Nájdeš nás aj na:

Európa

Európske covid pasy sú definitívne schválené. Aplikácia by mala uľahčiť cestovania najneskôr od 1. júla

Európske covid pasy sú definitívne schválené. Aplikácia by mala uľahčiť cestovania najneskôr od 1. júla

Európsky parlament dnes definitívne schválil zavedenie takzvaných covidových pasov. Tie by mali aj slovenským cestujúcim od 1. júla uľahčiť cestovanie na dovolenky. Drvivá väčšina europoslancov podporila pravidlá, vďaka ktorým budú musieť bezplatné osvedčenia o očkovaní, negatívnom teste či prekonanom ochorení covid-19 vydávať a uznávať všetky krajiny EÚ. Hladké zavedenie systému bude teraz na členských krajinách. 

Reklama

Európske covid pasy by sa mali spustiť najneskôr od 1. júla. Povedal to eurokomisár pre spravodlivosť Reynders. Dohodu označil za „dobrú správu pre všetkých občanov členských krajín EÚ“. Pasy však budú spustené už skôr, niektoré krajiny sa totiž zapojili do ich testovania.

Slovensko sa intenzívne a naďalej pripravuje na zavedenie covid pasu. Informoval o tom pred nedávnom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus. Zároveň Česko, Maďarsko, Rakúsko a Poľsko sa spolu so Slovenskom usilujú o bilaterálne dohody, ktoré by občanom týchto štátov umožnili cestovanie medzi týmito krajinami ešte skôr, než bude k dispozícii európsky očkovací certifikát.

Prototypy aplikácií na jednoduchšie cestovanie v EÚ v čase pandémie sú už predstavené. GreenPass umožní občanom naskenovať si QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie koronavírusu. Spustenie aplikácií sa predpokladá koncom júna, oznámila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

„Stále je tu snaha zaviesť digitálne zelené preukazy už 15. júna, tak ako bolo naplánované. Slovensko sa naplno zapojí aj do testovania týchto digitálnych osvedčení, aby sme nič neriskovali a mohli sa v polovici júna pripojiť k ostatným krajinám v EÚ,“ uviedol Klus.

Eurokomisia v súvislosti s COVID pasmi vyzvala členské krajiny Únie, aby boli pripravené prijať na národnej úrovni potrebné technické kroky nevyhnutné na vytvorenie celoeurópskej infraštruktúry na zavedenie a overovanie covid pasov.

COVID pas resp. certifikát bude vydávaný v dvoch jazykoch (napríklad slovenský a anglický), v dvoch podobách (elektronický aj papierový) a s informáciou, či je jeho držiteľ zaočkovaný, otestovaný alebo prekonal COVID (potvrdenie platí 3 mesiace).

Tri typy certifikátov – pre zaočkovaných ľudí, pre osoby s negatívnym výsledkom testu a pre tých, čo prekonali ochorenie covid-19 – budú dostupné zdarma, a to v digitálnej i v papierovej podobe. Osvedčenia budú akceptované vo všetkých krajinách Únie bez ohľadu na to, v ktorej z krajín boli vydané.

Infografika prevzatá z Denníka N, Zdroj: Európska Komisia

Za vydanie osvedčenia zodpovedá členský štát. Závisí od jeho kapacít, či dokáže zabezpečiť, aby bol plne digitálny, alebo ho bude ľuďom vydávať v papierovej podobe. Komisia povoľuje obe možnosti.

Zdroj foto: Európska Komisia

Na základe digitálneho „zeleného pasu“ budú môcť ľudia zaočkovaní proti covidu-19 voľne cestovať v rámci Únie, testovanie a karanténne opatrenia však môžu pokračovať aj potom. Samotné očkovanie nebude jednou z podmienok voľného pohybu osôb, iba možnosťou – niektorí ľudia sa očkovať nemôžu, nechcú alebo nestihnú.

Dôležité informácie o COVID pase

  • COVID pas sa týka tých, ktorí absolvujú očkovanie alebo negatívny PCR test alebo majú doklad o prekonaní choroby COVID-19. Členské štáty EÚ musia očkovací pas poskytnúť všetkým, ktorí spĺňajú aspoň jednu z troch uvedených podmienok.
  • Certifikát bude mať podobu QR kódu. Kód bude obsahovať informácie, ako je meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či už ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test.

„Ak niekto nebude môcť získať ani jeden z týchto troch elementov, mal by si cestovanie zatiaľ rozmyslieť,” uviedol pre portál EURACTIV zdroj, ktorý stál pri vzniku legislatívneho návrhu.

Získam očkovací pas, aj keď očkovacia látka ešte nebola schválená?

Digitálny COVID certifikát je zatiaľ platný len v prípade očkovacích látok schválených Európskou agentúrou pre lieky. EÚ zatiaľ na núdzové použitie schválila očkovacie látky spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders uviedol, že členské krajiny môžu svojich obyvateľov očkovať aj látkami, ktoré EMA neschválila.

„Oficiálne navrhujeme uznať vakcíny schválené EMA. Bude ale na členských štátoch, či chcú uznať aj vakcíny, ktoré EMA neschválila,“ spresnil zdroj.

Dôležité je to nielen pre Slovákov, či Maďarov, ale aj ďalších občanov krajín EÚ, ktoré sa rozhodli ísť vlastnou cestou a nečakať na schválenie vakcín únijným regulátorom.

Týkať sa to bude aj občanov krajín mimo EÚ. Pokiaľ budú cestujúci očkovaní vakcínou neschválenú agentúrou EMA, bude záležať na členskom štáte, či ich očkovanie uzná.

Jednotný certifikát je v pláne už dlhšie

Európska únia už dlhšie pracuje na vytvorení jednotného certifikátu s QR kódom, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách. „Technické riešenie by mohlo byť na svete v priebehu dní, v horšom prípade týždňov,“ uviedol ešte vo februári tohto roku tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Štátny tajomník tiež spomenul, že Európa tento dokument nechce nazývať pas, ale certifikát. Certifikát bude QR kód, ktorý by sa zoskenoval na hraniciach a človeka následne spustia cez hranicu.

Kým však nebudú mať prístup k vakcíne všetci, ktorí o ňu majú záujem, QR kódy budú zahŕňať aj informácie o tom, či niekto ochorenie prekonal alebo má negatívny test.

Záujem od aeroliniek i štátov

Záujem o vytvorenie certifikátu majú aj podľa Klusa viaceré letecké spoločnosti a krajiny, kam sa chodí na letné dovolenky. „Najväčší tlak je zo strany Grécka, lebo oni to považujú za jednu z možností, ako zachrániť letnú sezónu, ktorá je pre nich mimoriadne dôležitá,“ povedal Klus.

Digitálny očkovací pas, ktorý potvrdí, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu, by mohol v budúcnosti slúžiť ako priepustka do zahraničia aj na množstvo hromadných akcií. Novinka môže výrazne uľahčiť cestovanie po svete, návštevu športových či kultúrnych podujatí a postupný „návrat do normálu“.

Akciové letenky od Pelikána

Zdroj: Euractiv

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Na zozname zelených krajín bude od pondelka 47 štátov, vypadne však Portugalsko https://t.co/LHUxYQTTKl #novinky13 hodín dozadu
Túžiš po originálnej svadbe? TOP 10 destinácií na sobáš v zahraničí https://t.co/qx0ebmdxJv #cestopisy14 hodín dozadu
Rusko súčasťou vakcinačného turizmu? Pripravuje balíčky s vakcínou a ubytovaním https://t.co/f3aX4gwU0x #novinky17 hodín dozadu
Cestovanie do Lotyšska: voľný vstup pre zaočkovaných alebo tých, čo prekonali COVID https://t.co/IKheGRA8gQ #novinky17 hodín dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 36€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy18 hodín dozadu
Krásna Menorka v lete od 47€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky19 hodín dozadu
Najkrajšie pláže v Španielsku? Nájdete ich na ostrovoch https://t.co/VQI0ZNvhAm #cestopisy19 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti a ktoré doklady potrebujem? https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky19 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky19 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore