Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako a prečo si poistiť storno letenky? Dá sa to aj dodatočne?

Ako a prečo si poistiť storno letenky? Dá sa to aj dodatočne?

Kúpite si letenku. Po pár dňoch ale zistíte, že ísť nemôžete, nechcete, nestíhate. Čo teraz? Aj v takejto situácii je najdôležitejšie zachovať si chladnú hlavu. Najlepšie však urobíte, ak sa na to pripravíte dopredu. Prečítajte si náš článok o tom, ako a prečo si poistiť storno letenky a zistite, na koľko peňazí máte pri vrátení letenky právo, ak si to rozmyslíte.

Reklama
shutterstock_364671206-min

Kedy máte právo na náhradu za letenky?

Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré máte právo nevyužiť vopred objednanú službu letu. Patrí medzi ne akútna choroba, hospitalizácia, úraz alebo smrť vás či vašej blízkej osoby. Okrem toho tiež živelná udalosť, ktorá spôsobila určité majetkové škody či škody na zdraví. Za takýto dôvod sa považuje i škoda spôsobená poistenému trestným činom cudzej osoby. Áno, celé to znie ako scenár zo zlého katastrofického filmu, ale v prípade, ak budete musieť svoj let z horeuvedených príčin zrušiť, by vám mala poisťovňa vyplatiť deväťdesiat percent sumy letenky.

Dnes už poistenie ponúka aj väčšina leteckých spoločností. V Pelikáne je to napríklad balíček STORNO, ktoré vás bude stáť 19,50 eur v rámci Európy (resp. 9 eur pre letenky do 200 eur a do 10 dní) a 28,50 eur mimo nej.

shutterstock_333241262-min

Dodatkové a rozšírené poistenia

Poistenie, ktoré prevyšuje základné podmienky vrátenia peňazí za stornovanú letenku obsahuje prípady ako napríklad transplantácia orgánov, úraz alebo smrť kolegu, ktorého v robote nevyhnutne musíte zastupovať, únos blízkej osoby, značná finančná škoda, krádež cestovných dokumentov, odrieknutie sobáša (ak ten mal byť dôvodom cesty) atď.

Ak Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyhlási, že v destinácii, do ktorej ste už doleteli, sa kvôli zvýšenému nebezpečenstvu pobytu neodporúča vycestovať, a vy ste nútení vrátiť sa domov skôr, máte nárok na preplatenie nepreletenej časti letenky.

Na podobné situácie vás rovnako tak pripravíme s Pelikánom v balíčku ISTOTA, ktorý stojí 42 v rámci a 54 eur mimo Európy. Cena storna ostatných spoločností sa líši, v niektorých prípadoch sú to 3% z letenky. Ak si teda zakúpite letenku v hodnote dvesto eur, cena poistenia môže byť 6 eur.

Všeobecným pravidlom ale ostáva, že vám nik nevráti peniaze, ak sa rozhodnete nepoletieť zo súkromných dôvodov. Preto, ak sa rozhodnete pre akúkoľvek spoločnosť, vždy si radšej prečítajte všetky tie nudné storno podmienky, aby ste predišli všetkým nepríjemným prekvapeniam.

Balíček ISTOTA nezahŕňa iba storno leteniek, ale aj liečebné náklady, úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti. 

shutterstock_284519987-min

Ako na poistenie?

Väčšina leteckých spoločností ponúka poistenie letenky ako online službu pri zaplatení letenky, rovnako tak i väčšina poisťovní. Ak ste na to počas rezervácie letenky zabudli, nie je to žiaden problém. Na Pelikáne tak môžete urobiť v Správe objednávky.

Dajte si len pozor na dátumy. Táto možnosť sa už nezobrazuje neskôr ako 12 dní pred vaším odletom. Po tomto dátume je potrebné skontaktovať Zákaznícky servis Pelikána, ešte aj deň pred odletom. Nezabudnite na to, že po tomto dátume si nebudete môcť poistiť ani spiatočnú cestu – čiže čím skôr, tým lepšie.

Je dôležité vedieť, že pokiaľ si poistenie kúpite naraz s letenkou, je platné od momentu obdržania poistnej zmluvy. Ak si túto službu dokúpite dodatočne, poistenie storno začne platiť až na 10. deň po zakúpení. (Táto ochranná lehota sa vzťahuje iba na storno dôvody, poistenie batožiny alebo na liečebné náklady sú platné ihneď.)

Aké kroky dodržať pri stornovaní?

V prvom rade kontaktujte predajcu leteniek, ktorý vám poistenie storna zabezpečil. Ďalej nasleduje nepopulárna byrokracia, musíte poslať žiadosť, väčšinou však stačí mailom. Žiadosť by mala obsahovať informácie, o akú letenku ide s osobným kontaktom a dôvod storna. Nevyhnutný je i priložený doklad (lekárska správa, úmrtný list a pod.). Po odoslaní potrebných formulárov by ste mali s poisťovňou komunikovať výhradne vy.

Čo v prípade, ak poistenie nemáte?

Niektoré letecké spoločnosti umožňujú storno letenky automaticky, je to však skôr výnimka. Väčšinou ale platí, že ak si letenku nepoistíte, nemáte nárok na jej vrátenie. V takom prípade môžete využiť skôr zmenu dátumu letu. Ani tu však nemáte stopercentnú istotu, že si nebudete musieť dokonca priplatiť, a to najmä pri prestupových letoch s väčšou vzdialenosťou. Odporúčame vám teda poistiť si storno letenky vždy, okrem prípadov, kedy by poistenie malo prevyšovať cenu samotnej letenky.

shutterstock_398659648-min

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Qantas chystá let za polárnou žiarou na južnej pologuli. Zazrieť ju nie je vôbec ľahké https://t.co/aLSF3e3gkY #novinky3 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Víkend vo Varšave s letenkami a 3* hotelom za 99€! https://t.co/ITOLhxEaFM #dovolenky6 hodiny dozadu
Wellness pre dvoch: najlepšie pobyty na jeseň a zimu už od 39€ https://t.co/bl2IRA2jMW #dovolenky7 hodiny dozadu
7 miest, kde si užijete letnú dovolenku aj na jeseň https://t.co/iCpiNQGLjQ #cestopisy7 hodiny dozadu
Hurá do Kanady: Lacné letenky do TOP destinácií na rok 2021 https://t.co/loScKX3dpD #cestopisy8 hodiny dozadu
Madagaskar sa turistom od zajtra čiastočne otvorí https://t.co/vVTbo2AOWL8 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodiny dozadu
Singapore Airlines urobia z Airbusu A380 reštauráciu. Otvorená bude len 2 dni https://t.co/qldAgPSkPd #novinky8 hodiny dozadu
Ako lietajú hlavy štátov. 8 zaujímavých prezidentských lietadiel https://t.co/a7GoIvxHpU #tipy8 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore