Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kam do Rakúska? 6 tipov podľa vašej osobnosti

Kam do Rakúska? 6 tipov podľa vašej osobnosti

Podľa každoročného rebríčka The Economist’s Intelligence Unit je Viedeň najlepším mestom na život. Svoje skóre získala v oblasti stability, zdravotníctva, kultúry, životného prostredia, vzdelávania i infraštruktúry. Rakúsko, ktoré od nás leží čo by kameňom dohodil, je však plné mnohých rôznorodých miest, ktoré sa oplatí vidieť. Od sofistikovaného, distingvovaného hlavného mesta, plného kaviarní a výnimočnej kultúrnej scény, až po členitú hornatú krajinu Štajerska a Salzburgu. Či už ste milovníkom (milovníčkou) vína alebo prírody, prinášame vám zoznam najkrajších miest v Rakúsku.

Reklama

Pre nadšencov kávy – Viedeň

Einspänner je názov odvodený od záprahu ťahaného jedným koňom, ktorý bol tradičným spôsobom prepravy v 19. storočí vo Viedni. Slovo Einspänner dnes bežne nájdete i v nápojovom menu, kde zastupuje viedenskú kávu, a teda dvojité espresso s horúcou vodou a šľahačkou na vrchu. Viedeň sa (právom) pokladá za hlavné európske mesto kávy. Svoj milostný vzťah s týmto kofeínovým nápojom si vybudovala už dávno predtým, ako sa ho chopili hipsteri a svetu slávnostne predstavili flat white. Mesto preslávili jeho zastarané kaviarne, so zadymenými interiérmi a tak trochu drzými čašníkmi. V Rakúsku síce prešiel zákon o zákaze fajčenia vo verejných priestoroch, ešte stále v nich však možno cítiť pach po poslednej zapálenej cigarete a vidieť starých elegantných pánov, čítajúcich si noviny. Moderné kaviarne zas uspokoja tých, ktorí si pri ťukaní do svojich počítačov radi vychutnávajú kvalitnú kávu vo sviežom a svetlom prostredí.

Pre milovníkov zimných športov – St Anton

Ak vo vás zimné obdobie automaticky evokuje zasneženú zjazdovku, St Anton am Alberg by mohlo byť tým pravým miestom pre vás. Spolu s Francúzskom a Švajčiarskom je Rakúsko obľúbeným cieľom nadšencov zimných športov. St Anton je často považované za jedno z najlepších európskych miest na lyžovanie. Tento región priťahuje každoročne obrovské množstvo návštevníkov, ktorí si tu môžu vybrať z množstva typov zjazdoviek, od tých náročných až po diabolské.

Pre umelecky založených introvertov – Graz

Viedeň je bezpochyby rozkvitajúcim mestom, pokiaľ ide o kultúru. Niektorým sa však môže zdať priveľká. Introvertnejšie typy preferujú snový Graz, považovaný za štýlového bratranca Viedne. Knihomoli a umelecké duše ostanú európskym hlavným mestom kultúry z roku 2003 úplne očarení. Zaujímavá kultúrna scéna, renesančná architektúra a živá študentská komunita mu dodávajú osobitý šmrnc. Najlepším miestom na priblíženie sa jeho umeleckej kultúre je určite Kunsthaus. Táto výrazná okrúhla budova je prilepená k brehu rieky Mur. Galériu miestni prezývajú „priateľský votrelec“. Nie je iba inovatívnym výstavným priestorom, ale tiež jedným z najzaujímavejších architektonických prvkov v krajine. Alternatívou pre tých, ktorí radi kombinujú kultúru s vonkajším prostredím bude Austrian Sculpture Park, ktorý sa nachádza hneď za mestom.

Pre gurmánov – vinárska krajina

Ak sa pozriete za panorámu mesta, všimnete si, že Viedeň je objímaná zvlnenými kopcami, ktoré sú zdobené vinicami. Rakúske víno patrí medzi najpodceňovanejšie v Európe a často sa v obľúbenosti prepadá v prospech francúzskych alebo talianskych odrôd. To je škoda. Vienna Wine Hiking Day, ktorý sa koná každý rok na jeseň, vás prevedie malebnou krajinou, ktorá obklopuje mesto, s rôznymi zastávkami v tavernách Heuriger. Sú to útulné miesta, kde sa podáva miestne víno v priestoroch pivníc alebo kuchýň. Grüner Veltliner je absolútnou nevyhnutnosťou.

Pre turistov – všade!

Malebná hornatá rakúska krajina je dokonalým prostredím na príjemné potulky. Niektoré vidiecke dovolenkové destinácie v krajine ponúkajú dychberúce výhľady a mnoho dobre zabezpečených trás. Od náročných alpských stúpaní a epických kopcov až po svieže národné parky. Nájdete tu trasy každej úrovne, ktoré vyhovujú každému typu turistu. Keď sa dostanete na vrchol hory alebo na koniec turistického chodníka, čaká vás odmena v jej viacerých podobách. Úžasné útulné hostince ponúkajúce kulinárske špeciality a nevšedné ubytovanie pre tých odvážnejších, ktorí sa vybrali na dlhé vzdialenosti.

Pre tých, ktorí milujú relax – Štajersko

Tí, ktorí sa radi ponoria do liečebných vôd, aby tak unikli dennej rutine, by podľa nás mali zavítať do kúpeľov v Štajersku. Vonkajšie parné bazény, parné kúpele a útulné saunové kabíny. Rakúske kúpele sú rajom, ktoré vás zavedú ďaleko od zhonu mesta. Ak ste esteticky založení, zvážte Rogner Bad Blumau v regióne. Pochváliť sa môže neskutočne nádhernou fasádou od Friedensreicha Hundertwassera, architekta, ktorý stojí za mnohými podivnými, ale nádhernými budovami v hlavnom meste.

Akciové pobyty v Rakúsku od 135€

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Čím nahradiť dovolenku v zahraničí? Skús tieto 4 tipy https://t.co/LFAXI6N67f #dovolenky9 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Kostarika najlepšia destinácia na svete + letenky za 399€ https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky13 hodín dozadu
India predĺžila zákaz medzinárodných letov do konca júna https://t.co/xv755JfvxK14 hodín dozadu
Belgicko znovu otvára Park Pairi Daiza, dvojnásobnú Európsku zoo roka https://t.co/IdDjUhhMhT #cestopisy14 hodín dozadu
Austrian Airlines oznámili návrat. Lietať začnú 15. júna! https://t.co/6BjSdRZq56 #letenky15 hodín dozadu
Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov? https://t.co/18Vfvwilv9 #cestopisy15 hodín dozadu
Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy3 dni dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky3 dni dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky3 dni dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore