Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestovanie s deťmi podporuje ich vývoj a rodinné väzby

Ako dospelí odrátavame dni do letných dovoleniek, aby sme si nabili baterky. Nemali by sme však zabúdať  na to, že i pre deti je takto strávený čas nesmierne prospešný. Rodičia na chvíľu nie sú obklopení iba prácou a obracajú svoju pozornosť na hru a zábavu, čo je pre deti veľmi cenný darovaný čas. Mama a otec, skákajúci ponad vlny mora, budujúci zámky z piesku, hrajúci bedminton na pláži. Vyzerá to ako čistá zábava, ale práve takýmito aktivitami sa rodina k sebe dostáva bližšie. Spoločné aktivity pomáhajú dieťaťu budovať zdravé sebavedomie a zasielajú mu jasný odkaz: “Máš moju plnú pozornosť. Teší ma, že som tu s tebou.” Cestovanie s deťmi podporuje ich vývoj a rodinné väzby a prináša mnohé ďalšie pozitívne aspekty. Prinášame vám niektoré z nich.

Reklama

Rodinná dovolenka odbúrava stres i každodennú rutinu

Rodinné prázdniny majú o to väčší význam, ak ich porovnáme s tým, čo sa deje v mnohých domácnostiach. Každodenný život plný stresu. Anglický The Telegraph uvádza vo svojom článku niekoľko štatistík, podľa ktorých sú dve tretiny rozhovorov rodiča a dieťaťa o každodennej rutine, 65 percent rodičov uvádza, že sa s deťmi hrá len občasne, jeden zo šiestich otcov tvrdí, že nevie, ako sa hrať so svojimi potomkami a jedna tretina na to jednoducho nemá čas. Málo času. Povinnosti. Financie. Komplikácie. Aké ďalšie dôvody vám bránia vycestovať s deťmi k moru, za novou destináciou, za objavnou cestou, s celou svojou rodinou? Pozrite sa na tú pozitívnu stránku.

Rozširovanie obzorov

Cestovanie s deťmi nám dáva príležitosť učiť sa spoločne. Jeden o druhom, o novej kultúre, o nových miestach, o rozdielnych aspektoch histórie, o zaujímavých tradíciách, nových a exotických jedlách, iných pohľadoch na život. Cestovanie pomáha prasknúť bublinu, v ktorej často deti žijú. Ich malý svet, kde dominujú rodičia a súrodenci, sídliskové ihrisko a detská izba, sa rozširuje o rôznorodých ľuďí, cudzie jazyky, o nepoznané prostredia.

Spoločné zážitky spájajú

Či už je to výlet na pláž, roadtrip do prírody, cestovanie vlakom po celej Európe alebo turistika v horách, spoločné cestovanie s rodinou vytvára zdieľané spomienky, ktoré sa odlišujú od tých, z každodenného života. Členovia rodiny na dovolenkách často prespávajú v jednom apartmáne, brodia sa spoločne blatom medzi odľahlými dedinkami či objavujú nové mestá, o ktorých dlho len snívali. Na dovolenke sa z vás zrazu stáva tím. Spoločné zážitky i skúsenosti, izolované od bežných starostí, podporujú rast trvalých spojení.

Cestovanie spája deti s prírodou

Zvieratá na farme, stromy, zeleň, voňavé ovocie, mravce, vysoká tráva – o to všetko sme často ukrátení počas života v meste. Či už je to stanovanie vo voľnej prírode alebo výstup do horských výšok, dieťa má príležitosť sa nielen k našej Matke Zemi dostať bližšie, ale sa jej i dotknúť, ovoňať ju, pocítiť na vlastnej koži. Sami viete, aké vzácne je nadýchnuť sa čistého vzduchu. Dopriajte tento okamih i svojim deťom. Zážitok v prírode poskytuje detoxikáciu od digitálneho sveta. Bez novej epizódy obľúbeného seriálu či animovanej rozprávky sa deti učia hrať a poznávať svet cez predmety a podnety, ktoré sú im medzi štyroma stenami neprístupné.

Vývoj mozgu

Čo je už menej známe, je to, ako prázdniny pozitívne pôsobia vývoj mozgu u detí. Počas rodinnej dovolenky precvičujeme dva geneticky zakorené systémy, hlboko v limbickej časti mozgu, ktoré v živote v domácnosti nepoužívame často. Ako vo svojom výskume z roku 2016 uviedol popredný estónsky neurovedec na washingstonskej State University Jaak Panksepp, jedným z nich je systém hry a druhý hľadania. Akonáhle zážitky s rodinou pôsobia na tieto systémy, aktivujú v mozgu látky, ktoré podnecujú pocity blaha, vrátane opioidov, oxytocínu a dopamínu. Panksepp ich nazýva našimi prírodnými darmi, pretože redukujú stres a aktivujú príjemné, veľkorysé pocity jeden k druhému a zjemňujú zmysel vnímania toho pozitívneho vo svete. So všetkými týmito antistresovými aspektmi systémov, si takto členovia rodiny dopĺňajú energiu.

Systém hry a hľadania prispieva ku kreativite

Úžasná vec na týchto systémoch je, že fungujú podobne ako svaly. Čím viac ich používate, tým viac sa stávajú súčasťou vás samých. Či ako neurovedec Bruce Perry pre Telegraph dopĺňa: “Emocionálne stavy začínajú byť súčasťou osobnostných znakov.” Keď vezmete svoje dieťa na prázdniny, podporujete jeho túžbu skúmať (systém hľadania), dôležitý zdroj aktívneho života a ich schopnosť hrať sa (systém hry). V dospelosti to prispieva k ich schopnosti hrať sa s nápadmi a byť kreatívny, ktoré sú napríklad nevyhnutné pre úspešného podnikateľa.

Cestovanie zlepšuje koncentráciu

Čo sa týka pobytu v prírode, výskum potvrdil zlepšenie pozornosti dieťaťa a úrovne jeho koncentrácie už po dvadsiatich minútach, strávených v prírodnom prostredí. Prechádzka v obklopení zelene tiež upokojuje telo, znižuje krvný tlak a hladinu stresových hormónov. Podľa Hannana, vyplývajúc z jeho práce z roku 2014, ponúka “obohatené” prostredie nové zážitky, ktoré majú silný vplyv na kombinované fyzikálne, kognitívne a zmyslové interakcie. Len si to predstavte: rodina šantiaca spoločne v bazéne, prechádzajúca sa po lese, chytajúca dlhé steblá trávy na nekonečnej lúke, opekajúca chlieb na ohnisku, či len tak oddychujúca na slnku, so zrnkami piesku medzi prstami na nohách. Ako by dodal Nietzsche: “Všetky dobré veci majú v sebe niečo lenivé a ležia ako kravy na lúke.”

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore