Nájdeš nás aj na:

Novinky

Boeing 737 MAX opäť vo flotile Ryanair. Ak ním nechcete letieť, vrátia vám peniaze

Boeing 737 MAX opäť vo flotile Ryanair. Ak ním nechcete letieť, vrátia vám peniaze

Letecká nízkonákladová spoločnosť Ryanair umožní cestujúcim prvých šesť mesiacov po návrate Boeingov 737 MAX do ich flotily bezplaltné zrušenie letu na poslednú chvíľu, dokonca aj vrátenie peňazí. Informoval o tom portál fly4free. Boeingy by sa mali vrátiť na oblohu už v septembri, najneskôr v októbri tento rok.

Reklama

Inak ako na poslednú chvíľu to ani nebude možné. „Pridelenie letov k danému typu lietadla sa uskutočňuje iba deň pred plánovaným odletom,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Ryanair Michael O´Leary. Dodal, že nechce, aby sa zákazníci cítili na boeingoch ako v pasci, zároveň nechce, aby v Ryanair stratili pre návrat týchto strojov na oblohu dôveru.

Ryanair býval jedným z najväčších zákazníkov spoločnosti, ktorá boeingy 737 MAX vyrába, aj preto predpokladajú, že dostanú stroje späť medzi prvými. Do 500 lietadlovej flotily nízkonákladovky však zatiaľ pribudne len 20 boeingov.

Zopakujme si, čo sa vlastne stalo

Keď v marci minulého roka stiahli letecké spoločnosti pre dve tragické nehody v Etiópii a v Indonézii z prevádzky všetky Boeingy 737 MAX, predpokladalo sa, že do januára 2020 budú opravené stroje späť na oblohe. Dodnes sú odstavené v hangároch. Uzemnenie lietadiel spôsobilo niekoľko ťažkostí leteckým spoločnostiam ako Turkish Airlines, American Airlines, Norwegian, Tui či práve Ryanair.

Aby sa zachovali najvyťaženejšie letové poriadky, prenajímali si iné lietadlá, neotvorili nové plánované linky a niektoré už zaužívané letové poriadky museli zrušiť úplne. Slovensko o tom vie svoje, pre krízu s boeingami prišli o dve letecké linky aj Košice.

Prečo ešte nie sú boeingy späť na oblohe?

Americká FAA a Európsky regulátor pre letectvo sa totiž minulý rok nezhodli na testovaní bezpečnosti Boeingu 737 MAX, Európa trvala na dôkladnejšom preskúmaní senzorov na stabilizáciu lietadla počas letu aj po konštrukčných zmenách stroja.

Práve tieto senzory boli príčinou pádu Boeingu 737 MAX, ktorý samovoľne prešiel do strmhlavého letu niekoľko minút po štarte z etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba. Ten istý typ lietadla patriaci indonézskej spoločnosti Lion Air sa zrútil ešte v októbri 2018 do Jávskeho mora. Príčina aj scenár boli rovnaké – stroje reagovali len na základe informácií z jedného senzora, čo prispelo k zlému vyhodnoteniu dát strojov a pod hrozbou zastavenia motora pri prudkom stúpaní po štarte systém sám automaticky zatlačil prednú časť lietadiel nadol. Nehode sa zabrániť nedalo, boeingy boli neovládateľné. Dôkazy z čiernych skriniek zlyhanie ľudského faktora vylúčili.

Úlohou spoločnosti, ktorá boeingy vyrába, bolo vylepšiť lietadlá 737 MAX tak, aby nereagovali len na základe informácií z jedného senzora a zároveň, aby v prípade nezhody dát neprevzal stroj kontrolu sám nad sebou.  

 • Zdroj fotografií: shutterstock.com
 • Titulná fotografia: foto credit JGA
 • Prvá fotografia v článku: foto credit Stefano Garau
 • Druhá fotografia v článku: foto credit CatwalkPhotos
 • Aká batožina je v základnej cene letenky Ryanair?

  Letecká spoločnosť Ryanair ku každej letenke povoľuje jeden kus malej príručnej batožiny. Tú si zoberiete so sebou na palubu, avšak nemôže byť väčšia ako 40x20x25 cm a ťažšia ako 5 kg. Najčastejšie ide o štandardnú veľkosť batohu, dôležité je, aby sa takáto batožina zmestila pod sedadlo pred Vami.

 • Ako si môžem zakúpiť väčšiu batožinu k letenke s Ryanair?

  V prípade Ryanair sú v ponuke dve možnosti. Obidve možnosti si viete zakúpiť priamo pri rezervácii cez Pelikán.

  Prvou z možností je zakúpenie tzv. Priority boardingu (za poplatok 6-14 €), kedy batožina cestuje s vami na palube. Väčšiu batožinu do 10 kg si môžete vziať na palubu iba vtedy, ak si priplatíte za spomínané Priority. So službou Priority tak môžete mať pri sebe obe batožiny, malú v rozmeroch 40x20x25 cm do 5 kg, aj veľkú príručnú batožinu v rozmeroch 55x40x20cm do 10 kg. Okrem batožiny Priority znamená aj prednostný nástup do lietadla. Takisto nestrácate čas po prílete do destinácie, obidve batožiny totiž máte ihneď po ruke.

  Druhou alternatívou je dokúpenie tzv. podpalubnej batožiny s váhou do 10 alebo 20 kg. Túto batožinu odovzdáte na odbavovacom pulte (check-in pult) ešte predtým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Batožinu teda už neberiete cez bezpečnostnú kontrolu a môžete v nej prevážať aj tekutiny vo väčšom množstve ako 100 ml (alkohol, drogéria, atď.) Za najľahšiu vo váhe 10 kg a v rozmeroch 55x20x45 cm zaplatíte 10-25 €, prevoz 20 kg-ovej batožiny rezervujete od 25 €.

  Batožinu aj Priority boarding možno dokúpiť aj neskôr po zaplatení leteniek v Správe objednávky na Pelikáne. Ideálne ak to stihnete najneskôr deň pred odletom. Na stránke Ryanair sa dá dokúpiť batožiny do 2 hodín (batožina do 20 kg) alebo 40 minút (batožina do 10 kg) pred odletom.

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Podmienky batožiny sú v prípade nízkonákladových spoločností veľmi prísne. Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecká spoločnosť Ryanair v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môže zaúčtovať poplatok v hodnote 25 €.

 • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine Ryanair?

  Batožina prechádza tiež cez bezpečnostnú kontrolu a preto by nemala obsahovať žiadne tekutiny s objemom nad 100 ml. Preto tomu prispôsobte svoju kozmetiku. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj ten predpis od lekára so sebou. Všeobecné pravidlá rozoberáme aj v článku o príručnej batožine.

 • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami Ryanair?

  Preprava detského kočíka je bezplatná. Za iné detské doplnky (autosedačka/vysoká stolička/cestovná postieľka) však zaplatíte poplatok minimálne 15 €. Dieťa do 2 rokov nemá nárok na batožinu, ale dospelá osoba okrem vlastnej batožiny môže mať u seba detskú tašku s hmotnosťou do 5 kg v rozmeroch 45x35x20 cm. Toto dieťa musí sedieť na kolenách dospelého a mať vek maximálne do 2 rokov, najmenej však 8 dní.

  Dieťa staršie ako 2 roky a mladšie ako 16 rokov cestuje s osobou staršou ako 16 rokov.

 • Ako rezervovať sedadlá v Ryanair?

  Ak si chcete zarezervovať miesto v lietadle podľa vlastného výberu, môžete tak urobiť za poplatok (3-7 €). V opačnom prípade Vám Ryanair priradí sedadlo podľa náhodného výberu. Nezabudnite na to, že dospelých cestujúcich v rámci tej istej rezervácie Ryanair rozsádza. Ak sa cestujúci rozhodnú využiť službu výberu preferovaného miesta za poplatok, budú mať povolený online check-in 60 dní pred odletom.

 • Ako kúpiť jedlo na letoch Ryanair?

  Letecká spoločnosť Ryanair na svojich letoch predáva nápoje a menšie občerstvenie priamo na palube. Teplé jedlo alebo detské menu od 10 € si môžete vopred objednať počas check-inu, avšak skôr ako 48 hodín pred odletom.

 • Ako urobiť online check-in v Ryanair?

  Keď cestujete s Ryanair, nezabudnite na to, že online check-in je povinný. V opačnom prípade sa musíte zacheckovať pred odletom, priamo na letisku za poplatok od 55 € za let. Ak ste si zakúpili konkrétne sedadlo v lietadle, online check-in môžete vykonať už 60 dní pred odletom. Ak ste sa rozhodli túto službu nevyužiť a sedieť na mieste podľa náhodného výberu, online check-in bude pre Vás otvorený 2 dni pred odletom.

 • Dá sa zmeniť letenku s Ryanair?

  Zmeniť svoju letenku s Ryanair môžete len za poplatok. Ak sa rozhodnete pre iný dátum alebo inú destináciu, poplatok za zmenu je min. 35 €/let v závislosti od trasy a sezóny (plus cenový rozdiel leteniek). Zmena cestujúceho v Ryanair stojí minimálne 115 €.

  Poplatok za zmenu mena na letenke sa nevzťahuje na prípady, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši. Vtedy sa meno na letenke prepíše bez poplatku.

  Malé chyby a preklepy do 3 znakov je možné opraviť bez poplatku do 48 hodín po rezervácii letu.

 • Ako cestovať so zvieratkom aerolnikami Ryanair?

  Preprava zvierat je v prípade leteckej spoločnosti Ryanair zakázaná.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.