Nájdeš nás aj na:

Tipy

Za pár eur môžete aj v lowcost aerolinkách cestovať pohodlne

Nízkonákladové cestovanie po svete či Európe sa za posledné desaťročie stalo veľmi populárnym. Niet sa čomu čudovať. Nové linky z okolitých letísk stále pribúdajú, ceny sa často pohybujú v sumách, za ktoré si človek bežne kúpi dobrú večeru v reštaurácii pre dvoch. Najlacnejšia letenka však nemusí vždy znamenať to najlepšie cestovateľské riešenie. Aj keď najčastejším dôvodom kúpy letenky od nízkonákladovej leteckej spoločnosti je jej cena, za niektoré veci sa počas vašej cesty oplatí priplatiť, a to najmä pri aerolinkách ako Ryanair, Wizzair, Laudamotion, Eurowings, Volotea, Vueling a pod.

Reklama

Ryanair a Wizz Air: priority boarding a 2 batožiny na palube

Nové prepravné podmienky pre batožinu v rámci leteckej spoločnosti Ryanair (október 2017) mnohých potešili, no mnohých tiež rozhorčili. Pre nedostatok miesta na palube pre umiestnenie batožiny sa prepravca rozhodol zaviesť nové pravidlo – všetky veľké príručné batožiny (tzn. malé kufríky) po novom smerujú do podpalubia. Nakoľko mnohí z nás cestujú s laptopmi či inými elektronickými zariadeniami, ktoré sa pri nešetrnnej manipulácii s batožinou môžu značne poškodiť, toto riešenie nie je výhra. Po novom si však už priplatíte aj za batožinu v podpalubí – od novembra 2018 si cestujúci môžu na palubu vziať len malú tašku a umiestniť ju pod sedadlo pred sebou. Batožina do desať kilogramov stojí od šesť do desať eur.

Vyriešiť sa to dá však ešte jedným spôsobom a pomerne elegantne – stačí si priplatiť k letenke za tzv. priority boarding, ktorý stojí pár eur (cca 5 eur) a získate prednostný nástup do lietadla. Okrem toho môžete so sebou na palubu vziať obe batožiny a navyše sa pohodlne usadíte, kde si prajete – nastupujete do kabíny ako prví.

Maďarský prepravca Wizz Air takisto zmenil svoju batožinovú politiku. Zadarmo si na palubu lietadla môžete vziať malú príručnú batožinu s maximálnymi rozmermi 40 x 30 x 18 cm (musí sa zmestiť pod sedadlo), veľkú príručnú batožinu s rozmermi 55 x 40 x 23 cm a hmotnosťou 10 kg musíte zadarmo odovzdať pri registračnom pulte a pocestuje v podpalubí lietadla. Pasažieri s príplatkovou službou Wizz Priority (5 – 10 eur) si môžu na palubu zobrať oba kusy príručnej batožiny (malú aj veľkú). 

Ak by ste si chceli dokúpiť veľkú podpalubnú batožinu, pripláca sa od 20 do 55 eur za jednu cestu – v závislosti od sezóny a trasy.

Easyjet: žiaden váhový limit

Politika Easyjet v rámci batožiny je o čosi priatelskejšia. Na palubu lietadla si so sebou môžete vziať príručnú batožinu s rozmermi 56 x 45 x 25 cm, a výborné je, že môže pokojne vážiť aj 20 kilogramov. Easyjetu stačí, že sa vojde do priestoru určeného na batožinu.

Pozrite si tiež: Ceny a rozmery batožiny podľa leteckých spoločností

Eurowings: 8 eur za podpalubnú batožinu

V prípade Eurowings platia podobné pravidlá ako pri Ryanair či Wizzair, no príplatok za plnohodnotnú podpalubnú batožinu je skutočne veľmi nízky. Začína na sume 8 eur.

Volotea: pozor na váhu batožiny

Volotea lieta z Viedne do zaujímavých destinácií ako Marseille, Bilbao či Nantes. Ak s nimi budete letieť, dajte si záležať, aby rozmery a váha batožiny sedeli s predpísanými rozmermi. Za všetko, čo je navyše sa dopláca 60 eur.

Vueling: 50% zľava pri objednávke dopredu

Pri nízkonákladových aerolinkách často platí pravidlo, že čo si viete objednať dopredu cez ich web, vyjde vás to omnoho lacnejšie. Vueling je toho dobrým príkladom. Za podpalubnú batožinu zaplatíte v prípade skorej objednávky až o polovicu menej. Je to 13 eur na jednu batožinu.

Ak si nie ste istý podmienkami, radšej zavolajte alebo napíšte na náš zákaznícky servis, radi vám pomôžeme. (


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore