Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť

Článok bol aktualizovaný 26. 10. 2020 o 9:02.

Reklama

V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie a rady súvisiace s COVID 2019-nCoV (koronavírus), ktorý pochádza z čínskeho mesta Wu-Chan a bol prvýkrát oficiálne nahlásený 31. decembra 2019.

 • Tento článok si môžete prečítať i uložiť na neskôr v NOVEJ APLIKÁCII PELIPECKY, kde sa automaticky aktualizuje. Budete tak mať čerstvé a horúce informácie z prvej ruky (funguje aj v offline režime)

Aktuálna situácia s koronavírusom:

Pelikán je v kontakte so svojimi partnermi, leteckými spoločnosťami aj inými, a neustále monitoruje vývoj situácie na webstránkach Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Kam neodporúčame cestovať?

Aktuálne neodporúčame cestovať najmä do najviac zasiahnutých oblastí ako USA, Brazília, Rusko či Veľká Británia. Ministerstvo zahraničných vecí aktuálne vydalo 3. stupeň – odporúčanie necestovať na všetky krajiny sveta. Také niečo si v novodobej histórii Slovenska nepamätáme.

Situáciu pri návrate domov z cudziny skomplikovalo aj zavretie medzinárodných letísk v Bratislave, Košiciach a Poprade.

Môžem teraz bezpečne cestovať?

Existuje množstvo vecí, ktorými si môžete pri ceste do alebo zo zahraničia pomôcť. Ak aktuálne musíte cestovať, zhrnuli sme najdôležitejšie body na ktoré sa zamerať. Pravidelne si umávajte ruky (mydlom a vodou alebo účinným antibakteriálnym gélom), nedotýkajte sa očí, nosa a úst a zostaňte aspoň meter od niekoho, kto kašle alebo kýcha.

Chcem zrušiť svoju letenku

Váš let bol zrušený? Alebo ste sa o zrušenie rozhodli sami? Letecká spoločnosť zmenila váš let a nevyhovuje vám? Každý z prípadov sa riadi osobitnými pravidlami. Postup pri konkrétnych leteckých spoločnostiach a situácii v súvislosti s COVID-19 sme spísali do špeciálneho článku.

Ďalšie užitočné články:

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak máte letenku cez Pelikán a potrebujete niečo zmeniť/upraviť/zrušiť, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie cez náš špeciálny kontaktný formulár. Aktuálne všetky letecké spoločnosti a cestovné kancelárie čelia obrovskému náporu požiadaviek a tento spôsob nám výrazne urýchľuje komunikáciu aj so zákazníkom, aj s aerolinkami. Ak cestujete neskôr ako o 3 dni, prosím, zo solidarity k ostatným zákazníkom nás zatiaľ nekontaktujte.

Dôležité informácie od Európskej cestovnej poisťovne:

 • Nenastúpenie na cestu resp. jej stornovanie z dôvodu výskytu vírusu, epidémie a pod. nie je v cestovnom poistení kryté.
 • Ak je cestujúci v destinácii a musí prerušiť cestu pre ohrozenie bezpečnosti a súčasne vydá MZV SR varovanie pred cestou do zasiahnutej krajiny, má cestujúci kryté dodatočné cestovné náklady na návrat
 • Liečebné náklady v zahraničí pri nákaze vírusom alebo prípadná repatriácia domov sú kryté v poistení liečebných nákladov v zmysle VPP

Stupne cestovných odporúčaní MV SR:

 1. stupeň – varovanie resp. výstraha
 2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí
 3. stupeň – odporúčanie necestovať do určitých oblastí
 4. stupeň – odporúčanie opustiť krajinu

Pelikán situáciu rovnako ako v Ázii pozorne sleduje aj v Európe a postupuje okrem zákona o zájazdoch aj v zmysle oficiálnych odporúčaní, vrátane MZV SR, ministerstiev okolitých krajín, Slovenskej asociácie cestovných kancelárii a agentúr (SACKA) a zodpovedných vládnych inštitúcii ako napr. nemecka vládna organizácia Robert Koch Institute (RKI), ktorá patrí pod nemecké ministerstvo zdravotníctva a spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Môžem letenku refundovať? 

Pre koronavírus neodporúčame nejaký čas cestovať resp. zvážiť možnosti cestovania a cestovať neskôr tento rok. Ak ste kvôli bezpečnostným opatreniam nemohli vycestovať, je potrebné sa riadiť podmienkami konkrétnej leteckej spoločnosti – koronavírus aktuálne spôsobil rôzne zmeny v podmienkach aeroliniek.

Príklad 1: Mám letenku do Talianska s leteckou spoločnosťou Ryanair, môžem ju refundovať bezplatne? Takáto letenka je refundovateľná alebo meniteľná iba podľa podmienok leteckej spoločnosti vzťahujúcich sa na konkrétnu letenku. Aktuálne vám Ryanair vráti peniaze alebo si môžete zmeniť termín odletu a doplatiť len rozdiel v porovnaní s novou cenou letenky.

Príklad 2: Mám letenku do Európy a letím z letiska Bratislava, ktoré podľa nariadenia vlády muselo zrušiť lety na najbližšie týždne. Letecká spoločnosť je povinná v takomto prípade vrátiť peniaze za letenky, prípadne ponúknuť alternatívne termíny.

Ako prebieha refundácia za letenky?

Týka sa ťa refundácia? Cez Pelikán máš 2 možnosti, ako to môžeš vyriešiť.

Peniaze za letenku vo forme darčekovej poukážky – svoje peniaze za refundovanú letenku získaš v plnej výške vo forme poukážky, ktorej platnosť je do konca roka 2021. Poukážku môžeš využiť na kúpu letenky, dovolenky, pobytu a nemusíš uvedenú sumu použiť naraz, ale si ju rozdeliť. Ak sa rozhodneš pre túto možnosť, stačí ked kontaktuješ náš zákaznícky servis a oni všetko vybavia za teba.

Refundácia a vrátenie peňazí na tvoj účet – túto možnosť ti odporúčame vtedy, ak sa rozhodneš necestovať nikam. Pelikán bude v tvojom mene komunikovať s leteckou spoločnosťou a zabezpečí vrátenie peňazí. Vzhľadom na zdĺhavejšie procesy pri refundácii leteniek od leteckých spoločnosti a vážnosť situácie to však bude trvať niekoľko týždňov.

Hlavne žiadnu paniku

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na „masívnu infodémiu,“ teda na záplavu informácií o novom koronavíruse. Niektoré informácie sú správne, iné zasa nie. Koronavírus a všetky najdôležitejšie a overené informácie nájdeš na tomto linku: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Tisíce ľudí sa už úspešne zotavili

Aj keď koronavírus nakazil v súčasnosti viac ľudí ako kedysi choroba SARS, experti sa zhodujú v tom, že nebezpečnejším ochorením naďalej zostáva bežná chrípka. V Číne sa síce vírus rozšíril pomerne rýchlo a nakazil za krátky čas desaťtisíce ľudí, aktuálne opatrenia však už napríklad v Číne pribrzdili masívne šírenie ochorenia v rámci krajiny.

Ako pre Denník N uviedol expert na infekčné choroby Ladislav Michala, optimizmus je na mieste. Michala vychádza zo skúseností s predošlými ochoreniami SARS a MERS, kedy karanténne opatrenia eliminovali tieto ochorenia a tie postupne vyšumeli. Problémom podľa neho môže byť tiež to, že žijeme v dobe, kedy sa informácie šíria extrémne veľkou rýchlosťou a je z toho logicky omnoho väčšie „haló“, ako kedysi.

Istou nádejou je podľa experta možnosť, že v skutočnosti je nakazených omnoho viac ľudí než je potvrdených prípadov, a tí toto ochorenie bez problémov zvládli a vyliečili sa. Doposiaľ je známych viac ako 62-tisíc ľudí, ktorí sa koronavírus úspešne prekonali. Mimoriadne úspešné sú v tom najmä krajiny, kde je vybavenosť nemocníc a zdravotného personálu na vysokej úrovni.

Kedy budeme všetci opäť cestovať?

Vybrané aerolínie a cestovné kancelárie umožňujú bezplatné zrušenie alebo zmenu pre nové rezervácie. To je veľmi výhodné pre všetkých klientov, ktorí kvôli aktuálnej situácii váhajú s kúpou letenky alebo dovolenky napríklad na koniec roka 2020.

Čo robiť ak cestuješ z oblastí nákazy a objavia sa u teba príznaky?

Ak máš teplotu, kašeľ a dýchavičnosť, odporúča sa nasledovné:

 • Ak sa u teba v priebehu letu vyskytnú príznaky respiračného ochorenia, okamžite to oznám palubnému personálu.
 • V prípade, ak už si na letisku, neopúšťaj priestor letiska a vyhľadaj stálu lekársku službu na letisku.
 • Ak už si doma, nikam nechoď. Vyhnite sa kontaktu s ostatnými ľuďmi.
 • Telefonicky kontaktuj svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu. Informuj ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.
 • Často si umývajte ruky mydlom a vodou.
 • Ak nie sú dostupné, používaj dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.
 • Pri kašli si zakrývaj ústa a nos vreckovkou alebo použi rukáv, nie ruky!

Ako znížiť riziko nákazy koronavírusom?

 • Umývaj si ruky mydlom a vodou alebo prostriedkom na báze alkoholu
 • Zakrývaj si nos a ústa keď kašľeš a kýchaš vreckovkou, alebo ohnutým lakťom
 • Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
 • Zabráň nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami
 • Mäso a vajíčka dôkladne prevar

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PECKA DŇA: 3 dni vo Woodpark Valčianska Dolina už tento víkend za 83€! https://t.co/75S4Px3Ocw #dovolenky12 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky13 hodiny dozadu
Dominikánska republika bezplatne poistí všetkých turistov na COVID-19 https://t.co/Y8tu6Xwuho #novinky14 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 280€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky14 hodiny dozadu
Dominikánska republika z Viedne za 559€! Poď sa zohriať v decembri https://t.co/ApniKCBwG6 #letenky14 hodiny dozadu
Čierne, ružové aj extrémne horúce. 10 unikátnych jazier z celého sveta https://t.co/PJUSrsupA9 #cestopisy15 hodiny dozadu
TOP PONUKA: Luxusný wellness pobyt v 5* Kempinski od 109€! https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky18 hodiny dozadu
China Southern už sú najväčšie aerolinky na svete. Predbehli gigantov z USA https://t.co/pIVBUhVbUS #novinky18 hodiny dozadu
Z berlínskeho Schönefeld bude Terminál 5 na novom letisku Brandenburg https://t.co/EwI4K6LLHI #novinky18 hodiny dozadu
Výhliadkové lety „nikam“ sa vypredali aj v Európe. Cez víkend si zalietali Smartwings i AirBaltic https://t.co/bnhqMEVNzY #novinky19 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore