie miesto, ostrovček uprostred jazera s malým barokovým kostolom Nanebovzatia Panny Márie.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Zdenek Matyas Photography

Za krásami juhozápadného Slovinska

 • Kranj, Ľubľana, Nová Gorica, Koper a za morom do miest Piran a Portorož

Do hlavného mesta cez útočisko druhej svetovej vojny

Cestu na západ Slovinska si môžete trochu predĺžiť cez centrálne Slovinsko, návštevou hlavného mesta Ľubľana. Z Bledu je to autom len necelá hodinka cesty. Urobte si asi po 20 minútach cesty malú prestávku v meste Kranj. V ňom ste ešte stále jednou nohou v divokej prírode a tou druhou už v meste. Kam sa v Kranji otočíte, budú vás prenasledovať hory a štíty Kamnických Álp. Vydajte sa tu na objavnú cestu tunelmi2 pod mestom, ktoré slúžilo ako útočisko v druhej svetovej vojne.

V Ľubľane sa zas prejdite Trojitým mostom, výhľad na ňu budete mať z miestneho hradu, ktorý sa týči nad mestom, vidieť z neho dokonca až na Alpy. Inú perspektívu na mesto zase ponúka rieka Ľubľnica. Za návštevu stojí aj centrálne trhovisko či mohutný Zmajski most. Tak ako Kodaň má svoju Christianiu, Ľubľana má svoje Metelkovo. Niektorí Metelkova mesto nazývajú kultúrnou mekkou Ľubľany, iní nad touto časťou mesta ohŕňajú nos. Urobte si vlastný názor.

Pozor, zo severu na samý cíp juhozápadu vedie aj Alpsko-adriatická cesta. Peši trvá približne deväť dní!

Výhľad na slovinské mesto Kranj, za ním sa týčia Kamnické Alpy.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / sonsart
Ľubľana, hlavné mesto Slovinska, pri západe slnka.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Matej Kastelic

Talianske Slovinsko alebo slovinské Taliansko?

O Novej Gorici, ktorá leží na hranici s Talianskom, sa hovorí, že je krajinou vínnej révy a prvotriednej kuchyne medzi Alpami a Jadranským morom. Od hlavného mesta v centrálnom Slovinsku sa nachádza len hodinku a pol cesty autom. Ak máte na bucketliste želanie typu „chcem stáť na dvoch miestach naraz“, tu sa vám to môže podariť. Slovinská Nova Gorica a talianska Gorizia boli od roku 1947 až do 1. mája 2004 oddelené plotom, no od vstupu Slovinska do Európskej únie tam už nájdete snáď len záhony ruží. Námestie, ktoré tieto dve mestá, ktoré voľakedy, ešte pred druhou svetovou vojnou bývali jedným mestom, pomenovali Námestie spojenej Európy, napísal vtedy denník SME.

Mesto je zasadené vo Vipavskej doline, tú zase volajú slovinské Toskánsko. Do sveta odtiaľto odchádza najkvalitnejšie slovinské víno. Za zmienku stojí aj neďaleké mestečko Ajdovščina. Každého športovca poteší, že tento región je pre cyklistov, aj tých, ktorí sa radi na dvoch kolesách premávajú lesom, ako stvorený.

Slovinské vinice.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Happy Moments
Pohľad z opačnej strany. Talianske vinice s výhladom na Slovinsko.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / zakaz86

Konečne pri mori! Na slovinskom pobreží

Pláž a more zrejme nie sú prvými turistickými asociáciami, keď je reč o Slovinsku. Akosi zaostáva v našich mysliach za Chorvátskom a inými prímorskými krajinami, za susedným Talianskom určite. Slovinské pobrežie má síce necelých 50 km, no nachádzajú sa na ňom hneď tri či štyri miesta, ktoré by bola škoda pri ceste touto krajinou opomenúť. Sú krásne, nájdete v nich zaujímavé prírodné úkazy a výletov do okolia môžete podnikať toľko, že jedna dovolenka v Slovinsku vám na to stačiť nebude.

Napríklad také mesto Koper – je najväčším slovinským prístavom, zároveň je aj správnym centrom slovinskej Istrie. Historické centrum mesta je postavené v benátskom štýle, za návštevu iste stojí katedrála Nanebovzatia Panny Márie a Pretoriánsky palác. Do vody sa môžete hodiť už v prístave, samozrejme na vyznačenom mieste, ale skúste to aj na pláži Žusterna. V prírodnej rezervácii Škocjanski Zatok odpočívajú stovky druhov vtákov, ktoré môžete pozorovať. Neopomeňte jaskyňu Škocjan s 26 vodopádmi zapísanú do Zoznamu svetových pamiatok UNESCO a pozor, lezci a horolezci, poobhliadnite sa po krasových hranách. Nachádzajú sa tu vraj jedny z najkrajších lezeckých oblastí vôbec.

Zastavte sa, aspoň na chvíľu aj v stredomorskom Pirane, slovinských Benátkach, a v kozmopolitnej Portoroži. Piran aj Portorož, ktoré sú prepojené trojkilometrovou pešou vápencovou promenádou, sú obklopené soľným panvami Sečovlje a Strunjan. Národný park Sečovlje Salina a múzeum ťažby soli patria k najnavštevovanejším miestam tejto oblasti. Spracovanie soli tu má viac ako sedemstoročnú tradíciu a stále sa robí ručne! Navyše, voda a blato zo soľných pánv sa používajú na ošetrenie tela. Popýtajte sa po kúpeľoch Lepa Vida v Sečovljejskej panve.

Výhľad na časť historického centra a prístav mesta Koper.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Madrugada Verde
Letecký záber na mesto Piran.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / RossHelen

Ešte kúsok slovinského pobrežia. S troškou šťastia ho budete mať pre seba

Vyššie spomenutá oblasť Strunjan nie je len soľnou panvou, ale aj prírodným parkom. „Ide o najdlhší neprerušovaný prírodný úsek pobrežia v celom Terstskom zálive a o najvyššie útesy na celom pobreží Jadranu“, píše sa v denníku SME. Tie dosahujú výšku až 80 metrov a ponúkajú dokonalé výhľady. Ak sa dostanete až k Strunjanskému krížu, zostúpte po schodoch k rovnomennému zálivu, väčšinou býva opustený.

Za krásami južného a východného Slovinska

 • Regióny s liečivou vodou a vinárstvami: Dolenjska, Celje, Podčetrtek a Pomurje
 • Maribor

Modrá, zelená a vínová sú farby Slovinska

Juhovýchodné Slovinsko, až po Panónsku panvu, je krajinou širokých, otvorených polí a fariem, viníc, plávajúcich veterných mlynov a liečivých termálnych vôd. Sem sa chodí za relaxom, dobrým jedlom a vínom. V termálnej oblasti Dolenjska sú pozdĺž rieky Krka zaujímavé tri mestá, Šmarješke Toplice, Dolenjske Toplice a Novo mesta. Sú to významné archeologické centrá. Ak vám budú ponúkať víno s podivuhodným názvom Cviček, neodmietnite, je to klenot Dolenjskej oblasti. Všímajte si rôznorodosť zidaníc, vinárskych domčekov a chát typických pre vinárske oblasti.

Celje je mestom grófov z rodu Celjských, jednej z bývalých najmocnejších európskych šľachtických rodín. Hrad aj centrum v meste Celje sú obklopené zeleňou a parkami. Miestni sem chodia relaxovať a športovať. Termálne kúpele Lasko Thermal Spa dostalo názov podľa doliny, v ktorej sa nachádza. V neďalekej chmeľníckej oblasti Žalec sa nachádza svetoznáma atrakcia Fontána zeleného zlata, z ktorej si môžete načapovať pivo. Je prvá na svete svojho druhu.

Pozdĺž rieky Sotla leží Podčetrtek, miesto prémiových spa a termálnych kúpeľov Terme Olimia. V dedine Olimje sa zas nachádza krásny kláštor a jedna najstarších lekární na svete. Mnísi tu dodnes vyrábajú prírodné liečivá a zmesi z byliniek. Miestne sady, lúky a hrad Podsreda sú súčasťou regionálneho parku Kozjansko.

Moravské Toplice, Radenci, Banovci a Lendava, to všetko sú zaujímavé miesta východoslovinského regiónu Pomurje, ak hľadáte termálne kúpele. Nájdete tu aj ostrov lásky na rieke Mura aj najväčší barokový hrad v Slovinsku. Tento región je vraj najdymackejší, ak hovoríme o kultúre a slovinských dialektoch. Nachádza sa tu aj panoramatická veža Vinarium, najvyššia veža v Slovinsku. Vidieť z nej do štyroch krajín.

Hrad Otočec na rieke Krka.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Matic Stojs Lomovsek
Pohľad na Celjski Stari grad a mesto Celje.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Uhryn Larysa

Maribor na severovýchode Slovinska si zaslúži pozornosť

Kruh sa uzatvára, vraciame sa do alpského Slovinska. Zjazdovky (Mariborsko Pohorje), turistické a horské chodníky pre peších aj pre cyklistov typické pre sever krajiny, zelené kopce a vinohrady zase typické pre východné Slovinsko, taký je Maribor. Okrem množstva možností na outdoorové aktivity sa v ňom skrýva aj najstaršia vinná réva na svete.

Modra kavčina je názov oficiálne uznaného najstaršieho viniča na svete, staršieho ako 400 rokov. Je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. A stále produkuje svoje ušľachtilé ovocie! Rastie v Lente, najromantickejšej a najživšej časti mesta pozdĺž najstarších mestských hradieb pri rieke Dráva. V lete sa tu koná najväčší slovinský outdoorový festival – Festival Lent. Na krásnej dravej Dráve si môžete vyskúšať aj rafting.

Pohľad na večerný Maribor a jeho odraz v rieke Dráva.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Rudy Balasko
Centrálne námestie Mariboru.
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Roman Babakin

Zdroje informácií k článku:

Mohlo by vás zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore