Nájdeš nás aj na:

Novinky

Boeing 737 MAX už má povolenie lietať v Kanade, budúci týždeň sa zrejme pridá aj EÚ

Boeing 737 MAX už má povolenie lietať v Kanade, budúci týždeň sa zrejme pridá aj EÚ

Lietadlá Boeing 737 MAX pravdepodobne na budúci týždeň dostanú povolenie na komerčné lety v EÚ. Uviedol tošéf európskeho regulátora EASA Patrick Ky. V USA a niektorých ďalších krajinách už tieto stroje môžu lietať po nútenej odstávke.

Reklama

V Spojených štátoch odštartoval prvý komerčný let Boeingu 737 MAX po takmer 20 mesiacoch. Lietadlá tohto typu sa vracajú do prevádzky po tom, čo boli po dvoch tragických nehodách uzemnené od marca 2019.

Boeing 737 MAX sa vrátil do komerčných služieb 9. decembra po bezproblémovom lete brazílskeho nízkonákladového dopravcu Gol. Utorkový let American Airlines je prvým komerčným letom 737 MAX v USA.

Upravené lietadlo Boeing 737 Max ešte začiatkom decembra dokončilo prvý let s cestujúcimi American Airlines, nešlo však o komerčnú prevádzku. Pre zástupcov médií ho zorganizovali americké aerolínie preto, aby ukázali, že stroj je bezpečný. Išlo o prvý let s pasažiermi od odstavenia 737 MAX z prevádzky pred 20 mesiacmi.

Propagačná cesta z Dallasu do Tulsy trvala 45 minút, prvý komerčný let s platiacimi cestujúcimi je naplánovaný na 29. december. Dopravcovia a Boeing dúfajú, že získajú späť stratenú dôveru pasažierov.

V Amerike už MAX dostal zelenú

Letecké spoločnosti v USA už zahájili návrat zaparkovaných lietadiel typu Boeing 737 MAX do svojich flotíl. Tie sa tak v najbližších týždňoch už môžu vrátiť na oblohu po tom, čo to povolil americký Federálny úrad pre letectvo. Prevádzku Boeingu 737 MAX už ohlásili štyri veľké americké aerolinky – United Airlines, Southwest Airlines, American Airlines a Alaska Airlines. Šéf posledných spomínaných aerolínií už dokonca sám absolvoval prvý let staronovým strojom, chce ísť príkladom pre ostatných.

Lietadlá Boeing 737 MAX dostanú v EÚ povolenie na návrat do prevádzky zrejme v januári, povedal šéf Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva Patrick Ky. Práve tento úrad vlani po dvoch tragických nehodách zakázal prevádzku 737 MAX v Európe. Agentúra EASA tiež zverejnila návrh smernice, ktorá by mala umožniť, že stroje by v januári mohli získať povolenie na prevádzku.

V USA a Brazílii už obnovu prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX povolili skôr. Reštart prevádzky je podmienený úpravami strojov a novým školením pilotov.

Lietadlá Boeing 737 MAX sa tak od začiatku budúceho roka budú môcť vrátiť do prevádzky takmer na celom svete. Podľa agentúry pre bezpečnosť letectva EASA je stroj po vykonaných úpravách dostatočne bezpečný. Lietadlá amerického výrobcu majú celosvetový zákaz od jari 2019.

Ryanair chce rozšíriť objednávku MAX-ov

Ryanair je podľa informácií agentúry Reuters blízko rozšírenia objednávky lietadiel Boeing 737 Max. To by znamenalo výraznú podporu pre amerického výrobcu po tom, ako nedávno získal povolenie na návrat týchto strojov do prevádzky.

Ryanair má objednaných 135 lietadiel 737 MAX, zákazku môže zvýšiť v rámci opcie o ďalších 75 kusov. Firma sa k informácii agentúry Reuters nevyjadrila.

Írske aerolínie patria k najväčším zákazníkom Boeingu.

Katalógová cena 737 Max predstavuje 125 miliónov eur, lietadlá sa však často predávajú aj s polovičnou zľavou a nebude tomu inak ani počas koronakrízy.

Stroje sú bezpečné, potvrdzujú to fundovaní odborníci

„Naša analýza ukazuje, že stroj je bezpečný. Dosiahnutá úroveň bezpečnosti je pre nás dostatočne vysoká,“ hovorí Patrick Ky, výkonný riaditeľ Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

EASA už koncom septembra oznámila, že testovanie je úspešné a pozitívny výsledok je na dohľad. Avšak povolenia od jednotlivých štátov, ktoré potrebujú aerolinky na obnovenie prevádzky 737 Max v Európe, si možno vyžiadajú o niečo viac času.

Recertifikácia prinesie úľavu tým európskym leteckým spoločnostiam, ktoré čakajú na návrat svojich lietadiel späť do vzduchu, píše SimpleFlying.com.

Testovacie lety Európskej agentúry sa napokon neuskutočňovali v Európe, ale v kanadskom Vancouveri. Simulátorové testovanie vykonali ešte predtým na londýnskom letisku Gatwick.

Testovanie lietadla spustili pred nedávnom aj v USA, tam však tento proces dočasne pozastavili kvôli koronakríze, následne ho opätovne rozbehli. Predpokladá sa, že agentúra zruší zákaz lietania 737 Max krátko po americkom federálnom úrade pre letectvo FAA.

V priebehu testovania zámerne aktivovali aj stabilizačný systém MCAS, ktorého softvér v minulosti zlyhal v priebehu dvoch spomínaných nehôd. Pri nich zomrelo v Etiópii a Indonézii spolu 346 ľudí.

Lietadlá 737 MAX boli až do minulého roka najpredávanejším modelom Boeingu. Ich vyradenie spustilo krízu pre výrobcu, tú ešte viac umocnil koronavírus. Problémy okolo tohto typu lietadiel už firmu stáli viac ako 18 miliárd dolárov.

Výsledok testov bude kľúčový pre ďalšie fungovanie modelu Boeing 737 MAX na svete.

Zdroj foto: Boeing

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Island sa pripravuje na novú éru turizmu. Bude pomalší aj luxusnejší https://t.co/KkCIe0FiBb #cestopisy1 hodinu dozadu
Nie COVID pas, ale certifikát. EÚ pracuje na jednotnom systéme dokumentov s QR kódmi https://t.co/k2p1IUqqTI #letenky1 hodinu dozadu
New York v lete za MEGA ceny. Letenky od 329€, odlety z Košíc a Viedne! https://t.co/JBdJTMlwT8 #letenky2 hodiny dozadu
Zaži trochu iný home office. Na týchto miestach sa ti bude skvele pracovať https://t.co/GcDVjcaDKv #dovolenky3 hodiny dozadu
Letisko v Bratislave vybavilo vlani 405-tisíc cestujúcich https://t.co/89Q5LmawDy #novinky3 hodiny dozadu
Boeing 737 MAX už má povolenie lietať v Kanade, budúci týždeň sa zrejme pridá aj EÚ https://t.co/S9dlVEwNd9 #novinky3 hodiny dozadu
Test alebo vakcína. Emirates a Etihad Airways sú prvými aerolinkami, ktoré spustia COVID pas https://t.co/FNXy3josLR #letenky20 hodiny dozadu
Práca v ďalekom raji: Írsky ostrov hľadá dvojicu, ktorá sa oň dočasne postará https://t.co/TK8wnjHyHW #cestopisy22 hodiny dozadu
Eva Air a China Airlines mieria opäť do Viedne. Obnovujú pozastavené spojenia https://t.co/G8piTgoGnD #novinky22 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Veľká noc v Egypte s letenkami a 4*hotelom za 584€ https://t.co/OokOlrmGpQ #dovolenky22 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore