Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti a ktoré doklady potrebujem?

Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti a ktoré doklady potrebujem?

Článok bol aktualizovaný 16. 6. 2021 o 7:05.

Reklama

V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie a rady súvisiace s COVID 2019-nCoV (koronavírus), ktorý pochádza z čínskeho mesta Wu-Chan a bol prvýkrát oficiálne nahlásený 31. decembra 2019.

 • Tento článok si môžete prečítať i uložiť na neskôr v NOVEJ APLIKÁCII PELIPECKY, kde sa automaticky aktualizuje. Budete tak mať čerstvé a horúce informácie z prvej ruky (funguje aj v offline režime)

Často kladené otázky v súvislosti s cestovaním počas pandémie (leto 2021)

V správach, e-mailoch a telefonátoch sa na nás obraciate s prosbou o pomoc pri konkrétnych podmienkach vstupu. Pokúsime sa teda odpovedať na najčastejšie otázky v tomto článku:

Cestujem z Viedne alebo Budapešti, potrebujem cestou tam test? Ako je to pri ceste naspäť?

Rakúsko aj Maďarsko udelilo slovenským cestujúcim výnimku v prípade tranzitu na letisko. Odporúčame mať k nahliadnutiu letenku. Pri tranzite na letisko nie je potrebný negatívny test. V prípade Maďarska upozorňujeme, že je povinnosťou opustiť krajinu do 24 hodín. Rodinní príslušníci alebo známi nemôžu pricestovať s tým cieľom, aby na letisko priviezli alebo z letiska odviezli cestujúcich.

Cestou naspäť platia v podstate rovnaké pravidlá a opäť platí, že Slováci majú v prípade okamžitého tranzitu na Slovensko výnimku a NEPOTREBUJÚ ukazovať negatívny test. Treba mať dôkaz o ceste domov na Slovensko – lístok na bus/vlak, zaplatený odvoz, prípadne čestné vyhlásenie v anglickom jazyku o tom, že cestujúci tranzituje domov a nebue sa na území zdržiavať dlhšie, než to bude potrebné.

Ktoré aerolinky vyžadujú pred cestou tam alebo naspäť test?

V drvivej väčšine sa aerolinky riadia iba požiadavkami cieľovej destinácie, ale v niektorých prípadoch (ak napríklad cestujete mimo Európy) – môžu aj počas prestupov od vás chcieť negatívny PCR test alebo antigén. Dali sme preto dokopy prehľad tých najdôležitejších leteckých spoločností. V 99% prípadov platí, že ak krajina vyžaduje negatívny PCR test/očkovanie/imunitu ku vstupu, budete sa týmito dokumentmi musieť preukázať už pred vstupom do lietadla.

Potrebujem k cestovaniu očkovanie?

Nie, očkovanie nie je povinné a preto ani cestovanie do zahraničia nie je obmedzené len pre zaočkovaných. Väčšina krajín EÚ akceptujú negatívny PCR test nie starší ako 48/72 hodín, prípadne aj antigénový test nie starší ako 24 hodín. Osoby, ktoré prekonali COVID môžu takisto cestovať s potvrdením o prekonaní ochorenia, niektoré krajiny akceptujú aj pozitívny test starší ako 14 dní. Zaočkovaní cestujúci môžu po krajinách EÚ cestovať bez nutnosti testu či karantény, potrebujú len potvrdenie o zaočkovaní.

Môžem cestovať aj s prvou dávkou vakcíny?

Áno. Mnohé krajiny EÚ akceptujú už prvú dávku vakcíny, ktorú schválila Európska lieková agentúra. Treba však dodržať dostatočný časový odstup od vakcíny a mať očkovací certifikát.

Kde vybavím očkovací certifikát?

Ak už ste absolvovali očkovanie, môžete o certifikát požiadať od pondelka 24. mája 2021 aj cez internet. Od minulého týždňa sa dá požiadať o očkovací certifikát cez web vakcinacia.nczisk.sk alebo korona.gov.sk. Jednotné očkovacie certifikáty, ktoré Slovensko vydáva už akceptuje 7 krajín: Česko, Rakúsko, Poľsko, Nemecko, Slovinsko, Chorvátsko a Bulharsko.

Do spomínaných krajín tento certifikát umožňuje vstup bez potreby predloženia negatívneho testu či absolvovania karantény, potvrdil to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Kedy budú hotové európske zelené COVID pasy resp. certifikáty?

Európske covid pasy by sa mali spustiť najneskôr od 1. júla. Povedal to eurokomisár pre spravodlivosť Reynders. Dohodu označil za „dobrú správu pre všetkých občanov členských krajín EÚ“. Pasy by mali podľa pôvodných informácií byť spustené od 26. júna. Slovensko sa intenzívne a naďalej pripravuje na zavedenie covid pasu. Posledný májový týždeň konečne predstavili prototypy aplikácií na jednoduchšie cestovanie v EÚ v čase pandémie. GreenPass umožní občanom naskenovať si QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie koronavírusu. Spustenie aplikácií na Slovensku sa predpokladá v druhej polovici júna 2021.

Treba sa pred cestou do krajín registrovať?

Áno, väčšina krajín pred vstupom vyžaduje registráciu od osôb. Ak máte očkovanie, registrácii sa môžete vyhnúť, ale treba si to vopred overiť cez stránku mzv.sk. Pri ceste naspäť na Slovensko sa musia registrovať všetci cestujúci bez výnimky.

Kedy sa otestovať pri návrate z dovolenky na Slovensko cez Viedeň/Bratislavu/Budapešť?

Slovenskí cestujúci prichádzajúci domov na Slovensko sa vždy musia registrovať na korona.gov.sk/ehranica a až po prekročení hraníc, resp. príchode na Slovensko možno ísť na test. Spraviť si test však musia len osoby (staršie ako 18 rokov), ktoré nemajú očkovanie, alebo neprekonali COVID.

Avšak od 14. júna platí jedna pozitívna novinka. Povinnosť 14-dňovej domácej karantény po príchode zo zelenej krajiny neplatí po preukázaní sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu pri príchode na Slovensko nie starším ako 72 hodín. Tiež ak osoba “prichádza zo susedných krajín zaradených do zeleného zoznamu a má pri sebe negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 24 hodín s tým, že test musí byť vykonaný na území susedného štátu alebo Slovenskej republiky”. Takže po novom sa stačí otestovať už pred príjazdom domov.

Cestujem domov na Slovensko – čo všetko potrebujem?

Nový cestovateľský semafor platí od 31. mája. Podľa neho sa krajiny rozdeľujú do troch skupín. Od 14. júna platia nasledovné zmeny.

Zelená, červená a čierna farba na cestovnom semafore

🟢 Zelené krajiny

 • Krajiny EÚ bez rozdielu na epidemiologickú situáciu (môže sa však upraviť ak sa v krajine šíri nebezpečný variant koronavírusu) a krajiny s priaznivou epidemiologickou situáciou
 • Členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Faerské ostrovy, Grónsko, Hongkong, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur.
 • Podmienky návratu: ak ste zaočkovaní alebo ak ste prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch, tak sa na vás karanténa ani povinnosť testu nebude vzťahovať. Pri príchode na Slovensko sa zaregistrujete na korona.gov.sk/ehranica a môžete pokračovať v bežnom živote. Ak nie ste zaočkovaní ani ste neprekonali COVID-19, potrebujete sa zaregistrovať a absolvovať RT-PCR alebo antigénový test po príchode, čím si tú 14-dňovú domácu karanténu môžete prakticky ihneď, alebo teda čím skôr, zrušiť negatívnym testom.

V prípade očkovania/imunity na COVID sa berie do úvahy nasledovné:

 • cestujúci bol zaočkovaný druhou dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní, alebo
 • cestujúci bol zaočkovaný prvou dávkou vektorovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 28 dní, alebo
 • cestujúci je viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou),
 • cestujúci prekonal COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami
 • cestujúci je mladší ako 18 rokov
 • Po novom majú ľudia výnimku z karantény aj z testu pri návrate na Slovensko už po troch týždňoch po podaní prvej dávky vakcíny, čas tri týždne bude rovnaký bez ohľadu na druh a výrobcu vakcíny.
 • Cestujúci, ktorý prekonal covid minimálne 180 dní pred prvou dávkou vakcíny má výnimku z karantény a z testu po návrate na Slovensko 12 mesiacov od prvej dávky. Táto lehota začne plynúť 11. deň od pozitívneho PCR testu
 • Ostatní zaočkovaní ľudia sa môžu vracať na Slovensko bez testu a bez karantény tri mesiace po prvej dávke alebo 12 mesiacov po druhej dávke.
 • Pri návrate zo zelených krajín sa bude treba preukázať negatívnym 72-hodinovým PCR testom alebo 12-hodinovým AG testom (ten platí len do 30. júna) – výnimky majú zaočkované osoby, ľudia, ktorí pred najviac 180 dňami prekonali covid, a ľudia do 18 rokov. PCR test možno priniesť aj zo zahraničia, avšak len zo zelených krajín, AG test len z okolitých zelených krajín.

🔴 Červené

 • Krajiny sveta s nepriaznivou epidemiologickou situáciou, kde 14-dňová miera infekčnosti je vyššia ako 50 na 100 tisíc obyvateľov, alebo epidemiologická situácia sa vkrajine rýchlo zhoršuje a súčasne v krajine nie sú prítomné nebezpečné varianty (s výnimkou tzv. britského variantu)
 • Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina
 • Pri návrate na Slovensko z červených krajín platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená neg. RT-PCR testom najskôr na 8. deň
 • Pri návrate z červených krajín majú výnimku z karantény len zaočkovaní ľudia so statusom pendlera

⚫ Čierne krajiny

 • Krajiny s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov SARS-CoV-2 svýnimkou tzv. britského variantu (napr. Brazília, India, Juhoafrická republika) a krajiny snedostupnými, nedôveryhodnými, alebo nekvalitnými dátami (väčšina afrických krajín a mnohé zámorské mikroštáty)
 • Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom ani červenom zozname.
 • Pri návrate na Slovensko platí 14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku RT-PCR testu z 8. dňa.

Farbu krajín stanovuje Úrad verejného zdravotníctva SR vspolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR.

Aktuálna situácia s koronavírusom:

Pelikán je v kontakte so svojimi partnermi, leteckými spoločnosťami aj inými, a neustále monitoruje vývoj situácie na webstránkach Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Kam neodporúčame cestovať?

Aktuálne neodporúčame cestovať najmä do najviac zasiahnutých oblastí – India. Otvorili sa už však mnohé exotické destinácie, kam sa dá cestovať aj bez absolvovania karantény či testu:

Môžem teraz bezpečne cestovať?

Áno, samozrejme. Slováci môžu cestovať do mnohých krajín sveta. Odporúčame pozrieť aktuálne podmienky vstupu a návratu.

Existuje množstvo vecí, ktorými si môžete pri ceste do alebo zo zahraničia pomôcť. Ak aktuálne musíte cestovať, zhrnuli sme najdôležitejšie body na ktoré sa zamerať. Pravidelne si umávajte ruky (mydlom a vodou alebo účinným antibakteriálnym gélom), nedotýkajte sa očí, nosa a úst a zostaňte aspoň meter od niekoho, kto kašle alebo kýcha.

Chcem zrušiť svoju letenku

Váš let bol zrušený? Alebo ste sa o zrušenie rozhodli sami? Letecká spoločnosť zmenila váš let a nevyhovuje vám? Každý z prípadov sa riadi osobitnými pravidlami. Postup pri konkrétnych leteckých spoločnostiach a situácii v súvislosti s COVID-19 sme spísali do špeciálneho článku.

Ďalšie užitočné články:

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak máte letenku cez Pelikán a potrebujete niečo zmeniť/upraviť/zrušiť, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie cez náš špeciálny kontaktný formulár. Aktuálne všetky letecké spoločnosti a cestovné kancelárie čelia obrovskému náporu požiadaviek a tento spôsob nám výrazne urýchľuje komunikáciu aj so zákazníkom, aj s aerolinkami. Ak cestujete neskôr ako o 3 dni, prosím, zo solidarity k ostatným zákazníkom nás zatiaľ nekontaktujte.

Dôležité informácie od Európskej cestovnej poisťovne:

 • Nenastúpenie na cestu resp. jej stornovanie z dôvodu výskytu vírusu, epidémie a pod. nie je v cestovnom poistení kryté.
 • Ak je cestujúci v destinácii a musí prerušiť cestu pre ohrozenie bezpečnosti a súčasne vydá MZV SR varovanie pred cestou do zasiahnutej krajiny, má cestujúci kryté dodatočné cestovné náklady na návrat
 • Liečebné náklady v zahraničí pri nákaze vírusom alebo prípadná repatriácia domov sú kryté v poistení liečebných nákladov v zmysle VPP

Stupne cestovných odporúčaní MV SR:

 1. stupeň – varovanie resp. výstraha
 2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí
 3. stupeň – odporúčanie necestovať do určitých oblastí
 4. stupeň – odporúčanie opustiť krajinu

Pelikán situáciu rovnako ako v Ázii pozorne sleduje aj v Európe a postupuje okrem zákona o zájazdoch aj v zmysle oficiálnych odporúčaní, vrátane MZV SR, ministerstiev okolitých krajín, Slovenskej asociácie cestovných kancelárii a agentúr (SACKA) a zodpovedných vládnych inštitúcii ako napr. nemecka vládna organizácia Robert Koch Institute (RKI), ktorá patrí pod nemecké ministerstvo zdravotníctva a spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Môžem letenku refundovať? 

Pre koronavírus neodporúčame nejaký čas cestovať resp. zvážiť možnosti cestovania a cestovať neskôr tento rok. Ak ste kvôli bezpečnostným opatreniam nemohli vycestovať, je potrebné sa riadiť podmienkami konkrétnej leteckej spoločnosti – koronavírus aktuálne spôsobil rôzne zmeny v podmienkach aeroliniek.

Príklad 1: Mám letenku do Talianska s leteckou spoločnosťou Ryanair, môžem ju refundovať bezplatne? Takáto letenka je refundovateľná alebo meniteľná iba podľa podmienok leteckej spoločnosti vzťahujúcich sa na konkrétnu letenku. Aktuálne vám Ryanair vráti peniaze alebo si môžete zmeniť termín odletu a doplatiť len rozdiel v porovnaní s novou cenou letenky.

Príklad 2: Mám letenku do Európy a letím z letiska Bratislava, ktoré podľa nariadenia vlády muselo zrušiť lety na najbližšie týždne. Letecká spoločnosť je povinná v takomto prípade vrátiť peniaze za letenky, prípadne ponúknuť alternatívne termíny.

Ako prebieha refundácia za letenky?

Týka sa ťa refundácia? Cez Pelikán máš 2 možnosti, ako to môžeš vyriešiť.

Peniaze za letenku vo forme darčekovej poukážky – svoje peniaze za refundovanú letenku získaš v plnej výške vo forme poukážky, ktorej platnosť je do konca roka 2021. Poukážku môžeš využiť na kúpu letenky, dovolenky, pobytu a nemusíš uvedenú sumu použiť naraz, ale si ju rozdeliť. Ak sa rozhodneš pre túto možnosť, stačí ked kontaktuješ náš zákaznícky servis a oni všetko vybavia za teba.

Refundácia a vrátenie peňazí na tvoj účet – túto možnosť ti odporúčame vtedy, ak sa rozhodneš necestovať nikam. Pelikán bude v tvojom mene komunikovať s leteckou spoločnosťou a zabezpečí vrátenie peňazí. Vzhľadom na zdĺhavejšie procesy pri refundácii leteniek od leteckých spoločnosti a vážnosť situácie to však bude trvať niekoľko týždňov.

Hlavne žiadnu paniku

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na „masívnu infodémiu,“ teda na záplavu informácií o novom koronavíruse. Niektoré informácie sú správne, iné zasa nie. Koronavírus a všetky najdôležitejšie a overené informácie nájdeš na tomto linku: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Vybrané aerolínie a cestovné kancelárie umožňujú bezplatné zrušenie alebo zmenu pre nové rezervácie. To je veľmi výhodné pre všetkých klientov, ktorí kvôli aktuálnej situácii váhajú s kúpou letenky alebo dovolenky napríklad na koniec roka 2020.

Čo robiť ak cestuješ z oblastí nákazy a objavia sa u teba príznaky?

Ak máš teplotu, kašeľ a dýchavičnosť, odporúča sa nasledovné:

 • Ak sa u teba v priebehu letu vyskytnú príznaky respiračného ochorenia, okamžite to oznám palubnému personálu.
 • V prípade, ak už si na letisku, neopúšťaj priestor letiska a vyhľadaj stálu lekársku službu na letisku.
 • Ak už si doma, nikam nechoď. Vyhnite sa kontaktu s ostatnými ľuďmi.
 • Telefonicky kontaktuj svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu. Informuj ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.
 • Často si umývajte ruky mydlom a vodou.
 • Ak nie sú dostupné, používaj dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.
 • Pri kašli si zakrývaj ústa a nos vreckovkou alebo použi rukáv, nie ruky!

Ako znížiť riziko nákazy koronavírusom?

 • Umývaj si ruky mydlom a vodou alebo prostriedkom na báze alkoholu
 • Zakrývaj si nos a ústa keď kašľeš a kýchaš vreckovkou, alebo ohnutým lakťom
 • Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
 • Zabráň nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami
 • Mäso a vajíčka dôkladne prevar

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Na zozname zelených krajín bude od pondelka 47 štátov, vypadne však Portugalsko https://t.co/LHUxYQTTKl #novinky10 hodín dozadu
Túžiš po originálnej svadbe? TOP 10 destinácií na sobáš v zahraničí https://t.co/qx0ebmdxJv #cestopisy10 hodín dozadu
Rusko súčasťou vakcinačného turizmu? Pripravuje balíčky s vakcínou a ubytovaním https://t.co/f3aX4gwU0x #novinky14 hodín dozadu
Cestovanie do Lotyšska: voľný vstup pre zaočkovaných alebo tých, čo prekonali COVID https://t.co/IKheGRA8gQ #novinky14 hodín dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 36€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy15 hodín dozadu
Krásna Menorka v lete od 47€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky15 hodín dozadu
Najkrajšie pláže v Španielsku? Nájdete ich na ostrovoch https://t.co/VQI0ZNvhAm #cestopisy16 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti a ktoré doklady potrebujem? https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky16 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky16 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky16 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore