Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako sa zbaliť na túru? Týchto 10 vecí si nezabudnite zobrať do hôr

Ako sa zbaliť na túru? Týchto 10 vecí si nezabudnite zobrať do hôr

Slovensko je nádherná krajina a turistom dopraje poriadnu turistiku v lete aj v zime. Ak sa však vyberiete do hôr v lete, často stretávate ľudí s nevhodnou obuvou, chýbajúcou výbavou či dokonca žiadnymi zásobami vody. Tento článok preto venujem všetkým, ktorí sa chystajú na hory a chcú si byť istí, že na nič nezabudli.

Reklama

Vždy zvážte to, či idete na turistiku sami, aké je aktuálne ročné obdobie, sledujte aktuálne počasie a výstrahy a najmä to, v akom teréne sa budete pohybovať.

1. Pitná voda

Ľudia často zabúdajú dodržiavať pitný režim aj v práci, čo potom taká turistika na horách? Nezanedbajte to. Ročne takto kolabujú desiatky ľudí, ktorí to podcenia. Majte pri sebe vždy fľašu pitnej vody, aspoň 1,5 litra na osobu. Zvážte tiež to, či sa viete cestou niekde občerstviť, prípadne či nie je po ceste nejaký zdroj pitnej vody, ktorý môžete využiť.

Niekto preferuje čaj, niekto minerálku, niekto iontový nápoj. Osobne odporúčam čistú vodu a niekoľko ovocných štiav do zásoby v prípade potreby doplnenia cukru.

2. Vhodná obuv a vhodné ponožky

Ak sa v lete prejdete po najznámejších turistických chodníkov Vysokých Tatier, často narazíte na ľudí, ktorí do hôr chodia v nedostatočnej obuvi. Obuv je pritom absolútny základ. Nestačí len to, aby bola športová. Vhodné turistické topánky sú zárukou úspešného výstupu a tiež návratu z hory. Správna letná turistická obuv je taká, ktorá chráni členok a má pevnú podrážku.

Odporúčam obuv, ktorá má Vibram podošvu a tiež GORE-TEX ochranu pred premoknutím. S takými topánkami môžete ísť pokojne aj na Gerlach s vodcom.

A čo tie ponožky? Poviete si, čo mi tu tento chlapec ide rozprávať o ponožkách. Ale tí, ktorí si dajú niekoľkohodinový výšľap ocenia túto radu. Ponožka na vysokohorskú túru musí byť vysoká a s primeranou hrúbkou. Niekto obľubuje umelé materiály, ale osobne už niekoľko rokov používam vlnené ponožky z Merino vlny.

3. Vrstvy oblečenia

Vrstvenie je veľká téma v lete aj v zime. Určite je dobré mať niekoľko vrstiev a tie podľa potrieb či počasia meniť, pridávať, striedať. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali mať so sebou tri vrstvy oblečenia a najmä sa riadiť vnútorným pocitom chladu či tepla počas samotného výšľapu.

  • Prvá teda takzvaná vrchná vrstva – spadá do nej vetrovka, ale aj dlhé nohavice – chráni nás pred vplyvmi ako vietor, dážď, sneh a preto by mala byť z vodeodolného materiálu, napr. s použitím textílií GORE-TEX.
  • Stredná alebo druhá vrstva – plní najmä termoizolačnú funkciu, avšak musí byť aj dostatočne priedušná, aby odvádzala potrebnú vlhkosť. V letnom období stačí, ak je táto vrstva z materiálov ako fleece (softshell napríklad) alebo z vlny.
  • Spodná vrstva oblečenia slúži na odvádzanie potu a vlhkosti od pokožky. Táto vrstva by mala byť z rýchloschnúcich materiálov, nevhodná je bavlna. Vyberajte najmä z prírodných materiálov (Merino vlna) alebo syntetických materiálov.

Nezabudnite na pršiplášť alebo pončo! Počasie sa v horách mení extrémne rýchlo a búrka môže prísť z ničoho nič.

4. Slnečné okuliare a krém

Slnečné okuliare patria do povinnej výbavy, ak idete do vyšších hôr v lete. Vhodný je zároveň plastový obal, aby ste si ich nezničili. Ak sa chystáte na ľadovec, nie je na škodu mať špeciálne ľadovcové okuliare, ktoré zabraňujú nebezpečnému prieniku odrazov svetla cez škáry medzi okom a okularmi.

5. Snacky a jedlo

Najdôležitejším jedlom sú v prípade turistiky raňajky. Ak ich nezvyknete zaraďovať a nie ste zvyknutí na vysokú fyzickú záťaž v ranných hodinách, veľmi rýchlo sa môžu dostaviť nepríjemné pocity a nemusí to skončiť dobre. Osobne odporúčam večer pred túrou skonzumovať primerané množstvo komplexných sacharidov (ovsená kaša, ryža, batáty). Následne ráno zaraďte ľahké jedlo, ktoré vás nakopne a zasýti. Ideálne ovocie, jogurt alebo proteínový šejk.

Nebojte sa, to nie je všetko čo v daný deň skonzumujete. Na turistiku si pribaľte snacky, ktoré vám chutia a ktoré nezaťažia váš tráviaci trakt pri výstupe či zostupe. Odporúčam banány, lesné ovocie, proteínové tyčinky, vysokopercentnú čokoládu a fajnšmekry na dlhých túrach ocenia aj niečo kalorickejšie ako klobása, slanina a tvrdý syr. Smelo do toho.

Po túre nezabudnite na dostatočnú suplementáciu. Doprajte si výdatné jedlo a veľa tekutín. Pivo dokáže rýchlejšie hydratovať telo ako voda, ale musí byť v optimálnom množstve. Nezabudnite si po turistike dať magnézium, vitamín C, prípadne nejaký multivitamín.

6. Batoh

Dobrý batoh je základom turistiky. Nesmie vás zbytočne ťažiť a musíte si ho správne nastaviť. V opačnom prípade prídete z turistiky zničený ako po dvanásťhodinovke v montážnej dielni. Na klasické jednodňové túry bohate postačí batoh s objemom do 30 l.  Keď si dáte batoh na chrbát, mali by ste sa cítiť pohodlne, nemal by vás nikde odierať. Váha takéhoto batohu by nemala prekročiť 3-4 kilá. Všetko navyše je zbytočné.

7. Lekárnička

Nikdy neviete, čo sa môže stať. Preto by nemala vo vašej výbave chýbať lekárnička so základnými potrebami pre prvú pomoc, a to aj pri menej náročných túrach. Puzdro by malo byť látkové, a praktickými priehradkami vo vnútri, aby ste potrebné veci v prípade nebezpečenstva našli čo najrýchlejšie.

Súčasťou dobrej lekárničky sú dezinfekcie, obväz, gumové rukavice, rúško, náplasť, nožničky, ale napríklad aj glukóza – pre prípad, že niekto bude súrne potrebovať doplniť cukor.

Nezabudnite tiež na lieky, ktoré užívate.

8. Mapa, GPS, mobilná appka

Pred výletom si starostlivo naplánujte a skontrolujte trasu, ktorú idete absolvovať. Najlepšie aj rodine alebo blízkym napísať, kadiaľ pôjdete. Na Slovensku máme výborné označené turistické chodníky, ale aj tak – nikdy neviete čo sa môže stať. Je dobré mať so sebou klasickú skladaciu papierovú mapu alebo mapu v mobilnom telefóne. V tomto odporúčam offline verziu mapy.cz, ktorá sa mi osobne osvedčila výborne u nás aj v zahraničí.

Novinkou je tiež mobilná appka Horskej služby, ktorá vie jedným tlačidlom privolať potrebnú pomoc alebo disponuje elektronickou knihou vychádzok, ktorá je technologickou novinkou v rámci celej Európskej únie.

9. Osvetlenie

Pre prípad, že by sa túra nečakane predĺžila je dobré nosiť so sebou čelovku alebo mobilný telefón s funkciou osvetlenia. Sám som túto vec v minulosti párkrát podcenil a oľutoval. Nová čelovká stojí pár eur 🙂

10. Doklady a peniaze

Samozrejmosťou sú osobné doklady, kartička poistenca a hodiť sa vám môže aj telefónny kontakt na horskú službu. Čo sa týka peňazí, vyberte si nejakú hotovosť, oceníte to pri návšteve horských chát. Majú síce trošku vyššie ceny ako reštaurácie v bežnej nadmorskej výške, ale nezabúdajte, že Tatry sú posledným pohorím v Európe, kde jedlo a pitie vynášajú horskí nosiči. Kúpou produktov na chatách ich podporíte.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore