Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Za siedmimi jazerami: Očarujúci Národný park Rila v Bulharsku

Za siedmimi jazerami: Očarujúci Národný park Rila v Bulharsku

Rozlieha sa na ploche veľkej 800 kilometrov štvorcových v bulharskom pohorí Rodopy. Je jedným z najvyhľadávanejších balkánskych outdoorových miest na letné aj zimné aktivity. Je chránenou rezerváciou, patriacou medzi miesta s najvzácnejšími voľne žijúcimi živočíchmi v Európe. Čo je to? No predsa Národný park Rila v Bulharsku.

Reklama

Udržateľný turizmus. Dôležitý pojem spájajúci sa s národným parkom a v budúcnosti, dúfajme, i s celým svetom. Lesy, jazerá a hory v Rile sú čisté a nepoškrvnené vďaka jej manažmentu, ktorý sa o to neustále usiluje. Udržateľná turistika a horolezectvo je tu podporované z európskych grantov. Plávanie, lovenie a rybárčenie sú zakázané takmer na celom území. Stanovanie je prísne kontrolované.

Turistika pre každého

Ak túžiš po aktívnej dovolenke v Bulharsku, tak ťa potešíme. V Národnom parku Rila sú turistické cesty všetkých obtiažností. Najznámejšou je tá s názvom Sedem rilských jazier, ktorá začína v dedine Panichishte výstupom cez hustý borovicový les. Možnosťou je aj jazda lanovkou. Nad lesom sa nachádza sedem ľadovcových jazier. Naskytne sa ti tu krásny výhľad.

Všade samý sneh

Hory v okolí najvyššieho vrchu parku i celého Bulharska – Musala, neďaleko mesta Borovets, sú dnes luxusným outdoorovým rezortom. Nachádzajú sa tu svahy a trate pre všetky typy zimných športov. Bulharskí aktivisti však dohliadajú na to, aby návštevníci vedeli, ako sa v parku treba správať.

Nedotknutá divočina

S lyžiarskymi svahmi susedí borovicový les, ktorý je domovom 48 druhom cicavcov. Žijú tu medvede, vlky, diviaky a takmer 100 druhov vtáctcva, vrátane chránenej sovy a tetrova.

Relax v parných kúpeľoch

Po všetkých aktivitách máš chuť na poriadny relax? Nasadni do auta alebo si urob 10-kilometrovú prechádzku do kúpeľného mesta Sapareva Banya. Vnútorné aj vonkajšie bazény sú tu dostupné počas celého roka. Sú napustené jednými z najhorúcejších minerálnych prameňov na svete. Okolité reštaurácie sú skvelou ukážkou lokálnych jedál, mnohé z nich vegetariánske.

Zdroj informácií: lonelyplanet.com
Zdroj foto: shutterstock.com

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ryanair po takmer 4 mesiacoch začal opäť lietať z Bratislavy https://t.co/oDkrutKJ6W #letenky3 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodín dozadu
Anglicko ruší povinnú 14-dňovú karanténu, Slovákov sa to netýka https://t.co/7ESrLJ0y0m #novinky8 hodín dozadu
Slovinko, pobaltské štáty a Cyprus vyradili Česko zo zoznamu bezpečných krajín https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky8 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodín dozadu
Po príchode z rizikových krajín sa stačí ohlásiť na úrad a zostať v izolácii https://t.co/yRVhaImUw4 #novinky8 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Predĺžený víkend v auguste na Cypre v 3*hoteli za 259€ https://t.co/akaoHvd8l9 #dovolenky1 deň dozadu
Česko už nie je pre Slovincov bezpečné, cesta do Chorvátska s obmedzeniami https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky1 deň dozadu
Veľká Británia od 6. júla zruší povinnú karanténu pre turistov zo 75 krajín https://t.co/7ESrLIIWBM #novinky1 deň dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník https://t.co/wADZn4OYHE #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore