Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Zmena letenky alebo vrátenie peňazí? Takto postupujú jednotlivé aerolinky

Zmena letenky alebo vrátenie peňazí? Takto postupujú jednotlivé aerolinky

Letecké spoločnosti sa po oficiálnom vyhlásení globálnej pandémie, uzatváraní mnohých letísk a oblastí, rozhodli zaviesť otvorenejšie pravidlá na zmenu leteniek či vrátenie peňazí. Zistite, aké možnosti poskytujú jednotlivé aerolinky. Ak máte letenku rezervovanú cez Pelikán, odporúčame riadiť sa inštrukciami na konci tohto článku.

Reklama

Air Canada

Spoločnosť Air Canada zastavuje poplatky za zmeny pri nových rezerváciách vytvorených do 31. marca 2020. Týka sa to letov, ktoré budú uskutočnené do 31. decembra 2020. Aerolinky tiež umožňujú pasažierom urobiť jednorazovú zmenu na letenkách zakúpených pred 4. marcom 2020, na lety do 30. apríla 2020. Viac informácií nájdete TU.

Aer Lingus

Írsky prepravca aktuálne zmenil svoje pravidlá zmien na existujúcich, ale aj na nových rezerváciách. Podľa nových pravidiel nebudú podliehať poplatkom za zmeny letenky zakúpené pred 6. marcom 2020 na lety do 30. mája 2020. Viac informácií nájdete TU.

Air France

Všetky rezervácie na medzinárodné a domáce lety zabezpečené pred 31. marcom 2020 môžu byť odložené do 31. mája bez poplatku. Rozdiel v cene bude uplatnený, ak nie je k pre cestovanie dispozícii rovnaká trieda. Viac informácií nájdete TU.

Alitalia

Talianske aerolinky pozastavujú poplatky za zmeny na medzinárodné lety do 30. júna 2020. Zákazníci si tiež môžu zmeniť destináciu bez extra poplatkov, ak zachovajú rovnaký dátum letenky. Rozdiel v cene samotnej letenky musí byť zaplatený a zmena musí byť uskutočnená do 3. apríla 2020. Viac informácií nájdete TU.

All Nippon Airways

ANA ponúka bezplatné zrušenia a jednorazové zmeny leteniek do a z Japonska, Číny, Južnej Kórey a miest v severnom Taliansku, ktorá sú uzatvorené. Tieto zmeny sú možné do 30. apríla 2020. Zákazníci si musia urobiť novú rezerváciu do 30. júna 2020. Viac informácií nájdete TU.

American Airlines

Zákazníci, ktorí si zakúpili letenky cez túto leteckú spoločnosť pred 1. marcom 2020 s dátumom do 30. apríla 2020 môžu bez poplatku uskutočniť zmeny. Aerolinky takisto ponúkajú možnosť zmien a vrátenia peňazí na všetky zakúpené lety do Talianska a Južnej Kórey zakúpené pred 24. februárom 2020, letenky do Hong Kondu zakúpené pred 28. januárom 2020 a do Číny pred 24. januárom 2020. Viac informácií nájdete TU.

Austrian Airlines

Austrian Airlines sa rozhodla dočasne pozastaviť všetky pravidelné lety od stredy večera 18. marca 2020. Tento krok je podľa slov jej predstaviteľov reakciou na zákazy vstupu na celom svete a prudký pokles dopytu po leteckej doprave. Posledný let s odletom z Chicaga s číslom letu OS 066 pristane 19. marca 2020 vo Viedni v ranných hodinách. Dovtedy budú lety riadené a štruktúrované, aby sa všetci cestujúci, posádky a lietadlá dostali domov, ak je to možné.

Austrian Airlines zruší všetky lety do 28. marca 2020. Cestujúci, ktorí si rezervovali let v období do konca marca, budú podľa možnosti prebookovaný na lety iných leteckých spoločností v rámci skupiny Lufthansa. Týky sa to najmä leteniek s termínom odletu do 30. apríla 2020, ktoré boli rezervované do 12. marca 2020.

Ostatní cestujúci s letenkami Austrian Airlines budú mať potom do 1. júna 2020 možnosť zvoliť si nový dátum cesty (posledný spiatočný let do 31. decembra 2020) a prípadne zvoliť inú destináciu a doplatiť zvyšnú cenu letenky. Aby mohli cestujúci využiť túto ponuku, môžu sa obrátiť na servisné stredisko Austrian Airlines telefonicky alebo využiť kontaktný formulár dostupný na webovej stránke Austrian Airlines.

Ak vám zrušili let kvôli Trumpovmu zákazu lietať do USA a nechcete už letieť ani v neskoršom termíne, dostanete naspäť svoje peniaze za letenku.

British Airways

Letecká spoločnosť British Airways dočasne ruší poplatky za zmenu rezervácií na všetky lety a dovolenkové rezervácie do všetkých destinácií, domáce aj medzinárodné. Zákazníci môžu bez poplatku zmeniť dátum leteniek zakúpených medzi 3. a 31. marcom. Možnosťou je aj vymenenie rezervácií za cestovateľský kredit. Lety musia byť prebookované do 12 mesiacov od pôvodného dátumu odletu. Viac informácií nájdete TU.

Cathay Pacific

Prepravca so sídlom v Hong Kongu ponúka možnosť zmeny nových rezervácií bez poplatku do 20. apríla 2020. Zákazníci, ktorí si zakúpili letenku pred 9. marcom si môžu ešte stále uplatniť zmenu, no môžu im byť účtované niektoré poplatky. Cestovatelia cestujúci z , do alebo cez Hong Kongs letenkami do 31. mája 2020 si môžu zmeniť dátum letu bez poplatku do 10. decembra 2020. Viac informácií nájdete TU.

Corendon Airlines

Všetky lety zakúpené pred 11. marcom a tie, ktoré sa majú uskutočniť od 12. marca do 31. mája 2020, ako aj na nové rezervácie v dátumoch 12. marec – 30. apríl 2020, môžu byť pre-bookované na iný dátum. Zmeny musia byt vykonané najneskôr 7 dní pred odletom. Viac informácií nájdete TU.

Delta Air Lines

Aerolinky Delta pozastavujú poplatky za zmenu na domáce aj medzinárodné lety s letenkami zakúpenými pred 9. marcom s termínom letov do 30. apríla. Takisto ruší poplatky za zmeny pre pasažierov cestujúcich do Európy, Veľkej Británie, Pekingu, Šanghaja a Seoulu do 31. mája. Viac informácií nájdete TU.

Easyjet

Britská lowcostová spoločnosť povoľuje zákazníkom jednorázovú zmenu na existujúcich aj nových letenkách bez poplatku. Časové relácie s týmto spojené spoločnosť neuviedla. Viac informácií nájdete TU.

Emirates

Aerolinky so sídlom v Dubaji umožňujú pre-rezervovať všetky lety zakúpené pred 31. marcom 2020 bez žiadneho extra poplatku. Zákazníci musia doplatiť prápadne rozdiely v nových letenkách. Viac informácií nájdete TU.

Etihad

Zákazníci spoločnosti Etihad si môžu svoje dovolenky a lety od 8. marca do 7. apríla 2020 bez poplatku preplánovať. Tí, ktorí mali letieť v termínoch do 30. júna, no ich lety boli zrušené, si môžu takisto letenky prebookovať. Viac informácií nájdete TU.

flyfubai

Spoločnosť flydubai poskytuje možnosť pre-rezervácie do 60 dní od pôvodného dátumu letov, ktoré boli zrušené. Samozrejme, bez poplatku. Ak si želáte zvoliť nový dátum neskôr ako 60 dní od pôvodného letu (v dôsledku zrušenia letov), spoplatnené budú rozdiely v cene. V oboch prípadoch musia byť letenky s novým dátumom zarezervované do 31. marca 2020. Ak bol váš let v dôsledku globálnej pandémie zrušený, môžete požiadať tiež o vrátenie peňazí formou flydubai voucheru.

Ak si želáte zmeniť vaše cestovateľské plány, môžete využiť nasledujúce možnosti: Bez extra poplatku si môžete prebookovať svoju letenky na iný dátum. Prebookovať musíte pred 31. marcom 2020. Aj tu platí možnosť vymeniť letenku za flydubai voucher. Viac informácií nájdete TU.

Iberia

Spoločnosť Iberia podĺa informácií Lonely planet vymiena cestujúcim, ktorí si zakúpili letenky v období pred 11. marcom a ktoré sú platné od 1. marca do 30. apríla 2020, smerujúce do určených destinácií vrátane Madridu, Japonska, Šanghaju a Talianska, za kredity v rovnakej sume. Splniť treba všetky určené podmienky. Kredit je možné využiť do 31. decembra 2020, s pár výnimkami. Viac informácií nájdete TU.

JetBlue

Bez ohľadu na to, kedy ste si letenky zakúpili (s dátumom letov do 30. apríla 2020), vám spoločnosť JetBlue umožní re-booking. Ak ste si letenky zakúpili medzi 27. februárom a 5. marcom 2020 (s dátumom letov do 1. júna 2020), takisto sa na vás nevzťahujú poplatky za zmeny. Platiť nemusíte ani za zmeny pri nových letenkách rezervovaných medzi 6. – 31 marcom 2020 (s dátumami letov do 8. septembra 2020). Viac informácií nájdete TU.

Qantas a Jetstar

Tieto aerolinky pozastavujú poplatky za zmeny pre medzinárodné lety zabookované od teraz do 31. marca (s letmi do 30. júna 2020). Toto opatrenie je limitované na jednu zmenu pre zákazníka. Zákazníci musia doplatiť cenové rozdiely pri odlišných letenkách. Viac informácií nájdete TU.

Qatar Airways

Letecká spoločnosť prišla so štedrou ponukou. Pasažieri so zakúpenými domácimi i medzinárodnými letenkami (do 30. júna 2020) môžu požiadať o presunutie letenky na iný dátum alebo si ju vymeniť za kredity, ktoré budú platné 12 mesiacov od pôvodnej rezervácie. Viac informácií nájdete TU.

Korean Air

Spoločnosť Korean Air zastavila poplatky za zmeny na letenkách zakúpených pred 1. marcom 2020 medzi Severnou Amerikou a Kóreou, vrátane letov so stopoverom v Kórei. Nové letenky musia byť vymenené do 30. júna 2020. Podobné možnosti ponúkajú aerolinky v južnej Ázii a pre pasažierov so zákazom vstupu do krajiny alebo zamietnutému letu v dôsledku COVID-19. Viac informácii nájdete TU.

KLM

KLM pozastavuje poplatky za zmeny na letenkách zakúpených do 31. marca 2020 (platných od 4. marca do 31. mája 2020). Platí však doplácanie v prípade rozdielov. Viac infomárcií nájdete TU.

LOT

Ak ste mali cestovať v čase od 15. marca do 28. marca 2020 a vaše letenky boli zrušené, máte viacero možností. Môžete odložiť svoju cestu na neskôr bez ďalších doplatkov – LOT spomína konkrétne termíny, kedy si môžete letenku uplatniť (29.3. – 19.4.2020, 20.4. – 31.5.2020 a 17.10.-13.12.2020), trieda rezervácie by mala zostať rovnaká ako v pôvodnej letenke.

Môžete tiež letenku vymeniť za poukážku, ktorej hodnotu môžete neskôr použiť na nákup inej letenky cez LOT alebo si môžete vypýtať plnú náhradu za letenky.

Ak máte zakúpené letenky do Číny či USA a mali ste letieť v marci, prípadne apríli, môžete bezplatne prebookovať letenku do mája (New York, Toronto, Chicago, Los Angeles, Miami) resp. júna 2020 (Peking). Takisto máte nárok na výmenu za poukážku alebo plnú náhradu – teda refund letenky na váš účet.

Lufthansa

Nemecké aerolinky vyhlásili, že všetky letenky zarezervované pred 5. marcom (s dátumami letov do 30. apríla 2020) môžu byť preložené bez poplatku do 31. decembra 2020. Poplatky nezaplatíte ani za zmeny na letenkách zakúpených medzi 6. a 31. marcom 2020. Viac informácií nájdete TU.

Royal Jordanian

Kvôli aktuálnej sitáciu pristúpili k špeciálnym podmienkam i aerolinky Royal Jordanian. Týkajú sa všetkých pasažierov cestujúcich medzi 15. aprílom a 20. májom 2020 s letenkami, ktoré si zakúpili alebo zakúpia medzi 16. marcom a 15. aprílom 2020. Zmena rezervácií je bez poplatku, zrušenie rezervácií taktiež (neplatí pre nestornovateľné letenky). Viac informácií nájdete TU.

Ryanair/Lauda

Ryanair pozastavuje poplatky za zmenu pre všetky lety zakúpené medzi 13. marcom – 31. marcom 2020. Platí to aj pre všetky lety v apríli 2020. Pasažieri, ktorých lety boli zrušené alebo preložené na iný dátum v dôsledku koronavírusu dostanú e-mail alebo SMS od spoločnosti s možnosťami: požiadať o vrátenie peňazí, novú rezerváciu alebo presmerovanie cesty. Viac informácií nájdete TU.

SAS

Zákazníci si môžu pre-rezervovať nové letenky bez zaplatenia navyše zakúpené v období do 19. marca (s letmi v dátumoch do 30. novembra 2020). Pre existujúce letenky zakúpené pred 12. marcom (s dátumami letov 12. marec – 30. apríl 2020) takisto neplatia poplatky pri zmenách. Viac informácií nájdete TU.

Singapore Airlines a Silk Air

Singapore Airlines s ich sesterskou spoločnosťou dočasne rušia poplatky za zmeny týkajúce sa všetkých leteniek zakúpených v období medzi 6. – 31. marcom 2020. Nová letenka musí byť na niektorý z dátumov pred 31. marcom 2021. Viac informácií nájdete TU.

Southwest Airlines

Letecká spoločnosť Southwest Airlines je známa svojou štedrou politikou, pokiaľ ide o zmeny a zrušenie leteniek. V aktuálnej situácii si môžu zákazníci uplatniť re-booking alebo vrátenie peňazí formou cestovateľských kreditov dokonca 10 minút pred odletom. Viac informácií nájdete TU.

TAP Air Portugal

TAP Air prináša pre svojich cestujúcich pomerne široké možnosti. Vašu letenku môžete preplánovať na inokedy bez zaplatenia súvisiaceho poplatku za zmenu. To platí pre každú trasu TAP a pre akýkoľvek dátum cesty. Zmeniť rezerváciu môžete do 24 hodín pred odletom prvého letu, novú letenku môžete smerovať do ľubovoľného cieľa (prípadne doplatíte zvyšok ceny za novú destináciu) a musíte vyberať termíny do 31. decembra 2020. Ak vám to nevyhovuje, TAP Air Portugal vám v plnej miere vráti sumu zaplatenú za kúpu letenky vystavením poukážky zaslanej e-mailom, platnej na jeden rok, na použitie na budúcej ceste podľa vášho výberu.

Thai Airways

Pasažieri s letmi medzi 12. marcom a 30 aprílom 2020 si môžu pre-rezervovať letenky bez poplatku. Nový let sa môže uskutočniť najneskôr do 15. decembra 2020. Od 1. apríla do 27. júna sa ruší linka Viedeň – Bangkok. Viac informácií nájdete TU.

Turkish Airlines

Turkish Airlines umožňujú vymeniť letenky zakúpené pred 31. marcom za termíny do 31. decembra 2020. Za takúto zmenu si aerolinky neúčtujú žiaden poplatok. Ak stále neviete presný dátum letu, môžete zrušiť rezerváciu a letenku si ponechať ako otvorenú letenku na neskoršie použitie. Ponuka sa nevzťahuje na vnútroštátne lety v rámci Turecka a lety na / z letiska Ercan. Viac informácií nájdete TU.

United Airlines

Zákazníci, ktorí by mali cestovať od teraz do 30. apríla 2020 si môžu zmeniť svoje lety bez poplatkov navyše. Viac informácií nájdete TU.

Virgin Atlantic

Letecká spoločnosť Virgin Atlantic pozastavuje poplatky za zmeny pre letenky zakúpené pred 4. marcom (s dátumami od 1. marca do 30. apríla 2020). Pokiaľ ide o lety medzi 1. – 31. marcom, môžu byť pre-rezervované od 2. marca do 30. septembra. Viac informácií nájdete TU.

Vueling

Ak ste si zakúpili letenky medzi 10 – 23. marcom 2020 budete mať možnosť preplánovať svoj let na termíny až do konca roka t.j. 30.12.2020. Ak tam bude rozdiel v cene oproti predošlým letenkám, rozdiel budete musieť doplatiť.

Wizz Air

Cestujúci Wizz Air, ktorých rezervácie boli zasiahnuté rušením letov v jednotlivých krajinách budú informovaní o najbližšom možnom termíne, prípadne je im poskytnutá plná náhrada. Alternatívny let je možný len vtedy, ak v danej krajine v danom čase neplatí zákaz lietať alebo iné obmedzenie leteckej dopravy. Wizz Air informuje zákazníkov vopred o potrebných krokoch samostatným e-mailom.

Máte letenku cez Pelikán?

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak máte letenku cez Pelikán a potrebujete niečo zmeniť/upraviť/zrušiť, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie cez náš špeciálny kontaktný formulár. Aktuálne všetky letecké spoločnosti a cestovné kancelárie čelia obrovskému náporu požiadaviek a tento spôsob nám výrazne urýchľuje komunikáciu aj so zákazníkom, aj s aerolinkami. Ak cestujete neskôr ako o 3 dni, prosím, zo solidarity k ostatným zákazníkom nás zatiaľ nekontaktujte.

Zdroj informácií: lonelyplanet.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore