Nájdeš nás aj na:

Pelipecka

S Turkishom „v dobrom, aj v zlom“ – recenzia

S Turkishom „v dobrom, aj v zlom“ – recenzia

Nemyslím tým tentokrát „Turkish“ chlapov (otvorene priznávam, že v tejto časti sveta nemám dosť „randiacich“ skúseností na hodnotenie), ani Turecko ako krajinu (pretože som tu síce 1000x prestupovala, ale ani raz nevyšla z letiska), ale budem hovoriť o Turkish Airlines, pretože s nimi lietam všade kam sa dá. Keď som žila na Kube, nosili ma aj s mojou nadrozmernou batožinou do Havany, boli sme spolu v Mexiku, aj v Indii… Jednoducho je to môj parťák na cesty, pretože:

Reklama
  • Nebuzerujú ma za nadváhu!!!! – Nie, nemám 100 kíl (aj keď sa tak občas cítim), ale moja batožina nie a nie schudnúť – jednoducho vždy cestujem s nadváhou! Ako fotografka a nomádka, vždy prenášam nielen veľa techniky a počítač (v príručnej batožine), ale aj veľa bežných vecí v podpalubnej batožine (oblečenie, „paštéty“ – nesmejte sa, myslím to vážne, ak by ste žili na Kube ako svojho času ja, hneď by ste pochopili). A tak si na základe skúseností s rôznymi aerolinkami vyberám takú, ktorá ma „nebuzeruje za každé deko navyše“. Turkish sú v tomto fakt super – v cene letenky mám 2 x 23 kg batožinu, zatialčo u ostatných spoločností často aj za vyššiu cenu letenky len jednu. Príručnú batožinu mi tu nikdy nevážili, ani nepočítajú koľko mám kabeliek (ako stresujúce nízko-nákladovky ale aj iné spoločnosti) , takže vždy nastupujem s víťazným pocitom, že by som s nimi zaisto prepravila na palube aj slona… V každom prípade, Pelikána určite – však pozrite… A viete prečo ho so sebou „ťahám na cesty“? Pretože na rozdiel od vedľa-sediaceho, sa „O PELIKÁNA DÁ SKUTOČNE OPRIEŤ“
  • a) oprieť emocionálne – pokiaľ si cez neho kupujete letenku, a náhodou vznikne problém, lebo zákaznícky servis poradí, a vyrieši…
  • b) fyzicky – oprieť hlavu v lietadle – doslova si vložím krk medzi jeho zobák a brucho, a spím.
Pelikána nájdete v našom Pelimarte, a okrem neho je tu kopec skvelých cestovných potrieb, od kufrov, medzinárodných elektrických adaptérov, ktoré väčšinou zabúdam doma, lacné slnečné okuliare, ktoré „nebolí“, keď stratíte…

Meggy vpravo zase ukazuje darčekový travel kit, ktorý sme dostali od Turkish Airlines na ceste z Cancunu v krásnom obale s mexickým vzorom – ponožky, labello na pery, mini zubná kefka s pastou, a klapka na oči… Jasne, človek necestuje s nimi kvôli týmto detailom, ale poteší, hlavne ráno, keď sa zobudíte a zistíte, že ste si svoju zubnú kefku a pastu zabudli v podpalubnej batožine...
  • Skvelý servis a jedlo – Turkish má naozaj chutné jedlo, dobré víno, a veľmi milý personál, ktorý mi dá ochotne „REFILL“ – v preklade, toľko mini fliaš červeného vína, koľko si vypýtam (zdravšia alternatíva ako tabletky na spanie – to nemám od Dr.Bukovského, ale je to moja praxou overená teória). Apropo, milý personál – zdá sa, že to je samozrejmosť, ale ten kto veľa lieta po celom svete, vie, že nie vždy je to pravidlom. Mali ste už niekedy pocit, že ste tam na obtiaž, a keby letuška mohla, posadí vás na krídlo, alebo pošle do podpalubia nech ju neotravujete? Ja, áno… Hlavne v USA na vnútroštátnych linkách, kde veľmi klesol servis a kvalita.
Nikdy nezabúdajte na pitný režim v lietadle, a na to, že okrem vína, a iných „promile“, treba piť aj vodu!!! A ako viete, kedy prestať piť – ALKOHOL? Vtedy, keď sa vyberiete na záchod, budete sa tackať aj bez turbulencie v uličke a následne netrafíte – na záchod a možno ani do neho. Ak máte prestup v Istanbule, hlavne nepite veľa hneď na prvom „krátkom“ lete. Je to veľké letisko, a často, ak chcete stihnúť prípoj, a nikde sa nezamotať, potrebujete mať rýchle nohy a bystrú myseľ.
  • Pokiaľ trpíte lietadlovou insomniou (nespavosťou), Turkish má obrovskú knižnicu filmov od Hollywoodu po Bollywood, od často najnovších „brakov“ po staršie cenami ovenčené filmové bonbóniky. Osobne sa vždy teším na ich in-flight časopis (moja profesionálna žurnalistická deformácia), v ktorom nájdete vynikajúce cestovné reportáže, a na medzinárodné málo známe filmy z rôznych krajín, o ktorých by som inak nevedela. Väčšinou však cestujem taká unavená, že akonáhle sadnem do lietadla, ešte ani nevzlietneme a už spím. Stáva sa to aj vám? Pred dovolenkou si potrebujeme „nadrobiť“ všetko, čo následne zmeškáme. Preto ideme niekoľko dní predtým (a vlastne aj potom) na 300%. Ja osobne zásadne balím tesne pred odchodom na letisko a nespím celú noc predtým, takže keď dobehnem v mrákotách bez make-upu na check-in, ani neviem ako sa volám. Ešteže mám pas s biometrickými údajmi, len pán/pani pri odbavovaní a následne imigračná polícia dlhšie porovnávajú realitu s fotkou (či pred nimi naozaj stojí tá istá osoba).
SKYLIFE – Milujem, milujem, milujem časopis spoločnosti Turkish Airlines, ktorý vás čaká zastoknutý v sedadle pred vami, hneď vedľa sáčku na vracanie, a ďalšej brožúry pre „shopoholikov“, čo sa nudia, alebo majú absťák, a chcú nakupovať aj počas letu. Skylife si vždy beriem domov ako suvenír.

Tak, toto bola moja osobná laická recenzia. Tých výhod je oveľa viac. Tu sa dozviete všetky vychytávky aj s profesionálnymi fotkami a s krásnymi modelmi s oddýchnutou tvárou počas letu 10 dôvodov prečo letieť s Turkish).

A teraz ideme na:

Nevýhody – a ako ich zvládnuť

Dĺžka letuKeď letím na západ (napr. Kuba, Mexiko), let je cca o 4 hodiny dlhší ako s niektorými inými spoločnosťami, lebo sa najskôr vraciate na východ do Turecka, a potom nad Slovenskom zase späť na západ. Ale:

  • U mnohých ľudí dĺžka letu nezohráva takú veľkú váhu – Ak sa neponáhľate, a radšej ušetríte peniaze, jednoducho si pozriete o 2 filmy viac, dáte si viac pohárov vína, a dlhšie „poflirtujete so spolusediacim.“ Hladný nebudete určite, Turkish stále podáva jedlo a nejaké snacky.
  • Ak je však váš čas drahší ako peniaze – v preklade, ak radšej ušetríte čas, ako peniaze – a každá hodina je cenná, odporúčam letieť najkratším možným spojením inou spoločnosťou – www.pelikan.sk – výber máme bohatý.
  • Bez „červených očí“ – Myslím tým „RED EYE lety“, kedy nasadnete večer na lietadlo, priletíte ráno, a tešíte sa, že ste ušetrili jednu noc na dovolenke za ubytovanie. Podľa mňa však človek viac prerobí ako ušetrí. Vysvetlím prečo… Ak letíte pracovne, a máte niekde priletieť, a hneď podávať výkony, vyhýbajte sa takýmto letom. Hlavne, keď sú dlhé. Ja väčšinou priletím ako Zombie bez ohľadu na to, či som v lietadle spala alebo nie. Telo aj myseľ potrebujú čas na aklimatizáciu, zotavenie, vyspanie sa. Ak niekde priletíte, plánujte robotu až druhý deň… Myslím, že práve pre toto vymysleli BIZNIS TRIEDU (napr. Qatar ju má teraz v 50% akcii), ktorá by mala byť pohodlnejšia. Ešte som ňou však tuším neletela, tak neviem… Budem sa snažiť v Pelikáne poslúchať, a keď ma pošlú otestovať BIZNISKU – tak vám napíšem, či lepšie… V každom prípade, ak idete na dovolenku, tak si prvý deň nechajte tiež voľnejší, lebo budete doslova „padať na hudu“. Okrem toho, keď vás niekde vyfľusne lietadlo ráno, väčšinou nemôžete ísť ani rovno do hotela alebo AirBnB si odložiť batožinu. Dosť často som riešila tento problém – takže nie som zástanca ani nočných, ani skorých ranných letov. Tento bod platí všeobecne, nielen pre Turkish.
  • Nezabudnite si vypýtať miesto pri okne, alebo pri uličke, alebo tam, kde sa cítite komfortne – Urobí to obrovský rozdiel. Neviem prečo, ale čím viac lietam, tým viac na túto základnú vec zabúdam. Možno preto, že vždy prídem taká unavená na check-in, že som rada, že som nezmeškala let – nieto si ešte vyberať, kde budem 10 hodín sedieť… Niekedy sa to dá urobiť pri kupovaní samotnej letenky, niekedy nie. Sedieť „celú večnosť“ v strede, hoci aj vedľa príjemného voňavého fešného spolu-sediaceho, ktorý nechrápe, bolo pre mňa utrpenie…

Prestupové letisko – Ak letíte s Turkish Airlines prestupuje najnovšie na novom istanbulskom letisku. Je pekné, naleštené, je tam kopec lákavých obchodov, a je obrovské.

  • Baby, necestujte v štekloch! Chce to fakt pohodlné topánky a…
Súťaž o najviac nabaleného cestovateľa vyhráva – Ja nie som žiaden „batôžkar“. Ja som nomád. Keď cestujem, doslova sťahujem svoju strechu nad hlavou. Bez ohľadu na to, či idem na 2 týždne alebo na 2 roky, moja batožina má ten istý objem. Doslova „NEÚNOSNÝ“.
  • Minimum príručnej batožiny!!! To radím vám, ale sama sa tým často neriadim, a zakaždým na to doplatím… Moja príručná batožina má totiž často viac kíl ako podpalubná (keďže ju doteraz nikdy nevážili, tak to zneužívam). Potom som však potrestaná pri prestupoch, kedy to musím celé vláčiť, namiesto toho, aby mi to bezbolestne preložili. Raz som sa NABALILA na Kubu tak, že som doslova praskala vo švíkoch, a potom som na obrovskom istanbulskom letisku od zúfalstva plakala. Nie obrazne povedané, ale naozaj. Vozík nikde, a ja som to mala také ťažké, že som sa bez pomoci nevedela pohnúť. Normálne som pozerala ako divá zver po koristi na mužov, čo si niesli v tom „pre mňa záchrannom vozíku“ len taký malý kufrík, že im ho uchmatnem. V hlave som vymýšľala scenáre, po kom vyštartujem, a čo mu poviem, a koľko mu za to zaplatím… Nakoniec som spacifikovala jedného černoška. Dostala som ho tým, že ja som taká istá černoška ako on – žila som predsa 4 roky v Senegale. Aj tu sa ukázalo, že paradoxne sa k černochom cítim oveľa bližšie ako k dôležitým uponáhľaným „bielym“ white collar“ (bielolímcovým) biznismenom. (Viac o tom v podkaste už čoskoro.)
  • Keď máte krátky čas na prestup, alebo meškáte s prvým letom, je možné, že nebudete stíhať prejsť cez letisko pešo. Presne to sa nám stalo v decembri cestou do Indie. Našťastie moja skúsená kamarátka Lilia, zavolala letiskový shuttle – to je ten vozík, kde sedia väčšinou starí ľudia, alebo tí, čo nemôžu chodiť. Za 6 eur odnesú aj vás priamo k vašej odletovej hale. Zdá sa to veľa, ale verte mi, často sa to oplatí viac ako „letieť upachtený cez celé letisko, a napriek tomu nestihnúť let.“ Lebo, už aj také sa mi stalo.
Keď sa vám nechce chodiť, ale hlavne, keď nestíhate. Myslím, že ľudí so zdravotným problémom odvezú zadarmo. Kúrnik, teraz mi napadlo, mohla som im povedať, že sa mi od únavy vyhodil herpes na perách. Je aj vašim častým neželaným spoločníkom na cestách???

Pozor na Duty free veci – Keďže Turecko nie je v Európskej únii, dajte si pozor na Duty free nákupy. Napríklad – Ak cestujete z Mexika, a chceli by ste si kúpiť na letisku alkohol, aj keď vám ho zabalia do špeciálnej DUTY FREE TAŠKY, v Istanbule vám ho môžu zobrať, a nepustiť na ďalší let. Takže si kúpte fľaše tak, že si ich viete zabaliť do podpalubnej batožiny. Alebo nechajte duty free nakupovanie na istanbulské letisko.

Neviem, či je horšie keď váš spolu-sediaci smrdí počas letu, alebo to preženie s voňavkou. Zažila a „prežila som“ oboje, a osobne mám najradšej keď spolu-sediaceho necítim (pachovo, ani sa nerozťahuje a nedotýka sa ma), nepočujem (nechrápe), a najideálnejšie je, keď vedľa mňa nikto nesedí – áno, občas sa prihodí, že je prázdny let, a vy máte 2-3 miesta pre seba. V každom prípade, aj keď sú voňavky v Duty Free zadarmo, a najradšej by sme sa navoňali na rok dopredu, nepreháňajme to!!!

Free WIFI sa nekonalo – Hoci som sa veľmi potešila, keď mi počas letu vyskakovala 10 hodín na obrazovke informácia, že mám zadarmo internet, ale reálne sa mi pripojiť nepodarilo. Potom som zistila, že aj kvôli takýmto veciam je dobré zbierať míle. Ale to som sa za tých 17-18 rokov, čo cestujem ešte nestihla naučiť, alebo pochopiť ako to funguje (ale chystám sa o tom natočiť podkast – kvôli sebe, lebo ma to zaujíma, a možno aj vás). Takže zadarmo wifi v Turkish je iba ak ste členom klubu. Ale nevadí, nemusíme byť nonstop na internete. Povinná detoxikácia.

Tak za túto recenziu by som mala lietať s Turkishom doživotne minimálne V PRVEJ TRIEDE ZADARMO!!! Ale obávam sa, že sa to nestane. Nevadí. Prežila som doteraz, prežijem aj naďalej. Mám ich rada aj v ekonomickej triede, aj keď si za to sama zaplatím. OK, ale ak nezabudnem, skúsim si najbližšie pri check-ine aspoň vypýtať sedenie pri okne… A ukážem im tento článok. Uvidíme, či to zaváži…

A milé prekvapenie na záver!

Istanbulské letisko uspokojí aj tých najnáročnejších cestovateľov! Varovanie predtým ako si pustíte video – nie nejdem s vami nastúpiť do výťahu. Chcem vám len ukázať, že si tu môžete dokonca vybrať aj typ záchoda! No aký luxus! To zase keď priletí Turek do takej Viedne, a hľadá „na stojaka“, musí byť riadne sklamaný, lebo na výber tu teda nemá…


Viac mojich cestovných reportáží a podkastov nájdete tu: Diana Mráziková

Volanie divočiny na Aljaške

Užite si Los Angeles ako praví “Angelinos”

Relax v Indii“ alebo „Mami, na Vianoce (ne)budem doma

Florida roadtrip sólo: nechajte všetkých doma a vyberte sa na cestu sami!

Irán – Cestovateľské pokušenie – podkast


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore