Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malorka a tipy redakcie kam sa vydať za dobrodružstvom

Malorka a tipy redakcie kam sa vydať za dobrodružstvom

Malorku si mnohí spájame najmä s bielymi piesočnatými plážami a tyrkysovým morom. Je obľúbenou destináciou španielskej kráľovskej rodiny, na čo sú Malorčania právom hrdí a cestovateľský portál TripAdvisor ju nedávno zvolil za druhý najobľúbenejší ostrov v Európe. Malorka však ponúka oveľa viac ako niekoľko dovolenkových rezortov. Poďme sa na to teda spolu pozrieť.

Reklama

Aktuálne podmienky vstupu na Malorku:

Pri vstupe do Španielska postačí registrácia, netreba test ani karanténu. Po návrate domov na Slovensko nemusia plne zaočkovaní cestujúci absolvovať karanténu, ani test – postačí im registrácia na korona.gov.sk/ehranica. Všetci ostatní sa takisto musia registrovať a stráviť minimálne 5 dní v izolácii, karanténu môže ukončiť negatívny PCR test hradený štátom najskôr na 5. deň.

Malorka a 5 zaujímavostí z ostrova

 • Ostrov Malorka inšpiroval generácie umelcov, najmä spisovateľov a hudobníkov, ktorí tu hľadali svoju múzu. Poľský klavírny skladateľ Frederik Chopin strávil na Malorke zimu v rokoch 1838 až 1839 v meste Valldemossa, dokončil tu svoje prelúdiá. Spoločnosť mu robila spisovateľka George Sandová, tú inšpirovala Malorka natoľko, že o nej napísala dielo s názvom Zima na Malorke.
 • Začiatkom 20. storočia navštívila ostrov aj Agatha Christie, zdržiavala sa najmä v Palme, hlavnom meste ostrova, a v Port de Pollenca na severe. Prvá z poviedok z jej zbierky Problémy v zálive Pollensa a iné príbehy je práve z tohto miesta.
 • Malorčanom je od narodenia aj tenista Rafael Nadal, pochádza z mesta Manacor. V roku 2016 tu otvoril tenisovú akadémiu pre nadaných a nádejných tenistov. Zahrať tenis si v nej môžu vyskúšať aj turisti.
 • Na Malorke sa zrejme pšeničná múka použila prvýkrát na svete na sladký dezert, nie len na pečenie chleba! Hovoria tomu ensaïmada – sladké pečivo v tvare špirály, ktorého najstarší recept pochádza zo 17. storočia.
 • Na Malorke sa nachádza viac ako 200 rôznych jaskýň, verenosti prístupná je len malá časť z nich, aktuálne päť. Najkrajšie sú, aspoň podľa mňa, Cuevas del Drach, Dračie jaskyne.

Ako sa dostať z letiska do centra mesta?

Malorka má len jedno letisko určené pre komerčné účely. Ako inak, pristanete neďaleko hlavného mesta na letisku s názvom Palma de Mallorca Airport (PMI). Do centra to nie je ďaleko, asi osem kilometrov. Možno vás zaujme, že po tom madridskom a barcelonskom je toto tretie najväčšie španielske letisko. Z letiska do mesta vás radi odvezú milí taxikári, môžete si požičať auto a vyraziť naprieč Malorkou sami alebo sa jednoducho odveziete autobusom ako väčšina turistov. Tu je zopár tipov.

Z letiska Palma de Mallorca Airport autom do centra Palmy:

Z letiska Palma de Mallorca Airport autobusom do centra Palmy:

Najlacnejšou alternatívou je autobus. Lístok stojí približne 5€ na osobu a cesta trvá asi 30 minút. Autobusy odchádzajú približne každých 15 minút, vysadia vás rovno v centre mesta na Plaça d´Espanya. Tam nájdete aj všetky ďalšie hlavné autobusové a vlakové terminály.

 • Autobusy EMT (Empresa Municipal de Transports Urbans de Palma de Mallorca) KÚPIŤ LÍSTOK

Z letiska Palma de Mallorca Airport taxíkom do centra Palmy:

Cena za 20 minútovú jazdu taxíkom do centra mesta vás vyjde približne 25€.

Malorka: čo robiť, vidieť a zažiť?

Pláže! Áno, predsa len pôjdete na Malorku aj za slnkom a morom, všakže? Najlepšie hodnotenou plážou je práve tá s bielym pieskom a azúrovo modrou vodou – Playa de Muro. Na ostrove ich je spolu 262, takže si budete mať z čoho vybrať. Zbystrite, keď na tabuli cestou po ostrove uvidíte tieto názvy – Calla Agulla, Portals Vells, Formentor či Son Serra de Marina a Cala Estellencs. Sú to prekrásne miesta a zálivy, ktoré stoja za návštevu.

Všetky zmysly dokorán

Jedným z najpôsobivejších miest na ostrove je katedrála Le Seu s jednými z najväčších vitrážnych okien na svete. Nachádza sa v hlavnom meste ostrova, v Palme. Gotická katedrála stojí na mieste bývalej arabskej mešity. Palma je domovom mnohých mimoriadnych architektonických skvostov, napríklad Can Casasayas a Penzión Menorquina.

Tieto dve budovy navrhli súčasne v rokoch 1908 a 1909, sú oddelené len úzkou ulicou. Fasáda a interiér budov sú silno ovplyvnené modernistickým a secesným štýlom. Ak v nich čítate Gaudího rukopis, potom čítate správne. Tento katalánsky architekt má svoje prsty v parabolických oblúkoch okien a dverí, ako aj vo zvlnenom štýle oboch budov.

Plaza del Toros – aréna býkov v severnej časti Palmy na ulici Gasper Bennassar, pomenovanej podľa známeho architekta zodpovedného za dizajn tejto arény, je ďalším architektonickým skvostom ostrova. Do arény sa usadilo v nie až tak dávnych časoch presne 11 620 ľudí, aby pozorovali býčie zápasy. Dnes sa používa na koncerty, festivaly a na športové podujatia. Chvalabohu!

Za zeleňou

Chrbát ostrova tvorí pohorie Serra de Tramuntana, dlhé skoro 90 km, zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Dominantou tejto časti krajiny sú starobylé suché kamenné terasy, steny a prírodné plastiky, pokorené storočné olivovníky, ale aj mestá a dediny, ktoré stoja za návštevu pre ich kultúrne a historické pamiatky. Turistická trasa Dry Stone Route (GR221), tiahnuca sa od Andratxu až po Pollença, ponúka turistom autentický zážitok trochu inej Mallorky. Vrchmi pohoria vás prevedú staré dláždené chodníky, ktoré kedysi spájali horské komunity.

Na ostrove je mnoho veľkolepých jaskynných systémov, najznámejším je už spomínaný Cuevas del Drach v Porto Cristo. Tieto jaskyne boli prvýkrát preskúmané koncom 19. storočia,  nachádza sa v nich jedno z najväčších podzemných jazier na svete. Systémy majú rozlohu až 1 200 metrov. Čakajú vás v nich rôzne jaskynné útvary, tyrkysové vody kúpeľov Diana aj cesta loďou.

Trochu ďalej od centra

Jedným z najobľúbenejších miest, najmä pre svoju starobylosť, je mesto Alcudia na severnom pobreží ostrova. Za stredovekými múrmi sa nachádzajú desiatky úzkych chodníkov plné kaviarní a reštaurácií s výhľadmi na domy z 13. storočia. V tomto meste funguje od utorka do nedele jeden z najznámejších španielskych mestských trhov, kde nájdete všetko – od jabĺčok až po topánky. V opevnenom meste sa tiež nachádza krásna pláž, kde si môžete po prechádzke starým mestom oddýchnuť.

Odporúčame vám navštíviť aj Banyalbufar, jedno z najautentickejších miest juhozápadnej časti ostrova, v 10. storočí ho založili Arabi. Olivy a vinič sa tu stále pestujú v hojnom množstve pozdĺž radov kamenných stien pod kopcami. Prechádzky tichými, úzkymi uličkami dediny Banyalbufar sú vraj ako krok späť v čase. Ak vám vyhladne, najlepšou lokálnou reštauráciou je Cuina de Banyalbufar – rodinný podnik a špecialista v oblasti stredomorskej  kuchyne. Z dediny vedie množstvo cyklistických trás, jedna z tých najobľúbenejších vedie do Port des Canonge.

Za zábavou

Na Malorke nájdete jeden z najznámejších zábavných parkov v Európe – Jungle Park. Pýši sa tým, že je najväčším na Baleárskych ostrovoch. Na deviatich hektároch borovicového lesa v Santa Ponsa, len 500 metrov od pláže, vás čakajú prekážky, predovšetkým lezenie po stromoch v rôznych výškach cez mosty, laná či drôty.

Ak vás, naopak, láka zábava v podobe barov a večerných tancovačiek, potom sa vydajte do mesta Magaluf, najznámejšieho mesta klubov na Malorke. Hovorí sa, že tam chodí veľa škandinávskych a britských turistov.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdieľané zážitky

Tým nerozhodnejším z vás uľahčia výber programu ponuky na niekoľkohodinové či celodenné výlety so sprievodcami. Na Malorke ich je hneď niekoľko a vyzerajú veľmi lákavo, napríklad plavba katamaránom na ostrov Malgrat a do prístavu Andratx s možnosťou potápať sa vo vodách plnýc podmorského života.

Čo treba ochutnať na Malorke

Prvé, čo pri spojení jedla a Malorky príde na um mne, sú ensaimadas, chrumkavé sladké pečivo alebo pre vegetariánov a vegánov nedostupné sobrasada, pre Malorčanov typické klobásky. Na Malorke na vás budú všade z výkladov vyskakovať aj iné klobásky, volajú ich butifarry, či chúďatká slimáky s názvom karaky. Možno najjednoduchší, no výboný a rýchly pokrm na zasýtenie je domáci chlieb s paradajkovou omáčkou alebo olivovým olejom.

Podobne jednoduché je, najmä v lete obľúbené, Trampó. Pozostáva z paradajok, zelených paprík a z cibule s olivovým olejom a soľou. Trampó je zdravé, chutné a osviežujúce. Dáva sa aj na pizzu!

Tradičným jedlom na Malorke je aj Frito Mallorquin. Toto na vysokej teplote upravené jahňacie mäso so zeleninou nájdete iste v každej miestnej reštaurácii alebo bufete. Aké sú ingrediencie? Najčastejšie cibula, zemiaky, fenikel, artičoky, červená paprika, cesnak, hrach a olivový olej. Možností ke habadej!

Malorka a výhodné ubytovanie

Rozumieme tomu, že nie každému z vás sa chce vybavovať si ubytovanie na vlastnú päsť, preto máme pre vás tip na nami overené hotely. Ako prvý vám ponúknem jeden mimo hlavného mesta. Prečo? Hotel Uyal je jedno krásne, nádherné romantické miesto!

Nachádza sa na pobreží v meste Port de Pollença s výhľadom na rovnomenú pláž alebo na protiľahlé pohorie Tramuntana. Hotel má všetky potrebné vymoženosti, pre tých, ktorí majú radi luxus, aj pre tých, ktorí uprednostňujú prírodu a pokoj. Je nenútene zariadený, má veľký bazén a dosť priestoru pre samotárov aj pre veľké skupiny.

 • NEPREHLIADNITE: Špeciálna ponuka leteckého pobytu od Pelikána s ubytovaním v hoteli Uyal.

Ak sa predsa len rozhodnete ubytovať v centre hlavného mesta Palma, potom siahnite po overenom hoteli Palma Old Town – Turismo de Interior. Veľký palec hore mu dávame za to, že je prispôsobený aj pre zdravotne ťažko postihnutých návštevníkov. Od prístavu Palma de Mallorca je vzdialený necee tri kilometre.

Užitočné mobilné aplikácie na Malorke

Mallorca RunAway 

Toto je vraj najkompletnejší sprievodca o cestovaní, zábave a službách na Malorke. Pomôže vám objaviť ostrov s viac ako 800 vyznačenými zaujímavými miestami. Nepotrebujete byť pritom ani online a neplatíte žiadne dodatočné poplatky za používanie!

Môžete si na nej vytvoriť vlastné cestovné trasy, ukladať si miesta ako obľúbené alebo ich zdieľať na svojich sociálnych sieťach. Asi vám už napadlo, že na toto všetko vám už dnes stačia Google Maps. Používatelia tejto aplikácie si však pochvaľujú filtre, ktoré vám ulahčia vyhľadávanie a konečný výber miesta podľa rôznych kritérií, napríklad popularita, štýl, cena či vzdialenosť.

Malorka: čo si vziať so sebou na dovolenku?

Aby ste mali vždy nabité telefóny a fotoaparáty pre zachytenie momentov z ciest, nájdite si v našom eshope kvalitné powerbanky s kapacitou 5 000 mAh z bambusového dreva. Má dvojicu USB portov pre dobíjanie dvoch zariadení naraz a šikovný napájací kábel. Viac produktov nájdete v našom Pelimarte.

Ako cestovať na Malorku?

Španielsko umožňuje Slovákom vstup bez testu a karantény. Postačí elektronická registrácia.

Pozri si aktuálnu ponuku akciových leteniek alebo leteckých pobytov.

Akciové letenky na Malorku

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Prečítaj si aj:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (5 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

2 NOVÉ LINKY z Bratislavy na leto: Záhreb 2-krát týždenne a Sofia dokonca 3-krát https://t.co/DKPFRLEraN #novinky20 hodín dozadu
Rozhovor s Viktorom Schillerom 1.časť: Keď človek niečo veľmi chce, musí urobiť kroky, ktoré by normálneho smrteľníka odradili https://t.co/6iSweQjG3z #tipy22 hodín dozadu
17 TOP atrakcií v Dubaji. Zaži mesto snov a zarezervuj si svoj zážitok (formulár v článku) https://t.co/G5yGvGBFRS #cestopisy22 hodín dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky22 hodín dozadu
Ako za 5 dní ošéfovať Zanzibar a užiť si ho naplno aj túto zimu https://t.co/zm0WmpiMgh #cestopisy22 hodín dozadu
USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky22 hodín dozadu
Ako navštíviť celý svet za jeden deň? Poď na EXPO2020, vybrali sme TOP pavilóny https://t.co/MMs9EX6QLZ #cestopisy23 hodín dozadu
USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky2 dni dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky2 dni dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore