Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Lyžovačka v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie?

Lyžovačka v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie?

Ako bude vyzerať lyžovačka tento rok? Nemecko tlačí na krajiny Európskej únie, aby zostali všetky lyžiarske strediská zatvorené až do 10. januára. Tento týždeň to oznámila kancelárka Angela Merkelová po dlhých rokovaniach s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín.

Reklama

Zatvorenie lyžiarskych stredísk do konca roka už avizovalo Francúzsko, posunutie sezóny podporilo aj Taliansko, nesúhlas však vyjadrilo Rakúsko. Poďme sa pozrieť na jednotlivé krajiny a ich opatrenia.

Rakúsko – lyžiarske strediská otvorené zrejme už v decembri

V Rakúsku sa opatrenia proti šíreniu koronavírusu začnú postupne uvoľnovať 7. decembra. Lyžovať sa v krajine zatiaľ ešte nedá. Niektoré strediská, napríklad na ľadovcoch Stubai a Dachstein, síce už sezónu začali, rezorty však museli znovu zavrieť.

Kancelár Sebastian Kurz sa stavia proti plošnému uzavretiu všetkých lyžiarskych stredísk. Nasledujúce dni by jeho vláda mala zverejniť plán na to, aké obmedzenia budú platiť o vianočných a novoročných sviatkoch.

Jednotlivé skiareály, ako napríklad Ischgl, ktorý sa na jar stal európskym ohniskom koronavírusu, sa na sezónu pripravujú a plánujú zvýšené hygienické opatrenia. Napríklad tradičné après-ski večierky prebiehať nebudú, reštaurácie a bary sa budú musieť riadiť prísnymi pravidlami. „Zimná dovolenka v Rakúsku bude bezpečná,“ sľúbila ministerka cestovného ruchu Elisabeth Köstingerová. „Naše spoločnosti vypracovali komplexné bezpečnostné plány pre lyžiarske dovolenky,“ doplnila.

Rakúsky minister financií Gernot Blümel zase uviedol, že ak EÚ prinúti lyžiarske strediská zostať zatvorené, „potom za to bude musieť zaplatiť“. Tirolsko a Vorarlbersko sú za plné otvorenie lyžiarskych areálov až v polovici januára, ostatné spolkové krajiny chcú otvoriť už cez víkend pred Vianocami.

Taliansko – lyžiarske strediská do konca roka zatvorené

Sever Talianska zasiahla druhá vlna koronavírusu a platia tam najprísnejšie vládne opatrenia. Ani v prípade ich uvoľnenia ale lyžiari nebudú môcť minimálne do konca roka vyraziť na zjazdovky.

Taliansky premiér Giuseppe Conte žiada, aby sa lyžovanie kvôli pandémii zakázalo po celej EÚ, a to prinajmenšom do januára. „Nemôžeme si dovoliť Vianoce na horách,“ vyhlásil Conte minulý týždeň. Taliansky predseda vlády chce hlavne zabrániť tomu, aby sa opakoval scenár z jari, kedy si turisti priviezli nákazu zo zahraničia.

Regionálne vlády v Taliansku požadujú dokonca uzavretie hraníc. Ak totiž budú zjazdovky v rakúskych Alpách otvorené, bude mať rakúska konkurencia obrovskú výhodu, zatiaľ čo majitelia talianskych skiareálov budú prerábať.

Francúzsko – bežkovanie povolené, lyžovačka najskôr v januári

Francúzsko zavedie náhodné kontroly na hraniciach v blízkosti lyžiarskych stredísk v susedných krajinách, aby odradilo ľudí od cestovania do zahraničia. Polícia by Francúzov pri návrate domov mohla poslať do 7-dňovej izolácie.

Podľa premiéra Jeana Castexa je cieľom opatrenia predísť prípadnej ďalšej vlne epidémie a odradiť ľudí od cestovania do krajín, kde je povolené zjazdové lyžovanie, napríklad do Švajčiarska.

Vo Francúzsku síce budú môcť zimné športoviská počas Vianoc oficiálne fungovať, ale lyžiarske vleky musia zostať zatvorené, rozhodla prednedávnom francúzska vláda. To znamená, že Francúzi budú môcť cestovať, užívať si alpský vzduch a vyraziť napríklad na bežky, zjazdovky ale fungovať nebudú. Rovnako tak zostanú zatvorené bary a reštaurácie a akákoľvek hromadná doprava.

Podľa prezidenta Emmanuela Macrona pandemická situácia neumožňuje, aby sa tak rýchlo rozvolnilo. S postupným rušením obmedzení počíta až v januári.

Francúzski podnikatelia sa boja strát a nespravodlivých podmienok. Niektorí z nich totiž spravujú zjazdovky aj na švajčiarskej strane Álp, kde sa lyžovať stále môže.

Švajčiari – otvorené bez väčších obmedzení

Švajčiarska vláda odmieta lyžiarske strediská uzavrieť. Straty, ktoré by plošným zákazom utrpel švajčiarsky turizmus, by boli omnoho väčšie ako v Nemecku. Záujem o prenájom švajčiarskych apartmánov na december výrazne rastie.

Niektoré strediská, napríklad St. Moritz, očakávajú malý boom. Tie ostatné, kam prichádzajú tisíce návštevníkov zo zahraničia, ako je napríklad Zermatt, naopak zatiaľ hlásia prázdnejšie kapacity. Aj preto Švajčiarsko plánuje na vianočné sviatky zrušiť povinnosť karantény pre zahraničných návštevníkov z väčšiny európskych krajín.

Švajčiarsko navyše nie je členom Európskej únie, aj v prípade plošného zákazu lyžovania si chce ísť vlastnou cestou. Niektoré zjazdovky už sa otvárajú. Obavy zo šírenia koronavírusu vláda nemá, sprísnila sa hygienické opatrenia. Lyžiari musia nosiť rúška na lanovke aj v radoch, kde navyše musia dodržiavať rozostupy. V niektorých oblastiach Švajčiarska úrady zrušili après-ski večierky a zavreli lyžiarske školy.

„Vo Švajčiarsku sú spolková rada (vláda), úrady a odvetvie turistického ruchu presvedčené, že švajčiarska cesta je v tejto chvíli správna a zimná sezóna sa môže bezpečne uskutočniť,“ povedal hovorca Schweiz Tourismu Markus Berger.

Slovinsko – zasnežujú, ale sezóna je neistá

Aj lyžovanie v Julských Alpách v Slovinsku počas vianočných sviatkov je zatiaľ neisté. Súčasné obmedzenia verejnej dopravy platia aj na lanovky, ktoré zatiaľ zostávajú zatvorené.

Väčšina rezortov sa ale na začiatok sezóny pripravuje umelým zasnežovaním. Slovinská vláda čaká na to, ako sa k problému postaví Európska komisia a aké opatrenia aspoň odporučí.

Slovensko – lyžovačka len s negatívnym testom

Lyžiarske strediská, hotely a ďalšie prevádzky v týchto strediskách ostávajú otvorené, avšak za sprísnených podmienok, ktoré ministerstvo dopravy dohodlo s konzíliom odborníkov. Od 14. decembra bude napríklad potrebný test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín.

  • návštevníci stredísk nad 10 rokov budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín
  • v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti
  • návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch
  • prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov
  • bufety môžu fungovať naďalej, jedlo a nápoje však nemožno konzumovať v spoločných priestoroch

Lyžiarske strediská v Jasnej a vo Vysokých Tatrách spustili v piatok 20. novembra technické zasnežovanie. Obe lyžiarske strediská predbežne informovali, že v prípade priaznivého vývoja poveternostných podmienok ako aj aktuálnej situácie by prvých lyžiarov chceli privítať už v decembri. To sa však nemusí stať. O tom, ako bude vyzerať lyžiarska sezóna, má rozhodnúť krízový štáb na základe odporúčaní komisie.

„Všetky lyžiarske strediská, ktoré na to majú podmienky, môžu byť otvorené,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal v reakcii na to, že lyžiarske strediská na Donovaloch sú otvorené. Ministerstvo dopravy podľa neho nevie otvárať či zatvárať strediská.

Zdroj: Aktualne.cz

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Poď na relaxačný víkend do Rezortu Demänová rezort v júni za 69€ https://t.co/o3H6OxO5b6 #dovolenky5 hodiny dozadu
Dánsko sa otvára pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky5 hodiny dozadu
British Airways sú prvými aerolinkami, ktoré skúšajú nový rýchlý Pelican test na COVID-19. Má 100% špecifickosť a využíva sliny https://t.co/Pn7erBxW1h #novinky6 hodiny dozadu
Dobré správy! V okresoch s lepšou situáciou sa od pondelka môžu otvoriť aj wellness služby https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky7 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test, poistenie a ubytovanie v hoteli Level 1 https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky7 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodiny dozadu
Seychely, Maldivy i Malta. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky7 hodiny dozadu
Cestovanie do Rakúska: od 19. mája sa výrazne uvoľnia opatrenia, stačí mať test, očkovanie alebo imunitu https://t.co/TdiKgttXsV #novinky7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore