Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Za 7 jazerami: zaži očarujúci Národný park Rila v Bulharsku (letenky od 40€)

Za 7 jazerami: zaži očarujúci Národný park Rila v Bulharsku (letenky od 40€)

Rozlieha sa na ploche veľkej 800 kilometrov štvorcových v bulharskom pohorí Rodopy. Je jedným z najvyhľadávanejších balkánskych outdoorových miest na letné aj zimné aktivity. Je chránenou rezerváciou, patriacou medzi miesta s najvzácnejšími voľne žijúcimi živočíchmi v Európe. Čo je to? No predsa Národný park Rila v Bulharsku.

Reklama

Udržateľný turizmus. Dôležitý pojem spájajúci sa s národným parkom a v budúcnosti, dúfajme, i s celým svetom. Lesy, jazerá a hory v Rile sú čisté a nepoškrvnené vďaka jej manažmentu, ktorý sa o to neustále usiluje. Udržateľná turistika a horolezectvo je tu podporované z európskych grantov. Plávanie, lovenie a rybárčenie sú zakázané takmer na celom území. Stanovanie je prísne kontrolované.

Turistika pre každého

Ak túžiš po aktívnej dovolenke v Bulharsku, tak ťa potešíme. V Národnom parku Rila sú turistické cesty všetkých obtiažností. Najznámejšou je tá s názvom Sedem rilských jazier, ktorá začína v dedine Panichishte výstupom cez hustý borovicový les. Možnosťou je aj jazda lanovkou. Nad lesom sa nachádza sedem ľadovcových jazier. Naskytne sa ti tu krásny výhľad.

Všade samý sneh

Hory v okolí najvyššieho vrchu parku i celého Bulharska – Musala, neďaleko mesta Borovets, sú dnes luxusným outdoorovým rezortom. Nachádzajú sa tu svahy a trate pre všetky typy zimných športov. Bulharskí aktivisti však dohliadajú na to, aby návštevníci vedeli, ako sa v parku treba správať.

Nedotknutá divočina

S lyžiarskymi svahmi susedí borovicový les, ktorý je domovom 48 druhom cicavcov. Žijú tu medvede, vlky, diviaky a takmer 100 druhov vtáctcva, vrátane chránenej sovy a tetrova.

Relax v parných kúpeľoch

Po všetkých aktivitách máš chuť na poriadny relax? Nasadni do auta alebo si urob 10-kilometrovú prechádzku do kúpeľného mesta Sapareva Banya. Vnútorné aj vonkajšie bazény sú tu dostupné počas celého roka. Sú napustené jednými z najhorúcejších minerálnych prameňov na svete. Okolité reštaurácie sú skvelou ukážkou lokálnych jedál, mnohé z nich vegetariánske.

Akciové letenky do Bulharska

Zdroj informácií: lonelyplanet.com
Zdroj foto: shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore