Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky)

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky)

Článok bol aktualizovaný 14. 4. 2021 o 7:05.

Reklama

V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie a rady súvisiace s COVID 2019-nCoV (koronavírus), ktorý pochádza z čínskeho mesta Wu-Chan a bol prvýkrát oficiálne nahlásený 31. decembra 2019.

 • Tento článok si môžete prečítať i uložiť na neskôr v NOVEJ APLIKÁCII PELIPECKY, kde sa automaticky aktualizuje. Budete tak mať čerstvé a horúce informácie z prvej ruky (funguje aj v offline režime)

Cestujem domov na Slovensko – čo všetko potrebujem?

Prichádzam z krajín EÚ, Švajčiarska, Islandu a Lichtenštajnska alebo akejkoľvek inej krajiny sveta

 • registrácia na korona.gov.sk/ehranica, minimálne 8 dní izolácie v súkromí resp. najskôr na 8. deň štátom hradený PCR test, po negatívnom výsledku končí karanténa

Aktuálna situácia s koronavírusom:

 • Od 19. apríla 2021 sa začnú postupne uvoľňovať opatrenia na Slovensku, situácia s koronavírusom sa zlepšuje. Zákaz dovoleniek za účelom rekreácie sa podľa slov štátneho tajomník MZV SR Martina Klusa predlžovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude.
 • Cestovanie do ČR po novom: Po zrušení povinnosti paušálnych testov pred príchodom do Česka na základe rozhodnutia súdu môžu navrátilci (občania ČR alebo občania EÚ s trvalým alebo prechodným pobytom v ČR) z tzv. rizikových krajín, medzi ktoré patrí aktuálne aj Slovensko, od pondelka, 5. apríla 2021, pricestovať bez testu. Avšak aj naďalej pre nich bude platiť povinnosť sa zaregistrovať pred prechodom hraníc, absolvovať domácu izoláciu a podstúpiť PCR test v ČR do 5 dní od príchodu, pričom izolácia sa končí až jeho negatívnym výsledkom. Ale pozor – pre úplnosť treba dodať, že testy pred cestou naďalej platia, ak sa navrátilci vracajú do ČR verejnou dopravou.
 • Aj v Poľsku začali platiť prísnejšie karanténne pravidlá pre prichádzajúcich ľudí. Cestujúci z iných častí Schengenu musia stráviť 10 dní v karanténe, ak sa pri príchode nepreukážu negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 48 hod. Nové pravidlá platia pre všetky príchody, autom aj verejnou dopravou.
 • Rakúsko od 1. apríla sprísnilo povinnosť testovania pre pendlerov, ktorí sa po novom musia preukázať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie starším ako 72 hodín. Ak cestujúci nebudú mať na hraniciach k dispozícii test alebo lekárske potvrdenie, budú musieť bezodkladne, v priebehu 24 hodín, podstúpiť PCR alebo antigénový test. Pravidelní pendleri budú musieť navyše vyplniť elektronický registračný formulár. Ten je potrebné aktualizovať každých 28 dní. Dosiaľ bolo nutné formulár vyplniť raz týždenne.
 • Nemecko predĺžilo kontroly na hraniciach s Českou republikou o ďalších 14 dní. A od utorka 6, apríla v Nemecku platia nové pravidlá pre ľudí prilietajúcich do Nemecka. Tí sa musia pred nastúpením do lietadla preukázať negatívnym testom v nemčine, angličtine alebo francúzštine. Test musia absolvovať maximálne 48 hodín pred plánovaným príletom do Nemecka.
 • Slovensko zvažuje zavedenie hotelovej karantény pre prichádzajúcich cestujúcich, zatiaľ je to však len návrh a zrejme nebude povinná
 • Vláda zakázala cesty do zahraničia za účelom rekreácie. Kontrolovať budú odlety zo slovenských letísk, po novom musia do karantény aj zaočkovaní a tí, čo už prekonali COVID-19
 • Od 8. februára platí po návrate 14-dňová karanténa pre príchod zo všetkých krajín, zrušiť ju možno na 8. deň izolácie bezplatným testom
 • Ryanair a Wizzair na niekoľko týždňov prerušili takmer všetky letecké linky zo Slovenska do Británie
 • Do týchto krajín potrebujete pred vstupom registráciu (vstupné formuláre a dotazníky)
 • Zhrnuli sme pravidlá leteckých spoločností pri refunde a zmene leteniek
 • Aktuálna mapa vývoja (koronavírus vo svete)
 • Počet nakazených vo svete je viac ako 137 miliónov ľudí, úspešne sa však vyliečilo už viac ako 78 miliónov ľudí
 • Najviac chorých hlásia USA (31 miliónov), India (14 miliónov) a Brazília (13 miliónov)

Pelikán je v kontakte so svojimi partnermi, leteckými spoločnosťami aj inými, a neustále monitoruje vývoj situácie na webstránkach Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Kam neodporúčame cestovať?

Aktuálne neodporúčame cestovať najmä do najviac zasiahnutých oblastí ako USA či Rusko. Otvárajú sa už však mnohé exotické destinácie, kam sa dá cestovať aj bez absolvovania karantény či testu:

Môžem teraz bezpečne cestovať?

Áno, samozrejme. Slováci môžu cestovať do mnohých krajín sveta. Odporúčame pozrieť aktuálne podmienky vstupu a návratu.

Existuje množstvo vecí, ktorými si môžete pri ceste do alebo zo zahraničia pomôcť. Ak aktuálne musíte cestovať, zhrnuli sme najdôležitejšie body na ktoré sa zamerať. Pravidelne si umávajte ruky (mydlom a vodou alebo účinným antibakteriálnym gélom), nedotýkajte sa očí, nosa a úst a zostaňte aspoň meter od niekoho, kto kašle alebo kýcha.

Chcem zrušiť svoju letenku

Váš let bol zrušený? Alebo ste sa o zrušenie rozhodli sami? Letecká spoločnosť zmenila váš let a nevyhovuje vám? Každý z prípadov sa riadi osobitnými pravidlami. Postup pri konkrétnych leteckých spoločnostiach a situácii v súvislosti s COVID-19 sme spísali do špeciálneho článku.

Ďalšie užitočné články:

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak máte letenku cez Pelikán a potrebujete niečo zmeniť/upraviť/zrušiť, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie cez náš špeciálny kontaktný formulár. Aktuálne všetky letecké spoločnosti a cestovné kancelárie čelia obrovskému náporu požiadaviek a tento spôsob nám výrazne urýchľuje komunikáciu aj so zákazníkom, aj s aerolinkami. Ak cestujete neskôr ako o 3 dni, prosím, zo solidarity k ostatným zákazníkom nás zatiaľ nekontaktujte.

Dôležité informácie od Európskej cestovnej poisťovne:

 • Nenastúpenie na cestu resp. jej stornovanie z dôvodu výskytu vírusu, epidémie a pod. nie je v cestovnom poistení kryté.
 • Ak je cestujúci v destinácii a musí prerušiť cestu pre ohrozenie bezpečnosti a súčasne vydá MZV SR varovanie pred cestou do zasiahnutej krajiny, má cestujúci kryté dodatočné cestovné náklady na návrat
 • Liečebné náklady v zahraničí pri nákaze vírusom alebo prípadná repatriácia domov sú kryté v poistení liečebných nákladov v zmysle VPP

Stupne cestovných odporúčaní MV SR:

 1. stupeň – varovanie resp. výstraha
 2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí
 3. stupeň – odporúčanie necestovať do určitých oblastí
 4. stupeň – odporúčanie opustiť krajinu

Pelikán situáciu rovnako ako v Ázii pozorne sleduje aj v Európe a postupuje okrem zákona o zájazdoch aj v zmysle oficiálnych odporúčaní, vrátane MZV SR, ministerstiev okolitých krajín, Slovenskej asociácie cestovných kancelárii a agentúr (SACKA) a zodpovedných vládnych inštitúcii ako napr. nemecka vládna organizácia Robert Koch Institute (RKI), ktorá patrí pod nemecké ministerstvo zdravotníctva a spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Môžem letenku refundovať? 

Pre koronavírus neodporúčame nejaký čas cestovať resp. zvážiť možnosti cestovania a cestovať neskôr tento rok. Ak ste kvôli bezpečnostným opatreniam nemohli vycestovať, je potrebné sa riadiť podmienkami konkrétnej leteckej spoločnosti – koronavírus aktuálne spôsobil rôzne zmeny v podmienkach aeroliniek.

Príklad 1: Mám letenku do Talianska s leteckou spoločnosťou Ryanair, môžem ju refundovať bezplatne? Takáto letenka je refundovateľná alebo meniteľná iba podľa podmienok leteckej spoločnosti vzťahujúcich sa na konkrétnu letenku. Aktuálne vám Ryanair vráti peniaze alebo si môžete zmeniť termín odletu a doplatiť len rozdiel v porovnaní s novou cenou letenky.

Príklad 2: Mám letenku do Európy a letím z letiska Bratislava, ktoré podľa nariadenia vlády muselo zrušiť lety na najbližšie týždne. Letecká spoločnosť je povinná v takomto prípade vrátiť peniaze za letenky, prípadne ponúknuť alternatívne termíny.

Ako prebieha refundácia za letenky?

Týka sa ťa refundácia? Cez Pelikán máš 2 možnosti, ako to môžeš vyriešiť.

Peniaze za letenku vo forme darčekovej poukážky – svoje peniaze za refundovanú letenku získaš v plnej výške vo forme poukážky, ktorej platnosť je do konca roka 2021. Poukážku môžeš využiť na kúpu letenky, dovolenky, pobytu a nemusíš uvedenú sumu použiť naraz, ale si ju rozdeliť. Ak sa rozhodneš pre túto možnosť, stačí ked kontaktuješ náš zákaznícky servis a oni všetko vybavia za teba.

Refundácia a vrátenie peňazí na tvoj účet – túto možnosť ti odporúčame vtedy, ak sa rozhodneš necestovať nikam. Pelikán bude v tvojom mene komunikovať s leteckou spoločnosťou a zabezpečí vrátenie peňazí. Vzhľadom na zdĺhavejšie procesy pri refundácii leteniek od leteckých spoločnosti a vážnosť situácie to však bude trvať niekoľko týždňov.

Hlavne žiadnu paniku

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na „masívnu infodémiu,“ teda na záplavu informácií o novom koronavíruse. Niektoré informácie sú správne, iné zasa nie. Koronavírus a všetky najdôležitejšie a overené informácie nájdeš na tomto linku: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Vybrané aerolínie a cestovné kancelárie umožňujú bezplatné zrušenie alebo zmenu pre nové rezervácie. To je veľmi výhodné pre všetkých klientov, ktorí kvôli aktuálnej situácii váhajú s kúpou letenky alebo dovolenky napríklad na koniec roka 2020.

Čo robiť ak cestuješ z oblastí nákazy a objavia sa u teba príznaky?

Ak máš teplotu, kašeľ a dýchavičnosť, odporúča sa nasledovné:

 • Ak sa u teba v priebehu letu vyskytnú príznaky respiračného ochorenia, okamžite to oznám palubnému personálu.
 • V prípade, ak už si na letisku, neopúšťaj priestor letiska a vyhľadaj stálu lekársku službu na letisku.
 • Ak už si doma, nikam nechoď. Vyhnite sa kontaktu s ostatnými ľuďmi.
 • Telefonicky kontaktuj svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu. Informuj ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.
 • Často si umývajte ruky mydlom a vodou.
 • Ak nie sú dostupné, používaj dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.
 • Pri kašli si zakrývaj ústa a nos vreckovkou alebo použi rukáv, nie ruky!

Ako znížiť riziko nákazy koronavírusom?

 • Umývaj si ruky mydlom a vodou alebo prostriedkom na báze alkoholu
 • Zakrývaj si nos a ústa keď kašľeš a kýchaš vreckovkou, alebo ohnutým lakťom
 • Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
 • Zabráň nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami
 • Mäso a vajíčka dôkladne prevar

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Americký sen? Los Angeles a Las Vegas v jednej letenke za 369€ na jeseň https://t.co/SPdK7mhjUP #letenky1 hodinu dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 4*hotelom za 511€ https://t.co/nzG2adFebL #dovolenky3 hodiny dozadu
V Egypte našli Stratené zlaté mesto. Ide o najvýznamnejší nález od Tutanchamóna https://t.co/xYj790kZ2P #novinky5 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky6 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky6 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky6 hodiny dozadu
Francúzsko až do odvolania ruší všetky lety do Brazílie https://t.co/34XayZzcCk #novinky20 hodiny dozadu
Cestovanie do Izraela: od 23. mája majú voľný vstup zaočkovaní turisti s testom https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky21 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore