Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Slovensko od 26. februára zrušilo väčšinu opatrení. Skončili režimy OTP, OP a OP+ a je už len režim základ – bez obmedzení

Slovensko od 26. februára zrušilo väčšinu opatrení. Skončili režimy OTP, OP a OP+ a je už len režim základ – bez obmedzení

Článok bol aktualizovaný 3. marec

Reklama

V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie a rady súvisiace s COVID 2019-nCoV (koronavírus), ktorý pochádza z čínskeho mesta Wu-Chan a bol prvýkrát oficiálne nahlásený 31. decembra 2019.

 • Tento článok si môžete prečítať i uložiť na neskôr v NOVEJ APLIKÁCII PELIPECKY, kde sa automaticky aktualizuje. Budete tak mať čerstvé a horúce informácie z prvej ruky (funguje aj v offline režime)

Aktuálna situácia s koronavírusom a novým variantom omikron:

 • Viacero krajín Európy ruší vstupné i vnútorné opatrenia zamerané proti covidu
 • Slovenská vláda schválila uvoľnenie opatrení, režimy OTP, OP a OP+ sa zrušili od 26. februára 2022, teda o dva dni skôr, ako sa pôvodne plánovalo.
 • Druhá fáza uvoľňovania príde 26. marca, kedy sa zrušia kapacitne obmedzenia aj obmedzenia prevádzkových hodín a upraví sa povinnosť nosenia respirátorov a rúška. Po tomto dátume sa podľa premiéra vrátime k bežnému životu.
 • Cestovať do zahraničia za rekreáciou možno bez zmeny
 • Pri ceste do niektorých európskych krajín je potrebné okrem potvrdenia o očkovaní/prekonaní COVID-u aj negatívny PCR/AG test, niektoré ako napríklad Švédsko už otvorili hranice bez obmedzení pre všetkých
 • Európsky zelený COVID platí od 1. februára 2022 už len 9 mesiacov, získate ho viacerými spôsobmi
 • Pôvodný cestovateľský semafor sa od 9. júla zrušil. Po novom sa na cestujúcich pozerá podľa toho, či majú očkovanie alebo nie. 
 • Každý, kto prichádza ako zaočkovaný/prekonaný naspäť na Slovensko, tak je automaticky uvoľnený z karantény aj z testovania, pretože sa vie preukázať európskym alebo národným covid certifikátom

Často kladené otázky v súvislosti s cestovaním počas pandémie

V správach, e-mailoch a telefonátoch sa na nás obraciate s prosbou o pomoc pri konkrétnych podmienkach vstupu. Pokúsime sa teda odpovedať na najčastejšie otázky v tomto článku:

Cestujem z Viedne alebo Budapešti, potrebujem cestou tam test? Ako je to pri ceste naspäť?

Rakúsko aj Maďarsko udelilo slovenským cestujúcim výnimku v prípade tranzitu na letisko. Odporúčame mať k nahliadnutiu letenku. Pri tranzite na letisko nie je potrebný negatívny test. V prípade Maďarska upozorňujeme, že je povinnosťou opustiť krajinu do 24 hodín. Rodinní príslušníci alebo známi nemôžu pricestovať s tým cieľom, aby na letisko priviezli alebo z letiska odviezli cestujúcich.

Cestou naspäť platia v podstate rovnaké pravidlá a opäť platí, že Slováci majú v prípade okamžitého tranzitu na Slovensko výnimku a NEPOTREBUJÚ ukazovať negatívny test. Treba mať dôkaz o ceste domov na Slovensko - lístok na bus/vlak, zaplatený odvoz, prípadne čestné vyhlásenie v anglickom jazyku o tom, že cestujúci tranzituje domov a nebue sa na území zdržiavať dlhšie, než to bude potrebné. Samozrejmosťou je potom registrácia do formulára eHranica a následná karanténa (ak nemáte očkovanie).

Ktoré aerolinky vyžadujú pred cestou tam alebo naspäť test?

V drvivej väčšine sa aerolinky riadia iba požiadavkami cieľovej destinácie, ale v niektorých prípadoch (ak napríklad cestujete mimo Európy) – môžu aj počas prestupov od vás chcieť negatívny PCR test alebo antigén. Dali sme preto dokopy prehľad tých najdôležitejších leteckých spoločností. V 99% prípadov platí, že ak krajina vyžaduje negatívny PCR test/očkovanie/imunitu ku vstupu, budete sa týmito dokumentmi musieť preukázať už pred vstupom do lietadla.

Potrebujem k cestovaniu očkovanie?

Nie, očkovanie nie je povinné a preto ani cestovanie do zahraničia nie je obmedzené len pre zaočkovaných. Väčšina krajín EÚ akceptujú negatívny PCR test nie starší ako 48/72 hodín, prípadne aj antigénový test nie starší ako 24 hodín. Osoby, ktoré prekonali COVID môžu takisto cestovať s potvrdením o prekonaní ochorenia, niektoré krajiny akceptujú aj pozitívny test starší ako 14 dní. Zaočkovaní cestujúci môžu po krajinách EÚ cestovať bez nutnosti testu či karantény, potrebujú len potvrdenie o zaočkovaní.

Pri ceste naspäť na Slovensko však musíte ísť do karantény, a to minimálne na 5 dní. Po 5. dňoch izoláciu môže ukončiť negatívny PCR test.

Kde vybavím očkovací certifikát?

Ak už ste absolvovali očkovanie, môžete o certifikát požiadať od pondelka 24. mája 2021 aj cez internet. Od 1. jula sa dá požiadať o očkovací certifikát resp. EÚ covid certifikát cez korona.gov.sk. COVID certifikát platí od 1. februára 2022 už len 9 mesiacov.

V sobotu 26. júna 2021 Slovensko začalo vydávať tzv. zelený covid pas EÚ, ktorý uľahčí cestovanie v letnej sezóne. Digitálny COVID preukaz je už dostupný pre poistencov slovenských poisťovní cez mobilnú aplikáciu. Od pondelka 28. júna je na korona.gov.sk dostupný formulár, cez ktorý o certifikát môžu žiadať všetky zaočkované osoby. Tí, ktorí prekonali COVID alebo majú negatívny test žiadajú o európsky COVID pas od 1. júla. COVID pasy začali v EÚ oficiálne platiť od 1. júla, v ten istý deň bola tiež dostupná mobilná aplikácia GreenPass na Android aj iOS. Ak ste minulé dni či týždne žiadali o dočasný COVID certifikát, nový európsky COVID pas dostanete automaticky e-mailom.

Treba sa pred cestou do krajín registrovať?

Áno, väčšina európskych krajín pred vstupom vyžaduje registráciu pred cestou či nástupom do lietadla.

Kedy sa otestovať pri návrate z dovolenky na Slovensko cez Viedeň/Bratislavu/Budapešť?

Slovenskí cestujúci prichádzajúci domov na Slovensko sa vždy musia registrovať na korona.gov.sk/ehranica. Zaočkovaní nemajú povinnosť testu po návrate, ostatní cestujúci musia po návrate zotrvať minimálne 5 dní v karanténe a až následne možno karanténu ukončiť negatívnym testom.

Cestujem domov na Slovensko – čo všetko potrebujem?

Pravidlá pri návrate zo zahraničia platné

Nemám očkovanie a vraciam sa zo zahraničia

 • potrebná registrácia do eHranica pri každom návrate zo zahraničia,
 • po príchode nástup do karantény na 5 dní. Karanténa platí aj pre všetkých členov spoločnej domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemajú inú výnimku z karantény,
 • Karanténa pre neočkované osoby sa po príchode na Slovensko skracuje z 10 dní na 5 dní pri bezpríznakovom priebehu karantény alebo sa karanténa končí po získaní negatívneho výsledku PCR testu, ktorý je možné vykonať hneď po príchode na územie Slovenska - objednaj sa na test.

Mám kompletné očkovanie/prekonal som COVID a vraciam sa zo zahraničia

 • musím vyplniť formulár eHranica, prvá registrácia platí pol roka. Ak idem za pol roka do viacerých krajín, stačí mi stále prvá registrácia, pri príchode domov sa preukazujem covid pasom
 • tento režim platí pri príchode z ktorejkoľvek krajiny

Deti do 12 rokov

 • nemusia sa registrovať na eHranica,
 • nemusia sa testovať, karanténa im končí, keď ostatným nezaočkovaným členom domácnosti (napríklad po piatich dňoch po negatívnom PCR teste),
 • po prílete na Slovensko nemusia mať test.

Deti od 12 do 18 rokov 

 • musia sa registrovať, prvá registrácia platí do 9. augusta 2021,
 • po 9. auguste 2021 rozhoduje, či je osoba nad 12 rokov zaočkovaná.

Nemám očkovanie, ale mám výnimku v týchto prípadoch

 • zo zdravotných dôvodov: nemusím nastúpiť do karantény, ale musím sa preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. O tom, že nemôžem ísť na očkovanie, musím mať potvrdenie od špecialistu (vzor sa nachádza vo vyhláške),
 • ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom v prihraničných oblastiach susedného štátu do sto kilometrov od otvoreného hraničného priechodu, ktorí sú občanmi Slovenska. A takisto pendleri. Musia sa však preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako sedem dní,
 • pendleri, ktorí na Slovensko prichádzajú za prácou,
 • do karantény sa nemusia odobrať ani nezaočkovaní, ktorí poskytujú neodkladnú starostlivosť o blízkych, viaceré profesné skupiny, ľudia, ktorí obhospodarujú pozemky v blízkosti hraníc, ľudia, ktorí prídu krátkodobo na pohreb blízkej osoby, potrebujú test nie starší ako 72 hodín.

Pelikán je v kontakte so svojimi partnermi, leteckými spoločnosťami aj inými, a neustále monitoruje vývoj situácie na webstránkach Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Môžem teraz bezpečne cestovať?

Áno, samozrejme. Slováci môžu cestovať do mnohých krajín sveta. Odporúčame pozrieť aktuálne podmienky vstupu a návratu.

Existuje množstvo vecí, ktorými si môžete pri ceste do alebo zo zahraničia pomôcť. Ak ste sa rozhodli cestovať, zhrnuli sme najdôležitejšie body na ktoré sa zamerať.

Chcem zrušiť svoju letenku

Váš let bol zrušený? Alebo ste sa o zrušenie rozhodli sami? Letecká spoločnosť zmenila váš let a nevyhovuje vám? Každý z prípadov sa riadi osobitnými pravidlami. Postup pri konkrétnych leteckých spoločnostiach a situácii v súvislosti s COVID-19 sme spísali do špeciálneho článku.

Ďalšie užitočné články:

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak máte letenku cez Pelikán a potrebujete niečo zmeniť/upraviť/zrušiť, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie cez náš špeciálny kontaktný formulár. Aktuálne všetky letecké spoločnosti a cestovné kancelárie čelia obrovskému náporu požiadaviek a tento spôsob nám výrazne urýchľuje komunikáciu aj so zákazníkom, aj s aerolinkami. Ak cestujete neskôr ako o 3 dni, prosím, zo solidarity k ostatným zákazníkom nás zatiaľ nekontaktujte.

Môžem letenku refundovať? 

Pre koronavírus neodporúčame nejaký čas cestovať resp. zvážiť možnosti cestovania a cestovať neskôr tento rok. Ak ste kvôli bezpečnostným opatreniam nemohli vycestovať, je potrebné sa riadiť podmienkami konkrétnej leteckej spoločnosti - koronavírus aktuálne spôsobil rôzne zmeny v podmienkach aeroliniek.

Príklad 1: Mám letenku do Talianska s leteckou spoločnosťou Ryanair, môžem ju refundovať bezplatne? Takáto letenka je refundovateľná alebo meniteľná iba podľa podmienok leteckej spoločnosti vzťahujúcich sa na konkrétnu letenku. Aktuálne vám Ryanair vráti peniaze alebo si môžete zmeniť termín odletu a doplatiť len rozdiel v porovnaní s novou cenou letenky.

Príklad 2: Mám letenku do Európy a letím z letiska Bratislava, ktoré podľa nariadenia vlády muselo zrušiť lety na najbližšie týždne. Letecká spoločnosť je povinná v takomto prípade vrátiť peniaze za letenky, prípadne ponúknuť alternatívne termíny.

Ako prebieha refundácia za letenky?

Týka sa ťa refundácia? Cez Pelikán máš 2 možnosti, ako to môžeš vyriešiť.

Peniaze za letenku vo forme darčekovej poukážky - svoje peniaze za refundovanú letenku získaš v plnej výške vo forme poukážky, ktorej platnosť je do konca roka 2021. Poukážku môžeš využiť na kúpu letenky, dovolenky, pobytu a nemusíš uvedenú sumu použiť naraz, ale si ju rozdeliť. Ak sa rozhodneš pre túto možnosť, stačí ked kontaktuješ náš zákaznícky servis a oni všetko vybavia za teba.

Refundácia a vrátenie peňazí na tvoj účet - túto možnosť ti odporúčame vtedy, ak sa rozhodneš necestovať nikam. Pelikán bude v tvojom mene komunikovať s leteckou spoločnosťou a zabezpečí vrátenie peňazí. Vzhľadom na zdĺhavejšie procesy pri refundácii leteniek od leteckých spoločnosti a vážnosť situácie to však bude trvať niekoľko týždňov.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.2/5 - (18 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore