Nájdeš nás aj na:

Tipy

Nízkonákladové letecké spoločnosti a prebookovanie letenky: ako zmeniť zaplatenú rezerváciu

Každému sa môže stať, že z nejakého dôvodu nemôže vycestovať na vytúženú dovolenku či výlet. Čo teda robiť v prípade, že už máte všetko vybavené a zabezpečené a nemôžete odletieť v pôvodnom termíne?

Reklama

Nízkonákladové spoločnosti

Nízkonákladové letecké spoločnosti ako Ryanair alebo Wizzair vo väčšine prípadov umožňujú zmenu niektorých údajov v letenke – dátumu, priezviska a trasy letu, v závislosti od ustanovení obchodných podmienok danej leteckej spoločnosti. V prípade nízkonákladových leteckých spoločností sú všetky zmeny spoplatnené podľa cenníka daného prepravcu. Stáva sa, že poplatok za zmenu je vyšší ako cena novej letenky.

Predtým, ako budete chcieť vykonať zmenu na takejto letenke sa vopred ubezpečte, či nebude lacnejším riešením kúpa novej letenky. Pôvodná letenka sa, žiaľ, pri nízkonákladových letoch stornovať nedá, no aspoň ušetríte časť sumy, ktorú by ste uhradili za zmenu pôvodnej letenky. Tu sa letecká spoločnosť totiž riadi heslom – buď klient poletí alebo letenka prepadne. Samozrejme iná situácia nastáva, ak máte k letenke zakúpené poistenie jej storna.

Tu je ale veľmi dôležité uvedomiť si fakt, že vám poisťovňa preplatí časť sumy uhradenej letenky IBA zo zdravotných alebo závažných rodinných dôvodov (úmrtie). Samozrejme s týmto stornom letenky je spojené i dokladovanie rôznych dokumentov do poisťovne. Jedným a hlavným z nich je lekárske potvrdenie o neschopnosti absolvovať daný let. (To, prečo Vám odporúčame zakúpiť si poistenie k letenke, sme detailnejšie opísali v ďalšom článku.) Pri kúpe nízkonákladových leteniek je teda lepšie zakúpiť letenku o pár eur drahšiu v termíne kedy vieme, že sa letu isto zúčastníme, ako následne platiť veľké položky za ich zmeny. Ešte treba podotknúť, že aj zmeny za poplatok sú možné len do chvíle, pokým ste sa na let nezaregistrovali, t.j. nevykonali si online check-in.

„Tradičné“ letecké spoločnosti

Druhou kapitolou pri zmenách letov sú „klasické“ letecké spoločnosti, ktoré vám už povoľujú s letenkou robiť viacero úkonov. Ak máme vopred zlý pocit, že by sa niečo pred odletom mohlo udiať a potrebovali by sme letenku následne meniť, je v tomto prípade viac ako dôležité prečítať si tarifné podmienky danej rezervácie, kde nájdete možnosť zmeny konkrétnej letenky. Nie pri všetkých letenkách letecká spoločnosť povoľuje jej zmenu, preto je potrebné vybrať si takú, pri ktorej je táto možnosť dovolená. V tarifných podmienkach je vždy uvedený i základný poplatok, za ktorý sa letenka bude dať zmeniť. Tento poplatok sa následne môže zvyšovať v závislosti od rôznych faktorov, ako napríklad aktuálna ponuka letov, či vypredanosť danej rezervačnej triedy.

Veľmi dôležité je v tomto prípade upozorniť na fakt, že letenky sa síce dajú meniť, no vždy musíte letieť s tou leteckou spoločnosťou, ktorú ste si zvolili na pôvodnej letenke. Nie je možné, aby ste na pôvodnej letenke leteli napríklad s Austrian Airlines a zmenu by ste chceli tak, aby ste leteli so spoločnosťou Lufthansa. I keď je v letenke zmena povolená, zmenu leteckej spoločnosti to nezahŕňa.

Ak sa už rozhodnete letenku meniť, je potrebné kontaktovať svojich predajcov leteniek, ktorí vám ochotne vyhľadajú aktuálny let podľa vašich požiadaviek. Takisto vás informujú o poplatku za zmenu letu a v prípade záujmu vám i letenku zmenia. Samozrejme i pri týchto letenkách je možné doplatiť si k letenke poistenie jej storna. Postup je taký istý ako pri nízkonákladových leteckých spoločnostiach, kde vám poisťovňa uzná storno letenky iba zo zdravotných alebo závažných rodinných dôvodov (úmrtie).

Chýba vám diakritika na letenke?

Chýbajúce diakritické znaky na letenke neznamenajú chybu. Žiaden strach. Letecké spoločnosti ich nepoužívajú zámerne.

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte letenkových špecialistov Pelikan.sk na: 02 / 5464 9494 alebo prostredníctvom letenky@pelikan.sk.

Ďalšie informácie, ktoré môžu byť užitočné pred odletom s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, nájdete na tomto odkaze.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky16 hodiny dozadu
TAP Air Portugal ponúka neobmedzenú letenku do Európy https://t.co/dOy9WjaufL #novinky18 hodiny dozadu
Japonská umelkyňa Yayoi Kusama sa vracia do Tate Modern v Londýne so slávnymi infinity rooms https://t.co/JHSqblnwyR #novinky19 hodiny dozadu
Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Letenky za 189€ na budúci rok https://t.co/CAR6ArZbYF #cestopisy20 hodiny dozadu
Hurá do Kanady: Lacné letenky do TOP destinácií na rok 2021 https://t.co/loScKX3dpD #cestopisy20 hodiny dozadu
Woodpark Valča: Dve jedinečné chaty s výhľadom na Malú Fatru https://t.co/3G1eQm4Kms #dovolenky2 dni dozadu
Nový Zéland otvára oázu Deer Park Hights. Spoznáš ju z Pána prsteňov https://t.co/zoCe5j6ay7 #novinky2 dni dozadu
Letisko v Bratislave vybavilo za 9 mesiacov 381-tisíc cestujúcich. Je to pokles o 79% https://t.co/61Qsmh2III #novinky2 dni dozadu
19 hodín v oblakoch! Singapore Airlines opäť spustia najdlhší let na svete https://t.co/aEE4uLNoKD #novinky2 dni dozadu
Letisko Bratislava od nedele prechádza na zimný letový poriadok. Ponúkne 4 linky do 3 destinácií https://t.co/BHtDs7QHVP #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore