Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Island: 5+ tipov kam sa vydať na ostrove ako z rozprávky

Island: 5+ tipov kam sa vydať na ostrove ako z rozprávky

Keď som bola na Islande prvýkrát, strávila som tam multikultúrne Vianoce v brazílsko-islandskej spoločnosti. Videla som aj polárnu žiaru a tak som si na svojom bucket liste odškrtla ďalší z už splnených snov. Keď som bola na Islande druhýkrát, ľudia na koncerte v rade predo mnou šňupali kokaín z kreditky. Bolo to 20. výročie festivalu Iceland Airways. Ľudia sa v noci menili na úplne iné tvory, aby bolo ráno zase všetko tak, ako má byť.

Reklama

Island je pre mňa zmesou šialeností, živočíšnej živelnosti, rôznych vôní a farieb, ktoré som nikdy predtým nevidela a necítila. Nedá sa o ňom písať krátko, no nateraz tak urobiť musím. Tu je 5+ tipov, zaujímavostí a rád, ktoré stoja za návštevu. A potom tisíc ďalších miest na tomto ostrove, na ktoré tam narazíte sami.

5 zaujímavostí o Islande

  • Island je priekopníkom prírodnej energie. Približne 85 % spotreby energie na Islande pochádza z obnoviteľných zdrojov, z ktorých až 66 % má geotermálny pôvod. V budovách a domoch tak majú Islanďania radiátory plné vody. Je to veľmi zaujímavá skúsenosť, zvyšovať na Islande kúrenie. Kvapalina v rúrach rozozvučí, miestnosť sa pomaly ohrieva trochu vlhkým, no príjemným teplým dobrom.
  • Na Islande doposiaľ nežijú komáre!
  • Nájdete tu aj najväčšiu prehliadku penisov na svete. Stačí zájsť do falologického múzea Hið Íslenzka Reðasafn v Reykjavíku. Alebo aj nie…
  • Poloha Islandu medzi dvoma tektonickými platňami okrem iného znamená, že krajina má jednu z najvyšších koncentrácií aktívnych sopiek na svete. Aktívnych sopečných systémov je asi 30, približne každých päť rokov majú Islanďania možnosť zažiť sopečné divadlo.
  • Súčasťou islandskej kultúry sú Elfovia. Mnoho Islanďanov stále verí v ich existenciu. Nazývajú ich Huldurfolk, to sú v preklade tí, ktorí sa ukrývajú. Dodnes platí, že či už ide o výstavbu novej cesty, alebo o nového domu, ak má navrhovaná stavba potenciál narušiť život Elfov, o ktorých sa predpokladá, že žijú práve na tomto mieste, pravdepodobne proti tomu bude protestrovať veľa ľudí a cestu či dom budú musieť postaviť trochu ďalej.

Ako sa dostať z letiska do centra mesta?

Asi by vám ani len nenapadlo, že na Islande nájdete až 464 letísk, všakže? Ľudia tu žijú rozptýlení aj v takých oblastiach, do ktorých sa autom, nebodaj autobusom, jednoducho nedostanete. Zostáva im tak využiť lodnú alebo leteckú dopravu. Dobrým príkladom sú Vestmannaeyjar, ostrovy na južnom pobreží Islandu. Sú príliš ďaleko na to, aby ich s pevninou vedeli spojiť mostom. Všetky tieto letiská sú, samozrejme, rôznej veľkosti.

Štyri najväčšie letiská na Islande sú: Keflavik International Airport, Reykjavik Domestic Airport, Egilsstaðir Domestic Airport a Akureyri Domestic Airport. Bežným cestovateľom stačí poznať dve z nich – to v Keflaviku a to v Akureyri, hlavnom meste severu, ako Akureyri prezývajú. Tak poďme na to – ako sa z nich dostanete do centra Reykjavíku a Akureyri?.

Z letiska Keflavik International Airport autom do Reykjaviku:

Letisko v Keflaviku je najväčším letiskom na Islande, 99 % medzinárodných letov na Island aj z neho smeruje práve sem. Až sa im čudujem, že to všetko stíhatejú s takou noblesou, letisko je totiž pomerne malé. Od Reykjaviku je vzdialené asi 45 minút.

Z letiska Keflavik International Airport autobusom do Reykjaviku:

Flybus je zďaleka najlacnejšou možnosťou, ako sa dostať do Reykjaviku. Nie je potrebné si lístky rezervovať vopred, samozrejme tak môžete urobiť. Stojí približne 21 EUR. REZERVUJ LÍSTOK

Spravuje ich spoločnost Reykjavik Excursions, ktorá má v talóne aj desiatky exkurzií a sprievodcov po celom Islande. Ak máte rezervovaný hotel, Flybus vás, v prípade, že má s daným hotelom takú dohodu, vysadí v meste priamo pred ním.

Z letiska Keflavik International Airport taxíkom do Reykjaviku:

Z letiska a na letisko sa dostanete samozrejme aj taxíkom, určite je to veľmi komfortné, zároveň však oproti ostatným spôsobom omnoho drahšie.

  • Snæland Travel zabezpečuje súkromnú dopravu z letiska Keflavik do Reykjaviku.

Letisko Akureyri Domestic Airport

Air Island je jediná letecká spoločnosť, ktorá lieta do Akureyri. Let z Reykjaviku trvá asi 45 až 60 minút, letí sa viackrát denne. Samozrejme, všetko záleží od počasia. Z Akureyri môžete letieť späť do Reykjavíku, Egilsstaðiru, na ostrov Grimsey, do Vopnafjörðuru, Þórshöfnu a piatich rôznych miest v Grónsku. Do Akureyri sa letecky dostanete aj z Grónska a Faerských ostrovov.

  • Akékoľvek informácie o letiskách a preprave z nich nájdete na webe spoločnosti Arctic Adventures v sekcii Icelandic Airports.

Čo robiť, vidieť a zažiť na Islande?

Mini Island. Ak máte na Island skutočne obmedzený čas, možno by ste sa mali vybrať na polostrov Snæfellsnes. Nazývajú ho miniatúrou Islandu, pretože sa tu na pomerne malom priestore nachádzajú takmer všetky islandské divy prírody a jeho krajinné črty. Nad polostrovom sa týči Snæfellsjökull, dvojvrcholový ľadovec pokrývajúci sopku, obklopený je zase lávovými poľami a pobrežím.

V jeho blízkosti narazíte na úplne opustenú osadu Búðir ​​a Lóndrangarské komíny, čadičové vrchy vystupujúce priamo z oceánu. V roku 2001 sa toto miesto stalo národným parkom. Snæfellsjökull inšpiroval svojim vzhľadom aj najslávnejšiu Cestu do stredu Zeme od Julesa Verna. Také je to tu krásne!

Čierna čiernota

Južné pobrežie je jednou z najobľúbenejších turistických zastávok Islandu. Pri mestečku Vík, približne 160 km od hlavného mesta Reykjavík, nájdete Reynisfjaru. Pre mňa to bol jeden z najkrajších zážitkov vôbec, dokonalé miesto, no nebezpečné. Vodopády, ľadovce aj sopky sú majestátne a krásne, ale sú to pláže a divoký Atlantik, ktorý vás, ak si nedáte dobrý pozor, zmetie do svojich hlbín. Na pláži nenájdete ani obyčajný biely piesok, ale čierny, dotvorený vulkanickou aktivitou dávno vybuchnutých sopiek.

Skryť pred oceánskym mrazom a vetrom sa môžete v čadičovej jaskyni so šesťuholníkový stĺpmi vytesanými priamo do nej. Prejsť sa však môžete až k skalnatým pilierom Reynisdrangar, ktoré ako mnohé podobné útvary, Islanďania považujú za trolov. Zastihlo ich ranné slnko a tak skameneli. Dokonalé miesto! Oblečte sa však poriadne, také vetrisko ste možno ešte nikdy nezažili.

Tam, kde líšky dávajú dobrú noc

Najsevernejšia časť islandských Westfjordov poprepletaná starými islandskými ságami sa nazýva Hornstrandir. Už storočie je to takmer vyľudnená oblasť, ľudia ju opustili najmä pre nedostatok priemyslu v oblasti a vzdialenosti od väčšiny islandského života. Najvernejší zostali týmto útesom, ktoré sa skrývajú až v oblakoch, vtáčí obyvatelia.

V zarastených poliach možno zahliadnete aj jediného domáceho cicavca, arktickú líšku. Krásny tvor! Zvieratá v tejto oblasti nemajú s priblížením sa k vám takmer žiadne problémy, nepoznajú strach z lovu, preto sa môže stať, že vám líška, ak budete mať šťastie, zje maškrtu rovno z dlane. Do oblasti Hornstrandir sa dostanete trajektom z Ísafjörður a z okresu Strandir.

Ďaleko na východ

Turisti, ktorí sa vracajú z Východných fjordov vravia, že je to snáď ich najobľúbenejšia časť ostrova. Objavujú ich však väčšinou len tí, ktorí sa vydajú na cestu po Islande po takzvanej Ring Road. Ak nemáte radi davy turistov, potom je táto cesta pre vás ako stvorená. Na horské priesmyky a hranaté útesy sa nevydá len tak hocikto.

Ponúkajú nádherné scenérie a výhľady, napríklad na národný park Vatnajökull a jeho obrovský centrálny ľadovec. Napriek odľahlosti, nájdete vo Východných fjordoch usadlosti Djúpivogur, Seydisfjörður a Egillstaðir, kde vás radi uložia do perín a nakŕmia vás, aby ste si pred tým, ako budete v ceste pokračovať, oddýchli. Pozerajte sa nielen pred seba, ale zamerajte sa aj na detaily. Vody sú plné morských cicavcov a na útesoch hniezdia veľké morské vtáky.

Bez Reykjavíku nie je Island Islandom

Pulzujúce umelecké a hudobné scény, mestské párty, desiatky svetoznámych kultúrnych a historických pamiatok – v Reykjavíku by ste mali okúsiť z každého rožka troška. Napriek tomu, že je domovom menej obyvateľov ako má Bratislava, má všetky atribúty veľkomesta. Mojou najobľúbenejšou atrakciou je Múzeum veľrýb plávajúcich v islandských vodách v životnej veľkosti. Je tam dokonalá morská atmosféra, všade počuť zvuky veľrýb, v priestore sa odrážajú vlny a šibrinkujúce podmorské svetlo. Milujem to tam!

Okúpte sa v mestských bazénoch, ktoré vyzerajú skôr ako luxusné kúpele. Vlastne to možno bude to najlacnejšie spa, aké ste kedy zažili. Ak sa budete zdržiavať v centre Reykjavíku, jasnou voľbou je navštíviť kúpalisko Sundhöll Reykjavíkur, ktoré sa nachádza len niekoľko sto metrov za mohutným kostolom Hallgrímskirkja. Ten rozhodne navštívte tiež. Ani si ho nemusíte dávať do zoznamu miest, ktoré by ste mali vidieť. Neprehliadete ho, vidieť ho hádam z každého uhla mesta. Objavujte, kaviarne a reštaurácie plné morských plodov z lokálnych vôd, čitárne a knižnice tiež. Najmä, skúste chodiť peši, Reykjavík je na to ako stvorený.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdieľané zážitky

Ak sa nechcete na cesty mimo hlavné mesto vydať na vlastnú päsť, potom využite sprievodcovské služby. Hlavným cieľom jednej z takýchto komentovaných výprav bude ľadovcové jazero Jökulsárlón, známe ako Ľadovcová lagúna, po ktorej vás dokonca čaká krátka plavba. Rozprestiera sa medzi Atlantickým oceánom a ľadovcom Vatnajökull. Z tohto miesta pokračuje prehliadka do mesta Vík až k vodopádu Seljalandsfoss.

Priamo na mieste nájdete oveľa širšiu ponuku výletov so sprievodcom, od tých jednodňových až po tie dlhšie a náročnejšie.

Čo treba ochutnať na Islande

Tak ako vo väčšine škandinávskych krajín, aj islandská kuchyňa je inšpirovaná sezónnosťou a na tanieroch sa prevažne nachádza to, čo práve rastie alebo sa pasie, či pláva vo vode. Islanďania majú radi jahňacie aj konské mäso, tresku či sleďa do chrumkava a omáčku Skyr s hranolkami.

Špičkou gastronómie v Reykjaviku sú vraj tieto reštaurácie: Íslenski BarinnMatarkjallarinnKOL Restaurant a Matur og Drykkur. Zameriavajú sa na tradičné ingrediencie a pokrmy v novom šate. Samozrejme, nie sú lacné, no nájdete v nich typické islandské pokrmy ako sú fermentovaný žralok, jahňacie mozgy alebo veľrybie mäso z vráskavcov minke.

Ako chutia vám nepoviem, ani jednu z týchto vecí som na Islande nikdy neochutnala a ani sa nechystám. Čo vám však určite odporúčam ochutnať je islandský hotdog – pylsur na tomto mieste Bæjarins Beztu Pylsur. A aby to bolo pravé islandské, vypýtajte si eina með öllu, jeden so všetkým. Neoľutujete! A poto msi dajte dobrú zmrzlinu v Cafe Loki. A ešte chlieb, pečú fantastický chlieb!

Zdroj fotografie: www.shutterstock.com / Foto credit: Wei Seah

Výhodné ubytovanie v Reykjaviku

Rodinou prevádzkovaný penzión Aurora sa nachádza v pokojnej štvrti hlavného mesta Thingholt, len 450 metrov od najznámejšej ulice Laugavegur. Bývate tak skutočne v centre mesta. O penzión sa starajú rodinný príslušníci, sú veľmi príjemní a radi vám poradia s plánovaním ciest, letiskovým transferom, voľnočasovými aktivitami a odporučia vám aj dobré reštaurácie v okolí. Izby v penzióne sú zdieľané alebo súkromné, všetko záleží od vášho rozpočtu.

Druhým, veľmi príjemným a nekomerčným ubytovaním v meste je rodinný penzión Eric the Red. Má krásne izby pre väčšie aj menšie skupiny ľudí. Do centra mesta to máte peši len pár minút a asi jeden kilometer cesty k jazeru Tjörnin, reykjavíckemu srdcu pri starom parlamente. Na raňajky vám tu spravia aj domáci čerstvo pečený chlebík!

Užitočné mobilné aplikácie na Islande

Strætó bs.

Ak sa budete zdržiavať len v centre hlavného mesta, potom vám k presunom bohate stačia vaše nohy, no ak sa chcete dostať do odľahlejších častí Reykjavíku či za jeho brány, potom vám padne vhod aplikácia Strætó. Využívajú ju turisti, ale aj domáci. Viete si cez ňu presne skontrolovať odkiaľ a kam vám ide autobus, prípadne si rovno kúpiť lístok. Využívala som ju vždy, keď som niekam išla, je veľmi spoľahlivá.

112 Iceland

Pri cestách vnútrozemím majte pre istotu v zálohe aplikáciu 112 Island. Viete cez ňu poslať žiadosť islandskej záchrannej službe, polícii a hasičom. Stačí jeden klik prstom a oni si vás nájdu.

My Aurora Forecast & Veður

Vhod vám padnú aj tieto aplikácie. Jedna vám bude hlásiť, či je počasie akurát na to, aby ste sa vydali za polárnou žiarou, tá druhá je potrebná preto, aby ste vedeli, či sa máte vôbec niekam na cestu vydať. Islandské počasie je zradné, nezahrávajte sa s ním. Mnohí už na to doplatili.

Čo si vziať so sebou na Island

Pozor na baterky!

Neraz sa mi stalo, že sa mi smartfón dlhý čas vystavený priamemu islandskému vetru a mrazu z ničoho nič vybil. Nie je preto zlý nápad máť vždy po ruke nabíjací powerbank. V našom pelimarte máme pre vás jeden bezdrôtový powerbank v gumenom čiernom poťahu odolný voči nárazom. Bez problémov ho vložíte do každej kabelky, ruksaku či do tašky.

  • Kedy cestovať na Island?

    Na Islande sa dá naplánovať skvelý výlet kedykoľvek počas roka. Leto (jún – september) sa považuje za hlavnú sezónu, stihneš toho veľa za krátky čas, pretože tu takmer vôbec nezapadá slnko. Od jesene do jari naopak tma prichádza rýchlejšie, za to môžeš pozorovať polárnu žiaru.

  • Cestovné doklady pri ceste na Island

    Pri turistickej ceste (max. 90 dní) na Island ti postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Víza nepotrebuješ.

    Platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne 3 mesiace po návrate.
    Deti musia mať vlastný cestovný pas.

  • Peniaze a ceny na Islande

    Oficiálnym platidlom na ostrove je islandská koruna. Zamieňať peniaze nemusíš, v drvivej väčšine prípadov (obchody, verejné toalety, parkovanie, čerpacie stanice, stánky s jedlom) môžeš na Islande platiť kartou. 

    Ceny na Islande sú veľmi vysoké. Drahšie je ubytovanie, jedlo i výlety a aktivity so sprievodcom. Ušetriť môžeš najmä využívaním ubytovania v kempoch, varením si vlastného jedla a zdieľaním nákladov na auto a pohonné hmoty.

  • Požičanie auta na Islande

    Ostrov môžeš prejsť verejnou dopravou, na bicykli, stopom alebo autom. My ti určite odporúčame tú poslednú možnosť. Autom totiž najlepšie spoznáš ostrov. Verejná doprava funguje len medzi mestami a nie je príliš pravidelná. Auto si vieš požičať v lete i v zime, odporúčame ti najmä pohon na všetky štyri kolesá a poistenie. Klikni a požičaj si auto na Islande

    S autom môžeš obísť celý Island. Najobľúbenejšie okruhy sú Ring Road, ktorý sme prešli za 7 dní alebo Golden Circle, ktorý prejdeš bez problémov aj za 1-2 dni.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (11 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore