Nájdeš nás aj na:

Novinky

Stopnutý Boeing 737 MAX dostane v Európe zelenú. Môže sa vrátiť do konca roka

Stopnutý Boeing 737 MAX dostane v Európe zelenú. Môže sa vrátiť do konca roka

Lietadlá Boeing 737 MAX sa do konca roka budú môcť vrátiť do prevádzky v Európe. Podľa agentúry pre bezpečnosť letectva EASA je stroj po vykonaných úpravách dostatočne bezpečný. Lietadlá amerického výrobcu majú celosvetový zákaz od jari 2019.

Reklama

Po skúšobných letoch uskutočnených v septembri robí EASA záverečné kontroly dokumentov. Nasledovať má rozhodnutie o letovej spôsobilosti, s jeho vydaním sa počíta v novembri.

„Naša analýza ukazuje, že stroj je bezpečný. Dosiahnutá úroveň bezpečnosti je pre nás dostatočne vysoká,“ hovorí Patrick Ky, výkonný riaditeľ Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

EASA už koncom septembra oznámila, že testovanie je úspešné a pozitívny výsledok je na dohľad. Avšak povolenia od jednotlivých štátov, ktoré potrebujú aerolinky na obnovenie prevádzky 737 Max v Európe, si možno vyžiadajú o niečo viac času.

Recertifikácia prinesie úľavu tým európskym leteckým spoločnostiam, ktoré čakajú na návrat svojich lietadiel späť do vzduchu, píše SimpleFlying.com.

Testovacie lety Európskej agentúry sa napokon neuskutočňovali v Európe, ale v kanadskom Vancouveri. Simulátorové testovanie vykonali ešte predtým na londýnskom letisku Gatwick.

Testovanie lietadla spustili pred nedávnom aj v USA, tam však tento proces dočasne pozastavili kvôli koronakríze, následne ho opätovne rozbehli. Predpokladá sa, že agentúra zruší zákaz lietania 737 Max krátko po americkom federálnom úrade pre letectvo FAA.

V priebehu testovania zámerne aktivovali aj stabilizačný systém MCAS, ktorého softvér v minulosti zlyhal v priebehu dvoch spomínaných nehôd. Pri nich zomrelo v Etiópii a Indonézii spolu 346 ľudí.

Lietadlá 737 MAX boli až do minulého roka najpredávanejším modelom Boeingu. Ich vyradenie spustilo krízu pre výrobcu, tú ešte viac umocnil koronavírus. Problémy okolo tohto typu lietadiel už firmu stáli viac ako 18 miliárd dolárov.

Výsledok testov bude kľúčový pre ďalšie fungovanie modelu Boeing 737 MAX na svete.

Zdroj foto: Boeing

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx14 hodiny dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky15 hodiny dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky19 hodiny dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky20 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy21 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky21 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky21 hodiny dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky21 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky21 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore