Nájdeš nás aj na:

Novinky

Pamiatky v ohrození. Bears Ears v USA prišli pre Trumpa o 85% územia

Pamiatky v ohrození. Bears Ears v USA prišli pre Trumpa o 85% územia

Svetový pamiatkový fond (Worlds Monuments Fund) uverejnil ešte koncom minulého roka zoznam ohrozených kultúrnych pamiatok pre rok 2020. Z 250 nominácií z celého sveta vybral nezávislý panel tejto organizácie 25 z nich. Robí tak každé dva roky. Urbanizácia a migrácia, politické nepokoje, ekonomické záujmy. Prírodné katastrofy, klimatická zmena, násilné konflikty. To všetko sú dôvody, ktoré tieto miesta a ich význam ohrozujú.  

Reklama

Nové letisko v Peru ohrozuje zachovanie Machu Picchu, v Texase hrozí, že plán sanácie zničí budovu San Antonio Woolworth, dominantu afrického hnutia za občianske práva,“ píše Lonely Planet. V Španielsku zase masový cestovný ruch negatívne vplýva na typické domčeky v Córdobe.

Parížska katedrála Notre Dame tiež prešla skúškou – skúškou ohňom, keď začiatkom roka 2019 rozsiahly požiar ochromil jej budúcnosť. V bezpečí pred ľuďmi a naším konaním nie sú ani pamiatky v Kanade, Gruzínsku, Iraku, Japonsku, Nepále, Spojených štátoch amerických, v Čile, Anglicku či na Haiti.

WATCH

Lonely Planet veľmi trefne poznamenáva, že tieto pamiatky nestratíme zo dňa na deň, pred očami nám chátrajú a miznú pomaly. Možno sa raz nestihneme ani čudovať, že už tu nie sú. Prezrite si všetkých 25 kultúrnych pamiatok v magazíne Svetového pamiatkového fondu WATCH. My sme sa rozhodli, že každej jednej z nich budeme venovať náležitú pozornosť. Každý týždeň vám tak prinesieme pozadie jednej pamiatky, ktorá je na zozname tých ohrozených.

1.    Pamiatka v ohrození – posvätná pôda Indiánov v regióne Bears Ears

Začneme rovno v Spojených štátoch amerických na posvätnej pôde piatich kmeňov pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky s názvom Bears Ears (Medvedie uši) v štáte Utah. Ide o kmene Hopi, Navajo, Ute Mountain Ute, Zuni a Ute.  

Nájdete tu stovky obydlí a komunitných centier starých kmeňov, či maľby na skalách ukryté v jaskyniach, skalnaté mosty a kaňonové systémy, pieskovcové útesy, rozsiahle údolia aj ploché vrcholky hôr. Táto oblasť bola podľa Washington Post obývaná posledných 13 tisíc rokov, takmer nedotknutá zostala až do polovice 19. storočia. Od začiatku 20. storočia na ňu pôvodní obyvatelia stratili nárok, na stiredačku bola vo vlastníctve a v správe štátnej, potom federálnej vlády. No jej prítomnosť a budúcnosť nebola nikdy taká neistá ako dnes.

Údolie bohov, Bears Ears, Utah. Zdroj fotografie: THoffman
Údolie bohov, Bears Ears, Utah. Zdroj fotografie: THoffman

Posvätnosť pre každého iná

Lonely Planet uvádza, že počas Trumpovho prezidentovania prišla oblasť o 85 percent svojej rozlohy. Potvrdzuje to aj Svetový pamiatkový fond. Z 1,35 miliónov akrov, teda 5 463 km štvorcových, na juhovýchode Utahu, ktoré tejto národnej pamiatke vymedzil ešte v roku 2016 bývalý prezident USA Barack Obama, zostalo o necelý rok neskôr Indiánom len okolo 300 tisíc akrov, teda len 1 214 km štvorcových.

Pritom o ochranu tohto územia, ešte skôr ako sa vôbec volalo Bears Ears, sa už v roku 1936 snažil americký prezident Franklin D. Roosevelt, neskôr aj Bill Clinton.

Washington Post píše, že Trumpove rozhodnutie bolo aj v záujme niektorých obyvateľov a úradníkov Utahu. Po tomto nariadení z decembra 2017 sa zvýšil aj lobing po ťažbe uránu v oblasti Bears Ears, s ktorým je spájaný aj súčasný riaditeľ Agentúry na ochranu životného prostredia, republikán Andrew Wheeler. Do tejto funkcie ho menoval práve Trump.     

Protesty proti Trumpovmu nariadeniu skresať územie národnej pamiatky Bears Ears o 85 percent svojej pôvodnej rozlohy. Zdroj fotografie: Johnny Adolphson

Plán riadenia od Trumpa a žaloba ako odpoveď od miestnych

Pamiatkári sa boja aj nového plánu riadenia v oblasti z júla 2019, ktorý ju podľa nich viac poškodí ako ochráni. Povoľuje tu inštaláciu inžinierskych sietí, stavbu prístupových ciest, používanie rekreačných terénnych vozidiel či pasenie dobytka, píše sa v magazíne WATCH. Na pôde, ktorú pôvodným obyvateľom Trump odobral, by mala byť  povolená ťažba ropy a plynu, prípadne uránu.

Pôvodný zámer, ešte za Obamu, bolo využívať toto teritórium len na rekreáciu, šport a turistiku. Dokonca bola naplánovaná kompletná stratégia riadenia dopravy v tejto oblasti. Jej značná časť mala byť od áut a ťažkých strojov oslobodená. Miestni ochranári a potomkovia Indiánov podali na federálnu vládu Donalda Trumpa aj žalobu – žiadajú ochranu územia na 1,9 milióna akroch v tejto oblasti ohraničenej riekami Colorado a San Juan.

Vznikla aj koalícia 30 pôvodných kmeňov, ktorá chce zaistiť, aby bola oblasť Bears Ears naveky spravovaná ako kultúrna pamiatka. Táto koalícia má na svojom webe aj interaktívnu mapu už spomínaných hrozieb v oblasti Bears Ears. Národnú pamiatku pôvodných obyvateľov, Indiánov, si zase môžete pozrieť na detailných 3D fotografiách a záberoch z dronu v článku Washington Post.

Kliknite na link: https://bearsearscoalition.org/threats/ a zistite, ktoré riziká a v akom množstve ohrozujú posvätné územie pôvodných obyvateľov Bears Ears.

Priatelia posvätnej zeme

Akoby už nebolo dosť to, že Bears Ears často čelí plieneniu, vandalizmu a znesväteniu pohrebísk, ktoré nie sú oplotené ani strážené. Tie podliehajú aj prírodnej degradácii. Svetový pamiatkový fond sa preto rozhodol finančne podporiť miestnu skupinu, ktorá dlhodobo spolupracuje s lokálnou vládou na ochrane prírodných a kultúrnych zdrojov Bears Ears. Vo vybraných lokalitách robia ochranné opatrenia na základe archeologických nálezov a hodnotenia stavu oblasti či jej dokumentácie.

Hovoria si Priatelia Cedar Mesa (Friends of Cedar Mesa), podľa jednej z plošín, na ktorej sa posvätné miesto pôvodných obyvateľov nachádza. Výkonný riaditeľ tejto organizácie Josh Ewing uviedol, že nie sú ochotní čakať, kým politici alebo súd urobia pre toto miesto konečne niečo pozitívne. Dovtedy podľa neho Bears Ears doslova zomrie.  

Ruiny pôvodných osídlení v Bears Ears, Utah. Zdroj fotografie: Johnny Adolphson
Kresby na skalách, Bears Ears, Utah. Zdroj fotografie: Colin D. Young

Mohlo by vás zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore