Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Koronavírus a lietanie: Check-in si urobte doma, letušky vás obslúžia v rukaviciach

Koronavírus a lietanie: Check-in si urobte doma, letušky vás obslúžia v rukaviciach

Aké opatrenia robia letiská a aerolinky, ktoré zostali v prevádzke, aby zabránili komunitnému prenosu koronavírusu? Píše New York Times.

Reklama

Vstupy do iných krajín sú takmer nemožné alebo podliehajú prísnym kontrolám, opatreniam a karanténam, prechody štátnych hraníc sú obmedzené, funkčnosť medzinárodného ale aj vnútroštátneho leteckého, vlakového, autobusového a lodného spojenia je paralyzovaná. Mnohí ľudia však stále potrebujú cestovať, či už medzinárodne alebo v rámci krajiny. Vracajú sa domov zo zatvorených škôl, kancelárií a firiem v zahraničí alebo sa urgentne vracajú z dovolenky.

Cieľ: predísť komunitnému prenosu koronavírusu

Podľa amerického denníka The New York Times je pravdepodobné, že títo ľudia prídu na letisku do kontaktu s vysoko rizikovými predmetmi, napríklad so samoobslužnými check-in kioskami, dotknúť sa môžu zábradlí, eskalátorov či stolov pri pásovej kontrole.

Letiská a aerolinky preto zavádzajú niekoľko opatrení v súlade s nariadeniami miestnych úradníkov verejného zdravotníctva a Svetovej zdravotníckej organizácie:

Čistenie, čistenie, čistenie!

Vírus sa na vás môže preniesť aj z povrchu či z podlahy, upratovací personál na letiskách, ktoré zostali v prevádzke, má preto príkaz venovať osobitnú pozornosť dezinfekcii zábradlia, tlačidiel od výťahu, kľúčkam od dverí, pultom a priestorom s potravinami. Dezinfikovať častejšie sa má aj kyvadlová doprava. Zamestnanci, ktorí pracujú v odbavovacích priehradkách, by si mali po každom vybavenom klientovi očistiť svoju pracovnú plochu.

Všade sanitačné gély

Letiská zaplavili stojany s dezinfekčnými gélmi a prostriedkami na čistenie rúk. Mali by sa nachádzať na všetkých termináloch, odbavovacích pultoch, check-inoch, odletových bránach, v priestoroch na odkladanie batožiny, ale aj v garážach na parkovanie osobných či požičaných áut a na autobusovýcjh zastávkach v blízkosti letiska.

Zmena pri službe check-in

Samoobslužné kiosky na check-in by mali byť mimo prevádzky alebo dezinfikované pravidelne počas dňa, pretože je pri nich nutné dotknúť sa ich pre dokončenie služby niekoľkokrát. Letecké spoločnosti odporúčajú cestujúcim urobiť si online check-in ešte doma. Ak si chcek-in zákazníci predsa len nechajú až na letisko, potom sa im odporúča, aby svoj telefón s letenkou alebo vytlačenú letenku nepodávali do rúk zamestnancovi letiska, ale mu ju len ukázali z diaľky.

Do salónikov bez odtlačkov prstov

Letiskové salóniky (New York Times ich nazýva svätyne) pre cestujúcich prvou triedou či pravidelných pasažierov s benefitmi, ktoré sa otvoria potom, čo prístroj rozpozná ich odtlačky prstov, by mali prestať využívať túto službu. Pri vstupe do salónikov by mal teraz stáť zamestnanec, ktorému stačí ukázať palubný lístok s pasom alebo občianskym preukazom. Aj salóniky by mali byť spolu so servírovacími potrebami v nich dezinfikované pravidelne.

Kontroly nepoľavia

Agentúra pre bezpečnosť dopravy nenariadila žiadne veľké zmeny pri kontrole batožiny a iných osobných vecí cestujúcich. Cestujúcim však odporúča nepokladať svoje peňaženky, mobily a kľúče priamo do plastových košov, ktoré prechádzajú skenerom bez ochrany. Svoje osobné veci by mali vložiť do plastových sáčkov podobných tým, ktoré sa používajú na tekutiny a kozmetiku. Vyžaduje sa tiež, aby personál nosil pri vykonávaní detekčných povinností, teda pri kontrole pasažierov, nitrilové rukavice.

Pri kontrolách, pri ktorých je nutné odobrať pasažierom aj odtlačky prstov alebo skontrolovať skenerom ich zreničky či dúhovky, by mali pasažieri v rámci bezpečnosti pred koronavírusom žiadať o druhú z možností. Ak však letisko túto možnosť neposkytuje a cestujúci musí priložiť k skeneru svoje ruky, letiskový personál by mu mal okamžite po oskenovaní poskytnúť sanitačný gél na dezinfekciu rúk.

Letušky s rukavicami a žiadne uteráky v prvej triede

Asociácia leteckých sprievodcov zastupujúca takmer 50 000 z nich v 20 leteckých spoločnostiach požiadala vlády a letecké spoločnosti, aby urobili niekoľko bezpečnostných zmien počas letov v tejto krízovej situácii. Napríklad vám už nápoj do toho istého pohára nedoplnia, niektoré spoločnosti ako napríklad Alaska Airlines dokonca odporúčajú pasažierom, aby si svoje fľaše naplnili pred odletom, pretože im počas letu na palube takýto servis neposkytnú.

To sa týka aj uteráčikov pre pasažierov prvej triedy, kvôli bezpečnosti teraz nedostanú žiadne. Letušky budú mať v lietadle rukavice a pravdepodobne aj rúška. Singapore Airlines vyžadujú rúška na palube aj od svojich pasažierov. Dezinfekcia neminie ani interiér lietadiel, tie by mali čistiť predovšetkým formou sprejov.

Karanténa vás neminie

Vo väčšine krajín sveta dnes pre vážnosť situácie so šírením koronvírusu platí, že ten, kto priletí z krajín ako Čína, Irán, Južná Kórea či Taliansko, pri prísnejších opatreniach to dokonca platí pre prílety z akejkoľvek krajiny, budete musieť zostať v karanténe dva týždne. To platí aj pre Slovensko. Monitorujte svoj zdravotný stav, vyhýbajte sa sociálnemu kontaktu a hlavne, v prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 kontaktujte jednu z dostupných telefónnych liniek Úradu verejného zdravotníctva. Nájdete ich TU. Nechoďte sami k lekárovi, môžete ohroziť iných ľudí.

Šírenie koronavírusu narušilo plány a cesty mnohým ľuďom, bude mať veľký vplyv aj na ekonomiky mnohých štátov. Ak chcete vedieť najnovšie informácie o tom, aký vplyv má koronavírus na letecký priemysel, prečítajte si článok: Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť alebo sledujete pelipecky.sk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Prví cestujúci dnes odleteli z Bratislavy na Malorku a Korfu https://t.co/XPDvZ2ijpS #letenky46 minút dozadu
Letisko Heathrow chce testovať na COVID-19. Slováci tým môžu obísť karanténu https://t.co/2aCIGul0PZ51 minút dozadu
Nemohla letieť kvôli COVID-19, Qatar Airways jej poslali refund 20 miliónov dolárov https://t.co/vqCZhr1oWr #novinky1 hodinu dozadu
Dubaj sa dnes otvoril turistom. Emiráty vyžadujú test, appku aj poistenie https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky2 hodiny dozadu
V tejto talianskej dedinke si môžeš užiť dovolenku zdarma https://t.co/5IV9q8qHZf #novinky13 hodín dozadu
Aktualizované: Bali sa otvorí turistom už od septembra októbra. Zavedie špeciálne podmienky pre hotely https://t.co/ESIPbVznbs #novinky14 hodín dozadu
Cestovateľský semafor pre Slovákov zozelenel, Čechov škrtli piati susedia https://t.co/A7YetA9IWY #novinky15 hodín dozadu
Oplatí sa poistenie počas pandémie? Zväčša kryje liečebné náklady, nie však karanténu https://t.co/SKixQjdqcP #novinky15 hodín dozadu
Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol https://t.co/1YHWbdDPwg #cestopisy2 dni dozadu
Londýnska veža možno príde o ikonických strážnikov v červenom https://t.co/2CpJqhqKra #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore