Nájdeš nás aj na:

Novinky

Boeing 737 MAX už môže lietať aj v Európe, EASA povolila jeho prevádzku

Boeing 737 MAX už môže lietať aj v Európe, EASA povolila jeho prevádzku

Agentúra EASA povolila obnovenie komerčnej prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX v Európskej únii. Stroje boli takmer dva roky nútene uzemnené po celom svete v reakcii na tragické nehody. Obnovenie ich prevádzky v novembri odsúhlasili regulátori v USA.

Reklama

Boeing 737 MAX tak už môže po Brazílii, USA a Kanade lietať aj v Európe. „Po dôkladnej analýze sme dospeli k záveru, že lietadlo 737 Max sa môže bezpečne vrátiť do služby,“ uviedol šéf EASA Patrick Ky v tlačovej správe.

V Amerike vzlietol MAX ešte v decembri

V Spojených štátoch odštartoval prvý komerčný let Boeingu 737 MAX po takmer 20 mesiacoch. Lietadlá tohto typu sa vracajú do prevádzky po tom, čo boli po dvoch tragických nehodách uzemnené od marca 2019.

Boeing 737 MAX sa vrátil do komerčných služieb 9. decembra po bezproblémovom lete brazílskeho nízkonákladového dopravcu Gol. Utorkový let American Airlines je prvým komerčným letom 737 MAX v USA.

Upravené lietadlo Boeing 737 Max ešte začiatkom decembra dokončilo prvý let s cestujúcimi American Airlines, nešlo však o komerčnú prevádzku. Pre zástupcov médií ho zorganizovali americké aerolínie preto, aby ukázali, že stroj je bezpečný. Išlo o prvý let s pasažiermi od odstavenia 737 MAX z prevádzky pred 20 mesiacmi.

Propagačná cesta z Dallasu do Tulsy trvala 45 minút, prvý komerčný let s platiacimi cestujúcimi je naplánovaný na 29. december. Dopravcovia a Boeing dúfajú, že získajú späť stratenú dôveru pasažierov.

V Amerike už MAX dostal zelenú

Letecké spoločnosti v USA už zahájili návrat zaparkovaných lietadiel typu Boeing 737 MAX do svojich flotíl. Tie sa tak v najbližších týždňoch už môžu vrátiť na oblohu po tom, čo to povolil americký Federálny úrad pre letectvo. Prevádzku Boeingu 737 MAX už ohlásili štyri veľké americké aerolinky – United Airlines, Southwest Airlines, American Airlines a Alaska Airlines. Šéf posledných spomínaných aerolínií už dokonca sám absolvoval prvý let staronovým strojom, chce ísť príkladom pre ostatných.

Lietadlá Boeing 737 MAX dostanú v EÚ povolenie na návrat do prevádzky zrejme v januári, povedal šéf Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva Patrick Ky. Práve tento úrad vlani po dvoch tragických nehodách zakázal prevádzku 737 MAX v Európe. Agentúra EASA tiež zverejnila návrh smernice, ktorá by mala umožniť, že stroje by v januári mohli získať povolenie na prevádzku.

V USA a Brazílii už obnovu prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX povolili skôr. Reštart prevádzky je podmienený úpravami strojov a novým školením pilotov.

Lietadlá Boeing 737 MAX sa tak od začiatku budúceho roka budú môcť vrátiť do prevádzky takmer na celom svete. Podľa agentúry pre bezpečnosť letectva EASA je stroj po vykonaných úpravách dostatočne bezpečný. Lietadlá amerického výrobcu majú celosvetový zákaz od jari 2019.

Ryanair chce rozšíriť objednávku MAX-ov

Ryanair je podľa informácií agentúry Reuters blízko rozšírenia objednávky lietadiel Boeing 737 Max. To by znamenalo výraznú podporu pre amerického výrobcu po tom, ako nedávno získal povolenie na návrat týchto strojov do prevádzky.

Ryanair má objednaných 135 lietadiel 737 MAX, zákazku môže zvýšiť v rámci opcie o ďalších 75 kusov. Firma sa k informácii agentúry Reuters nevyjadrila.

Írske aerolínie patria k najväčším zákazníkom Boeingu.

Katalógová cena 737 Max predstavuje 125 miliónov eur, lietadlá sa však často predávajú aj s polovičnou zľavou a nebude tomu inak ani počas koronakrízy.

Stroje sú bezpečné, potvrdzujú to fundovaní odborníci

„Naša analýza ukazuje, že stroj je bezpečný. Dosiahnutá úroveň bezpečnosti je pre nás dostatočne vysoká,“ hovorí Patrick Ky, výkonný riaditeľ Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

EASA už koncom septembra oznámila, že testovanie je úspešné a pozitívny výsledok je na dohľad. Avšak povolenia od jednotlivých štátov, ktoré potrebujú aerolinky na obnovenie prevádzky 737 Max v Európe, si možno vyžiadajú o niečo viac času.

Recertifikácia prinesie úľavu tým európskym leteckým spoločnostiam, ktoré čakajú na návrat svojich lietadiel späť do vzduchu, píše SimpleFlying.com.

Testovacie lety Európskej agentúry sa napokon neuskutočňovali v Európe, ale v kanadskom Vancouveri. Simulátorové testovanie vykonali ešte predtým na londýnskom letisku Gatwick.

Testovanie lietadla spustili pred nedávnom aj v USA, tam však tento proces dočasne pozastavili kvôli koronakríze, následne ho opätovne rozbehli. Predpokladá sa, že agentúra zruší zákaz lietania 737 Max krátko po americkom federálnom úrade pre letectvo FAA.

V priebehu testovania zámerne aktivovali aj stabilizačný systém MCAS, ktorého softvér v minulosti zlyhal v priebehu dvoch spomínaných nehôd. Pri nich zomrelo v Etiópii a Indonézii spolu 346 ľudí.

Lietadlá 737 MAX boli až do minulého roka najpredávanejším modelom Boeingu. Ich vyradenie spustilo krízu pre výrobcu, tú ešte viac umocnil koronavírus. Problémy okolo tohto typu lietadiel už firmu stáli viac ako 18 miliárd dolárov.

Výsledok testov bude kľúčový pre ďalšie fungovanie modelu Boeing 737 MAX na svete.

Zdroj foto: Boeing

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

2 NOVÉ LINKY z Bratislavy na leto: Záhreb 2-krát týždenne a Sofia dokonca 3-krát https://t.co/DKPFRLEraN #novinky1 deň dozadu
Rozhovor s Viktorom Schillerom 1.časť: Keď človek niečo veľmi chce, musí urobiť kroky, ktoré by normálneho smrteľníka odradili https://t.co/6iSweQjG3z #tipy1 deň dozadu
17 TOP atrakcií v Dubaji. Zaži mesto snov a zarezervuj si svoj zážitok (formulár v článku) https://t.co/G5yGvGBFRS #cestopisy1 deň dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky1 deň dozadu
Ako za 5 dní ošéfovať Zanzibar a užiť si ho naplno aj túto zimu https://t.co/zm0WmpiMgh #cestopisy1 deň dozadu
USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky1 deň dozadu
Ako navštíviť celý svet za jeden deň? Poď na EXPO2020, vybrali sme TOP pavilóny https://t.co/MMs9EX6QLZ #cestopisy1 deň dozadu
USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky2 dni dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky2 dni dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore