Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Viva Mexiko! Nech žije Mexiko, aj letenky za super ceny!

Viva Mexiko! Nech žije Mexiko, aj letenky za super ceny!

Turkish Airlines práve spustil úžasnú akciu na letenky do Mexika, a tak sme sem boli s kolegyňou Meggy (zo zákazníckeho servisu Pelikána) vyslané na 8 dní ako 2 pokusné králiky, aby sme zistili: čo tam robiť, kde chodiť – kde nechodiť, čo vidieť, čo jesť, piť… skrátka ako si naplánovať dovolenku tak, aby bol váš popríchodový verdikt zhodný s tým našim…

Reklama

Mexiko predčilo všetky naše očakávania, a chceme sa sem vracať.“

Teotihuacan Pyramída Slnka – cca hodinu autom od Mexiko city – „Dať si do tela, a vybehnúť hore, či radšej si dať v reštaurácii chrobáka (nie do hlavy, ale do úst) – to je otázka…“ Napokon sme dali schody aj chrobáky… Sme na seba s Meggy patrične pyšné.

Podrobný manuál cesty a všetky potrebné info:

 • Itinerár8 dní (+2 dni cesta) ale strávili by sme tu pokojne aj mesiac, či dlhšie. 4 dni sme boli v Mexiko city, kam sme prileteli z Viedne. Potom sme preleteli vnútroštátnym letom na Yucatánsky polostrov na 4 dni a domov sme odlietali z Cancúnu. V Pelikáne vám môžeme dokonca skombinovať prílet do Mexiko city, prelet s „nízkonákladovou“ spoločnosťou vrámci Mexika (my sme leteli s Viva Aerobus jednosmerne „Mexiko city – Cancun“ za cca 170 eur. Viem, nevyzerá to tak nízkonákladovo, ale verte, bola to najlacnejšia možnosť). A potom odlet domov z Cancúnu.

Mexiko city – 4 dni (v skratke)

Mexiko city je mesto plné zelene a kvetín.

Ubytovanie: Najbezpečnejšie a najkrajšie štvrte: Condesa, Roma Norte, Palenco. Sú to štvrte plné zelene, parkov, vonkajších reštaurácií, vrámci ktorých môžete chodiť pešo celé kilometre…

Čo vidieť: Mexico city je mestom úžasných múzeí, ktoré zaujmú aj „nemúzejné typy“, a každý si tu nájde to svoje, do ktorého sa zamiluje – pre mňa to bol Dom umelkyňe Fridy Kahlo, a múzeum Soumaya. Prechádzka Parkom Mexico a po štvrtiach Condesa, Roma Norte, Palenco sú vynikajúcim relaxom, počas ktorých pozorujete miestnych ľudí, ale aj architektúru – od moderných budov po historické.

Casa Azul, alebo Modrý dom. Tu žila umelkyňa Frida Kahlo turbulentný vzťah so svojim „žabiakom“ ako prezývala svojho manžela Diega Riveru – jeho podobizeň na konci článku.
Krásny historický interiér hotela Gran Hotel de Ciudad de Mexico, a múzeum Soumaya, ktoré napriek tomu, že tu nájdete súkromné zbierky majstrov ako Auguste Rodin, či Salvador Dali, je úplne zadarmo. A viete prečo mám fotku len vonku? Dnu som sa nedostala. Nestihla som otváracie hodiny. Takže mám dôvod sa vrátiť.

V Mexiko city sme skutočne nasávali atmosféru mesta, ktoré má obrovské čaro. Je tu veľa historických pamiatok, o ktorých píše každý bedeker, a každá webstránka o Mexico city, no boli pre nás sklamaním – sú to často tzv. „Pasce na turistov“, kde chýba typická atmosféra mesta, tak sme sa im vyhýbali. Len hodinu autom od mesta či autobusom sú však pyramídy Teotihuacán. Tie sú magické, určite si na ne vyhraďte aspoň pol dňa.

Už po prvom dni sme kávičkovali ráno s domácimi, rozprávali sa, a cítili sa ako lokálne devy. Dohovoríte sa tu bez problémov aj v angličtine, ale s Meggy obe hovoríme španielsky, takže vďaka tomu sa človek zblíži s domácimi ešte viac. Učte sa cudzie jazyky, a neuspokojte sa len s angličtinou – otvárajú dvere do sveta, a doslova aj do sŕdc ľudí.

Čo jesť: Zamilovali sme si tu pouličné jedlo. Jedzte tam, kde je dlhá rada – záruka kvality, a toho, že sa z toho nepo… Na pyramídach sme vyskúšali aj chrobáky a húsenice. Prežili sme to, dokonca nám fakt chutili.

Chrobáky s guacamole – avokádovým dipom, a luxusné taco za 50 centov na ulici.

Ako sa tu presúvať: Uber a MHD autobus – lacné a fungujú super.

Je to bezpečné? Áno, vo všetkých týchto štvrtiach sme sa cítili veľmi bezpečne, ale neprovokovali sme. Treba vnímať okolie, a vyhodnotiť situáciu… Práve turistické časti v centre mesta okolo „Zócalo“ na mňa pôsobili najmenej príjemne. Ale keď nič pri sebe nemáte, nič vám nemôžu ukradnúť. Meggy sa paradoxne najviac bála psov, ktorých je tu veľa, ale sú väčšinou na vodítku. Často vidíte jedného človeka venčiť aj 10 psov. Domáci sú veľmi milí, ako ženám nám odporučili presúvať sa radšej autobusom ako metrom. No využívali sme hlavne uber. Stál „centy.“

Pozrite Mexičania „po sebe zbierajú.“

Yucatánsky polostrov – 4 dni – Tulum, Merida, Play del Carmen (v skratke)

Čo vidieť:

 • Tulum – pláže a hotely pri mory, kúpanie sa v cenotes (morských okách), pyramídy Tulum.
 • Merida – nádherné koloniálne farebné mesto, ktoré sa vyznačuje jedinečnou gastronómiou. V blízkosti kúpanie sa v Cenotes.
 • Pyramídy – Chichen Itza – ktoré nazývajú aj jedným z divov sveta a v blízkosti kúpanie sa v Cenotes, ktoré sú tu roztrúsené po okolí.
Rovno z pyramíd sme zamerieli do „morského oka“ Cenote.
Cenite Ik Il – Kúpanie sa v tomto cenote bola jedna z najúžasnejších „prírodných atrakcií“, aké sme s Meggy zažili. Tešili sme sa z toho ako malé deti.
 • Playa del Carmen – pláže a 5. promenáda, bary, diskotéky…

Ubytovanie:

 • Ak máte radi hotely a rezorty, Pelikán má vlastné pobyty za super ceny ! Odporúčam skontrolovať pred kúpou letenky kompletný balíček s hotelom. Hlavne na Yucatánskom polostrove nemusíte nič riešiť.
 • Lacné ubytovanie si tiež viete rezervovať priamo cez Pelikán. Máme spoluprácu s Bookingom a ubytovanie už od 20€/noc.

Ako sa tu presúvať: Autom – Na letisku v Cancúne sme si požičali auto na 4 dni za 160 eur. Skvelé cena, a dostali sme sa všade tam kam nám srdce zapišťalo. Cesty a bezpečnosť sú tu vynikajúce.

Čo jesť: Ste pri mori, tak dary mora!!! Takisto kokosové orechy s chilli a citrónom. A Merida je špeciálnou gastromonickou destináciou – tam sme vyskúšali všetko od pouličného jedla po reštaurácie.

Akciové letenky do Mexika:

Prečítajte si aj: Lážo-plážo Cancún podľa “Starej Lišky”, kde cestovateľka Katka Lišková, ktorá bola v Mexiku viac ako 50x, hovorí o mnohých zaujímavostiach v tejto oblasti.

Kedy plánovať cestu

Mexiko city je vyššie položené mesto, kde vás môže prekvapiť suchý vzduch, aj zhoršená kvalita ovzdušia. Preto sa chcete týmto obdobiam vyhnúť. Najlepší čas na návštevu je Október – November, kedy sú skvelé jarné teploty bez dažďa. Večer sa treba trochu obliecť, no cez deň super. Tieto mesiace sú perfektné aj preto ak chcete skombinovať dovolenku s návštevou yucatánskeho polostrova. My sme boli v strede októbra – veľmi doporučujem, aj z hľadiska smogu. Je to tesne po období dažďov, takže ovzdušie nie je ešte také zamorené ako Marec-Apríl (pred letnou sezónou dažďa), ale aj tieto mesiace sú dobré. Ostatné obdobia – jasne, keď sa inak nedá, dá sa ísť tiež. Len je viac teplo (počas nášho leta) a prší. V zime je v Mexiko city dosť zima, na Yucatáne je síce tiež chladnejšie ako obyčajne, ale oveľa teplejšie ako na Slovensku. Kúpať sa môžete.

Cestovné doklady

Ak ste Slováci, a cestujete do Mexika za turistikou, môžete si tu bezvízovo „váľať šunky“ až 180 dní. Musíte mať platný cestovný pas (samozrejme), a to aj minimálne šesť mesiacov po návrate z krajiny (na čo by sme mohli mnohí zabudnúť). Ak sa vám zapáči, a chcete ostať dlhšie ako 180 dní, alebo idete pracovať, študovať, musíte požiadať o udelenie víz na Veľvyslanectve Spojených štátov mexických vo Viedni, resp. na inom mexickom veľvyslanectve alebo konzuláte vo svete. Po príchode do Mexika vyplníte registračný formulár mexického migračného úradu, ktorý potom odovzdáte pri odchode z krajiny.

Ako platiť? Mexickým pesom a Revolut kartou

Zmenárne? Nie. V Mexiku sme prvýkrát vyskúšali kartu REVOLUT, a fungovala perfektne. Stiahli sme si appku Revolut, zaregistrovali sa pár kliknutiami, poslali nám bankovú kartu, ktorú sme využívali ako bežnú platobnú kartu, avšak výhody REVOLUTU sú:

 • Všade nám ju prijímali, a ľahko sme si vybrali hotovosť – Mexiko má takéto krásne peniaze.
 • Revolut je skvelý ak potrebujete stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máte 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody.
 • Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne. Peniaze si viete poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.
 • Ak sa zaregistrujete cez pelikánsky odkaz, teraz získate Revolut kartu s doručením zdarma
 • Z Revolutu môžete posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov.
Viete, kto je tento tučný pánko na fotke? Umelkyňa Frida Kahlo ho volala „žabiak“ a bol to jej manžel, umelec Diego Rivera.
Mexická umelkyňa Frida Kahlo. Tento peniaz sa mi nechcelo ani pustiť z peňaženky, lebo jej tvorbu MILUJEM.

Zástrčky – ako inak MEXICKÉ!!!

Teda americké – Budete potrebovať redukciu – adaptér. Môžete si ju kúpiť u nás v Pelimarte. Keďže „obuvníkove deti chodia bosé“, ja som ju zabudla, a nikde som ju nevedela zohnať, takže som mala obrovský problém nabiť si počítač… A strávila som niekoľko hodín hľadaním redukcie v rôznych obchodoch – MÁRNE.

Telefónna karta

V Mexiku nemusíte mať žiaden strach z roamingových poplatkov, alebo obmedzovania sa na internete. Jednoducho sme si za pár centov v obchode 7 eleven (to sú také obchody s maličkosťami čo sú na každom kroku), kúpili mexickú SIM kartu. Internet na týždeň aj s kartou ma vyšiel menej ako 10 eur a to som bola pripojená stále.

Čo si doniesť ako suvenír:

Niečo na zdravie! Napríklad tradičný alkohol Mescal (má takú udenú chuť) najlepšie s červíkom! Vidíte ho ako tam pláva? Alebo Tequilu!

P.S. – Mexiko nás veľmi príjemne prekvapilo:

Cenovo – Pomer cena a služby – Za málo peňazí veľa muziky – Bola to jedna z najlacnejších destinácií, v akej som bola. Ubytovanie, jedlo, doprava, prenájom auta, všetko za vynikajúce ceny. Mnohé múzeá zadarmo.

Rozmanitosťou – 8 dní na dovolenku stačí, ale aj nestačí. História – pyramídy, mesto, pláže, prírodné úkazy ako cenotes. Stihli sme toho naozaj veľa, ale dalo by sa oveľa viac… Chceme sa vracať.

Bezpečnosťou – Napriek tomu, že som skúsená cestovateľka, a žila som 4 roky v Senegale, a 4 roky v Havane (reportáž), pred Mexikom som mala, pravdu povediac, na základe zmiešaných správ z intenetu trochu rešpekt… Lebo viete, gangy, drogy, mafia. Nakoniec sa nám však potvrdilo heslo našej najnovšej kampane k 15.rokom Pelikána #stacivyrazit. Pretože najlepšie je vyskúšať si všetko na vlastnej koži. Cestovanie rúca predsudky, mylné domnienky… Urobte si naň aj vy vlastný názor, alebo ak ste už boli napíšte nám ho do komentára. Stačí vyraziť!

Cestuj, lebo vidieť znamená zažiť a prijať…

Viac mojich cestovných reportáží a podkastov nájdete tu: Diana Mráziková

Volanie divočiny na Aljaške

Užite si Los Angeles ako praví “Angelinos”

Relax v Indii“ alebo „Mami, na Vianoce (ne)budem doma

Florida roadtrip sólo: nechajte všetkých doma a vyberte sa na cestu sami!

Irán – Cestovateľské pokušenie – podkast


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (5 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore