Nájdeš nás aj na:
jelsa chorvatsko

Európa

Hvar má jedno z najúžasnejších miest na pozorovanie hviezd v Európe. Dostalo oficiálny titul

Hvar má jedno z najúžasnejších miest na pozorovanie hviezd v Európe. Dostalo oficiálny titul

Chorvátsky ostrov Hvar, známy pre svoje pláže, vinice a nočný život, je po novom tiež domovom prvej International Dark Sky Community v Južnej Európe. Môžeš sem prísť pozorovať jednu z najkrajších hviezdnych oblôh.

Reklama

Viac ako 195 miest po celom svete označila asociácia za nepoškvrnené miesta na pozorovanie hviezd. Sú medzi nimi najmä parky, prírodné rezervácie a na zoznam sa dostávajú aj mestá, ktoré bojujú proti svetelnému smogu.

jelsa

Ekologické verejné osvetlenie aj veľký astronomický objav

Svojrázne prístavné mesto Jelsa, najväšie na Hvare, sa zaradilo na zoznam „hviezdnych miest“ práve z tohto dôvodu. Označenie znamená, že tu nájdeš tie najlepšie možnosti pozorovania hviezdneho neba a planét. Jelsa tiež otvára dvere budúcim astroturistickým podujatiam ako safari s nočnou oblohou, túry pri splne, astrálnafotografia a festivali pozorovania hviezd.

Ocenenie asociácie International Dark Sky Community neprichádza len tak zo dňa na den. Mesto sa o titul snažilo počas celých dvoch rokov. Jelsa spolupracovala s Chorvátskou astronomickou úniou, aby dokázala zaviesť až 82 percent eco-friendly verejného osvetlenia. Do procesu zapojili aj verejnosť, a to hosťovaním podujatí a diskusií na tému svetelného znečistenia. Jedným z krokov bola tiež inštalácia trvalého miesta na pozorovanie meteorov. To dokonca v roku 2021 viedlo k objavu nového meteorického systému, ktorý sa nazýva októbrový zať Perzeíd.

jelsa

Vďaka snahám je Jelsa nezvyčajne tmavá v noci, najmä v borovicovom lese, levanduľových a rozmarínových poliach, ktoré ju obklopujú. Voľne žijúce živočíchy sa cítia bezpečnejšie, spotreba elektriny klesla a miestni obyvatelia aj turisti tu môžu pozorovať napríklad aj mliečnu dráhu.

„Som veľmi rada, že sa Jelse podarilo získať označenie International Dark Sky Community a dúfam, že nás to posunie o krok ďalej na ceste k tomu, aby sa Jelsa stala astroturistickou destináciou a k označeniu Jelsy za turistickú dark sky friendly destináciu ,povedala riaditeľka Jelsa Tourist Board Marija Marjan pre Lonely Planet.

Ďalšie miesta, ktoré asociácia pridala do International Dark Sky Communities sú v USA, Kanade, Dánsku, Nemecku či Škótsku.

Čo iné môžeš vidieť v Jelse?

V Jelse si môžeš pred tým, ako nebo zahalia hviezdy, urobiť túru na najvyššiu horu Hvaru – St. Nikola a Hum. V meste okrem toho nájdeš super pláže a historické pamiatky, ako napríklad barokovú kaplnku Sv. Márie zo 17. storočia či antickú grécku pevnosť Bur, ktorá bola postavená v 4. storočí p.n.l. Jelsa bola kedysi hlavným vínnym mestom Dalmácie a dodnes je obľúbenou vínnou destináciou s prehliadkami aj ochutnávkami na viniciach.

jelsa

Akciové letenky do Chorvátska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore