Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom západe

Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom západe

Hoci počas korona pandémie bola väčšina miest na svete taká vyprázdnená, že pripomínala Mestá duchov, a prechádzka nimi bola spojená s miernou depkou, kedy sme spomínali „na staré zlaté časy“, no našťastie sa už postupne vraciame do normálu. Ak by ste však mali chuť navštíviť SKUTOČNÉ MESTO DUCHOV, a zaspomínať si na SKUTOČNÉ ZLATÉ ČASY, vydajte sa na výlet do BODIE v Kalifornii, neďaleko Národného parku Yosemity. Vašou prvou pred-odletovou zastávkou (a skvelé vyplnenie času, kým sa otvoria hranice s USA), by však mala byť Stôlňa Bartolomej v Banskej Štiavnici – vysvetlím prečo… (Text a foto: Diana Mrazikova a Erik Von Detten)

Reklama
Bodie patrí k najzachovalejším mestám duchov v Kalifornii – Foto: Erik Von Detten

Bodie je bývalé banícke mestečko, ktoré vzniklo v časoch “zlatej americkej horúčky”, po tom čo tu William Bodey objavil zlato okolo roku 1860. Zlato ani pôvodných obyvateľov tu však nehľadajte! Bodie je Mestom Duchov (zrejme tým najzachovalejším v USA), autentické mestečko Divokého západu. Okrem pár turistov a fotografov tu živú dušu nenájdete.

V Meste duchov nečakajte žiadnu kaviareň, ani McDonald, tak som si posedela aspoň v banskom vozni… Foto: Erik Von Detten

V Bodie sa môžete prechádzať ulicami, nazerať do opustených domov, kde sú stále zvyšky zariadenia, a predstavovať si, že tu prežívate „zlatú horúčku“ ako jeho pôvodní obyvatelia. Ja som ho navštívila pred vyše 10 rokmi, v čase keď som študovala fotografiu v Los Angeles vrámci jedného zo školských foto-kemping výletov spolu s kamošom, rodeným Kalifornčanom Erikom Von Dettenom (ktorého tvár vám bude možno známa z viacerých teenage filmov), no nebojte sa, nič sa tu nezmenilo… A prezradím vám niečo o jeho zaujímavej histórii…

Pohľad do kuchyne. Foto: Erik Von Detten

„Hor sa za zlatom“ alebo „Zlatá cestovná horúčka“

Správa o náleze zlata prilákala ľudí zo všetkých kútov Ameriky a tak sa mesto rýchlo rozrástlo z 20 baníkov na 10.000 ľudí v roku 1880. Mnohí baníci sem prichádzali aj so svojimi rodinami, a tí, ktorí tu so sebou ženu či rodinu nemali, sa rozhodne nenudili – po robote mierili priamo do barov a salónov, kde utratili celý svoj zárobok. V čase rozmachu bolo v meste 65 salónov – medzi nimi boli viaceré bordeli, „domy so zlou povesťou“, kasína, kde sa gamblovalo, a domy, kde ste si mohli kúpiť opium…

Foto: Diana Mrazikova

Zmes peňazí, zlata a alkoholu mala často fatálne následky, a Bodie sa časom preslávilo svojou zlou povesťou a zlými mužmi. Účty sa vybavovali na dennom poriadku prestrelkami presne tak ako vo filmoch o divokom západe, boli tu lúpežné prepadnutia, pouličné bitky… A tak ľudia v meste nemali núdzu o pikošky a každé ráno začínali svoj deň nielen zdvorilým pozdravom svojich susedov, no hlavná otázka znela: “Koho zabili uplynulú noc?” Jedno malé dievčatko, ktorého rodina sa sťahovala do odlahlého a neslávneho mesta Bodie si napísalo do denníčku: “Zbohom BOH, idem do Bodie…”

Rýchlo zbohatnúť a vypadnúť…

Interiéry domov – Foto: Diana Mrazikova

Úpadok mesta začal v roku 1880, keď objavili zlato aj v iných častiach USA ako napríklad v Butte v Montane, v Utahu, či v známom Tombstone v Arizone, ktorý si možno pametáte z filmu s rovnomerným názvom.  A keďže mottom väčšiny slobodných baníkov bolo „Rýchlo zbohatnúť a vypadnúť“, v Bodie ostali už len baníci s rodinami, ktorí tu boli viac menej usadení a nechcelo sa im stále sťahovať a skúšať šťastie inde.

Keďže sa počet obyvateľov stále znižoval, v roku 1915 dostalo mesto pomenovanie Ghost town (Mesto duchov) aj napriek tomu, že tu stále žilo okolo 100 obyvateľov. Poslednú mínu zatvorili v roku 1942, zlato sa tu už nikdy nezačalo ťažiť a väčšina ľudí odišla preč. Opustené domy boli v 40-tich rokoch zdemolované vandalmi, preto sa majiteľ pôdy, na ktorej mesto stálo, rozhodol najať správcov, ktorí ich chránili a udržovali budovy ako pamiatku. V roku 1961 sa BODIE stalo Národnou historickou pamiatkou a hoci je mŕtvym mestom, ročne ho navštívi viac ako 200 000 turistov z celého sveta. Dodnes sa zachovalo iba 5% z pôvodných domov z roku 1880, avšak stále je čo vidieť!

Za zlatom do USA – možno aj z Banskej Štiavnice…

Podoba čisto náhodná? Vľavo kostol v Banskej Štiavnici v banskom múzeu v prírode pri Štôlni Bartolomej – a napravo kostol v meste duchov „Bodie“ v Kalifornii.

Ak sa momentálne do USA nechystáte, no máte chuť si pozrieť autentické banícke mestečko, vyberte sa do Banskej Štiavnice, kde sa môžete preniesť späť v čase v Stôlni Bartolomej, ktorá je sprístupnená ako múzeum, a musím povedať, že jedno z najzaujímavejších, aké som na Slovensku navštívila. Paradoxne som Banskú Štiavnicu objavila až minulý rok, ale už pri vstupe do areálu a pri pohľade na architektúru, som mala pocit, akoby som niečo podobné videla. Veľmi mi to pripomímalo práve architektúru v meste duchov Bodie. A možno tam nejaké spojenie je… Napokon, sú to európski vysťahovalci, ktorí opúšťali Európu s vidinou lepšieho života v USA, a možno odišli aj nejakí baníci z Banskej Štiavnice, ktorí ako sa dozviete počas prehliadky, tu mali neskutočne ťažký život.

Ťažký život baníkov v Banskej Štiavnici, ktorí pracovali v bani v obrovských teplotách. „Banské múzeum v prírode“ má vynikajúcich sprievodcov, ktorí vám porozprávajú veľa zaujímavostí z banského života. Všetky tieto historické foto, si môžete pozrieť počas prehliadky v Štôlni Bartolomej.
Pred vstupom do bane si prečítajte Baňská prikázania!!!! Sú vtipné, takže si ich prečítajte kľudne aj teraz 🙂

Banská Štiavnica je skvelý tip na výlet s mamou, kamoškami, ale aj na romantický výlet vo dvoch.

A my tu máme pre vás perfektné ubytovania za akciové ceny.

Ak sa chcete ubytovať v typickom štiavnickom tzv. Miš-Maš štýle doporučujeme vám jedinečný Hotel Divná Pani – Luxury Gallery Rooms*****, v ktorom je samotný pobyt takým zážitkom, že je možné, že z neho nebudete chcieť ani vyjsť von. S interiérom sa vyhral jeho majiteľ, rodený Štiavničan Ivan Celder, preto má také neopakovateľné čaro. V hoteli je aj Kaviareň u Divnej Pani, kde sa môžete posilniť pred každým výletom do okolia tými najlepšími raňajkami… Aj z tých sme mali problém odísť, a tak sa niekedy pretiahli na dve-tri hodiny.

Hotel Luxury rooms Divná pani
Kaviareň Divná Pani. Banská Štiavnica má veľmi veľa krásnych podnikov a jedinečných kaviarní. Ak ste viac kaviarensko-reštauračný typ ako turistický, spravte si „TOUR-DE-KAVIARNE“ a jednoducho to tam doslova „vymeťte“ 🙂 Spojíte dva v jednom, je to zážitok, a všetko je tu tak blízko, že kameňom dohodíte 🙂

A ešte pár štiavnických tipov. Nevynechajte:

  • Burger v reštaurácii Coburg – a potom vyskúšajte aj ďalšie reštaurácie
  • Domáce varené pivo v pivárni Erb
  • Kino na námestí
  • Aspoň jednu túru k TAJCHOM – tie krásne zelené vodné nádrže
  • Štôlňu Bartolomej, ktorá je veľkým zážitkom pre dospelých aj deti.
  • Štiavnická paráda – butik, kde nájdete krásne jedinečné kúsky s folklórnymi slovenskými vzormi. A potom rad radom všetky ostatné butiky. Je tu skvelý obchod s obuvou a iné butiky. Z poslednej návštevy Banskej Štiavnice, som išla domov nabalenejšia ako keď sa vyberiem cielene na nákupy.

Po celodennej prechádzke po krásnom okolí si doprajte pravý „štiavnický“ burger – jeden z najlepších burgrov, ktoré som jedla.

Stôlňa Bartolomej – historická foto a teraz.

Viac reportáží z kalifornského špeciálu:

Užite si Los Angeles ako praví „Angelinos“

Los Angeles – Krimi v priamom prenose

29 Palms (Kalifornia, USA) – bojisko, kde je vojna “hrou”

Kalifornia – raj pre milovníkov prírody a kempingu – článok vyjde 12.júna 2020

Kalifornská vínna cesta v údolí Napa a Sonoma – článok vyjde 19.júna 2020

Venice Canals – vitajte v amerických Benátkach – článok vyjde 26.júna 2020


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore