Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Lyžovačka na Slovensku a v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie?

Lyžovačka na Slovensku a v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie?

Ako bude vyzerať lyžovačka tento rok? Zdá sa, že opäť úplne inak, ako minulý rok. Poďme sa pozrieť na to, ktoré strediská otvárajú a naopak aj na to, kde sa sezóna ani nezačne. Očkovaní lyžiari smú ísť na svahy v Taliansku a Nemecku, vo Francúzsku im postačí test. Švajčiarsko v sobotu zrušilo povinnú karanténu, od návštevníkov zo zahraničia vyžaduje dva negatívne testy. Rakúsko by sa pre očkovaných mohlo otvoriť 13. decembra.

Reklama

Vo všetkých štátoch zhodne platí povinnosť nosiť rúška alebo respirátory na vlekoch a lanovkách; prísnosť opatrení sa podľa jednotlivých štátov líši. Pravidlá pre deti sú v jednotlivých krajinách takisto odlišné. Informuje o tom agentúra ČTK.

Rakúsko: lyžiarske strediská sa očkovaným otvoria 13. decembra

V Rakúsku platí celoštátny lockdown a najmenej do pondelka 13. decembra majú turisti vstup do krajiny zakázaný. Hotely aj iné formy ubytovania, ako aj bary, reštaurácie a ďalšie zariadenia sú z nariadenia vlády uzavreté. Pred uzavretím lyžiarskych stredísk aj po ich otvorení bude platiť pravidlo nazývané 2G, teda povinnosť mať ukončené očkovanie alebo doklad o prekonanej chorobe covid-19. Negatívny test na koronavírus nestačí. Všetci zároveň musia nosiť respirátory FFP2. Na deti do 12 rokov sa pravidlá nevzťahujú.

Platnosť dvojdávkovej vakcíny je v Rakúsku deväť mesiacov. Jednodávková vakcína spoločnosti Johnson & Johnson sa bude uznávať len do 3. januára, potom bude potrebné mať posilňujúcu dávku. Aktuálne pravidlá zverejňuje na svojich stránkach rakúska centrála cestovného ruchu.

Taliansko: lyžiarske strediská len s COVID certifikátom

Pri ceste do Talianska musia turisti z krajín schengenského priestoru predložiť digitálny certifikát Európskej únie o očkovaní a zároveň vyplniť špeciálny formulár, elektronicky alebo v papierovej podobe. Pokiaľ cestujúci pri vstupe tieto doklady nemá, čaká ho päťdňová izolácia, povinnosť ohlásiť sa miestnym úradom a po piatich dňoch podstúpiť test.

Deti do 18 rokov smú do Talianska cestovať bez obmedzenia, pokiaľ sú v sprievode rodiča, ktorý pravidlá vstupu spĺňa. Tieto pravidlá platia zatiaľ do 15. decembra, jednotlivé talianske regióny ich môžu upravovať podľa vlastnej potreby.

V Taliansku platí viacstupňový systém a opatrenia sa odvíjajú od vývoja epidémie na jednotlivých územiach. V bielych a žltých zónach, kde sú teraz všetky regióny, smú na zjazdovky vstúpiť ľudia so základným covidovým certifikátom, ktorý preukazuje očkovanie, uzdravenie z choroby či negatívny test. V oranžových zónach sa testy už neuznávajú a v červených oblastiach musia areály zastaviť prevádzku.

Na lyžovanie v Južnom Tirolsku a v provincii Trento je potrebný základný digitálny očkovací certifikát, zároveň platí povinnosť nosiť rúška alebo respirátory v uzavretých kabínach lanoviek a dodržiavať metrové rozostupy. Prevádzkovatelia skiareálov taktiež odporúčajú nákup skipasov online. V piatok bolo v Taliansku otvorených 18 lyžiarskych areálov, už začali sezónu desiatky ďalších stredísk.

Francúzsko: bez COVID pasu vás neubytujú

Vo Francúzsku je od soboty na zjazdové lyžovanie potrebné mať covidový certifikát, teda doklad o očkovaní, prekonaní choroby covid-19, o negatívnom výsledku PCR testu alebo najviac deň starý antigénový test. Na zjazdovkách sa podľa médií dajú očakávať kontroly. Takzvané covidpasy sú nevyhnutné aj na ubytovanie a v reštauráciách. Doklad je povinný pre deti od 12 rokov a dvoch mesiacov. Na zakrytie nosa a úst sú vo Francúzsku prípustné chirurgické rúška, textilné nanorúška spĺňajúce francúzsku normu alebo homologovaný filtračný nákrčník. Lyžiari musia mať zakryté ústa pri vstupe do reštaurácie, v radoch na vlek a aj na všetkých sedačkách a lanovkách vrátane tých otvorených. Jedinou výnimkou sú pomy, na ktorých ide lyžiar sám, a pojazdné koberce. Rúška sú povinné od 11 rokov.

Vo Francúzsku je otvorených šesť stredísk, 18 ďalších sa otvorilo prvý decembrový víkend.

Francúzski podnikatelia sa boja strát a nespravodlivých podmienok. Niektorí z nich totiž spravujú zjazdovky aj na švajčiarskej strane Álp, kde sa lyžovať stále môže.

Švajčiari: otvorené bez väčších obmedzení

Po vstupe do Švajčiarska musia všetci cestujúci vyplniť príjazdový formulár. Pre rizikové krajiny, medzi ktorými bolo aj Česko, Švajčiarsko zmiernilo oddnes podmienky príchodu a zrušilo karanténu. Od všetkých návštevníkov zo zahraničia starších ako 16 rokov sa požaduje pri príchode negatívny PCR test, bez ohľadu na očkovanie alebo prekonanie choroby. Ďalší PCR či antigénny test treba podstúpiť medzi štvrtým a siedmym dňom po príchode do krajiny. Výsledok testu treba spolu s formulárom poslať príslušným úradom.

Švajčiarske zdravotnícke úrady podmienky vstupu pravidelne aktualizujú, rovnako tak zoznam rizikových krajín. V novembri prevádzkovatelia lyžiarskych areálov vyhlásili, že nebudú od lyžiarov žiadať covidové certifikáty, ak sa situácia výrazne nezhorší.

Slovensko – lyžovačka zatiaľ v nedohľadne

Lyžiarske strediská by sa mali otvoriť už od 11. decembra 2021 a to pre zaočkovaných a tých, čo prekonali COVID. Otvoriť majú vleky a otvorené lanovky, kabínové lanovky by zostali uzavreté.

Zdroj: Aktualne.cz


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore