Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť

Článok bol aktualizovaný 3. 4. 2020 o 8:47.

Reklama

V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie a rady súvisiace s COVID 2019-nCoV (koronavírus), ktorý pochádza z čínskeho mesta Wu-Chan a bol prvýkrát nahlásený 31. decembra 2019.

Aktuálna situácia s koronavírusom:

Pelikán je v kontakte so svojimi partnermi, leteckými spoločnosťami aj inými, a neustále monitoruje vývoj situácie na webstránkach Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Kam neodporúčame cestovať?

Aktuálne neodporúčame cestovať najmä do USA, Číny, Južnej Kórei, Iránu, Talianska, Španielska, Švajčiarska, Nemecka či Francúzska. Ministerstvo zahraničných vecí aktuálne vydalo 3. stupeň – odporúčanie necestovať na všetky krajiny sveta. Také niečo si v novodobej histórii Slovenska nepamätáme.

Situáciu pri návrate domov z cudziny skomplikovalo aj zavretie medzinárodných letísk v Bratislave, Košiciach a Poprade.

Môžem teraz bezpečne cestovať?

Existuje množstvo vecí, ktorými si môžete pri ceste do alebo zo zahraničia pomôcť. Ak aktuálne musíte cestovať, zhrnuli sme najdôležitejšie body na ktoré sa zamerať. Pravidelne si umávajte ruky (mydlom a vodou alebo účinným antibakteriálnym gélom), nedotýkajte sa očí, nosa a úst a zostaňte aspoň meter od niekoho, kto kašle alebo kýcha.

Chcem zrušiť svoju letenku

Váš let bol zrušený? Alebo ste sa o zrušenie rozhodli sami? Letecká spoločnosť zmenila váš let a nevyhovuje vám? Každý z prípadov sa riadi osobitnými pravidlami. Postup pri konkrétnych leteckých spoločnostiach a situácii v súvislosti s COVID-19 sme spísali do špeciálneho článku.

Ďalšie užitočné články:

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak máte letenku cez Pelikán a potrebujete niečo zmeniť/upraviť/zrušiť, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie cez náš špeciálny kontaktný formulár. Aktuálne všetky letecké spoločnosti a cestovné kancelárie čelia obrovskému náporu požiadaviek a tento spôsob nám výrazne urýchľuje komunikáciu aj so zákazníkom, aj s aerolinkami. Ak cestujete neskôr ako o 3 dni, prosím, zo solidarity k ostatným zákazníkom nás zatiaľ nekontaktujte.

Kedy vzniká nárok na vrátenie peňazí za dovolenku?

Nárok na náhradu vzniká vtedy, ak je daná lokalita napríklad uzavretá, alebo Ministerstvo zahraničných vecí vydá zákaz cestovať do danej oblasti. Ďalej už stanovisko SACKA (Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr):

Pokiaľ miestne úrady neuzavrú danú lokalitu a naše Ministerstvo zahraničných vecí nevydá zákaz cestovať do danej oblasti nie je naplnený článok zákona 170/2018 Z.z. § 21 bod 2:

„Cestujúci je oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde pred začatím zájazdu bez zaplatenia odstupného, ak v cieľovom mieste alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti, ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta:

Pri odstúpení od zmluvy o zájazde má cestujúci nárok na vrátenie všetkých platieb, ktoré za zájazd zaplatil“. 

Ak sa teda klient rozhodne i napriek vyššie uvedenému stornovať zájazd, má podľa informácií SACKA plné právo tak urobiť v súlade so Všeobecnými Zmluvnými Podmienkami, ktoré definujú podmienky stornovania zájazdu.

Dôležité informácie od Európskej cestovnej poisťovne:

 • Nenastúpenie na cestu resp. jej stornovanie z dôvodu výskytu vírusu, epidémie a pod. nie je v cestovnom poistení kryté.
 • Ak je cestujúci v destinácii a musí prerušiť cestu pre ohrozenie bezpečnosti a súčasne vydá MZV SR varovanie pred cestou do zasiahnutej krajiny, má cestujúci kryté dodatočné cestovné náklady na návrat
 • Liečebné náklady v zahraničí pri nákaze vírusom alebo prípadná repatriácia domov sú kryté v poistení liečebných nákladov v zmysle VPP

Stupne cestovných odporúčaní MV SR:

 1. stupeň – varovanie resp. výstraha
 2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí
 3. stupeň – odporúčanie necestovať do určitých oblastí
 4. stupeň – odporúčanie opustiť krajinu

Pelikán situáciu rovnako ako v Ázii pozorne sleduje aj v Európe a postupuje okrem zákona o zájazdoch aj v zmysle oficiálnych odporúčaní, vrátane MZV SR, ministerstiev okolitých krajín, Slovenskej asociácie cestovných kancelárii a agentúr (SACKA) a zodpovedných vládnych inštitúcii ako napr. nemecka vládna organizácia Robert Koch Institute (RKI), ktorá patrí pod nemecké ministerstvo zdravotníctva a spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Môžem letenku refundovať? 

Ak letíš do Číny alebo do svojej finálnej destinácie s prestupom na čínskom letisku. Všetky tieto letenky sú meniteľné alebo refundovateľné. Pri začatých ale nedokončených cestách, resp. nie úplne preletených letenkách, a ďalej v prípade prestupu v Číne, odporúčame aj nie úplne preletenú letenku refundovať a hľadať alternatívu. 

Pre koronavírus neodporúčame nejaký čas cestovať resp. zvážiť možnosti cestovania a cestovať neskôr tento rok. Ak ste kvôli bezpečnostným opatreniam nemohli vycestovať, je potrebné sa riadiť podmienkami konkrétnej leteckej spoločnosti – koronavírus aktuálne spôsobil rôzne zmeny v podmienkach aeroliniek.

Príklad 1: Mám letenku do Talianska s leteckou spoločnosťou Ryanair, môžem ju refundovať bezplatne? Takáto letenka je refundovateľná alebo meniteľná iba podľa podmienok leteckej spoločnosti vzťahujúcich sa na konkrétnu letenku. Aktuálne vám Ryanair vráti peniaze alebo si môžete zmeniť termín odletu a doplatiť len rozdiel v porovnaní s novou cenou letenky.

Príklad 2: Mám letenku do Európy a letím z letiska Bratislava, ktoré podľa nariadenia vlády muselo zrušiť lety na najbližšie dva týždne. Letecká spoločnosť je povinná v takomto prípade vrátiť peniaze za letenky, prípadne ponúknuť alternatívne termíny.

Príklad 3: Mám letenku do Londýna z Viedne, môžem ju bezplatne zrušiť? Ak sa daného štátu alebo letiska netýkajú špeciálne opatrenia, letecká premávka funguje a vy tak nemáte nárok na vrátenie peňazí. V prípade, že chce klient zmeniť alebo zrušiť letenku svojvoľne, je potrebné sa riadiť všeobecnými obchodnými podmienkami. Iná situácia môže nastať len vtedy, ak sa letecká spoločnosť rozhodne zrušiť lety a poskytne cestujúcim refund (vrátenie peňazí) alebo inú náhradu, Rovnako sa postupuje, aj keď štát zakáže lety do tej-ktorej krajiny.

Ako prebieha refundácia za letenky?

Týka sa ťa refundácia? Cez Pelikán máš 2 možnosti, ako to môžeš vyriešiť.

Peniaze za letenku vo forme darčekovej poukážky – svoje peniaze za refundovanú letenku získaš v plnej výške vo forme poukážky, ktorej platnosť je do konca roka 2021. Poukážku môžeš využiť na kúpu letenky, dovolenky, pobytu a nemusíš uvedenú sumu použiť naraz, ale si ju rozdeliť. Ak sa rozhodneš pre túto možnosť, stačí ked kontaktuješ náš zákaznícky servis a oni všetko vybavia za teba.

Refundácia a vrátenie peňazí na tvoj účet – túto možnosť ti odporúčame vtedy, ak sa rozhodneš necestovať nikam. Pelikán bude v tvojom mene komunikovať s leteckou spoločnosťou a zabezpečí vrátenie peňazí. Vzhľadom na zdĺhavejšie procesy pri refundácii leteniek od leteckých spoločnosti a vážnosť situácie to však bude trvať niekoľko týždňov.

Hlavne žiadnu paniku

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na „masívnu infodémiu,“ teda na záplavu informácií o novom koronavíruse. Niektoré informácie sú správne, iné zasa nie. Koronavírus a všetky najdôležitejšie a overené informácie nájdeš na tomto linku: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Tisíce ľudí sa už úspešne zotavili

Aj keď koronavírus nakazil v súčasnosti viac ľudí ako kedysi choroba SARS, experti sa zhodujú v tom, že nebezpečnejším ochorením naďalej zostáva bežná chrípka. V Číne sa síce vírus rozšíril pomerne rýchlo a nakazil za krátky čas desaťtisíce ľudí, aktuálne opatrenia však už napríklad v Číne pribrzdili masívne šírenie ochorenia v rámci krajiny.

Ako pre Denník N uviedol expert na infekčné choroby Ladislav Michala, optimizmus je na mieste. Michala vychádza zo skúseností s predošlými ochoreniami SARS a MERS, kedy karanténne opatrenia eliminovali tieto ochorenia a tie postupne vyšumeli. Problémom podľa neho môže byť tiež to, že žijeme v dobe, kedy sa informácie šíria extrémne veľkou rýchlosťou a je z toho logicky omnoho väčšie „haló“, ako kedysi.

Istou nádejou je podľa experta možnosť, že v skutočnosti je nakazených omnoho viac ľudí než je potvrdených prípadov, a tí toto ochorenie bez problémov zvládli a vyliečili sa. Doposiaľ je známych viac ako 62-tisíc ľudí, ktorí sa koronavírus úspešne prekonali. Mimoriadne úspešné sú v tom najmä krajiny, kde je vybavenosť nemocníc a zdravotného personálu na vysokej úrovni.

Kedy budeme všetci opäť cestovať?

Vybrané aerolínie a cestovné kancelárie umožňujú bezplatné zrušenie alebo zmenu pre nové rezervácie. To je veľmi výhodné pre všetkých klientov, ktorí kvôli aktuálnej situácii váhajú s kúpou letenky alebo dovolenky napríklad na koniec roka 2020.

Čo robiť ak cestuješ z oblastí nákazy a objavia sa u teba príznaky?

Ak máš teplotu, kašeľ a dýchavičnosť, odporúča sa nasledovné:

 • Ak sa u teba v priebehu letu vyskytnú príznaky respiračného ochorenia, okamžite to oznám palubnému personálu.
 • V prípade, ak už si na letisku, neopúšťaj priestor letiska a vyhľadaj stálu lekársku službu na letisku.
 • Ak už si doma, nikam nechoď. Vyhnite sa kontaktu s ostatnými ľuďmi.
 • Telefonicky kontaktuj svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu. Informuj ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.
 • Často si umývajte ruky mydlom a vodou.
 • Ak nie sú dostupné, používaj dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.
 • Pri kašli si zakrývaj ústa a nos vreckovkou alebo použi rukáv, nie ruky!

Ako znížiť riziko nákazy koronavírusom?

 • Umývaj si ruky mydlom a vodou alebo prostriedkom na báze alkoholu
 • Zakrývaj si nos a ústa keď kašľeš a kýchaš vreckovkou, alebo ohnutým lakťom
 • Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
 • Zabráň nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami
 • Mäso a vajíčka dôkladne prevar
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Emirates od 6. apríla obnovia niektoré lety. Zatiaľ len jedným smerom https://t.co/anHbtjVaed #novinky2 dni dozadu
Airbnb ponúka ubytovanie zadarmo pre doktorov a záchranárov bojujúcich s COVID-19 https://t.co/d2dAnWfBRZ #novinky2 dni dozadu
Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online https://t.co/W5ZggbUhcU #novinky2 dni dozadu
Lufthansa zrejme dostane miliardovú pomoc od Nemecka https://t.co/1rfSjWdqjK #novinky2 dni dozadu
Belgicko zvažuje zoštátnenie Brussels Airlines https://t.co/qUeWCVm2gM #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu
Repatriácia z Londýna: 5. apríla ide lietadlo do Bratislavy i naspäť https://t.co/eA1NAsIkYS #novinky2 dni dozadu
Linky Slovak Lines do Viedne a Budapešti sú stopnuté do 30. apríla https://t.co/rPr1QPmLQ0 #novinky3 dni dozadu
Priama linka Thai Airways z Viedne do Bangkoku je zrušená do októbra https://t.co/aNjo8JavYj #novinky3 dni dozadu
British Airways stopli všetky lety z Gatwicku, 80% zamestnancov dostane voľno https://t.co/XfXLagzpiS #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore