Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nemáš rád teplo a davy ľudí? Dovolenkuj na severských ostrovoch!

Ak ťa neláka exotika ani preplnené európske pláže, no predsa len by si rád išiel na zaujímavú dovolenku, máme pre teba riešenie. Ostrovy na severe Európy, kde nájdeš nádhernú prírodu a oddych v pokojnom tempe.

Reklama

1. Súostrovie Åland, Fínsko

Súostrovie sa skladá zo 6500 ostrovčekov, no len 60 z nich je obývaných. V lete ostrovy žijú najmä rybárčením a plachtením, no dá sa tiež vybehnúť na prechádzku do píniových lesov alebo na cyklotúru. V hre je, samozrejme, aj kúpanie v Baltskom mori – no hneď po tom odporúčame zohriať sa v saune. Na ostrovy sa dá dostať zo Štokholmu aj z Helsínk, cesta trvá približne dve hodiny.

2. Visingsö, Švédsko

Ostrov Visingsö podľa legendy vznikol vtedy, keď obor hodil do jazera Vättern chumáč trávy. Príbeh celkom sedí, keďže Visingsö je tvorený prevažne obrovským dubovým lesom. Je ako stvorený pre rodiny s deťmi, o program určite nebude núdza. Dominantou ostrova je hrad Visingborg, no zabaviť sa dá aj jazdou na koníkoch, obdivovaním krásnych záhrad alebo návštevou farmy s alpakami.

3. Öland, Švédsko

Ostrov je jedným z najslnečnejších miest Švédska a ideálnou destináciou pre milovníkov histórie. Dominuje mu obrovská vápencová planina a skaly staré viac ako 8000 rokov. Öland ponúka mimoriadne fotogenické scenérie a historické pamiatky. Napríklad hrad Borgholm z 12. storočia či pevnosť Gråborg.

Zdroj fotky: Kee Pil Cho | Dreamstime.com

4. Lofoty, Nórsko

Sto až tristo kilometrov severne od polárneho kruhu sa rozprestiera rôznorodá krajina plná hôr, pláží a fjordov – vysnívaný kraj pre každého aktívneho turistu. Vďaka Golfskému prúdu je teplota na ostrovoch príjemnejšia, ako by človek čakal a vytvára ideálne podmienky pre túry, rybárčenie, rafting alebo potápanie. Na Lofotoch sa navyše, najmä v letných mesiacoch od mája do júla, oplatí zostať hore dlhšie a pozorovať polnočné slnko. Od septembra do apríla sa ti zase môže pošťastiť vidieť polárnu žiaru.

Zdroj fotky: Rofl52 | Dreamstime.com

5. Bornholm, Dánsko

Najvýchodnejší bod Dánska a perfektná dovolenková destinácia. Na Bornholme nájdeš desiatky milých malých rybárskych dediniek, veľa slnka a skalnaté pobrežie. Ostrov je skvelé prejsť na bicykli, občas zastaviť a okúpať sa na niektorej z bielych pláží. Bornholm je tiež domovom keramiky a sklárstva, takže určite navštív aj niektoré vychýrené štúdio a odnes si originálny kúsok domov.

Zdroj fotky: Piotr Pawinski | Dreamstime.com

6. Trysunda, Švédsko

Maličký ostrov Trysunda Švédi označujú za jeden zo svojich najkrajších. Vôbec po ňom nejazdia autá, nemá dokonca ani vybudované cesty. Namiesto toho však má nespočetné množstvo turistických trás, krásnych pláží a príjemných dediniek. Obľúbená atrakcia ostrova je okruhliaková pláž Storviken alebo grilovanie pri červených skalách v dedinke Rödskaten.

Zdroj fotky: Tommy Swensson | Dreamstime.com

7. Ærø, Dánsko

Navštíviť ostrov s krkolomným názvom Ærø znamená pocestovať si v čase. Čarovné mestečko Ærøskøbing vydláždené mačacími hlavami a plné starých farebných domčekov ťa dostane svojou rozprávkovou atmosférou. Medzi miesta, ktoré nesmieš vynechať patrí veterný mlyn a stará kuchyňa, kde kedysi námorníci pripravovali jedlo. Môžeš si tiež rezervovať návštevu miestneho pivovaru alebo umeleckých dielní.

Zdroj fotky: Harald Schmidt | Dreamstime.com

8. Læsø, Dánsko

Ostrov Læsø je synonymom pokojnej oázy. Známy je najmä domami s trávnatými strechami, bielymi pieskovými plážami a výbornými homármi. Ostrov môžeš objavovať z konského chrbta alebo z bicykla. Ak holduješ golfu, poteší ťa 18 jamkové ihrisko a ak relaxu, užiješ si historické kúpele.

Zdroj fotky: Harald Schmidt | Dreamstime.com

9. Grónsko

Najväčšiemu ostrovu na svete môže sotva niečo konkurovať. Grónsko je skrátka zážitok pre každého. Aktívni turisti si užijú túry či heliskiing, tí menej aktívni zasa pozorovanie polárnych medveďov v národnom parku, termálne pramene alebo sledovanie polárnej žiary. Grónsko uspokojí aj kultúrnych nadšencov – na ostrove sa nachádza Grónske národné múzeum a ruiny 2000 rokov starého kostola.

Zdroj fotky: Biserko | Dreamstime.com

10. Fedje, Nórsko

Fedje je súostrovie 125 ostrovov známe ako miesto, kde „ryby vždy hryzú“. Jednoducho raj pre milovníkov mora a vecí s morom spojených. Od júna do augusta môžeš obdivovať starodávny maják z roku 1855, celoročne zasa výstavu z obdobia druhej svetovej vojny alebo cínovú továreň. Úchvatné výhľady na oceán ťa budú sprevádzať po celý čas.

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore