Nájdeš nás aj na:

Európa

Bez testu, karantény a iných obmedzení. EÚ chce zaviesť COVID pasy už toto leto

Bez testu, karantény a iných obmedzení. EÚ chce zaviesť COVID pasy už toto leto

Európska Komisia chce predstaviť návrh COVID certifikátov resp. vakcinačných pasov na uľahčenie cestovania už v tohtoročnej letnej turistickej sezóne. Na ich základe budú môcť ľudia zaočkovaní proti covidu-19 bez testov, karantén či ďalších podmienok cestovať v rámci Únie.

Reklama

COVID pas by mal uzrieť svetlo sveta už koncom marca, sľubuje Európska Komisia.

O zavedenie vakcinačných pasov sa snažia najmä juhoeurópske štáty. Tie sa spoliehajú na návrat turistov a volajú po tom, aby EÚ čo najskôr pripravila kritériá na jednotné digitálne osvedčenie.

Jednotný certifikát je v pláne už dlhšie

Európska únia už pracuje na vytvorení jednotného certifikátu s QR kódom, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách. Informoval o tom ešte vo februári tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. „Technické riešenie by mohlo byť na svete v priebehu dní, v horšom prípade týždňov,“ uviedol.

Štátny tajomník tiež spomenul, že Európa tento dokument nechce nazývať pas, ale certifikát. Certifikát by mal obsahovať QR kód, ktorý by sa zoskenoval na hraniciach a človeka by pustil cez hranicu. Takýto certifikát by získali všetci, ktorí boli zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. Akceptovali by sa zatiaľ len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou, teda od firiem Pfitzer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Kým však nebudú mať prístup k vakcíne všetci, ktorí o ňu majú záujem, QR kódy by mohli zahŕňať aj informácie o tom, či niekto ochorenie prekonal alebo má negatívny test.

Záujem od aeroliniek i štátov

Záujem o vytvorenie certifikátu majú aj podľa Klusa viaceré letecké spoločnosti a krajiny, kam sa chodí na letné dovolenky. „Najväčší tlak je zo strany Grécka, lebo oni to považujú za jednu z možností, ako zachrániť letnú sezónu, ktorá je pre nich mimoriadne dôležitá,“ povedal Klus.

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej bude možné v Európskej únii v lete cestovať buď s očkovacími pasmi alebo negatívnymi testami. Predsedníčka EK to uviedla po rokovaní s portugalským premiérom Antóniom Costom, napísala agentúra AP.

K pasu je ale zatiaľ skeptická Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

„Je vždy možné vytvoriť kombináciu osvedčenia (o očkovaní) či negatívnych testov na covid, ak očkovanie nebude dostupné v rozsiahlej miere,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová. Podľa nej je potrebné nájsť rovnováhu medzi oboma prostriedkami.

Európska komisia už takmer dva roky zvažuje zavedenie jednotného očkovacieho preukazu v rámci celej únie. Vyzerá to tak, že práve COVID-19 bude pre Brusel zámienkou na zavedenie očkovacích preukazov do praxe.

Digitálny očkovací pas, ktorý potvrdí, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu, by mohol v budúcnosti slúžiť ako priepustka do zahraničia aj na množstvo hromadných akcií. Novinka môže výrazne uľahčiť cestovanie po svete, návštevu športových či kultúrnych podujatí a postupný „návrat do normálu“.

Je tiež veľmi pravdepodobné, že COVID certifikát bude možné použiť cez mobilnú aplikáciu, ktorá bude bezplatná a bude obsahovať informácie o tom, či ste prekonali COVID-19, či máte platný negatívny test alebo či ste sa už nechali zaočkovať.

Akciové letenky od Pelikána

Zdroj: ČTK

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely sa od 25. marca plne otvoria návštevníkom z celého sveta, na vstup postačí PCR test https://t.co/8vKnOiGZgm #letenky11 hodiny dozadu
Prvý hotel vo vesmíre by mal byť otvorený v roku 2027 https://t.co/WMoXQJ6qbp #novinky13 hodiny dozadu
Maličký grécky ostrov je prvou COVID-free destináciou v Európe. Pozýva k sebe turistov https://t.co/LLzzX1yR0B #letenky17 hodiny dozadu
6 tipov kam vyraziť na dámsku jazdu po lockdowne https://t.co/DoJmDhiX8Y #tipy17 hodiny dozadu
Etihad Airways predlžujú bezplatné poistenie na COVID-19 do októbra 2021 https://t.co/re2XffW0uz #novinky18 hodiny dozadu
Aktivisti natreli lietadlo Air France nazeleno. Cieľom bolo zvýšiť povedomie o tzv. greenwashingu https://t.co/2qPZlui4hI #novinky18 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 29€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky18 hodiny dozadu
Miesta, kam môže žena bezpečne cestovať sama https://t.co/44T4SoEVGM #tipy18 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky18 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky18 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore