Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 fotogenických miest Rakúska, ktoré vás možno očaria viac ako Hallstatt

7 fotogenických miest Rakúska, ktoré vás možno očaria viac ako Hallstatt

Áno, Hallstatt je krásny a historický, dokonca je zaradený do svetového dedičstva UNESCO, už dávno však prestal zvládať nápor turistov. Ako píše Angela Orlando z portálu matadornetwork.com, počet turistických autobusov sa za posledných päť rokov strojnásobil. Obyvateľom to už, právom, tak trochu lezie na nervy a radi by turizmus okresali aspoň o štvrtinu.

Reklama

Veď si to len predstavte, Hallstatt má len niečo okolo 780 obyvateľov, pred 12 rokmi prilákal iba 100 turistov denne, dnes je to desať tisíc. Desať tisíc ľudí kadý deň. Najčastejšie prichádzajú z neďalekého Salzburgu alebo z Viedne.

Nechoďte sem!

Samotný primátor Hallstattu Alexander Scheutz cudzincov vyzýva, aby k nim proste prestali chodiť. Darmo. Pomôžu možno aspoň tieto opatrenia – Scheutz už zaviedol systém návštev s obmedzenými časovými intervalmi a rezervácie, dokonca zvažuje uzatvorenie ciest. „Nie sme žiadne múzeum,“ tvrdí primátor. Podľa denníka Daily Mail však nemá veľa es v rukáve, čo frustruje jeho aj obyvateľov Hallstattu.

Urobte Hallstattu radosť a navštívte iné miesta krásneho Rakúska, nie sú o nič menej zaujímavejšie. Matadornetwork vybral sedem z nich. Tu sú:

1. Bad Gastein

Bad Gastein je kúpeľné mesto ležiace v doline, ktorú lemuje pohorie Hohe Tauern. Turisti sem chodia do liečivých termálnych jazier, no nájdete tu aj mohutné vodopády. V Bad Gasteine majú radi jogu, organizujú tu jednu z najväčších joga udalostí v Európe. Samozrejme, ako rakúske horské mesto ponúka aj možnosti pre lyžiarov, lyžuje sa prevažne od novembra do apríla. Ubytovať sa tu môžete v krásnych hoteloch, hostincoch, hosteloch či chatách.

2. Zell am See

Stredoveké mesto Zell am See leží takmer doslova na jazere Zell, južne od Saltzburgu. Je to jedno z najkrajších miest Rakúska, pokojne môže konkurovať kráse Hallstattu. Miestni a pomaly už aj turisti sa tu majú čomu venovať počas celého roka, od lyžovania a korčuľovania na jazere po pešiu turistiku, cykloturistiku a člnkovanie. Na brehu jazera sa, väčšinou deti, potešia trom uzavretým vodným parkom. Každý február sa v meste koná Balloonalps, týždeň zážitkov s lietajúcimi teplovzdušnými balónmi. Dokonca aj večer!

3. Feldkirch

Mestečko Feldkirch sa nachádza v blízkosti hraníc so Švajčiarskom a Lichtenštajnskom, v štáte Vorarlbersko. Toto mesto je známe ako energeticky najúčinnejšie mesto Rakúska. Mnoho cestujúcich ním len prechádza do iných destinácií. Ak budete mať cestu okolo, zastavte sa v ňom, na deň či dva. Mesto a jeho okolie ponúkajú veľa príležitostí na dobrú turistiku, v prírode aj v meste. Je tu množstvo dobrých reštaurácií, katedrála, hrad aj múzeá.

4. Kufstein

Kufstein vyzerá ako mesto z rozprávky. Najmä pre jeho obrovskú rovnomennú pevnosť, ktorá sa nachádza na kopci. Dostať sa k nej dá vraj len cez gondolu Kaiser Maximmian. Ďalšou atrakciou je najväčší voľne stojaci organ na svete, ten sa nachádza vo vnútri pevnosti. Postili ho na počesť zosnulých vojakov z prvej svetovej vojny, organista na ňom hrá každý deň o dvanástej na obed. A v júli a auguste aj o šiestej večer, aby každému pripomenul dôležitosť mieru na svete. No a samozrejme, v Kufsteinie sa zabaví aj každý milovník zimných športov!

5. Maria Wörth

Mestečko Maria Wörth sa nachádza v južnom Rakúsku, neďaleko hraníc so Slovinskom a Talianskom. Na južnom brehu krištáľovo čistého jazera Wörthersee sa nachádzajú dva kostoly, ktoré vyzerajú, akoby plávali na vode. Aj kus prírody je tu stále nedotknutý, miestne lesy a lúky sú bez zásahu človeka.

6. St. Gilgen

Hovorí sa, že tu žili mnohí členovia Mozartovej rodiny, na brehu jazera Wolfgang, ktoré toto mesto obklopuje. Samotný skladateľ tu však nežil nikdy. St. Gilgen patrí pod správu Salzburgu, je to veľmi malá obec. Množstvo zámožných Viedenčanov tu má svoje letné sídla, ostatne, ako v mnohých horských obciach a dedinách. Mesto zdobia barokové kostoly, obklopujú hory a veľká lanovka, ktorá ponúka panoramatický výhľad na obec.

7. Lienz

Horolezci, horozelkyne, horolezčata…. Dolomity v pozadí vás budú sprevádzať celou cestou Lienzom. Majú vežovité útvary, fascinujú najmä skúsených turistov a horolezcov, no sú to pomerne drsné kopce. Dotvárau kulisu tohto mesta, ktoré leží v spolkovej republike Tirolsko. Jeho poloha na juhu poskytuje návštevníkom v lete snáď až stredomorské podmienky. Miestni by vám určite odporučili vyskúšať letnú sánkovačku na Adventure World Assling. Navštívte stredoveký hrad Bruck, múzeum a nevynechajte miestnu gastronomickú scénu, vraj je špičková.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj fotografií: shutterstock.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lockdown Európy. Krajiny, ktoré čiastočne či úplne ,,zamykajú“ život https://t.co/HUp36ORCSu #novinky5 minút dozadu
Tip na ubytovanie – APLEND Chaty Tatry Holiday od 59 € https://t.co/gkJJ5nKX1Y #dovolenky5 minút dozadu
Lyžovačka v Európe: Nemci chcú zákaz, Švajčiari a Rakúšania nie, Slováci čakajú na vládu https://t.co/sWSoMO4dev #dovolenky11 minút dozadu
Delta Air Lines spúšťajú testovanie na linke USA – Rím. Vďaka nemu sa cestujúci vyhnú karanténe https://t.co/rYY83MmOTn #novinky53 minút dozadu
Šanghaj má najlepšie letecké spojenia za rok 2020. Predbehol Londýn https://t.co/gwXynL6Uap #novinky20 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Silvester v Egypte! All inclusive dovolenka za 599€ https://t.co/uThCtlAehk #dovolenky22 hodiny dozadu
GREEN FRIDAY aj dnes! Letenky do zelenej exotiky od 29€ (platí len do 1. decembra) https://t.co/0793HuXBuJ #letenky22 hodiny dozadu
Emirates už dokončili proces refundácie. Cestujúcim vrátili 1,7 miliardy dolárov za letenky https://t.co/6rk3lqjmKD #letenky22 hodiny dozadu
Tipy na darček: 7 cestovateľských vychytávok ktorými na Vianoce ohúriš https://t.co/VlIjiaQoJA #tipy23 hodiny dozadu
Lockdown Európy. Krajiny, ktoré čiastočne či úplne ,,zamykajú“ život https://t.co/HUp36ORCSu #novinky23 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore