Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Bude test na COVID-19 bežnou súčasťou check-inu? Aerolinky sa už na to pripravujú

Bude test na COVID-19 bežnou súčasťou check-inu? Aerolinky sa už na to pripravujú

Nech sa páči, odložte si kabát, batoh, elektroniku, prejdite cez bezpečnostnú kontrolu a na konci vám spravia test na koronavírus. Ak vám to príde smiešne alebo absurdné, vedzte, že takýto postup sa možno čoskoro stane realitou pri drvivej väčšine leteckých spoločností. Prečo? Lebo rýchle a spoľahlivé testy pred cestou môžu opäť odštartovať slobodné cestovanie. Organizácia IATA dokonca navrhuje, aby tieto testy pred odletom hradili jednotlivé štáty.

Reklama

Emirates to skúsili už na začiatku

Bezprostredne po vypuknutí pandémie COVID-19 prišli aerolinky Emirates s nápadom, že pred odletom otestujú celú posádku aj cestujúcich. Nejaký čas sa tak aj dialo, avšak vtedajšie rýchlotesty neboli spoľahlivé a tak túto iniciatívu dubajské aerolinky napokon stopli.

Ukázalo sa však, že testovanie pred odletom môže byť cestou budúcnosti. Ak by sa obdobné pravidlo uplatňovalo na celom svete, prípadne aspoň na najväčších letiskách sveta – aerolinky by opätovne mohli naplno vzlietnuť. Vyžadovalo by si to však medzinárodnú dohodu, dostatočný počet rýchlotestov a tiež to, nech sú spoľahlivé.

Zvykli sme si aj na bezpečnostné kontroly, zvykneme si aj na test?

Letecký priemysel zažíva najväčšiu krízu od útokov na newyorské dvojičky 11. septembra 2001. Mnohí hovoria, že koronavírus spôsobil a spôsobí ešte omnoho väčšie škody v cestovnom ruchu ako tieto teroristické útoky.

Testovanie by situáciu mohlo zmeniť a aerolinky to dobre vedia. Začali sa na tento scenár pripravovať. Test na COVID-19 sa čoskoro môže stať bežnou rutinou, ako sa napríklad stali bezpečnostné kontroly po útokoch z 11. septembra.

Niektoré letecké spoločnosti už začali ponúkať testovanie pred odletom do destinácie, prípadne po návrate z rizikovej krajiny. Lufthansa počas leta úspešne otestovala pilotný projekt testovania na COVID-19 pre všetkých cestujúcich, ktorí prichádzali na letisko vo Frankfurte z akejkoľvek krajiny. Testy boli bezplatné a dokázali veľmi presne odhaliť infikovaných, ktorí putovali do izolácie.

Austrian Airlines to zrejme skúsia medzi prvými

Lufthansa Group je jedna z najväčších leteckých skupín na svete a zrejme zavedie testovanie ako súčasť odletovej procedúry skôr, než to bude štandardom po celom svete. Vyplýva to zo správy zverejnenej na oficiálnej stránke Austrian Airlines, kde sa okrem iného spomína aj to, že pilotný projekt skúsi Lufthansa pod značkou Austrian Airlines. To znamená, že sa to bude týkať všetkých odlietajúcich pasažierov Austrian Airlines aj na letisku vo Viedni bez rozdielu cestovnej triedy či národnosti.

„Je pre nás veľmi dôležité objasniť, že pokiaľ ide o zdravie, nemôžu existovať žiadne rozdiely v cestovných triedach. Testovacie riešenie, ktoré chceme ponúknuť, by preto malo byť v budúcnosti k dispozícii všetkým cestujúcim – bez ohľadu na ich triedu,“ potvrdila hovorkyňa rakúskych aeroliniek Tanja Gruberová.

Test pred odletom skúšajú už aj v USA

Spoločnosť United Airlines začala v polovici septembra ponúkať cestujúcim pred odletom testovanie na COVID-19. Pilotný program spustili pre cestujúcich odlietajúcich zo San Francisca smerujúcich na Havaj. Rýchlotesty sú navrhnuté tak, aby poskytli výsledok okamžite – resp. do 15 minút.

Rýchle testovanie COVID-19 je aj podľa amerických aeroliniek vhodný spôsob, ako sa vyhnúť karanténe a iným cestovateľským reštrikciám. United Airlines si myslia, že aj vlády jednotlivých štátov by mali prijať také pravidlá, aby testovanie bolo jednou z alternatív.

Mali by ich platiť jednotlivé štáty, tvrdí IATA

Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) odporúča krajinám s medzinárodnými letiskami rozsiahle testovanie na COVID-19 pred odletom. IATA tvrdí, že realizácia tohto projektu nielenže ochráni verejnosť, ale tiež poskytne dôveru potrebnú na zotavenie leteckého priemyslu. Generálny riaditeľ IATA Alexandre de Juniac verí, že zodpovednosť za platbu za tieto testy neponesú letecké spoločnosti ani cestujúci, ale vlády jednotlivých krajín.

Testovanie by podľa IATA mohlo nahradiť karanténu a ďalšie zákazy či reštrikcie, ktoré brzdia letecký priemysel a spôsobujú krízu v celom priemysle.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx13 hodiny dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky14 hodiny dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky18 hodiny dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky19 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy20 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky20 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky20 hodiny dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky20 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky20 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore