Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica

Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica

Malorka je najväčším ostrovom Španielska s veľkosťou 3650 km2 a ozajstná hviezda vo svete letných dovoleniek. Ani sa nečudujeme, veď jej večne mladému vyžarovaniu je ťažké odolať. Pokúsili sme sa nájsť 8 dôvodov, v čom sa skrýva jej popularita, ako dokáže udržať dlhé roky imidž destinácie nezabudnuteľných dovoleniek.

1. Malorka sa kamoší s dobrým počasím

Na Malorke je po celý rok pekné počasie, zimy sú mierne a letá slnečné, trošku dusné, ale zmiernené morským vánkom. Daždi sa tu netreba báť, iba zriedkavo prší, a ako je to typické pre stredomorské podnebie, najmä na jeseň a v zime, v lete skoro vôbec. Ak však nemáš rád vietor, nepotešíme ťa, od Francúzska intenzívne fúka od októbra do apríla.

2. Malorka je hrdá na svoju minulosť

Malorka ti neponúka iba sladké ničnerobenie na pláži. Do jej minulosti, až do obdobia 123 pred n. l., sa môžeš vrátiť napríklad v ruinách rímskeho mesta Pollentia, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Baleárskych ostrovov (ich súčasťou je aj Malorka). Ak si milovník hradov, na Malorke si prídeš na svoje. Jeden z nich je Bellver so svojou bohatou minulosťou – bol bydliskom kráľov, vojenskou väznicou, súkromnou rezidenciou, ale vyrábali tu aj peniaze. Pre umelecké duše odporúčame múzeum Museu Fundación Juan March, ktoré je majestátny zrekonštruovaný dom v hlavnom meste, Palma de Mallorca, so zbierkou, ktorá obsahuje diela španielskych maliarov, Salvadora Dalího, Pabla Picassa a Joana Miróa. Ak budeš v hlavnom meste, nezabudni na návštevu katedrály La Seu, nazývanej aj ako katedrála Panny Márie. La Seu

3. Malorka sa zabáva

Niet pochýb, na Malorku sa cestuje aj za žúrkami, za barmi a nočnými klubmi. Či si vysokoškolák alebo milionár venčiaci jachty, či chceš počúvať do rána jazz alebo sa stratiť v hlbinách techna, nájdeš podnik, ktorý uspokojí tvoje potreby zábavy. Hlavným uzlom nočného života je hlavné mesto, pretože je živé celý rok, avšak príchodom leta obrovské množstvo barov a klubov víta turistov aj v plážových rezortoch. Okrem toho, každá dedina má na Malorke nejaké miesto na pitie, ktoré sa zvyčajne nachádza v blízkosti hlavného námestia. V týchto podnikoch stretneš aj domácich, takže sú ideálne, ak chceš spoznať ich kultúru aktívneho oddychu. O Španieloch je známe, že socializácia je ich životná potreba, preto kvalita nočného života v tejto krajine je iná, ako napríklad u nás, na Slovensku. Ľudia si dajú záležať na tom, aby si vychádzky užili na sto percent, naozaj sa máš na čo tešiť. Malá rada od nás: na Malorke nočný život začína neskôr, takže ak o 19.00 budeš na terase osamelo ťukať do telefónu, len trpezlivo čakaj.

4. Malorka má… na lehátku

More, slané pery, slnko, piesok v záhyboch tvojho tela… To je pocit, ktorý na Malorke môžeš zažiť v rôznych verziách. Tento ostrov má totiž 262 pláží s celkovou dĺžkou 50 km. Samozrejme, nechceme všetky vymenovať, a nedovolíme si ani určiť, ktorá je tá pravá. 9 km dlhá Playa de Muro je „typicky pekná”, a taká univerzálna, že je vhodná pre rodiny s deťmi, ale aj pre tých, ktorí hľadajú luxusné ubytovanie, dokonca aj milovníci vodných športov budú spokojní. Tejto skupine odporúčame aj pláž Cala Agulla s jej priezračnou vodou, horami v pozadí a borovicami. Portals Vells zas navštevuje veľa miestnych a okrem leňošenia ťa tu čaká aj niekoľko jaskýň. Potápať sa môžeš na Cala Llamp, ktorá je však nepiesočná.

5. Malorka ťa ukryje pred návalom turistov

Áno, na Malorke je aj takáto možnosť. Zoberme si napríklad pláž Pollensa Bay v populárnom rezorte Port de Pollensa. Tichšou alternatívou v tomto prípade môže byť Sa Marina, stačí sa vybrať namiesto severu na juh. Ďalšou pokojnejšou plážou je Cala Tuent, ako náhrada za dav na pláži v Sa Calobra. Ak máš bazénovú náladu, Es Guix ťa čaká so svojou čistou pramenitou vodou a stromami, a povinnosť vopred si booknuť miesto ti zabezpečí, že určite nebudeš mať cudzie končatiny na svojej deke. Ale Es Caragol je pre ešte introvertnejších plážujúcich, nielen bez zvyčajného sardinkovského plážového efektu, ale aj bez plavčíka, bez vécka, bez reštaurácií. O ostrove Cabrera, ktorý sa nachádza približne 18 km od Malorky, sa hovorí aj ako o skoro neobjavenom prírodnom poklade, podobnou skromnosťou a krásou sa môže pochváliť ostrov Sa Dragonera so svojimi jaštericami, ktoré pripomínajú drakov (preto ten názov). Ak túžiš po malorskom vidieckom živote, v dedinkách EstellencsLlucalari ho môžeš zažiť.

6. Malorka je chutná

Áno, predpokladáš správne. Keďže sa nachádzame na ostrove v mori, konzumácia vodných živočíchov je samozrejmosťou, a keďže sa nachádzame na ostrove španielskom, paella a gazpacho účinkujú na zozname každého jedálneho lístka. Menej známym faktom je, že malorská gastronómia je ovplyvnená aj africkou kuchyňou, vďaka histórii, ktorá sa teda odzrkadľuje aj na chutiach. Na Baleároch varia skoro rovnako ako vo vnútrozemí, niektoré tropické suroviny sa však nachádzajú iba na ostrovoch. Tumbet Bunyol

7. Malorka je univerzálna

Tento odsek v podstate logicky vychádza z toho, čo sme doteraz napísali. Nezáleží na tom, koľko máš rokov, či cestuješ s rodinou (zober maminu do Jardines de Alfabia alebo požiadaj priateľku o ruku pred majákom Faro de Formentor), deťmi (Hidropark v Port d’Alcúdia ich určite zabaví, ak sú už trošku staršie, čo tak spraviť si výlet do prírodnej rezervácie Mondrago), kamarátmi (vyberte sa na cestu vlakom Sóller) alebo si cestovateľka-samotárka (nezabudni navštíviť Dračie jaskyne), Malorka ti vyjde v ústrety.

8. Malorka je pre nás ľahko dostupná

Teda ľahko a lacno, vďaka nízkonákladovej leteckej preprave. Síce let trvá dlhšie ako napríklad do Chorvátska, ale pokiaľ poletíš z Bratislavského letiska a letenku si kúpiš za 58€, tie 2 hodiny a 20 minút vydržíš. Ale máme ešte lacnejšie ceny, s odletom z Viedenkého letiska ich môžeš mať od 33€. Ak Krakov je pre teba tou najlepšou alternatívou, vyjde ťa to tiež veľmi dobre, od 56€.

Letenky na Malorku od 33€ REZERVUJ LETENKY

Okrem leteniek máme k dispozícii aj kompletné pobytové balíky už od 219€.

Pobyty na Malorku od 219€ REZERVUJ POBYT

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výpredaj Ryanair: Letenky z Bratislavy od 15€ https://t.co/iMSfh3lrL61 hodinu dozadu
Bangkok s Emirates! Letenky z Bratislavy i Viedne od 449€ https://t.co/MhsbdhakdO4 hodiny dozadu
PECKA: New York a Los Angeles od 229€! https://t.co/Zp36P5gzkd4 hodiny dozadu
Porovnali sme akciové letenky do Bangkoku. Najlacnejšia vyjde 379€, najlepšie 5 stoviek: https://t.co/f7OahgMimB5 hodín dozadu
Chystáš sa do Petrohradu? Od októbra už cestuješ na elektronické víza! https://t.co/USASOubYk85 hodín dozadu
KLESLA CENA! Priame lety do USA od 349 EUR: https://t.co/Xe0hKMHvRY18 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Hotel s raňajkami, letenky a horúca dovolenka na Cypre za 269€ https://t.co/y4hUMIl7kf24 hodín dozadu
Ďaleký ostrov Guam za parádnu cenu: https://t.co/rzdEshnVFi24 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore