Nájdeš nás aj na:

Európa

Digitálny COVID pas na cestovanie: očkovací preukaz platí od 1. februára už len 9 mesiacov

Digitálny COVID pas na cestovanie: očkovací preukaz platí od 1. februára už len 9 mesiacov

V aplikáciách zdravotných poisťovní sa certifikát o tretej dávke (Covid preukaz EÚ) zobrazí automaticky. Certifikát o tretej dávke však nepríde automaticky všetkým. Ak ho nemáte, treba si ho stiahnuť cez štátny web korona.gov.sk.

Reklama

Budete potrebovať rodné číslo a COVID-19-PASS, ktorý vám štát priradil už dávnejšie a opakovane vám ho pripomína vždy, keď sa idete testovať alebo očkovať (a máte ho v emaile).

COVID pas si viete pohodlne nahrať do mobilu, stačí si ho cez QR kód od NCZI nahrať do mobilnej aplikácie GreenPass a bude dostupný kedykoľvek.

COVID pasy platia 9 mesiacov

Digitálny covid preukaz EÚ o očkovaní platí od 1. februára 9 mesiacov. Európska komisia nastavila jednotné pravidlá, obmedzenie bude platiť nielen pri cestovaní, ale aj v rámci slovenských pravidiel. Podaním posilňujúcej dávky vakcíny sa platnosť automaticky predĺži na ďalšie obdobie, informuje ministerstvo zdravotníctva.

Na dĺžku platnosti očkovania však niektoré krajiny nemali jednotný pohľad a tak sa môže stať, že v jednej krajine je to 6 mesiacov, inde zase 9 či 12. Odporúčame pred cestou skontrolovať vstupné podmienky.

Covid pas: žiadosť môžete podať cez korona.gov.sk

Digitálny COVID preukaz je dostupný pre poistencov slovenských poisťovní cez mobilnú aplikáciu, prípadne na korona.gov.sk nájdete formulár, cez ktorý o certifikát môžu žiadať všetky zaočkované osoby. Tí, ktorí prekonali COVID alebo majú negatívny test žiadajú o európsky COVID pas od 1. júla 2021. COVID pasy začali v EÚ oficiálne platiť od 1. júla, v ten istý deň bola tiež dostupná mobilná aplikácia GreenPass na Android aj iOS. Ak ste v minulosti žiadali o dočasný COVID certifikát, nový európsky COVID pas dostanete automaticky e-mailom.

Najdôležitejšie info o európskom COVID pase

 • Slovenské poisťovne majú vo svojej mobilnej appke k dispozícii pre svojich poisťencov európsky COVID certifikát
 • Od 26. júna je Digital Green Certificate vygenerovaný automaticky všetkým očkovaným, ktorí už predtým žiadali o dočasný COVID certifikát
 • Od 28. júna je na stránke korona.gov.sk dostupný formulár, prostredníctvom ktorého si budú môcť všetky ostatné zaočkované osoby požiadať o jednotný Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o vakcinácii,
 • od 1. júla 2021 je rovnako možné cez formulár na korona.gov.sk požiadať aj o Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o vykonaní testu a prekonaní ochorenia.

COVID pas vygenerovaný cez korona.gov.sk (vzor)

Kto má nárok na COVID pas?

COVID osvedčenie EÚ je potvrdením, že jeho držiteľ má:

 • potvrdenie o vakcinácii (už po podaní prvej dávky vakcíny avšak nezabudnite, že vo väčšine krajín akceptujú túto formu dokumentu až po 14. dňoch od druhej dávky – pre istotu si vždy overte konkrétne podmienky tej-ktorej krajiny), alebo
 • potvrdenie o vykonaní testu (PCR/Antigénový test), alebo
 • potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 (po prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami)

Zdroj grafiky: Denník N

Ako a kde požiadať o COVID pas?

1. Stiahnutím mobilnej aplikácie poisťovne

Digitálne COVID osvedčenie EÚ je súčasťou mobilnej aplikácie vašej zdravotnej poisťovne a získať ho môžete automaticky po stiahnutí aplikácie. Aktuálne je osvedčenie dostupné len cez Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, v najbližších dňoch sa pridajú ostatné poisťovne. COVID osvedčenie si cez aplikáciu možno stiahnuť a uložiť v mobile, a tým pádom bude dostupné aj v režime offline. Počas dovolenky tak netreba riešiť mobilné pripojenie a osvedčenie sa vám zobrazí aj bez prístupu na internet.

Štátna appka GreenPass je dostupná od 1. júla pre iPhone zariadenia a Androidy.

2. Žiadosťou na webe poisťovne alebo NCZI

Digitálne COVID osvedčenie vám vie vaša poisťovňa zaslať priamo na e-mail, stačí požiadať cez jej webstránku. Od 28. júna je dostupný aj formulár na webe NCZI, kde môžu požiadať o certifikát najprv zaočkovaní, od 1. júla všetci ostatní, ktorí prekonali COVID alebo majú negatívny test. Ak ste už predtým žiadali o dočasný COVID certifikát s QR kódom, nový európsky COVID pas vám príde automaticky v najbližších dňoch.

Ľudia, ktorí si v minulých týždňoch zadali žiadosť o dočasný certifikát, tak nemajú žiadne povinnosti s vystavením digitálneho covid preukazu EÚ.

Pre prihlásenie sa do portálu NCZI je potrebné zadať nasledovné údaje: číslo mobilného telefónu, COVID-19-PASS, je to 9-miestny údaj a nájdete ho v SMS alebo emailoch od NCZI, prípadne ho získate na Call Centre NCZI +421 232 353 030 a rok narodenia.

3. Návštevou pobočky poisťovne

Papierové COVID osvedčenie vám vystavia aj pracovníci našich pobočiek, a to na počkanie. V pobočkách vystavujeme len papierové osvedčenia.

Dokedy platí COVID pas?

Bezplatné osvedčenia o očkovaní, negatívnom teste či prekonanom ochorení covid-19 začali vydávať a uznávať všetky krajiny EÚ, tak znela dohoda europoslancov. Slovensko začalo s vydávaním 26. júna, platné na cestovanie sú však až od 1. júla 2021. Cestovať s európskym COVID pasom možno v digitálnej alebo vytlačenej podobe.

Covid pasy by po novom mali platiť iba 9 mesiacov od podania poslednej dávky vakcíny.

COVID pas resp. certifikát je vydávaný v dvoch jazykoch (slovenský a anglický), v dvoch podobách (elektronický aj papierový) a s informáciou, či je jeho držiteľ zaočkovaný, otestovaný alebo prekonal COVID.

Osvedčenia sú akceptované vo všetkých krajinách Únie bez ohľadu na to, v ktorej z krajín boli vydané.

Zdroj: Korona.gov.sk

Zdroj foto: Európska Komisia

Akciové letenky od Pelikána

Zdroj: Euractiv


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.3/5 - (16 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore