Nájdeš nás aj na:

Európa

Toto je 20 najlepších ostrovov v Európe, ukazuje najnovší prieskum

Portál Travel and Leisure každý rok uskutočňuje rozsiahly prieskum, ktorého cieľom je zistiť od svojich čitateľov názor na najlepšie mestá, ostrovy, výletné lode, kúpele a letecké spoločnosti, ktoré mali možnosť zažiť a spoznať na cestách. Tento rok čitatelia hodnotili európske ostrovy podľa aktivít a pamiatok, prírodných krás, pláží, jedla, prívetivosti a celkovej hodnoty. Poď sa s nami pozrieť, ktoré sú to.

Reklama

1. Ischia, Taliansko

Ischia. Nádherný vulkanický ostrov ležiaci v Neapolskom zálive, približne 30 kilometrov od talianskej pevniny. Je snom všetkých milovníkov kúpeľov a ostrovnej dovolenky v Stredozemnom mori. Srdcia turistov si získalo práve kvôli príjemnému stredomorskému podnebiu, celoročnej zelenej vegetácii, liečivým účinkom tunajších termálnych a minerálnych vôd a priezračne čistému moru.

Ostrov Ischia
Zdroj: Shutterstock

2. Mílos, Grécko

Ostrov Milos sa spomína aj ako perla Egejského mora. Modro-bielu panorámu gréckych domov na brehu zasneného mora spája väčšina cestovateľov so Santorini. Milos sa považuje za ešte krajší a neobyčajnejší. Spoločné majú ale aj to, že oba vznikli v dôsledku sopečnej činnosti. Milos má nielen krásne pláže, ale je známy aj svojimi ranými kresťanskými katakombami. Tie sem každoročne prilákajú tisíce pútnikov, bol dokonca oficiálne vyhlásený za posvätný ostrov.

Ostrov Milos
Zdroj: Shutterstock

3. Páros (Kylkady), Grécko

Grécke Kyklady sú srdcovkou mnohých cestovateľov, aj takých, ktorí precestovali celý svet, boli všade a videli všetko. Paros je súčasťou tohto súostrovia, a síce nie je až taký populárny ako Santorini alebo Mykonos, na jeho kráse to neuberá. Úzke uličky, tradičné domy s veľkými oknami, kostoly s gracióznymi vežami, pobrežie s niekoľkými fantastickými plážami a ich celková zmes vytvárajú zasnenú atmosféru, ktorá vás zároveň nabije energiou.

Ostrov Paros
Zdroj: Shutterstock

4. Azory, Portugalsko

Havaj uprostred Atlantiku, nekonečná studnica dobrodružstiev, raj potápania a turistiky. Také sú Azory. Očarujúca je i miestna príroda s fantastickými jaskyňami, kráterovými jazerami či vinicami. Druhý najväčší ostrov Azorov je sopečný ostrov Pico. Jeho poloha je jedinečná, pretože práve v okolí ostrova pravidelne migrujú veľryby. Je jedným z najlepších miest na svete na pozorovanie modrých veľrýb, vráskavcov a vorvaňov. Pico je tiež domovom slávnej princeznej Alice Bank, podmorskej hory, ktorá je nezabudnuteľným zážitkom pre potápačov.

Azory
Zdroj: Shutterstock

5. Ibiza, Španielsko

Ibiza láka na piesočnaté pláže, na ktorých panuje uvoľnená atmosféra. To bude asi najmä tým, že na Ibize prerástol pojem „španielska siesta“ do úplne iných rozmerov – párty celý deň a celú noc, a to hlavne na pláži Las Salinas. Epicentrom nočného života je mestečko San Antonio, ktoré každoročne víta niekoľko tisíc turistov cestujúcich sem najmä za zábavou.

Ostrov Ibiza
Zdroj: Shutterstock

6. Madeira, Portugalsko

Ostrov kvetín, večne zelený ostrov, záhrada Atlantiku alebo ostrov jari. To sú prezývky čarovného portugalského ostrova Madeira, na ktorý sa môžeš ľahko vybrať počas celého roka. Madeira má príjemnú klímu, nádherné horské cesty, more, výborné ostrovné jedlo, víno a veľmi pokojnú a pohodovú atmosféru.

Ostrov Madeira
Zdroj: Shutterstock

7. Kréta, Grécko

Najväčší grécky ostrov a druhý najväčší v Stredozemnom mori – Kréta – je jednou z najobľúbenejších gréckych destinácií, vďaka neskutočným plážam, úžasným historickým pamiatkam a špičkovej gréckej gastronómii. Láka svojich turistov najmä na svoju rozmanitosť podnebia. V západnej časti ostrova nájdeš vysoké hory a východu dominujú najmä oázy plné zelene.

Ostrov Kréta
Zdroj: Shutterstock

8. Korzika, Francúzsko

Prezývajú ho ostrov krásy pre jeho vznešený vzhľad. Jeho rozmanitú krajinu lemujú červené útesy ponorené do tyrkysových vôd, kamenné horské dedinky a dramatické rokliny s gaštanovými hájmi. Nájdeš tu skryté zátoky, piesočnaté pláže a skalnaté polostrov. Na Korzike môžeš precestovať pobrežia, ktoré zahŕňajú aj ikonickú rezerváciu Scandola, obľúbenú najmä kvôli potápaniu. Vlasť Napoleona je tiež krajinou tradícií a histórie, ktorú ukrývajú malebné mestečká.

Ostrov Korzika
Zdroj: Shutterstock

9. Hvar, Chorvátsko

Ostrov Hvar je kráľom spomedzi ostrovov chorvátskej Dalmácie. Už od antiky je známy pre svoju významnú strategickú a námornú polohu, bohatstvo rôznych historických období, kultúru a prírodné pamiatky a literatúru. Vďaka miernemu podnebiu, teplým zimám a príjemným letám Hvar prijíma množstvo hostí, vedcov a cestovateľov, ktorých priťahuje hustá stredomorská príroda, bohaté tradície a architektúra a nočný život.

Ostrov Hvar
Zdroj: Shutterstock

10. Korfu, Grécko

Korfu alebo Kerkyru, ako ho volajú Gréci, túžili dobyť viaceré veľmoci. Lákala ich krása malého zeleného ostrova v Grécku a rovnako aj jeho strategická poloha v Stredozemnom mori. Najzelenší grécky ostrov ponúka široký výber hotelových rezortov, piesočnaté, ale aj kamenné pláže, veľa umenia, a samozrejme, veľa zelene. Korfu bol odjakživa miláčikom mýtických aj historických osobností. Podľa bájok sa tu vylodil samotný Odyseus a ostrov pravidelne navštevovala aj cisárovná Sisi, ktorá si tu dala postaviť aj vlastný zámok.

Ostrov Korfu
Zdroj: Shutterstock

11. Sicília, Taliansko

Sicília. Označovaná ako perla Talianska je pre mnohých tým najpríťažlivejším ostrovom v Stredozemnom mori. Pestrosť národov, ktoré v minulosti Sicíliu obývali, zanechali svoje stopy, a preto budú sicílske mestá a dedinky pastvou pre tvoje oči. Subtropické podnebie a fakt, že ostrov je obmývaný tromi morami, robí z tohto kúska Talianska dokonalú dovolenkovú destináciu vhodnú pre každého. Ostrov si ťa získa svojimi prírodnými krásami, úzkymi, romantickými uličkami takmer na každom kroku, prekrásnymi historickými mestami a v neposlednom rade kuchyňou, ktorá ponúka výber tradičných jedál, zákuskov a skvelých vín.

Ostrov Sicília
Zdroj: Shutterstock

12. Cyprus

Čarokrásny ostrov, kde sa podľa starovekých legiend z morskej peny zrodila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Cyprus láka predovšetkým príjemnou klímou, má veľmi mierne zimy, horúce leta a môže sa pochváliť až 300 slnečnými dňami v roku. Vďaka krištáľovo čistému moru, nádherným piesočnatým plážam, vynikajúcej kuchyni, jedinečnej histórii, kultúre a priateľským obyvateľom je Cyprus veľkým dovolenkovým lákadlom a obľúbeným miestom turistov. 

Ostrov Cyprus
Zdroj: Shutterstock

13. Santorini, Grécko

Kaskády bielych domov s okrúhlymi modrými kupolami nad azúrovým morom – to je ostrov Santorini. Jedno z najromantickejších miest sveta je unikátom medzi dovolenkovými destináciami. Ostrov ponúka naozaj nevšedné historické, geografické či kulinárske zážitky, ktoré vedia prekvapiť a samozrejme aj nádherné pláže s čiernym pieskom.

Ostrov Santorini
Zdroj: Shutterstock

14. Malorka, Španielsko

Ostrov Malorka je najväčší z Baleárskych ostrovov a jedným z najobľúbenejších destinácií v Stredozemnom mori, a to z dobrého dôvodu – jej podnebie je veľmi príjemné, pretože tu pretrváva slnečné počasie viac ako 300 dní v roku. Ostrov očarí nejedného návštevníka svojou prírodou, širokými plážami, bohatou kultúrou a neutíchajúcim nočným životom. 

Ostrov Malorka
Zdroj: Shutterstock

15. Sardínia, Taliansko

Niektorí cestovatelia ju nazývajú Karibikom Európy. A nie darmo, ostrov sa pýši priezračným morom, jemnulinkým pieskom a krásnymi zákutiami. Za prechádzku stoja malebné hory Sardínie a večera v lokálnych reštauráciách so špecialitami s rôznymi darmi mora. Jej história ostrova siaha až do čias nadvlády rímskej ríše, ktorá tu za sebou zanechala niekoľko zachovalých ruin.

Ostrov Sardínia
Zdroj: Shutterstock

16. Capri, Taliansko

Jeden z unikátnych pokladov Talianska leží v Neapolskom zálive. Volá sa Capri. So svojou rozlohou 10 km² patrí Capri medzi najunikátnejšie miesta celého sveta. Výnimočnosť ostrova objavili už aj v minulosti, stáročia bol obľúbenou destináciou intelektuálov a umelcov. Keby sme sa vrátili v čase až do obdobia paleolitu, nenašli by sme opustený ostrov, ale obývané mesto. Svoje stopy tu zanechali aj rímski cisári.

Ostrov Capri
Zdroj: Shutterstock

17. Ostrov Skye, Škótsko

Ostrov Skye je jedným z TOP miest v Škótsku, ktoré určite stoja za návštevu. Je známy svojimi scenériami a krajinami, ktoré ti vyrazia dych. Miestna príroda je unikátnym zoskupením starovekých útesov a okolité jazerá – škótske „lochy“ dokonalo dotvárajú panorámu ostrova, ktorý je obmývaný Atlantickým oceánom. Ostrov ukrýva bohatú históriu od fosílii dinosaurov cez vojny klanov, vládu škótskeho princa „Bonnie Prince Charlie“ až po jakobitskú vzburu.

Ostrov Skye
Zdroj: Shutterstock

18. Malta

Malta má tak veľa historických pamiatok, že ju cestovatelia nazývajú aj open-air múzeom. Sprevádzať po ceste ťa tu budú dokonalé prírodné scenérie a celkovú náladu vám dokreslia krásne pohľady na azúrovú vodu Stredozemného mora. Malta je ako stvorená pre tých, ktorí necestujú iba na plážovú dovolenku, ale aj za históriou, prírodou a vynikajúcou gastronómiou. Ostrov je rajom pre milovníkov vodných športov.

Ostrov Malta
Zdroj: Shutterstock

19. Rodos, Grécko

Očarujúca je najmä jeho história, ktorá tu zanechala rôzne pamätihodnosti ešte za osmanskej nadvlády: antické stavby, križiacke hrady, byzantské chrámy a Rhodský kolos, jeden zo siedmych divov sveta. Od pobytu na ostrove môžeš očakávať samozrejme aj nezabudnuteľné pláže s čistým priezračným morom. Obľúbenou cestovateľskou destináciu sú Údolie motýľov a pštrosia farma.

Ostrov Rodos
Zdroj: Shutterstock

20. Mykonos, Grécko

Všade biele domčeky, romantické uličky a nepoškvrnené pláže – to všetko charakterizuje Mykonos. Tento grécky ostrov je absolútny cestovateľský sen s fotogenickými zátišiami na každom kroku. Prechádzka malebným starým mestom s množstvom bielych domov, posedenie v takzvaných Malých Benátkach (Little Venice), ktoré tvoria bary a rešturácie priamo na brehu mora, opaľovanie na plážach s jemným pieskom či výlet k veterným mlynom Kato Mili.

Ostrov Mykonos
Zdroj: Shutterstock

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   2.2/5 - (5 votes)
  Komentáre

  Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

  Odporúčame

  Horúce #PELIPECKY

  Novinky a správy zo sveta cestovania

  10 dôvodov prečo je Kostarika najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky4 hodiny dozadu
  Saudská Arábia z Budapešti od 71€! Leť do kráľovstva novými linkami Wizz Airu https://t.co/8auiDcQwGM #letenky4 hodiny dozadu
  Lacné letenky do Dubrovníka: leť začiatkom leta od 65 eur! https://t.co/vwQePAaKzG #letenky4 hodiny dozadu
  Bez testu, očkovania i karantény: 169 krajín, ktoré sú otvorené bez obmedzení https://t.co/tNryB3mapQ #novinky1 týždeň dozadu
  Tipy redakcie: kam ísť najbližšie týždne na dovolenku? Pozri, kde sa to najviac oplatí https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky1 týždeň dozadu
  4* Liptovský dvor: Rozprávková dedinka, ktorá ťa očarí atmosférou a prekvapí gastronómiou (RECENZIA) https://t.co/ATPxR4vUhw #dovolenky1 týždeň dozadu
  5*Jumeirah at Saadiyat Island Resort Abu Dhabi: udržateľný luxus na jednej z najkrajších pláží Emirátov https://t.co/Eioz7D5Lvp #dovolenky1 týždeň dozadu
  LACNÉ LETENKY: Londýn, Záhreb, Bergamo a desiatky iných destinácií. Objednaj teraz od 28€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky1 týždeň dozadu
  Kuba: Veľký sprievodca karibským ostrovom zastaveným v čase (+ letenky od 539€) https://t.co/9FOpxx23mw #cestopisy1 týždeň dozadu
  4 TOP nemecké metropoly: itinerár na najlepšie zážitky počas 2 dní https://t.co/ZEHo5AHL9B #cestopisy1 týždeň dozadu

  Odporúčame tiež:

  Advertisement
  Advertisement
  Hore