Nájdeš nás aj na:
bologna

Cestopisy

Bologna: 5+ tipov ako spoznať kúsok Toskánska

Bologna: 5+ tipov ako spoznať kúsok Toskánska

Dúšok horúcej kávy a croissant nie sú len francúzske raňajky, ale aj tie bolognské? Viete ako si predstavujem výlet do Bologne ja? Takto – skryť sa pod oblúkovitými arkádami pred toskánskym slnkom s už spomínaným chrumkavým croissantom, alebo si v parku Giardini Margherita ovlažiť nohy v jazere. Prezerať si tretky na námestí Piazza Maggiore a nechať sa presvedčiť obchodníkmi na malý nákup darčekov pre milého či pre sestru. Vyhradiť si deň špeciálne pre kostoly a zapozerať sa do fresiek a malieb starých stovky rokov. A potom ochutnať všetko to dobré talianske jedlo. Bologna má čo ponúknuť, veď je staršia ako Ježiš Kristus!

Reklama

5 zaujímavostí o Bologni

 • Zájdite do jednej z ostérií – typickej talianskej krčmy, „ochutnáte“ tam pravé Taliansko. Napríklad do takej Osteria del Sole si môžete priniesť vlastné jedlo a objednať si tu len nápoje. Vždy je tu plno, ľudia sa tu radi socializujú.
 • Ak sa dostanete k vchodu známej Corte Isolani, pozrite sa hore, nájdete tam tri visiace šípy. Legenda hovorí, že ich takto vystrelili traja banditi, ktorých pri činnosti vyrušilo z okna sa pozerajúce mladé dievča.
 • Cez víkend býva v Bologni o čosi slobodnejšie – stáva sa peším centrom. V piatok o polnoci uzavrú jej centrum pre autá až do nedele toho istého času. Tešia sa tomu najmä mladí ľudia, ktorých uvidíte premávať sa po cestách ruka v ruke bez toho, aby ich otravovali semafory či premávka.
 • Vedeli ste o tom, že aj v Bologni nájdete niekoľko kanálov? Hoci nie sú také slávne ako tie v Benátkach, obchodníci ich používali ako rýchly spôsob prepravy svojho tovaru. Na ulici Piella nájdete okno, cez ktoré ich uvidíte v plnej kráse. Mnohým pripomínajú Benátky.
 • Michelangelo je zvyčajne spájaný s Florenciou či Rímom, kde ako renesančný umelec strávil väčšinu svojho života a kde zanechal svoje najznámejšie umelecké diela. Istý čas však strávil aj v Bologni. V Bazilike San Domenico dnes nájdete tri jeho skulptúry, svätého Petroniusa, svätého Proclusa a anjela s pochodňou. Sú súčasťou pomníka sv. Dominika.

Ako sa dostať z letiska do centra mesta?

Z letiska Bologna (Aeroporto Guglielmo Marconi di Bologna) je to do centra mesta deväť kilometrov a možností prepravy máte hneď niekoľko – požičaným autom, taxíkom, vlakom alebo autobusom, či kyvadlovou dopravou.

Z letiska Bologna Airport autom do centra mesta:

Ceny za požičanie auta začínajú v Bologni od 21 EUR, to sa naozaj oplatí. Ak zvažujete túto možnosť, nie je na škodu rezervovať si auto dopredu, je po nich veľký dopyt.

Z letiska Bologna Airport taxíkom do centra mesta:

Cena za približne 20 minútovú jazdu taxíkom do centra mesta vás vyjde asi 16 EUR. Na letisku v Bologni pôsobí viac taxislužieb, z tých overených môžete skúsiť spoločnosti Cotabo a Cat. Taxíky sú k dispozícii nepretržite. Budú vás čakať pred letiskom.

Z letiska Bologna Airport vlakom do centra mesta:

Letisko s centrom mesta, respektíve vlakovou stanicou v Bologni, talianskym hlavným uzlom vysokorýchlostných vlakov, spája jednokoľajový vlak Marconi Express. Cesta trvá asi sedem minút, vlak odchádza zo stanice letiska (Terminál 1, prvé poschodie) každých sedem až 11 minút. Jednosmerný lístok pre jednu osobu stojí 8,70 EUR, spiatočný 16 EUR.  

Z letiska Bologna Airport kyvadlovou dopravou do centra mesta:

Pravidelná kyvadlová doprava Aerobus je jedným z najobľúbenejších dopravných prostriedkov na ceste do centra Bologne. Aerobus odchádza z letiska každých 11 minút. Lístok stojí šesť eur, kúpiť si ho môžete buď online alebo v predajných automatoch na letisku. Cesta trvá približne 22 minút, všetko samozrejme závisí od situácie na cestách.

Z letiska Bologna Airport autobusom do centra mesta:

K dispozícii je aj verejná autobusová doprava, je to najlacnejší spôsob prepravy do mesta. Musíte však prejsť približne 1,5 km na neďalekú zastávku Birra. Pre vás budú dôležité linky 54, 81 alebo 91. Nie všetky autobusy sú vybavené mašinkami na predaj a tlač lístkov, odporúčame vám preto kúpiť si ich ešte na letisku, predávať by ich však mali aj v malom bare na zastávke Birra. Cena lístkov sa pohybuje od 1,30 EUR po 2,00 EUR.

Čo robiť, vidieť a zažiť v Bologni?

Bologna je hlavným mestom regiónu Emilia Romagna v Taliansku. Ten volajú aj food valley of Italy – bašta talianskeho jedla. Je to tiež veľké univerzitné mesto, Bolognská univerzita je najstaršia na svete, založili ju v roku 1088. Skúste ju navštíviť, mali vy vás pustiť bez problémov.

Najlepšia vec, ktorú môžete na začiatku svojho pobytu v Bologni urobiť, je proste ňou prejsť. Peši, krížom-krážom. Obujte si najpohodlnejšiu vychádzkovú obuv a choďte naprieč úzkymi dláždenými uličkami. Najkrajšia je vraj skoro ráno, keď sa ešte len prebúdza, keď ňou ešte neburácajú staré vespy, ale voňajú tu croissanty a syčia mašiny na kávu.  

Pri potulkách Bolognou natrafíte na všetky jej historické a súčasné dominanty, na námestie uprostred Bologne – Piazza Maggiore, na jednu z najväčších bazilík na svete – Basilica San Petronio, či na Neptúnovu fontánu. Ale napríklad aj na desať brán, cez ktoré sa voľakedy dalo vojsť do mesta, keď bola ešte Bologna obohnaná múrmi. Medzi bránami Porta Castiglione a Porta Santo Stefano, trochu za mestom, nájdete už spomínaný obrovský prírodný park Giardini Margherita s jazerom.

Kamenné veže, Torre Garisenda a skoro stometrová Torre degli Asinelli, vám budú neustále za chrbtom, vďaka nim sa v meste nestratíte. Vidieť ich snáď odvšadiaľ. Keď im pôjdete naproti, dovedú vás do centra. Napríklad aj z takmer štvorkilometrovej prechádzky od kostola Santuario di San Luca nad mestom. Na Bolognu je odtiaľto parádny výhľad.

V Bologni s hlavou hore!

Ak práve nebude vonku najkrajšie, navštívte niektoré z miestnych múzeí a galérií. V Bologni sa nachádza najmenej 22 múzeí, ktoré sa venujú rôznym témam – od hudby, priemyslu, židovského dedičstva, umenia, archeológie, tapisérie až po motocykel Ducati. Neďaleko Piazza Maggiore, aj kameňom by ste tam dohodili, sa nachádza najstaršia knižnici v Bologni – Libreria Annani plná vzácnych kníh.

Nevynechajte v meste jeho centrálny trh. Hoci nepotrebujete nakupovať zeleninu či ovocie alebo syry, aj vďaka tomuto miestu môžete zistiť, ako tu fungujú domáci. Zájdite do Mercato Delle Erbe di Bologna. Je dosť možné, že sa pri obchôdzke trhom dokonca najete, v každom stánku vám budú ponúkať niečo na ochutnávku. Druhý tip je Mercato di Mezzo.

A možno bude potrebné, aby ste sa mestom prešli od začiatku do konca ešte raz, no tentokrát s hlavou hore – lemujú ho totiž takmer 40 km dlhé arkády, sú skutočne krásne! Viete, čo je ešte krásne? Len hodinu cesty od Bologne sa nachádza mesto Rimini ležiace na Jadranskom mori a ďaleko to nie je ani do jedného z najmenších štátov sveta – do San Marína.

Čo treba ochutnať v Bologni

Mortadella

Keď sa povie talianska saláma, takmer každého napadne práve Mortadella. Dnes už existuje mnoho variant tejto chutnej špeciality, originálny recept však pochádza z Bologne. Na jemno pomleté bravčové mäso s viditeľnými mastnými okami a kúskami korenia či pistácii, práve táto kombinácia ju robí výnimočnou. Vychnutnáte si ju v každých delikatesách, čerstvo nakrájanú. Takmer tak na tenko ako papier. K tomu už len čerstvý chlieb a kvapku olivového oleja, nič viac vám už netreba.

Tortelini in brodo

Naprieč Talianskom natrafíte na nespočetné množstvo rôznych druhov cestovín. Z tých plnených sú najznámejšie a tradičnejšie tortelini. Nemýľte si ich však s tortelonmi, ktoré majú podobný tvar, ale sú menšie. Môžete si ich nakombinovať s rôznymi omáčkami a plnkami, v Bologni však treba vyskúšať tú úplne základnú, rustikálnu verziu – plnené bravčovým mäsom a syrom, zaliate silným vývarom. Tortelini in brodo sú typickým príkladom jednoduchosti a minimalizmu, ktoré v tradičnej talianskej kuchyni prevládajú.

Ragú alla bolognese

To, čo mnohí z nás poznajú ako boloňskú omáčku, je v skutočnosti „ragú“ na boloňský spôsob. Existuje veľa variant a kombinácii, či už s červeným alebo bielym vínom, hovädzím, králičím alebo jahňacím mäsom. Tá najzákladnejšia verzia sa pripravuje z hovädzieho mäsa, so slaninou, bielym vínom, paradajkovou pastou a mliekom. V spojení s čerstvými cestovinami a nastrúhaným parmezánom ide o symbol lokálnej bolognskej gastronómie.

Užitočné mobilné aplikácie v Bologni

Nuž, nie je ich veľa, ktoré by sme si sami stiahli. Niektoré sú staré a nemajú aktualizované informácie, alebo majú príšerné hodnotenie. Predsa tu ale jedna je, aspoň ja by som ju rada potulkami Bolognou využila.

Canali di Bologna App

Organizácia s rovnomenným názvom, ktorá sa už roky zaoberá šírením architektonického, technického, historického a kultúrneho dedičstva vodárenských zdrojov mesta Bologna, vyvinula aplikáciu, vďaka ktorej môžu miestni i turisti prostredníctvom viacjazyčného sprievodcu preskúmať bolonský systém kanálov. Aplikácia vám ukáže 26 takých miest, všetky sú geograficky lokalizovateľné aj cez Google Maps. Okrem textu a obrázkov tam nájdete aj zvukové klipy a videá.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore